Report

Description

Jeff & Some Aliens Amerikan yapımı Sean Donnelly ve Alessandro Minoli tarafından oluşturulmuş animasyon sitcom türü bir dizidir. 11 Ocak 2017’de ilk bölümü yayınlanan dizinin 10. bölümü olan ilk sezon son bölümü ise, 15 Mart 2017’de yayınlanmıştır. Jeff & Some Aliens dizisinin ortalama yayınlanma süresi ise 22 dakikadır. Absürt komedi severlerin ilgisin çekebilecek özellikteki dizinin Rick and Morty ile benzerliği de dikkat çekmektedir. İki dizinin de kendine has bir kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.

Jeff & Some Aliens Dizisi Konusu:

İnsanların kurtarılmaya değer olup olmadığına karar vermek için dünyaya üç adet araştırmacı gönderen uzaylılar, araştırmacıları için kalacak yer olarak da ortalama bir dünyalı olan Jeff’in evini seçerler. Dünyada kalacakları süreç boyunca Jeff’in ve dolayısıyla dünyalıların hayatını inceleyecek olan uzaylılar Jeff ile bir nevi ev arkadaşı haline gelirler ve dizinin ilk bölümlerinden itibaren uzaylılarla ev arkadaşı olmanın normal bir ev arkadaşına sahip olmaktan çok da farklı olmayacağı sonucuna ulaşılır.

Dizi ilk ve devam eden bölümlerinde uzaylı dünyasının bizim dünya işlerimizin içerisine dahil olmasının insan hayatı için ne kadar büyük problemlere yol açtığını komik bir dille aktarır. Tabi bunun içerisinde insan alışkanlıklarına yönelik de göndermeler bulunmakta. Ayrıca Jeff uzaylı teknolojilerini gönül işlerinde de kullanmaya karar verir. Her ne kadar işler çoğu zaman umduğu gibi gitmese de Jeff ev arkadaşı uzaylıların da desteğiyle bir şekilde sorunlardan sıyrılmayı başarır.

Jeff & Some Aliens Oyuncuları:

Jeff & Some Aliens dizisinde iki ana seslendirme sanatçısı rol almaktadır. Bunlar 30 Minutes or Less (2011), The Other Guys (2010) ve Jobs’da rol alan Brett Gelman ve Alessandro Minoli’dir.

Jeff & Some Aliens Karakterleri:

Dizide Jeff ve yanı sıra ana üç adet uzaylı karakter bulunmaktadır. Her bölümde daha farklı karakterlerin de diziye katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bunlar arasında Jeff’in babası, kız arkadaşı, patronu ve iş arkadaşları bulunurken, ayrıca uzaylı gezegeninden de çeşitli karakterler dizide kullanılmakta.

Jeff:

Jeff tam olarak bir kaybedendir diyebiliriz. Ne başarılı bir kariyeri, ne de birlikte olduğu bir kız arkadaşı vardır. Uzaylılar tarafından seçilmesinin ardındansa hayatındaki her şey karmaşık bir hal alır. Kimi zaman işleri yoluna koymak için uzaylıların yardımını alsa da başta faydalı gibi görünen destekler daha sonra Jeff’in başına ciddi çoraplar örmektedir. Çevresindeki herkesi bir şekilde mutlu etmeye çalışan Jeff sonunda kaybeden olmaktan da uzaylılar tarafından kurtarılır ve standart hayatına tekrar döner.

Uzaylılar Sammy, Jimmy ve Ted:

Sammy, Jimmy ve Ted isimli üç uzaylı Jeff’in ev arkadaşı oluyor ve ona sahip oldukları çeşitli teknolojilerle yardımcı oluyorlar. Farklı karakteristik özelliklere sahip bu uzaylılar Jeff’in hem başını belaya sokan hem de onu düştüğü içinden çıkılması imkansız durumlardan kurtaran arkadaşları olma rolünü üstleniyorlar.

İlk bölümde iki farklı dünya arasında ortaya çıkan krizde arabulucu rolünü üstlenirlerken, ikinci bölümde ise Jeff’in hayalindeki kız arkadaşına kavuşması için ona destek oluyorlar. Tabi verdikleri her desteğin bir handikapı bulunuyor ve Jeff eninde sonunda yapmaması gereken bir şeyi yaparak her şeyi allak bullak ediyor.

Jeff’in her bir uzaylısıyla ayrı bir ilişkisi olduğunu da söyleyebiliriz. Ona göre her birinin farklı duygusal bir olguyu temsil ettiğini söylemek de mümkün. Uzaylılar dizi boyunca Jeff ve diğer insanlardan edindikleri bilgileri de kendi dünyalarına raporluyorlar. Bunun sonucunda ise insan dünyasının kurtarılmaya değer olup olmadığına karar veriliyor.

Jeff & Some Aliens Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *