Koca Dünya Sinema Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

2016 yılında beyaz perde ile buluşan Reha Erdem’in son filmi IMDb’de 6.8 puana sahiptir. Maya Film tarafından yapımcılığı yapılmakta olup yönetmenliği ve senaristliğini Reha Erdem üstlenmiştir. Dram kategorisinde yer alan film 100 dakika olarak sahne karşına çıkmıştır. Dünya’da BİG BİG WORD olarak adlandırılan filmde başrolleri Ece uzun ve Berke Karaer paylaşmakta olup Hakan Çimenser, Melisa Akman, Ayta Sözeri gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

İlk olarak 8 Eylül 2016 tarihinde 73. Venedik Film Festivalinde gösterime giren film Türkiye’de ise 11 gün sonra yani 19 Eylül 2016 tarihinde galası yapılmıştır. Venedik Film Festivali dünyanın en eski film festivali olarak bilinmektedir. Venedik de bulunan Lido adasında yapılmaktadır. Her yıl ağustos ayının sonunda yahut eylül ayının başında bu festival gerçekleşmektedir. Film festivalleri arasında en fazla saygı gören festival olarak bilinmektedir. Koca Dünya’da geçtiğimiz yıl düzenlenen 73. Venedik Film Festivalinde ‘Yeni Ufuklar’ bölümünde Jüri Özel Ödülünü kazanmıştır.

Altın Koza Film Festivali olarak bilinen ülkemizde önem arz eden festival kapsamında geçtiğimiz yıl eylül ayında gerçekleşen törende de ‘En İyi Film’ ödülünü kazanmıştır. Filmin başarısında yönetmeni ve senaristi olan Reha Erdem’in bilgi ve yeteneği büyük katkı kazandırmaktadır.

57 yaşında olan Erdem İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesinde eğitimine devam eden başarılı yönetmen bu eğitimlerden sonra Fransa’nın Paris şehrine gitmiştir. Burada da Sinema ve Plastik Sanatlar Eğitimi almıştır. Uzun yıllar yurt dışında olan sanatçı kazandığı tecrübe ve bilgiler ile Türkiye’ye geldikten sonra ilk olarak A ay filmini çekti. Bu film ile birçok ödül alan Erdem adından çokça söz ettirmeye başladı. Filmlerinin her daim senaristliği ve yönetmenliğini bizzat üstlenen başarılı sanatçı ses tasarımcılığını da bazı filmlerinde yapmıştır. Kısa filmler de yazmış olan sanatçı Beş Vakit ve Kosmos adlı filmlerinin kurgusunu da kendisi hazırlamıştır. Film çekmediği zaman zarflarında reklam filmi yönetmenliği yapmıştır. Kaç Para Kaç, Korkuyorum Anne, Hayat Var Reha Erdem’in diğer filmlerinden birkaçıdır.

Koca Dünya adlı filmde başrol oyuncularından biri olan Berke Karaer Ali karakterine can vermektedir. Ali bir tamircinin yanında çalışmaktadır. İki kardeş hikayesinde abi rolüne bürünmüştür. Anne ve babaları olmayan kardeşlerden biri olan Ali geçimini sağlayabilmek için bu şekilde çalışmaya mecburdur. Kız kardeşe hayat veren Ece Uzun ise Zuhal olarak bir aileye evlatlık olarak verilmiştir. Bu aile Zuhal’in abisi Ali görüşmesine izin vermemektedir. Bir nevi iki kardeşin hayata başkaldırışı olan bu film hayat mücadelesini dramatize bir şekilde gözler önüne sermektedir. Kardeşini görmemeye dayanamayan Ali, Zuhal’i motosiklet ile alarak İstanbul’un çok dışına kaçırır. Ormanlık bir alanda yaşama kararı alan iki kardeş için vahşi yaşam zorluk getirmiştir. Bunun yanında aynı zamanda yine de para kazanmaları da gerekmektedir.

Koca Dünya Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *