Kadın Kılığına Giren Erkek Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sinema dünyasında birçok sanatçı birçok farklı karakterle seyircisinin karşısına çıkabilmektedir. Hiç kuşkusuz en dikkat çekici ve oynaması en zor rollerden biri de erkek oyuncuların kadın kılığına girdikleri rollerdir. Şimdiye kadar erkek oyuncularının kadın kılığına girdiği birçok sinema filminin çekildiğini söyleyebiliriz. Bu filmlerde erkek oyuncular rollerini o kadar iyi yapmışlardır ki oyuncuyu tanımayan kişiler o oyuncunun gerçekten kadın olduğuna inanmıştır. Sinema tarihinde önemli bir yer edinmiş erkeklerin kadın rolüne büründükleri filmleri sizler için araştırdık. Siz de dilerseniz yorumlarınızla listemize katkıda bulunabilirsiniz.Listemizde sadece yabancı filmlere yer verilmiştir.

Kadın Kılığına Giren Erkek Filmleri

 

10. Mrs. Doubtfire – Müthiş Dadı – 1993 – IMDb:6,9


Eşinden ayrı olan Daniel, eşinin çocukları için bir bakıcı aradığını öğrenir ve kadın kılığına girerek dadılık için başvurur. İşe kabul edilen Daniel’in önünde artık çocuklarına bakıcılık yapacağı sıra dışı bir yaşam vardır. Robin Williams kadın rolünün üstesinden o kadar iyi bir şekilde gelmiştir ki film çekimleri sırasında kitapçıdan kitap almaya gittiğinde kimse onun aslında erkek olduğunu fark etmemiştir.

9. The Birdcage – Kuş Kafesi – 1996 – IMDb:7,0


Armand Goldman “Kuş Kafesi” isimli barı işletmektedir. Armand’ın oğlu bir gün bir senatörün kızına âşık olur ve ailelerin tanışması gerekmektedir. Armand, anne rolüne bürünerek oğlunun normal bir aileye sahip olduğunu hissettirmeye çalışır. Robin Williams’ın muhteşem oyunculuğuyla etkileyici bir komedi sizi bekliyor.

8. Breakfast On Pluto – Plüton’da Kahvaltı – 2005 – IMDb:7,3


Filmde, Küçük yaşta ailesi tarafından terkedilen Patrick’in etkileyici hikâyesine tanık oluyoruz. Kendisindeki farklılıkla yaşadığı yerde mutlu olamayacağını düşünen Patrick, Londra’ya gider. Bu yolculuk onun için yepyeni şeylerin başlangıcıdır. Bu yolculukta Patrcik’i oldukça farklı bir hayat beklemektedir.

7. Tootsie – 1992 – IMDb:7,4


Başarısız bir oyuncu olan Michael Dorsey, arkadaşı bir dizinin oyuncu seçimine gittiği sırada çalışma yaparken arkadaşına yardımcı olur. Ancak bu yaptığı şey onun hayatını değiştirecektir. Yapımcılar kadın rolünde gördükleri Michael’e kadın şekliyle dizide rol verince olaylar gelişir. Artık Michael hem kadın hem de erkek olarak iki farklı şekilde hayatına devam edecektir. Bu durum aşk hayatında da hayli farklı şeyler yaşamasına neden olacaktır.

6. Bad Education – Kötü Eğitim – 2004 – IMDb:7,5


Bir Pedro Almodovar filmi olan Bad Education’da, Gael Garcia Bernal’in kadın rolüyle oldukça başarılı bir oyunculuk sergilediğini görüyoruz. Pedro Almodovar transseksüelleri konu alan filmini “başyapıtı” olarak görmektedir. Bazı kişiler tarafından rahatsız edici bulunan film çoğu kişi tarafından oldukça etkileyici bir film olarak tanımlanmaktadır.

5. The Skin I Live In – İçinde Yaşadığım Deri – 2011 – IMDb:7,6


Psikolojik gerilim türünün önemli örneklerinden biri olan İçinde Yaşadığım Deri, İspanyol yönetmen Pedro Almodovar tarafından senaryolaştırılmış ve yönetilmiştir. Filmde Dr. Ledgard başarılı bir plastik cerrahtır ve bir kazada derisi tamamen yanan karısının tekrar eski görünümüne kavuşabilmesi için yapay deri yaratmak için çabalar. Psikolojik sorunlarla boğuşan Dr. Ledgard bunun yanında kızına tecavüz eden adamdan intikam almak için onu cinsiyet değiştirme ameliyatlarında denek olarak kullanır. Başrolünde Antonio Banderas’ın rol aldığı film, birçok festivalde ödüllere aday gösterilmiştir.

4. Laurence Anyways – 2012 – IMDb:7,6


Laurence 80’li yıllarda kadın olmayı isteyen bir yazardır. Mutlu bir birliktelik yaşadığı kız arkadaşı Fred’e bu durumu anlatır ancak kız arkadaşından da ayrılmak istemez. Filmde 3 saat boyunca ikilinin arasındaki tutkulu aşk hikâyesine tanık oluyoruz. İkilinin aşkları birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

3. Ed Wood – 1994 – IMDb:7,9


Gelmiş geçmiş en kötü yönetmen seçilen Ed Wood’un hayatını konu aldığı filmde Johnny Depp’i Ed Wood rolünde seyrediyoruz. Filmini çekebilmek için büyük mücadele veren Ed Wood’un hayat hikâyesini hayranlıkla izleyeceksiniz. Film, usta yönetmen Tim Burton’un en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

2. Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever – 1959 – IMDb:8,3


Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon gibi sinema dünyasının efsanelerinin bir arada bulunduğu filmde, görmemeleri gereken şeyleri gördükleri için mafyanın peşlerine düştüğü iki komedyenin kadın kılığına girerek mafyadan kurtulma mücadelesini seyrediyoruz. Mafyadan kurtulmaya çalışırken bir kadın müzik grubuna dâhil olan ikilinin aynı anda grubun vokaline âşık olmasıyla işler daha da karışır.

1. Psycho – Sapık – 1960 – IMDb:8,5


Psycho, sinemanın dahi çocuğu Alfred Hitchock’un başyapıtı olarak kabul edilmektedir. Filminde işyerinin parasını çalarak sevgilisiyle yeni bir hayata merhaba deme hayali kuran Marion’un Bates Motel’de kalmaya karar vermesiyle gelişen olaylar ele alınmaktadır. Film, muhteşem sinema teknikleri ve birçok psikolojik ögenin işlenişiyle sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olmayı başarmıştır. Filmde oteli işleten Norman Bates’i kadın rolünde izliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *