Kahve ve Sigara Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Eski ama hafızalara kazınmış bir film olarak karşımıza çıkan Kahve ve Sigara 10 Nisan 2004 tarihinde vizyona girmiştir. İtalya’da ise 12 Mart 2004 tarihinde gösterimde olmuştur. Türkiye’de ise özellikle Emek Sinemasında izlenime sunulması ile ne derece önemli bir film olduğunu göstermiştir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Jim Jarmusch üstlenir iken müziği Iggy Pop bestelemiştir.11 tane kısa filmden oluşmakta olup birbirlerinden bağımsız olarak görünse de film sonunda anlamlı hale gelmektedir. İnsan davranışlarını ve hayatı farklı pencerelerde anlatmaya çalışmaktadır. Kahve siyahı sigara ise beyazı temsil etmekte olup renklenmesi siyah beyaz şeklindedir.


Cate Blanchett, Pobert Benigni, Alfred Malina, Bill Murray gibi oyuncu kadrosu yer almaktadır. Filmde rol alan oyuncular kapsamlı ve oldukça başarılıdır. Film 2005 yılında Bağımsız Ruh En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ve ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazanmıştır. (Cate Blanchett)
Film içerisinde yer alan kısa filmlerde konular çok geniş perspektifte yer alsa da farklı zaman dilimlerinde ayrı zamanlarda insanların kahve ve sigara eşliğinde yaptıkları hayat, müzik, düzen üzerine yaptıkları sohbetten oluşmaktadır. Hatta kahve ve sigaranın zararları dahi konu edilmektedir. Bu derece geniş konu başlıklarında ortak olan tek şey sigara ve kahvenin her koşulda varlığıdır. Bazen müptela bazen hiç haz edilmeyen bir unsur olarak ekrana gelmektedir.


Jim Jarmusch, 1953 ABD doğumlu olan yönetmen yaptığı siyah beyaz ve bağımsız filmleri ile ün salmıştır. Ses getiren ilk filmi 1984 yılında yayınlanan Cennetten de Garip adlı filmi olmuştur. Hayal kırıklığı yaşayan üç genç insanın Floransa’ya yaptıkları yolculukları anlatılmıştır. Bu yapıt ile Jarmusch Hollywood’ın genel zincirlerini kırmayı başarmış ve kendinden söz ettirmeye başlamıştır.


1986 yılında hikayesinin kendi tarafından yazıldığı ve film yönetmenliğini yaptığı Down by Law filmini yaptı. Hapishanedeki üç mahkumun hayatını anlatan filmde karakterleri Tom Waits, John Lurie, Roberto Benigni canlandırdı. Bu film ile ABD’de yol filmlerinin trend olmasında etkili isim oldu.


Jarmucsh’un en önemli filmlerinden biri Kahve ve Sigara’nın temelini Roberto Benigni ve Steven Wright’in oynadığı kısa film olarak Saturday Night Live’de gösterilmiştir. Aradan geçen üç yıl sonrasında bu kez de Coffee and Cigarettes: Memphis Version’nu 12 dakikalık olarak çekti. Diğer kısa film de 1993 yılında Coffee and Cigarettes: Somewhere in California adı ile Tom Waits ve Iggy Pop oyunculuğu ile çekilmiştir. Bu kısa film sonrasında Kahve ve Sigara’yı bir film olarak bütünleştirme planın olduğundan söz etti. On iki ya da on dört parçadan oluşturmayı hedeflediğini söyleyen usta yönetmen on bir bölüm ile bu filmi gerçekleştir. Adından ve filminden daha da söz etmeye başlatıp unutulmaz isimler arasında yer almaya başardı.

Kahve ve Sigara Sinema Filmi Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=zaTV5hHYgqs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *