Report

Description

James Cameron kısaca kimdir ve James Cameron Filmleri isimli yazımız ile birlikteyiz. James Cameron 16 Ağustos 1954 yılında doğmuştur. Başarılı yönetmenlik kariyerinin yanında, senarist ve prodüktördür. Film kariyerine senarist olarak başlayan Cameron, yönetmenlik hayatına ise çektiği 1978 yapımı kısa metraj filmi Xenogenesis ile başlamıştır.

James Cameron
Ünlü yönetmene önemli ödüller getiren ve sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış, birçok filmi bulunmaktadır. Yönetmenin sinema tarihi için önem taşıyan filmlerinden bazılarına, hep birlikte göz atalım;

James Cameron Filmleri – Önemli Filmleri

 

5. ABYSS – 1989

ABYSS
Kayıp nükleer bir denizaltı ve bulmak üzere görevlendirilen sivil bir sualtı ekibi. Ekip birçok tehlikeye göğüs gerecek ve batmış olan denizaltı’ya ulaştıklarına, burada yalnız olmadıklarının farkına varacaklardır. Çünkü dünya dışı bir varlık onları beklemektedir. Film 1990 yılında ”en iyi görsel efekt” dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Başarılı yönetme senarist ve prodüktör James Cameron’un, sinema hayatına getirdiği daha birçok film bulunmaktadır. Bunun yanında Aralık 2017 tarihinde vizyona girmesi planlanan, Avatar’ın devam filmi Avatar 2’nin de yazarlığını ve yönetmenliğini yapacaktır.

Filmin IMDb Puanı: 7.6

4. TITANIC – 1997

TITANIC
Başrollerinde Leonardo Di Caprio, Kate Winslet, Billy Zane ve daha bir çok oyuncunun yer aldığı filmde, 15 Nisan 1912 tarihinde ilk seferine çıkan ve buz dağına çarpması sonucu bir facia ile sonuçlanan kaza, en görkemli şekliyle anlatılıyor. James Cameron’un en başarılı yapımı olarak görülen Titanic, 14 dalda Oscar adayı oldu. 11 dalda ise Oscar ödülünün sahibi oldu.
Filmin IMDb Puanı: 7.7

3. AVATAR – 2009

AVATAR
Başrollerinde Zoe Saldana ve Sam Worthington’un yer aldığı film, Pandora adındaki bir gezegeni ele alıyor. Yarı felçli bir adam olan Jake Sully, bu gezegende Na’vi adındaki giderek tükenen bir halkın arasına karışma görevini kabul eder. Böylelikle askeri bir şirketin, gezegendeki kaynakları ele geçirmek adına bilgi toplaması mümkün olacaktır. Bunun için tasarlanan bir program sayesinde, Jake Na’vi haline bürünür ve Pandora’ya geçer. Ancak bu halkın içinde tanışacağı Prenses Neytiri, ona misyonunu unutturacak ve taraf değiştirme düşüncesine kapılmasına neden olacaktır. Yüksek bütçeli film Titanic’in izlenme oranını geçerek, ”dünyanın en fazla izlenen filmi” unvanını kazanmıştır.
Filmin IMDb Puanı: 7.9

 

2. TERMINATOR – 1984

TERMINATOR
Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn’in başrolde yer aldığı film, Terminatör serisinin ilk filmidir. 2029 yılında gezegenleri yöneten akıllı makineler, bir plan yaparlar. Amaçları geçmişi değiştirip, geleceği şekillendirmektir. Planladıkları şey acımasız ve merhametsizdir. Korkusu olmayan ve durdurulamayan bu şey Terminatör’dür. Gelecekte insanlığı kurtaracak olan bir çocuk doğacaktır. Bu çocuk John Connor’dır. Gelecekten geçmişe, bu çocuğu doğuracak Sarrah Connor’ı öldürme görevi için, T-800 model bir robot gönderilir. Bunu engellemek için gelecekten gelen Kyle Reese (John Connor’ın babası) ile Terminatör arasında, büyük bir mücadele başlayacaktır. Film 2008 yılında, ”kültürel, estetik ve tarihi açıdan önemli filmler” arasına alınmıştır. ABD Ulusal Film Arşivi’nde koruma altındadır.
Filmin IMDb Puanı: 8.1

1. ALIENS – 1986

ALIENS
Serinin ikinci filmi olan ”Yaratığın Dönüşü” sinema dünyasının en önemli bilim kurgu, gerilim filmlerinden biridir. Filmde ilk filmden 57 yıl sonrası anlatılmaktadır. Nostromo’da hayatta tek bir kişi kalmıştır. Ellen Ripley yıllar sonra uyanır. Ancak kısa süre içinde yaratık yumurtalarına rastlar ve bu gezegende garip bir şeylerin olduğunu hisseder. Gezegende yaratıklar koloni kurmuşlardır. Ancak şirket yetkilileri Ripley’in bu iddialarına inanmaz. Bunun üzerine Ripley, kendi ekibini kurup, tek başına gezegene döner ve bu işi halletmenin yollarını arar. Film iki Oscar ödülüne layık görülmüştür.
Filmin IMDb Puanı: 8.4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *