Report

Description

En İyi Jet Li Filmleri – Sizler için dövüş filmlerinin olmazsa olmazı olan Jet Li filmlerini listeledik. Jet Li Filmleri listemize geçmeden önce aktör hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Jet Li, Çinli bir aktör, film yapımcısı, dövüş sanatları ustası ve emekli bir Wushu şampiyonudur. Asıl adı Li Lianjie olan oyuncu Beijing doğumludur. Henüz 8 yaşında iken dövüş sanatlarına olan yatkınlığı bir yaz okulu esnasında keşfedilmiş ve bu spora yönelmiştir. Çin’deki şampiyonalarda takımı ile birlikte bir çok ödül kazanmıştır. Bu sayede kazandığı ün, O’na dövüş sanatları konulu filmlerde bir kariyer edinmesinin yolunu açmıştır. 1982 yılında isminin telaffuzu zor bulunarak Jet Li olarak anılmasına karar verilmiştir. İlk rol aldığı film aynı yıl oynadığı Şaolin Tapınağı’dır.

Table of Contents

Jet Li Filmleri Listesi

Çinli bir kung fu yıldızı olarak, Bruce Lee ve Jackie Chan’dan sonra Hollywood’a gelerek başarı kazanan üçüncü yıldızdır. Jet Li Filmleri hala seyredilmekte ve beğenilmektedir. Kariyeri boyunca pek çok filmde rol alan aktörün filmlerini inceledik ve Jet Li Filmleri arasından 30 tanesini seçtik.

Bu seçimi yaparken IMDb puanlarını dikkate aldık ve böylece Jet Li Filmleri içinden en çok bilinen ve beğenilenleri değerlendirmelerinize sunmuş olduk. Eleştiri ve önerileriniz için açtığımız yorum kısmı makalenin sonunda yer almaktadır. Keyifli seyirler..

The Expendables 3 – Cehennem Melekleri 3 – 2014 – IMDb 6,1


Barney takımı toplar. Bu sefer kişisel bir konu vardır. Conrad Stonebanks aslında grubun kurucu üyesidir ama Barney’i ve takım arkadaşlarını yok etmek istemektedir.

Hitmen – Kiralık Katil – 1998 – IMDb 6,2


Başına büyük ödül konan Katiller Kralının peşine düşen yeni yetme bir kiralık katil ve kötü şanslı ustası maceradan maceraya koşar.

War – Suikastçı – 2007 – IMDb 6,3


Bir FBI ajanı partnerini öldüren Rogue isimli gizemli bir suikastçı dan intikam alma peşindedir.

Lord of Wutang – Wutang Lordu – 1993 – IMDb 6,4


Yuen Hanedanı zamanında bir çok grup, dövüş sanatları dünyasını ele geçirmeye yarayacak gize sahip olan iki altın kılıcı bulmak için rekabet etmektedir. En İyi Jet Li Filmleri arasında yer almaktadır.

Once Upon A Time in China and America – Bir Zamanlar Çin’de 6 – 1997 – IMDb 6,4


Bir Zamanlar Çin’de serisinin bu altıncı filminde halk öykülerinin kahramanı Wong Fei – hung Amerika’ya yolculuk yapar. Uçsuz bucaksız topraklarda seyahat ederken yolda Billy isimli bir kovboyu yanına alır. Bir süre sonra kızılderililer ile karşılaşırlar. En iyi Jet li Filmleri arasında yer almaktadır. En İyi Jet Li Filmleri arasında yer alan bu film, başyapıttır.

The Defender – Koruyucu – 1994 – IMDb 6,4


Yolsuzluk yapan bir iş adamı cinayet işler. Tek görgü tanığı ise başka bir iş adamının kız arkadaşıdır. Bu tanığı korumak için Hong Kong polislerinden biri görevlendirilir.Aralarında bir yakınlaşma olur ve sorunlar başlar.

Shaolin Temple 2 : Kids from Shaolin – Şaolin Tapınağı 2 : Şaolinli Çocuklar – 1984 – IMDb 6,4


Jet Li Filmleri – İki düşman aile bir nehrin iki yakasında yaşamaktadır. Bir tanesi Şaolin kung fu çalışmaktadır, bu ailenin sadece erkek çocukları vardır. Diğer aile Wu – Tang kılıcı ile çalışmaktadır. Bu ailenin ise sadece kız çocukları vardır. Ailelerin arası pek de iyi olmamakla birlikte gün gelecek bir aile diğerini kurtaracaktır.

Legend of the Red Dragon – Kızıl Ejder – 1994 – IMDb 6,4


Jet Li Filmleri –  Genç bir baba ve küçük oğlu, şeytani Manchu askerlerinin köyde yaptığı katliamdan sağ kurtulmuş ve intikam yemini etmiştir. Yıllarca Çin topraklarında yolculuk ederler. Günün birinde Manchu ordusu ile savaşa girişeceklerdir.

The Expendables – Cehennem Melekleri – 2010 – IMDb 6,5


Jet Li Filmleri –  Serinin bu ilk filminde, bir latin ülkesindeki diktatörlük rejimini yıkmak üzere toplanan ve ülkeye gizlice giren bir grup paralı asker, bir süre sonra olayların kendilerine yansıtıldığı gibi olmadığını fark eder. Aslında yok edilmesi planlan insanların kendileri olduğunu anlarlar. Çok büyük bir mücadele başlayacaktır.

Expendables 2 – Cehennem Melekleri 2 – 2012 – IMDb 6,6

Jet Li Filmleri -
Jet Li Filmleri –

Mr.Church Expendables grubunu görünürde kolay bir iş için toparlar ama adamlardan biri öldürülür. İntikam için hareket eden grubu büyük tehlikeler beklemektedir.

The Forbidden Kingdom – Yasak Krallık – 2008 – IMDb 6,6


Jet Li Filmleri –  Jason Amerikalı bir gençtir. Kung fu meraklısıdır. Bazı olaylar sonucunda kendisini eski çağlardaki Çin’de bulur. Bulunduğu köye saldırı olmuştur. Jason’ı Lu Yan isimli biri kurtarır. Filmde Jackie Chan da yer almıştı.

Lethal Weapon – Cehennem Silahı 4 – 1998 – IMDb 6,6


Los Angeles polis departmanından memur Riggs ve Murtaugh yaşlı olduklarını düşünmekte ve emekli olmayı planlamaktadır. Ancak Çin mafyası ile karşı karşıya kalırlar.

Kiss of the Dragon – Ejder’in Öpücüğü – 2001 – IMDb 6,6


Jet Li Filmleri –  Liu Siu-jian Çinli bir gizli ajandır ve uyuşturucu ticareti yapan Çinli mafya lideri Mr.Big’in peşinden Paris’e gönderilmiştir. Orada yerel polisten Jean – Pierre ile buluşur. Ancak bu suça bulaşmış polis Liu’nun başını belaya sokacaktır.

Jet Li Filmleri: My Father is a Hero


Kung Wei Çinli bir polistir ve bir grup Hong Kong’lu teröristin arasına sızma görevi verilmiştir. Hasta eşi ve küçük oğluna rağmen görevi alır. Darkie ile birlikte çalışırlar, O’nun yardımıyla örgüte girer. Bir süre sonra başka bir polis işleri berbat eder ve artık tek amacı kendi hayatını ve ailesini kurtarmaktır.

The Shaolin Temple 3 : Martial Arts of Shaolin – Şaolin Tapınağı 3 – 1986 – IMDb 6,7


Jet Li Filmleri –  Kahramanımız Şaolin tapınağından kaçar, amacı doğum günü kutlamaları esnasında despot lideri öldürmektir. Diğer iki kişi de lideri öldürme peşindedir ama hepsi birden başarısız olur. Peşlerine askerler düşer.

Once Upon a Time in China 3 – Bir Zamanlar Çin’de 3 – 1993 – IMDb 6,8


Wong Fei – Hung ve Chung, İmparatorun dövüş sanatları yarışmasını ilan etmesi üzerine Pekin’e giderler. Yanlarında Yee de vardır. Rus diplomat Tumanovsky, Yee’nin okuldan arkadaşıdır. Müsabakalar başlayana kadar bir çok şey değişecektir.

Last Hero in China – Çin’in Son Kahramanı – 1993 – IMDb 6,8


Bir Zamanlar Çin’de serisinin bir türevi olan film, bu seriden üç film çıktıktan sonra piyasaya sürülmüş komedi unsurları olan bir yapımdır. Yine bir Çin folklor kahramanı olan Wong Fei – hung bir Kung fu okulu sahibidir ama öğrencileri çoğaldıkça bina yetersiz kalmaya başlamıştır. Yeni bir yer araştırmaya başlarlar. Bir bina bulurlar ancak bu yeni lokasyonda yer alan bir otel genç öğrenciler için kötü örnek olabilecek niteliktedir.

Unleashed – Kır Zincirlerini – 2005 – IMDb 7,0


Çocukluğundan itibaren bir suç örgütü tarafından esir edilen ve adeta bir saldırı köpeği biçiminde yetiştirilen Danny, sonunda ellerinden kurtulur ve yeni bir hayata başlamaya çalışır. Ancak öldüğünü sandığı eski patronu Danny’nin peşindedir.

Warlords – Savaş Kralları – 2007 – IMDb 7,1


On dokuzuncu yüzyılda Taiping İsyanı çıkmıştır. Film bu savaş ve siyasi gerilim ortamında mücadele etmeye çalışan üç kan kardeşin hikayesini anlatmaktadır.

The Shaolin Temple – Şaolin Tapınağı – 1982 – IMDb 7,1


Tang İmparatoru, generallerinden biri tarafından ihanete uğramıştır. General doğuda kendini imparator ilan etmiştir. Kölelerinden birinin oğlu kaçar ve Şaolin Tapınağına girer, orada kung fu öğrenir, hainleri öldürmek üzere yetiştirilir. Rahipler bu süreçte çocuğa yardım etmek durumundadır çünkü gerçek imparatoru kurtarmak istemektedirler. Şaolin folklorik hikayelerinden esinlenmiş ancak büyük çoğunluğu kurgu olan bir filmdir.

The Legend 2- Efsane 2 – 1993 – IMDb 7,1


Orijinal ismi Fong Sai yuk olan seri filmlerin aynı yıl içinde yayınlanan bu ikincisinde usta Fong Sai yuk ve eşi Ting – ting Red Flower Cemiyetinin üyeleridir. Fong’un büyükbabası cemiyetin başındadır ve yerine Fong’u getirmek istemektedir. Büyükbabanın yardımcısı Yu Chon ise buna engel olmak istemektedir.

The Legend – Efsane – 1993 – IMDb 7,3


Jet Li Filmleri –  Gizli Red Lotus Flower cemiyeti, kötü Manchu imparatorunu devirmeyi amaçlamaktadır. Bu gizli cemiyetin üye listesini ele geçirmeye çalışanlar vardır. Bu arada savaşçı Fong Sai – Yuk zengin bir tüccarın kızına tutulur. Kızın babası bölgede etkinlik sahibi olmak için kung fu yarışmasının şampiyonu ile kızını evlendireceğini açıklar. Bir hatalar komedisi başlar.

Twin Warriors – Çifte Savaşçılar- 1993 – IMDb 7,3


İki Şaolin rahibi olan arkadaşlar hükumet karşıtı bir isyanda farklı yollara yönelir. Hırslı olan güçlü bir askeri komutan olmak isterken, diğeri Tai -Chi ‘nin barışçıl yöntemlerini öğrenmeye başlar.

Swordsman 2 – Kılıç Ustası 2 – 1992 – IMDb 7,3


Bazı üyeleri Mount Hua isimli dövüş sanatları birliğinden ayrılmak istemektedir. Bu arada Japonların gizlice planlar yaptığını ve Çin’i ele geçirmeye çalıştığını öğrenirler.

Once Upon a Time in China – Bir Zamanlar Çin’de- 1991 – IMDb 7,4


On dokuzuncu yüzyılda yaşayan dövüş sporları ustası Wong-Fei Hung, İngiliz, Fransız ve Amerikan güçlerine karşı bir savaş vermektedir. Amerika’dan dönen ve tamamen batılılaşmış olan teyzesi Yee’yi de korumak O’na düşecektir. Hem dövüş sanatları okulu ile uğraşmak hem de yabancı güçlerle savaşmak zordur. Şiddet tırmandıkça teyzesi batıya dönük görüşlerini sorgulamaya başlar.

Once Upon a Time in China 2 – Bir Zamanlar Çin’de 2 – 1992 – IMDb 7,5


Jet Li Filmleri –  Wong Fei-Hung usta bir dövüşçüdür. Yaşadığı dönemde Çin ile Avrupa hükumetleri arasında mücadele sürmektedir. Korumak zorunda olduğu insanlar vardır. Bu arada aşık da olmuştur ve bu, durumunu hiç de kolaylaştırmaktadır.

Fist of Legend – Efsane Yumruk – 1994 – IMDb 7,6


1937 yılında, Çinli bir dövüş sanatları ustası Şanghay’a dönmüştür. Ama hocası ölmüştür. Çin-Japon çekişmesi zamanlarını anlatan filmin orijinal 1972 yılında Fist of Fury ismi ile çekilmişti ve başrolde Bruce Lee bulunuyordu.

Ocean Heaven – Okyanus Cenneti – 2010 – IMDb 7,6


Sam Wong bir balıkçı kasabasında yaşamakta ve akvaryumda çalışmaktadır ve otizmli oğlu Dafu ile ilgilenmektedir. Dafu 22 yaşındadır ve çok iyi bir yüzücüdür. Aile sevgisi, baba- çocuk ilişkisi ve otizme dikkat çeken bir film.

Fearless – Korkusuz – 2006 – IMDb 7,7


Çin dövüş sanatları ustası Huo Yuanja, Jin Wu Sporları Federasyonun kurucusu ve ruhani lideridir. Yuanja’nın biyografisi olan filmde, dövüş ustası olduğu halde yenilmekten kaçamayan babasını gördükten sonra büyük bir dövüşçü olmaya karar vermesi anlatılıyor.

Hero – Kahraman – 2002 – IMDb 7,9


Jet Li Filmleri –  Bir Çin efsanesinden uyarlama filmin geçtiği zamanlarda yaşayan Qin kralı Çin’deki bütün krallıkları birleştirmek istemektedir. İsimsiz bir savaşçı krallığa gelir ve etrafa korku saçan üç efsanevi suikastçıyı öldürdüğünü iddia eder ve krala kendi hikayesini anlatmaya başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *