İzlemediyseniz İzlemeniz Gereken 10 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Listemizi hazırlarken bilinen filmleri seçmeye özen gösterdik. Eğer izlemedi iseniz izleyebileceğiniz mafya, gangster, suç ve polisiye öğeleri taşıyan 10 filmlik bir liste. Listemize YORUM yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu genel listemizin sıralaması yapılırken Dünyaca ünlü sinema veritabanı IMDb puanları esas alınmıştır. İzlemediyseniz İzlemeniz Gereken 10 Film nedir? diyebilirsiniz. Filmleri hazırladık ve başlık bulamadık. 

10. KABADAYI – 2007 – IMDB: 7.0

kabadayı
Ülkemizden dünya sinemasına bir armağan olan Başrollerini Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı Kabadayı filmi 2007 yılında Türk sinemasına adını yazdırmış en başarılı Polisiye ve dram filmleri arasında gösterilmektedir. Bunun hemen yanında ülkemizde en çok repliklerin beğenildiği ve dram konusunun da ayrıca işlendiği filmin 2010 yılında bazı sinemalarda tekrar gösterimi yapılmış ve oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır.

9. GOODFELLAS – SIKI DOSTLAR – 1990 – IMDB: 7.3 /10

GOODFELLAS
The godfather serisinin yapımcılarından ortaya çıkan Sıkı dostlar filmi polisiye film bakımından en başarılılar arasında gösterilmektedir. Bunun yanında Polisiye film denilince akla ilk gelen kişi Robert De Niro’nunda başrollerini oynadığı film 1990 yapımının en iyi 2.filmi olarak gösterilmekte.

8. SHERLOCK HOLMES – 2011 – IMDB: 7.4 / 10

SHERLOCK HOLMES
Şimdi sizleri yakın zamanda çekilmiş olan bir polisiye dedektif filmine götüreceğiz. Sherlock Holmes Jude Law’ın baş rolünde oynadığı tüm zamanların en iyi 10 filmi arasında yer alan mükemmel bir yapım olarak karşımıza gelmekte. Bir romandan esinlenerek beyazperdeye aktarılan Sherlock Holmes ülkemizde en fazla izlenen yabancı filmler arasında bulunmaktadır.

7. ONCE UPON A TIME IN AMERICA –  BİR ZAMANLAR AMERİKA – 1984 – IMDB: 7.4 / 10

ONCE UPON A TIME IN AMERICA
Başrollerini James Wood ve Robert De Niro’nun paylaştığı Bir zamanlar Amerika filmi 1984 yapımı olmasına rağmen dönemin Amerika’sını yansıtan polisiye film olarak halen akıllarda yer alıyor. Yönetmenliğini Sergio Leone’nin yaptığı film Amerika da Tüm zamanların en duygusal filmi seçilmiş ve halende Amerika da zaman zaman beyazperdeye yansıtılmaktadır.

6. SEVEN – YEDİ – 1995 – IMDB: 7.5 / 10

Seven
Polisiye filmi denilince akla ilk gelen filmlerden biriside 1995 yapımı Yedi filmi gelir. Brad Pitt’in dünyaca ünlü yıldız olacağının ilk sinyallerini veren film Morgan Freeman oyunculuğu ile daha da katlanmış ve hem dünya’da hem de ülkemizde milyonlarca kişiyi beyazperdeye bağlamıştır.

5. THE GODFATHER 3 –  THE GODFATHER 3 – IMDB: 7.9 / 10

THE GODFATHER 3
Serinin üçüncü filmi olan The Godfather 3 Al Pacino önderliğinde 3. başarısını yakalamak adına beyazperdeye yansıtılmış serinin ikinci filmi ile aynı yıl gösterime giren yani 1990′ lara iki filmle giriş yapan Baba filmi ilki gibi 18 milyon izleyicide kalmıştır. IMDB puanı 7.9 olan Baba filmi serisinin ilk 3 filmi dünya sıralamasında polisiye filmler bakımından ilk 5’ e üç adet film sokara başarısını bir kez daha göstermiştir.

4. THE PROFESSIONAL LEON – SEVGİNİN GÜCÜ – 1995 – IMDB: 8.0 / 10

THE PROFESSIONAL LEON
Hollywood’un aranılan aktörlerinden Jean Reno ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı Sevginin gücü filmi polisiye alanında en önemli başarıyı yakalamış ve 1990’lı yıllara damgasını vurmuş durumdadır. Dünyaca ünlü film sıralamasında ilk 5 arasında yer alan Sevginin Gücü filminin yönetmenliğini birçok başarılı yapıta imza atmış Luc Besson tarafından çekilmiş ve Beyazperde’ye aktarılmıştır. İşlenilen konular bakımından dünyada birçok kişi tarafından tepki alsa da başarısına engel olunamamış ve alanında halen en iyi film olarak günümüze kadar gelmiş durumdadır. IMDB puanı 8.0 olan filmin halen IMDB oyları devam etmekte ve halende günümüzde izlenmektedir.

3. THE GODFATHER 2 – BABA 2 –  1990 – IMDB: 8.3 / 10

THE GODFATHER
Baba filmi serisinin ikinci filmi olan The Godfather 2 filmi ilki kadar çok fazla kişi tarafından izlenmese de milyonlarca kişinin tam 17 yıl sonra 18 milyon kişi tarafından izlenmesi aslında bu filmin ne kadar çok beklendiğinin bir kanıtı olduğunu göstermiş durumdadır. İlk filmde göremediğimiz Robert De Niro ikinci filme taze kan olarak yansıtılmış filmin yönetmenliğini yine 17 yıl önceki gibi Francis Ford Cappala Yapmıştır. Serinin devam filmlerinin de olduğunu göz önüne alarak 90 yapımı bu film istenilen başarıyı yine yakalamış ve tüm zamanların en iyi rekorunu yine kendi bünyesinde barındırmış durumda.

2. THE GREEN MILE – YEŞİL YOL – 2000 – IMDB: 8.5 / 10

THE GREEN MILE
Frank Darabont’un yazıp yönettiği ve 2000 yılında beyazperdeye aktardığı Yeşil Yol orijinal ismi ile The Green Mile filminin başrollerinde Hollywood’un efsanevi oyuncusu Tom Hanks filmi milyonları perdeye bağlamış ve film içerisindeki karakterler ile gerçekte bir olayı işler gibi hafızalarımıza kazınmıştır. Film oyuncularından Michael Clarke Duncan film deki ismi ile John Coofey ‘’ Siyah Dev ’’ karakteri ile milyonları ağlatmış ve ölümü üzerine de evlerinden birisi ölmüş gibi üzüntüye boğmuştur. 20 milyon izleyici ile alanında ikinci sırada bulunan Yeşil Yol filmi 2000 yılı yapımı olmasına rağmen halen hafızalarda yer almaktadır. Filmin öyküsü dünyaca ünlü korku yazarı Stephen King tarafından ortaya atılmıştır.

 1. THE GODFATHER – BABA – 1973 – IMDB: 9.2 / 10

the godfather poster
Francis ForD Cappola’nın yönetmenliğini yaptığı Baba filmi Dünya çapında en fazla izlenme yakalayan serilerden bir tanesi durumundadır. Bunun hemen akabinde dünya çapında 23 milyon kişinin izlediği bu seri oldukça etkili ve izleyiciyi sürükleyen yapım konumunda. IMDB puanı bakımından tüm zamanların en iyisi olan ve başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino gibi yıldız isimlerden oluşması izleyiciyi daha çok cezp etmiş ve bu konuda Polisiye ve mafya film alanında kimsenin kendilerini geçmelerine izin vermemiştir. Filmin Yapımcı şirketi ise dünyaca ünlü filmlere imza atan Paramount Pictures.

Dünya sinemasına damga vurmuş en iyi filmleri sizler için IMDB puanı 10’üzerinden değerlendirilmiş ve Dünya IMDB puan arşivine göre hazırlanarak yapılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *