Jackie Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Konusunu tarihte yaşanmış en trajik olaylardan biri olan ABD Başkanı John F. Kennedy suikastından alan film, dönemin siyasal ve diplomatik olaylarının yanı sıra Kennedy ailesinin ve özellikle Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy’nin başından geçen olayları anlatmaktadır. Kadrosunda Natalie Portman, Peter Sarsgaard ve Greta Gerwig gibi oyuncuları da bulunduran filmin senaryosunu Noah Oppenheim yazmış, yönetmenliğini ise Pablo Larrain yapmıştır. 40 yaşındaki yönetmen, daha önce Neruda, No ve The Club isimli filmleriyle seyirci karşısına çıkmıştır. Altın Küre, AARP ve Boston Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülleri için adaylıkları bulunan film, 9 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilse de 4 milyon dolar civarı bir gişe hasılatı elde etmiştir.

Jackie Konusu:

ABD ve dünya tarihini yakından etkileyen olayda John F. Kennedy, ülkesinde ailesiyle yaptığı bir geçiş sırasında bir muhalif tarafından suikasta uğrar. Uzun zamandır planları yapılmasına rağmen istihbaratın ıskaladığı bu suikast girişiminde John F. Kennedy olay yerinde hayatını kaybederken güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ailesi herhangi bir sorun yaşamadan olay yerinden uzaklaşır. Olayın ardından first lady Jacqueline Kennedy ve ailesi, Başkan Kennedy’nin ardından özel hayatında ve diplomatik alandaki boşluğu doldurmakla yükümlüdür. Her ne kadar Başkan Kennedy’nin yardımcıları ve çeşitli siyasi figürlerin yardımını alsa da Jackie, tüm bu olaylarla uğraşmakta iken ailesinin ve kendisinin psikolojisini de güçlü tutmak durumundadır.

Jackie Filmi Karakterleri / Oyuncuları:

Jackie Kennedy:
Dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy’nin eşi ve dönemin first ladysidir. Eşinin ölümünün ardından sosyal ve psikolojik pek çok olayla karşılaşacak, bunlara kendince çözümler üretecektir.

Robert F. Kennedy:
Başkan John F. Kennedy’nin kardeşi ve döneminde çalışmış Adalet Bakanı’dır. Abisinden önce suikast girişimine uğramış, abisinden sonra başkanlığa aday olduğu dönemde bir başka suikaste uğrayarak hayatını kaybetmiştir.

Nancy Tuckerman:
John F. Kennedy döneminde Beyaz Saray Sekreterliği yapmıştır. Suikast olayından sonra Kennedy ailesinin en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Ailesi de çeşitli bürokratlardan oluşmaktadır.

Jackie Filmi Detay:

Yönetmen: Pablo Larrain
Oyuncular: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig
Vizyona Giriş Tarihi: 2 Aralık 2016
Ülke: ABD
Dil: İngilizce
Dağıtıcı: Fox Searchlight Pictures
Yapımcı: LD Entertainment, Wild Bunch
Tür: Biyografi, drama, gerilim
Süre: 100 dakika

Jackie Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *