Yılların Eskitemediği Jön: Kadir İnanır Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kadir İnanır, Türk sinemasının en büyük Jönlerinden bir tanesidir. Bu büyük oyuncunun yapıtlarını içeren ” Kadir İnanır Filmleri ” isimli güzel bir liste oluşturmasak olmazdı. Önce birazcık sadece ismen bilen, iki veya üç filmini izlemiş olanlar için Kadir İnanır’ın geçmişinden bahsedelim sizlere. 1949 yılının Nisan ayının 15. gününde Dünya’ya gelen ve İnanır ailesinin son çocuğu olan başarılı oyuncu Kadir İnanır, sahneye olan doğuştan yatkınlığı ve yeteneğini ilkokul ve ortaokulda gözler önüne serdikten sonra dönemin yatılı liselerinden olan, İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ne gitti ve oradan mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesinin İletişim Fakültesinde bulunan, Radyo-Televizyon bölümüne girdi daha sonra burada dahi başarıları ile dikkat çeken büyük ismin kariyeri başladı. Bir süre fotoromanlarda oynayan büyük yetenek ilk rolünü, 1968 yılında çekilen Yedim Adım Sonra ile oynadı. İlk başrolünü ise, 1970 yılında Atıf Yılmaz tarafından yönetilen Kara Gözlüm isimli filmde, Türkiye’nin en güzellerinden biri değil, en güzeli olan Türkan Şoray ile paylaştı. İlk ödülü olan Adana Altın Koza Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 1973 yılında aldı. Altın Portakal Film Festivalinde ise, 1986 ve 2000 yıllarında yine En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ankara Film Festivalinde 1990’da kazandığı Yaşam Boyu Onur ödülü dışında ise, 2007 senesinde Siyad ( Onur) Ödülü, Almanya Film Festivalinde ise 2016 yılında Oyun Ödülü kazanan büyük üstat Kadir İnanır birçok başarılı filmde rol aldı, lakin bu filmlere Kadir İnanır Filmleri adlı listemizde değineceğiz. Neyse lafı fazla uzatmadan artık başlayalım, listeyi büyük oyuncunun herhangi bir filmi diğeri ile kıyaslanamayacağı için kendi düşüncem ile en iyi otuz filmini tarihe göre günümüzden geçmişe olarak hazırladım. Neyse çok uzatmadan başlamamız en iyisi, işte karşınızda yıllara göre sıralanmış 35 Kadir İnanır Filmi!

Kadir İnanır Filmleri

 

35. Elveda Katya – 2012

Gürcistan’ın başkenti Batum’da bir yetimhaneden kaçan Katya bir süre sonra gerçek babasının Trabzonlu Yunus isminde birisi olduğunu öğrenir ve babası olan Yunus Kaptan’ı bulmak için yola koyulur.

34. Son Cellat – 2008

Ülkenin askeriye tarafından yönetildiği bir dönemde hapse atılan bir savcının, cinayetten yargılanan bir köylü ile arasında kurulan dostluğu konu alan film kesinlikle izlemeye değer.

33. Gönderilmemiş Mektuplar – 2002

Üstadın modern zamanlarda Türkan Şoray ile birlikte oynadığı bu filmin konusu şöyle, 20 yıl önce ABD’ye giden Cem, ölmeden önce babasını görme amacıyla Amasra’ya gelir. Geldiğinde ise bir cenaze evi gören Cem, annesi tarafından suçlanır. Daha sonra Cem burada çocukluk aşkı olan Gülfremi görür ve onun hayatında da çok şeyler değiştiğini fark eder. Gülfremin kızı olan Ceren’in, Cem’i bir radyo röportajına daveti sonucu daha önceden Cem’in, Gülfrem’e gönderdiği, lakin iletilmeyen mektuplar ortaya çıkar.

32. Komser Şekspir – 2000

Kanser hastası olan kızının tiyatroya karşı olan ilgisi için, mahkumlara Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler oyununu oynatan bir komiserin dramı.

31. Aşk Ölümden Soğuktur – 1995

Bir arabesk sanatçısı olarak bilinen Bergen’in hayatını anlatan biyografi filmi. Tamamen gerçek yaşamından beyaz perdeye uyarlanan biyografi herkese tavsiyemiz.

30. Tatar Ramazan Sürgünde – 1992

İlk filmin devam niteliğinde olan bu filmde olay Ramazan’ın Adana Ceza evine gelmesi ile başlıyor. Mahkumları baskı altına alan Abdurrahman Çavuş’a karşı mahkumların tek ümidi Tatar Ramazan’dır.

29. Umut Hep Vardı – 1991

Fakir ve gelişememiş bir İç Anadolu köyünde Ebelik yapan Kiraz’ın verdiği hayat mücadelesi. Kiraz kızımız, başlangıçta altı ay boyunca bir köyde ebelik yaptıktan sonra işinden istifa eder. Gördüğü cehalet ve Tıp bilimine saygısızlık onu köyden ayrılmak zorunda kılar. Kendisini bu konuda tek destekleyen insan olan köyün çirkini olarak bilinen yalnız yaşan Şahan, köyün Doktoru Engin ile de konuşup Kiraz’ı bu konudan vazgeçirir. Kiraz bu sırada çocuk yaşta bir kız ile evlenen Bahtiyar Ağa ile gerçekten çok zorlu bir mücadele verir.

28. Aldatacağım – 1991

Kadir İnanır’ın başrolde Savaş karakterini canlandırdığı filmde, Savaş tıpkı bir Robin Hood gibi zenginden alıp fakire veren bir iş adamıdır. Sahip olduğu servet ile çok fazla düşman edinen Savaş kısa süre sonra yeraltı mafyasının karşısında birlik olduğunu, mallarından dolayı hepsinin ağzının sulandığını fark edecek ve sonuna kadar onlar ile mücadele edecektir.

27. Ah… Gardaşım – 1991

Başrolleri, Kadir İnanır, Levent İnanır ve Ece Uslu’nun paylaştığı film aynı zamanda Kadir İnanır’ın ilk yönetmenlik denemesi olarak ta bilinir. İki oduncu kardeş kış vakti odun keserken bir ağaç küçük kardeşin üzerine devrilir ve bunun üzerine küçük kardeş bilincini kaybeder. Kardeşini asla uyutmayan büyük ağabey, öfkenin yardımı ile kardeşine geçmişi hatırlatacak ve hafızasını yerine getirmek için çabalayacaktır.

26. Tatar Ramazan – 1990

Üstadın en bilindik filmlerinden biri olan bu filmde ( artık bu cümleyi kullanmam sıkmış olabilir çünkü adamın her filmi bilindik) Ramazan bir silahlı çatışma sırasında bilinen bir kabadayı olan Abidin Ağa’nın oğlunu vurur ve dört yıl hapis cezası alır. Cezasını yattıktan sonra memleketine dönen Tatar Ramazan sözlüsü olan Zeynep ile buluşur. Lakin bu sırada Abidin Ağa’nın diğer oğlu Ramazan’dan kardeşinin intikamını almak istemektedir.

25. Karılar Koğuşu – 1989

Hülya Koçyiğit ile birlikte Kadir İnanır’ın başrolü üstlendiği filmde Kemal Tahir’in Malatya Ceza evindeki üç aylık hapsi anlatılıyor. Kemal Tahir’in hapishanede geçirdiği anılar ile beraber Malatya genelevine o dönemde çok kazandıran hayat kadını Tözey’in kocasını zehirleyen bir idam mahkumu olan Hanım Kuzu’nun arasında geçen çatışmanın anlatıldığı dram kesinlikle izlenilmesi gereken bir yapıt.

24. Film Bitti – 1989

Ayrılmak üzere olan bir karı koca sinema oyuncusudur ve onlar birlikte bir rol oynamaları teklif edilir. Filmde çiftimiz iki sevgili rolünü oynarlar. Gerçekte yaşadıklarının tam aksi olan heyecanı bu filmde yaşayan çiftimiz sinemanın dışında düşman, sinemada ise birer aşıktır.

23. Acılar Paylaşılmaz – 1989

 

Dönemin Türkiye’sinde eş cinsel olan bir genç ile babasını konu alan film gerçekten hiç alışılagelmemiş bir film kesinlikle herkese tavsiyemiz.

22. Kavgamız – 1989

Kan Davası yüzünden aile ile birlikte İstanbul’a kaçan bir adamın verdiği yaşama mücadelesini anlatan mükemmel bir dram. Evini geçindirebilmek için ve çocuklarını güzel yerlerde okutabilmek için inşaatlarda çalışan bir adamın hayatı.

21. Med Cezir Manzaraları – 1989

ABD’de Üniversiteden mezun olduktan sonra yurda dönen Zeynep’in tek amacı kısa sürede evleneceği adamı bulup bir yuva kurmaktır. Bu sırada bir bankacı olan Erol ile tanışır, başlangıçta arkadaş olan ikili bir süre sonra her ne kadar bütün huyları birbirlerine zıt olsa dahi birbirlerine aşık olmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

20. Bir Beyin Oğlu – 1988

19. Emanet – 1988

İstanbul’a Güney Doğu’dan gelen iki ailenin yeraltı dünyasında verdiği mücadeleyi anlatan öykü. Gerçekten 1978 yılı İstanbul’unda geçen mükemmel bir mafya filmi

18. 72. Koğuş – 1987

17. Katırcılar – 1987

Üç köylü bir gazeteci ve dört askerin yoğun kar sırasındaki yolculuğunu anlatan Şerif Gören filmin başrolünde üstat Kadir İnanır oynuyor.

16. Sen Türkülerini Söyle – 1986

15. Yılanların Öcü – 1985

Fakir Baykurt’un aynı ismi taşıyan romanından ilk filmde sansür yoğunluğu dolayısıyla beklediği ilgiyi göremeyen film ikinci kez beyazperdeye uyarlanmıştır. Şerif Gören’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrolünde Kadir İnanır oynuyor.

14. Ölüm Yolu – 1985

Ceza evine nakil halinde araçları kaza geçiren mahkumlar, hemen olay yerinden firar ederler. Bu sırada ise bir kızın nişanlısını öldürüp kızı rehin alırlar.

13. Bir Yudum Sevgi – 1984

Aygül, meteliksiz kocasının yanında dört çocuğunu büyütmeye çabalayan bir kadındır. En iyisi bir iş bulmak diyerek kendisine bir fabrikada iş bulan Aygül kısa süre sonra akıllanır ve kocasını terk eder. Lakin kısa süre sonra fabrikada kendisine iş bulan adam ile yakınlaşmaya başlar.

12. İmparator – 1984

11. Derviş Bey – 1978

10. Evlidir Ne Yapsa Yeridir – 1978

9. Selvi Boylum Al Yazmalım – 1978

Büyük oyuncunun en bilindik filmleri arasında olan bu filmde, bir köylü kızı olan Asya ile bir kamyon şoförü olan İlyas birbirini severler. Birden bire ekonomik bunalıma giren ve işleri bozulan İlyas, Asya’nın karşısına bu derece meteliksiz çıkmaktan korkar ve Asya’yı terk eder. Tek başına kalan Asya ve Asya’nın çocuğuna oralarda bir yol yapımcısı olan Cemşit sahip çıkarken uzun süre sonra İlyas tekrardan karşısına çıkar, arada kalan Asya, bakalım kendisini terk eden aşkı İlyas’ı mı yoksa zor zamanında kendisine kucağını açan Cemşit’i mi seçecektir? Asya rolünü güzel oyuncu Türkan Şoray’ın canlandırdığı bu filmi kesinlikle izlemeniz tavsiyemiz.

8. Fırtına – 1977

Başrolde Kadir İnanır’ın oynadığı bu filmde, bir teknenin batması sonucunda bir ada da mahsur kalan dört kişinin başına gelenler ve kurtuluş mücadeleleri anlatılıyor özellikle Harika Değirmenci’nin oyunculuğunun çok dikkat çektiği bu film herkese tavsiyemiz.

7. Dila Hanım – 1977

6. Devlerin Aşkı – 1976

5. Pisi Pisi – 1975

4. Bitirimler Sosyetede – 1973

Kartal Tibet ile Kadir İnanır’ın başrolleri paylaştığı bu başyapıtta, Veli ve Ali, birbirinden tamamen farklı kafa yapısına sahip iki kardeştir. Ali hayatını kanunsuzluğa ve çapkınlığa adamış biriyken, Veli ise hamallık yapar ve sevdiği kadının başlık parasını çıkarabilmek için dur durak bilmeden çalışır. Kardeş olduğunu bilmeyen bu ikiliyi bakalım ne gibi sürprizler bekliyor.

3. Uyanık Kardeşler – 1974

2. Ankara Ekspresi – 1971

Esat Mahmut’un aynı ismi taşıyan romanının beyazperde uyarlaması olan filmde, çok fazla değişiklik yapılmıştır. Bunu beğenmeyen Esat Mahmut film toplamda beş altın portakal alınca sessizliğe bürünür.

1. Üç Arkadaş – 1971

Ekonomik durumu iyi olmayan bir genç oğlan ile, görme engelli olan bir kızın aşkına anlatan mükemmel dram filmi kesinlikle herkese tavsiyemiz.

2 comments on "Yılların Eskitemediği Jön: Kadir İnanır Filmleri"

  1. Canan says:

    Kadir İnanır’ın Zuhal Olcay’la birlikte oynadığı “Amansız Yol” ve Müjde Ar’la birlikte oynadığı “Ah Güzel İstanbul” isimli filmleri de bu listede görmek isterdim.

    Güzel bir derleme olmuş.Hazırlayan kişinin ellerine sağlık.

  2. Serkan says:

    Sinemanın krali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *