Jean Gabin Filmleri ve Fransız Sineması

0/5 Votes: 0
Report

Description

Jean Gabin Filmleri ve Fransız Sineması isimli yazımız ile birlikteyiz. Bu yazımızda ünlü Fransız oyuncu Jean Gabin kimdir, hayatı ve filmleri üzerine olacak. Jean Gabin ünlü Fransız sinema oyuncusu.. 17 Mayıs 1904 yılında Paris’te dünyaya gelen aktör aynı zamanda Legion d’honnour nişanı ile ödüllendirilen savaş kahramanlarından biridir. Gabin’in esas adı Jean Alexis Moncorge olarak bilinmektedir. Sinema sektörünün yeni yeni ayağa kalkmasıyla birlikte 1928 yılında başladığı aktörlük serüvenini 1976 yılına kadar sürdüren Gabin pek çok ünlü aktör ve aktrislerle başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Rol aldığı filmlerde toplumca dışlanmış, hayatlarını yenik olarak mahveden, yaşam umutlarını yitiren serserileri canlandırarak sinemaseverlerin beğenisini kazanmıştır. 1930’lu yıllarda Fransa’da ortaya çıkan gerçeklik akımının en önde gelen oyuncusudur. Sıcak savaşın sürdüğü yıllarda üstün performans gösteren Jean Gabin, dram filmlerinden komedi filmlerine kadar pek çok filmde başrol almıştır. Gabin Fransa’da olduğu gibi Paris’le de özdeşleşen figürlerden biridir. Yaklaşık 50 yıllık aktörlük mesleğinde 100’e yakın filmde rol alan Gabin sinema klasiklerinin en gözde aktörüdür.

Jean Gabin
Sanatçı bir aileye mensup olan Jean Gabin’in anne ve babası kabarelerin profesyonel oyuncularıydı. Bu yüzden doğum yerine çok yakın olan Meriel’deki yakın akrabaları tarafından yetiştirilip büyütülmüştür. Gabin bir inşaat şirketinde inşaat olarak çalışırken Folies Bergére tarafından keşfedilerek beyaz perdeye ilk adımını atmıştır. Kabiliyetli bir oyuncu olan Gabin, Paris’in ünlü operetlerinde verilen her rolü başarıyla üstlenen bir oyuncudur. Sahnede yaşadığı devrin ünlü sanatçısı Maurice Chevalier’i taklit eden tek sanatçı olmuştur. Gabin birlikte çalıştığı bir grupla gittiği Güney Amerika dönüşünde dünyaca ünlü Moulin Rouge sahnesinde rol alarak dikkat çekmeyi başarmıştır. Gabin sinema tekniğinin gelişmediği yıllarda iki sessiz filmde oynamış daha sonra sinema sektöründe gelişen teknikler sayesinde sesli filmlerde roller almıştır. Yüz karakterine oturan bıkmış ve umursamaz ifadesi ve dudağının kenarından sarkıttığı sigarasıyla beyazperdede ikon haline gelen sanatçılardan biri olmuştur.
Jean Gabin 1934 yılında yönetmen Julien Duvivier’in yönettiği ‘Marie Chapdelaine’ filmiyle sinemada gerçek çıkışını yaparak bir anda büyük hayran kitlesi oluşturmuştur. Daha sonra 1936 yılında aynı yönetmen tarafından çekilen ve savaş dramını anlatan ‘La Bandera’ filmiyle bu ününü sağlamlaştırmıştır. Jean Gabin’in hafızalardan hiç gitmeyen filmlerinden biri ‘La quai des brumes/Sisler Rıhtımı’dır. Fransa’da ve Avrupa’da ününü her ülkeye duyuran Gabin Hollywood’dan film teklifleri almış, bu teklifleri çevirmiştir. Sıkıntılı geçen savaş yıllarında Alman istilasının başlaması nedeniyle uzun yıllar birlikte çalıştığı yönetmen Duvivier’le birlikte Amerika’ya göç ederek yaşamını bu ülkede devam ettirmeye karar vermiştir. 1939 yılında ikinci eşinden boşanan Gabin, kadın oyuncu Marlene Dietrich ile büyük bir aşk yaşamıştır. Gabin Hollywood’da beklediği kariyeri yakalayamayarak birbirini takip eden yıllar içinde General Charles De Gaulle’nin Fransa birliklerine katılma kararı alarak Kuzey Afrika saflarında çarpışarak kahramanlık madalyaları kazanan aktördür. Hollywood sinemasında bağımsız olarak çalışan yapımcının birisiyle anlaşarak sevgilisi Marlene Dietrich’le oynadığı ‘Martin Roumagnac’ filminde başarı sağlamayınca Dietrich ile yollarını ayıran Gabin, 1947 yılında tekrar sahnelere dönerek beklentisi olan ticari başarıyı yakalayamamıştır. Talihsizliklerin peş peşe geldiği zaman tünelinde yönetmen ‘Rene Clément’in yönettiği ‘Le mura di Malapaga’ filminde başrol alarak Amerika’da “Yabancı Dilde En İyi Akademi Ödülü”nü almıştır. Film ancak bu başarıya rağmen kendi ülkesi oan Fransa’da gişe yapmamıştır.

Jean Gabin Filmleri

Jean Gabin artık unutulmaya yüz tutan aktörlerin arasına girmişken. Jacques Becker’in 1954 yılında yönettiği ‘Touchez pas au grisbi’ adlı filmde tekrar rol alarak uluslar arası arenalarda ticari kazanç sağlayarak Gabin’i ayağa kaldıran yapımlardan biri olmuştur. Başarı merdivenlerini tekrar tırmanmaya başlayan Gabin, 1954’lü yıllara geldiğinde çalıştığı yönetmen Jean Renoir’la bir araya gelerek 1954 yapımı olan ‘French Canncan’ filmiyle apayrı bir başarıya imza atarak sanatçı kimliğini ortaya koymuştur. Sinema sektöründen çok yakın arkadaşı Fernandel’in yapımcılık şirketi olan Gafer Film’s için film çekerek dönemin pek çok ünlü oyuncularıyla bir arada olmuştur. Bu filmlerden bazıları; Brigitte Bardot ile birlikte oynadığı ‘En cas de malheur’, Louis de Funés ile çevirdiği ‘La Tatoué’, Alain Delon’la gişe rekorları kıran ‘Le Clan des Siciliéns/Sicilyalılar Çetesi’, Jean Paul Belmondo’yla birlikte oynadıkları ‘Un singe en hiver’ filmleridir. Jean Gabin 1976 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.

Jean Gabin Kimdir

Pek çok filme başarılarıyla imza atan Jean Gabin’in diğer filmleri; “Harp Esirleri/1937”, “Hayvanlaşan İnsan/1938”, “Vurgun/1963”, “Gün Ağarıyor/1939”, “Felaket Anında/1958”, “Şehirde İki Adam/1973”, “Paris Yolculuğu/1956”, “Zorlu Kış/1962”, “Damgalı Adam/1968”, “Kalpazanlar/1961”, “Liman Kızı/1950”, “Karar/1974”

 

Jean Gabin Filmleri

15. Verdict – Karar – 1974 – IMDb:6,1
14. Le Gentleman d’Epsom – 1962 – IMDb:6,3
13. Le Tatoué – Damgalı Adam – 1968 – IMDb:6,6
12. La Marie du port – Liman Kızı – 1950 – IMDb:6,8
11. Love Is My Profession – Felaket Anında – 1958 – IMDb:6,9
10. Le cave se rebiffe – Kalpazanlar – 1961 – IMDb:7,2
9. Deux hommes dans la ville – Şehirde İki Adam – 1973 – IMDb:7,4
8. Mélodie en sous-sol – Vurgun – 1963 – IMDb:7,4
7. The Sicilian Clan – Sicilyalılar Çetesi – 1969 – IMDb:7,4
6. La traversée de Paris – Paris Yolculuğu – 1956 – IMDb:7,5
5. Un singe en hiver – Zorlu Kış – 1962 – IMDb:7,6
4. Le Quai Des Brumes – Sisler Rıhtımı – 1938 – IMDb:7,7
3. La bête humaine – Hayvanlaşan İnsan – 1938 – IMDb:7,7
2. Le jour se lève – Gün Ağarıyor – 1939 – IMDb:7,8
1. La grande illusion – Harp Esirleri – 1937 – IMDb:8,1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *