Kaygı – Inflame Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bir televizyon kanalında (Tek TV) belgesel kurgulayan Hasret, bir süredir aynı kabusu görmeye başlamıştır. Hasretin müzisyen olan anne ve babası bir süre önce geçirdikleri bir trafik kazasında ölmüşlerdir. Fakat Hasretin sürekli gördüğü kabuslar aklına bir soru işareti düşürmüştür. Trafik kazasında ölen anne ve babası gerçekte trafik kazasında ölmemiş olabilir mi? Yapımcılığını İstanbul Film Prodüksiyon (IFP), Armağan Lale (Filmada) ve Ceylan Özgün Özçelik (EHY Film) ortak olarak üstlenmiştir.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ceylan Özgün Özçelik’in üstlendiği filmin başrolünde Algı Eke’yi seyrediyoruz. Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Özgür Çevik, Asiye Dinçsoy, Selen Uçer, Kadir Çermik, İpek Türktan Kaynak, Boncuk Yılmaz ve Kerem Kupacı isimlerini görüyoruz.

Geçtiğimiz şubat ayında Berlinale’de dünya prömiyerini yapmış ve ardından mart ayında Amerika’da South by Southwest film festivalinde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger ödülünü alarak ülkeye döndü. Özçelik almış olduğu bu ödülü, Kaygı’da ve sinema endüstrisinde çalışan tüm kadınlara adadı. 36. İstanbul Film Festivali’nde gösterimi yapıldıktan sonra nisan ayında 28. Ankara Uluslararası Film Festivali-Ulusal Yarışma’da Jüri Özel Ödülü ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödüllerini kazandı. Ayrıca film mayıs ayında da Eskişehir Uluslararası Film Festivali ve Polonya’nın Krakow şehrinde şehrinde düzenlenen Off Camera Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterildi. Filmle ilgili yapılan bazı yorumlar şu şekilde:

Sağlam bir senaryo kamerasına ve kurgusuna hakim bir yönetmen, vurucu bir film. -Cumhuriyet

Gerçeğin ve hafızanın yok oluşuna karşı yükseltilen bir ses. -Perlentaucher

Yüzleşmesi de kaçması da zor bir kabus gibi. -Avrupa Sineması

Umut vaat eden genç bir auteur’den tekniği başarılı ve atmosferi güçlü bir film. -Hollywood Reporter

Kişisel hafızadan toplumsal hafızaya uzanan cesur bir tür filmi. -Filmloverss

Kaygı 67. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin gizli zirvelerinden birisidir. İncelikli ve güncel bir film. -Moviebreak

Filmin kamera arkasındaki emekçilerinden söz etmek gerekirse, filmin yönetmeni ve senaristi Ceylan Özgün Özçelik, Radek Ladczuk görüntü yönetmenliğini üstlenirken filmin kurgusu ise Ahmet Can Çakırca’nın elinden geçmiştir. Filmin müziği Ekin Fil tarafından yapılmıştır. Sıla Karaca yapım ekinindedir. Kerem Ardahan ses tasarımı ve miksajı Fatih Ragbet sesleri Özgür Özden kostüm tasarımı Tuba Ataç kast direktörü Günay Altan’a emanet edilmiş. Filmin yönetmenliği ve senaristliğini yapan Ceylan Özgün Özçelik, 1980 Rize doğumlu ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Özçelik, 2002 yılında radyo ve televizyon programcısı olarak Best Medya’da çalışmaya başladı. Yapımcısı, editörü ve sunucusu olduğu En Heyecanlı Yeri isimli sinema programı yayın hayatını 10 yıl sürdürmüştür. 2013 yılında En Heyecanlı Yeri isimli programdan derlediği seçme sohbetlerinden oluşan Dikkat Çekim Var adlı röportaj kitabı raflardaki yerini almıştır. Onlar Birbirlerini Sevdiler ve Adil Ya da Değil Özçelik’in 2009 ve 2011 yıllarında çektiği kısa metrajlı filmleridir. Kendisinin yazıp kendisinin yönettiği kısa filmleri Portekiz Festroia, Bratislava Art gibi çeşitli festivallerde gösterilmiştir.

Ceylan Özgün Özçelik filmle ilgili gerçekleştirdiği basın toplantısında senaryonun çıkış noktasıyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: ”Film evde tek başına yaşayan bir kadınla ilgilidir. 2011 yılında yeni bir eve taşınmıştım. Aşırı derecede takıntılı bir ruh haline girmiştim. Sanki eve kötü bir şey olacakmış gibi hissediyordum. Zamanla kendimi eve kapatmaya başladım. İşimi bile evden yapmaya çalışıyordum. Daha sonra kendini eve kapatan bir kadının filmini yapma fikri doğdu. Ve bunun sonucunda senaryonun yazım aşaması başladı diyebiliriz.”

Başrolde seyretme şansı yakaladığımız Algı Eke, filmde 30 yaşında ve bir TV kanalında kanalında çalışan Hasret karekterine hayat vermektedir. Gerçek hayatta 16 eylül 1985 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, aslen Artvinli ve Gürcü asıllıdır. Birçok dizi ve filmde izlediğimiz Eke, Kedi Özledi filmindeki oyunculuğuyla 2014 yılında komedi dalında 19. Sadri Alışık Ödülleri – En iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Özgür Çevik, 27 mayıs 1981 doğumlu sanatçı Başkent doğumlu aslen Ankaralıdır. Yabancı Damat, Vali, Leyla ile Mecnun gibi birçok filmde izlediğimiz Çevik son olarak Kırgın Çiçekler adlı dizide rol aldı.

Asiye Dinçsoy, Arka Sokaklar, Recep İvedik ve Doktorlar, Toz Bezi gibi dizi ve filmlerde gördüğümüz Asiye Dinçsoy, Toz Bezi filmindeki Nesrin rolüyle 2016 yılında 21. Nürnberg Türkiye / Almanya Film Festivali’nde ve 35. İstanbul Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır.

Kaygı – Inflame Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *