Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan Bilim Kurgu Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kitaplardan beyaz perdeye aktarılan filmler genellikle dikkatimizi çekmektedir. Kitaptan sinemaya uyarlanan filmlerde eğer kitabı daha önce okuduysak beklentilerimizi her zaman karşılamasa da kaliteli yapımlar oldukları tartışmasız bir gerçektir. Sizler de aklınıza gelen kitap ve romanlardan sinemaya uyarlanan filmleri YORUM kısmını kullanarak paylaşabilirsiniz. Liste hazırlanırken tartışmasız dünyanın en büyük film veritabanı IMDb’nin puanları göz önüne alınmıştır.İyi Seyirler…..

Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Bilim Kurgu Filmleri

 

20. Babylon A.D. – Babil M.S. – 2008 – IMDb:5,6

Babil M.S.

Maurice Georges Dantec’in romanından sinemaya uyarlanan film ABD, Fransız ortak yapımı bir filmdir. Bilim kurgu ve aksiyon öğelerini içinde barındıran filmin yönetmeni 1995 Cannes Film Festivalinde de en iyi yönetmen seçilen Mathieu Kassovitz dir. Filmin Oyuncu Kadrosunda ise Vin Diesel, Michelle Yeoh, Melanie Thierry, Lambert Wilson, Mark Strong ve Charlotte Rampling gibi isimler bulunmaktadır.

19. The Invasion – İstila – 2007 – IMDb:5,9

The Invasion

Robin Cook tarafından 1997 yılında yayınlanan roman 2007 yılında yönetmen Oliver Hirschbiegel ve James Mcteigue sayesinde sinemayla buluştu Filmin başrollerini ise hollywood’un ünlü iki oyuncusu Nicole Kidman ve Daniel Craig paylaşmaktadır.

18. The Postman – Haberci – 1997 – IMDb:5,9

The Postman

David Brin’in 1985 tarihinde yazdığı ve ödül de aldığı kıyamet sonrası romanından sinemaya uyarlanan Haberci filminin yönetmeni ise oyunculuğu ile de kendinden bolca söz ettiren Kevin Costner yapmaktadır. Filmde yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncusu olarak görev alan Kevin Costner’a Will Patton, Larenz Tate, Olivia Williams ve James Russo gibi isimler eşlik etmektedir. Ancak film istenilen bir gişe hâsılatı elde edememiştir. 80,000,000 $ bütçe ile çekilen film yaklaşık 17,500,000 $ gibi bir hasılat yapmıştır.

17. War of the Worlds – Dünyalar Savaşı – 2005 – IMDb:6,5

War of the Worlds

İngiliz yazar Herbert George Wells’in 1898 yılında basılan eseri ile aynı isimde olan War of the Worlds ( Dünyalar Savaşı ) filminin yönetmeni ise Steven Spielberg dir. Tom Cruise, Dakota Fanning ve Justin Chatwin gibi oyuncuların yer aldığı 2005 yapımı film bilim kurgu, gerilim gibi öğeleri içinde barındırmaktadır.

16. City of Ember – Sihirli Şehir – 2008 – IMDb:6,5

City of Ember

Jeanne Duprau’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmin yapımcısı Tom Hanks dir.Gil Kenan’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Bill Murray, Tim Robbins, Saoirse Ronan ve Toby Jones gibi isimler vardır.Birazda filmin konusundan bahsetmek gerekirse; Seçkin bir bilim insanı topluluğu, insanları büyük felaketten kurtarmak için yerin altına Ember adındaki şehri kurarlar ve felaketin ardından 200. yıl yukarı çıkmayı hedeflerler. Ancak 7. belediye başkanından sonra işler karışır. İzlemenizi tavsiye ettiğimiz bir filmdir. IMDb puanının üzerinde bir film olduğunu söylemek isterim.

15. Dune – 1984 – IMDb:6,6

Dune - 1984

ABD’li bilim kurgu kitapları yazarı Frank Herbert’ın 1959 yılında yazmaya başladığı ve 6 yıl sonra 1965 yılında tamamladığı kitabı 1984 yılında yönetmen David Lynch’ın tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosu ise Kyle MacLachlan, Patrick Stewart, Virginia Madsen ve Sting gibi oyunculardan oluşmaktadır.

14. The Omega Man – Tek Adam – 1971 – IMDb:6,6

The Omega Man

Richard Matheson’un 1954’te yazdığı I Am Legend (Ben Efsaneyim) isimli çok satan bilim kurgu romanından sinemaya uyarlanan 1971 yılı ABD yapımı filmin yönetmeni Boris Sagal dır. Charlton Heston, Anthony Zerbe ve Rosalind Cash filmde rol almışlardır.

13. Logan’s Run – Logan’ın Kaçışı – 1976 – IMDb:6,8

Logan's Run

Michael Anderson, William F. Nolan ve George Clayton Johnson’ın romanından sinemaya uyarlanan bir filmdir.23.yüzyılda geçen hikâyeye göre insanların en fazla 30 yaşına kadar yaşamalarına izin verilmektedir. Güzel bir Distopya, Bilim Kurgu türündeki filmin yönetmeni Michael Anderson dur.

12. The Maze Runner – Labirent: Ölümcül Kaçış – 2014 – IMDb:6,9

The Maze Runner

Labirent: Ölümcül Kaçış, Labirent: Alev Deneyleri gibi romanlarında yazarı James Dashner’ın kaleminden 2009 yılında çıkan eser 2014 yılında yönetmen Wes Ball tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Bilim kurgu, distopik, aksiyon ve gerilim türlerini içinde barındıran filmde Dylan O’Brien, Aml Ameen, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster ve Will Poulter rol almıştır.

11. The Thirteenth Floor – 13. Kat – 1999 – IMDb:7,0

The Thirteenth Floor

Daniel F. Galouye’un Simulacron-3 isimli romanından esinlenerek sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni Josef Rusnak dır.ABD, Alman ortak yapımı filmin konusu bir gökdelenin 13. katındaki bir yazılım ofisinde çalışan Douglas Hall ve iş arkadaşı Whitney’in hikayesi anlatılmaktadır.

10. I, Robot – Ben, Robot – 2004 – IMDb:7,1

I, Robot

Özellikle Will Smith’ın performansı ile devam filminin gelmesinin sabırsızlıkla beklendiği Ben, Robot filminin yönetmeni Alex Proyas dır.2035 yılına gelindiğinde robotlar artık olağan bir şekilde insanların arasında gezmekte ve yardım etmektedir. İnsanlar robotlara sonsuz şekilde güvenmektedirler. Ancak geçmişi nedeniyle Del Spooner robotlara hiç güvenmemektedir. Bir cinayetin ardından hikâyemiz başlar. Bilim Kurgu severlerin kesinlikle izlemediyseniz izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir filmdir.

9. The Andromeda Strain – Andromeda Esrarı – 1971 – IMDb:7,2

The Andromeda Strain

Senaryosunu Michael Crichton’ın 1969 tarihli aynı adlı romanından Nelson Gidding’in uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni ve yapımcısı Robert Wise’dır.

8. Starship Troopers – Yıldız Gemisi Askerleri – 1997 – IMDb:7,2

Starship Troopers

ABD’li roman ve bilim kurgu yazarı Robert A. Heinlein’in kaleminden çıkan romandan sinemaya uyarlanan Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri) filminin yönetmeni Paul Verhoeven dır.Casper Van Dien, Denise Richards ve Dina Meyer’in de oyunculukları ile çok şeyler kattığı film 1997 yılı yapımıdır.

7. K-Pax – 2001 – IMDb:7,4

K-Pax

Charles Leavitt ve Gene Brewer tarafından yazılan ve Iain Softley tarafından yönetilen fantastik ve bilim kurgu türündeki bir filmdir.

6. Contact – Mesaj – 1997 – IMDb:7,4

Contact

Aynı zamanda gökbilimci ve astrobiyolog da olan bilim adamı Carl Sagan’ın romanından sinemaya uyarlanan Mesaj (Contac) filminin yönetmeni Forrest Gump filminin de yönetmenliğini yapan ödüllü yönetmen Robert Zemeckis dir.

5. Cloud Atlas – Bulut Atlası – 2012 – IMDb:7,5

Cloud Atlas

David Mitchell’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin oyuncu kadrosu da oldukça zengin. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent ve Hugo Weaving’ın da rol aldığı film 2013 yılında En İyi Müzik kategorisinde Altın Küre Ödüllerine adayda gösterilmiştir.

4. Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç – 2011 – IMDb:7,6

Rise of the Planet of the Apes

Bir seri ve klasik olan Maymunlar Gezegeni filminin tekrarı niteliğindeki filmin yönetmen koltuğunda Rupert Wyatt oturmaktadır.

3. Dawn of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti – 2014 – IMDb:7,7

Dawn of the Planet of the Apes

Film “Maymunlar Cehennemi: Başlangıç” filminin devam filmidir.

2. Jurassic Park – 1993 – IMDb:8,1

Jurassic Park - 1993

Michael Crichton’un romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni Steven Spielberg dir.

1. The Prestige – Prestij – 2006 – IMDb:8,5

The Prestige

Christopher Priest’in aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmen, yapımcı ve senaristi ise İngiliz yönetmen, yapımcı ve senarist Christopher Nolan dır.

Bonus: I Am Legend – Ben Efsaneyim – IMDb:7,2

I Am Legend

Kıyamet sonrası bilim kurgu türündeki film Will Smith’in oyunculuk performansı ile renklenmektedir. Film Norveç asıllı ABD’li bilim kurgu yazarı Richard Matheson’un 1954 yılında kalema aldığı aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *