İlginizi Çekebilecek Konusu Trende Geçen Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Trenler hepimiz için farklı anlamlar ifade eder. Hasret, ayrılık, kavuşma ya da sevinç ama hangisi olursa olsun hepimiz az ya da çok tren seyahatlerini severiz. Biz de sizler için hikâyesi trende geçen filmleri derledik. Bugüne kadar yapılmış en kaliteli tren konulu filmler muhakkak ilginizi çekecek. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Konusu Trende Geçen Filmler

 

10. Shanghai Express – Şangay Ekspresi – 1932 – IMDb: 7.5

Shanghai Express
Filmin başrol oyuncuları Marlene Dietrich ve Clive Brook’tur. Yönetmenliğini ise Josef Von Sternberg yapmıştır. Film, Çin İç Savaşı sırasında Şanghay’dan Pekin’e giden bir yolcu treninin bölgedeki haydutlar tarafından ele geçirilmesini ve 25 batılı yolcunun bu olaylara tepkisi ve diyaloglarını konu alır. Film daha sonra Peking Express adıyla tekrar çekilmiş ve trende geçen diğer filmlere de böylelikle ilham kaynağı olmuştur.

9. Source Code – Yaşam Şifresi – 2011 – IMDb: 7.5

Source Code
Film aniden kendini trende bir yolcu olarak bulan bir adamın hikayesini anlatır.Bu adamın adı Colter’dır ve Colter karşısında kendisini tanıyan güzel bir kadın bulur.Lakin Colter bu kadını tanımamaktadır.Tren birkaç dakika sonra patlar ve olaylar gelişir.Colter kendini yüksek teknolojili bir odada bulur ve neden orada olduğunu araştırırken zorlu bir görevin parçası olduğunu anlar.Filmin yönetmenliğini Duncan Jones yapmıştır.

8. 2046 – 2004 – IMDb: 7.5

2046
Bir yazar,gelecekte geçen bir roman yazmaya başlar.Lakin aslında geçmişte yaşanan olayları bir araya getirmektedir.Romanda gizemli bir tren,yolcularını geri dönmek istedikleri anılarına götürmektedir.Bu ise ancak 2046 adlı durağa ulaştıklarında olabilmektedir.Ancak kimilerine göre bu sadece bir söylentidir ve oraya giden kimse geri dönememiştir.Bir kişi hariç..Bir hayli öne çıkan bu filmin yönetmenliğini Wong Kar-Wai yapmıştır.

7. Europa – Avrupa – 1991 – IMDb: 7.7

Europa
Almanya’ya gelen Leo Kessler demiryolunda çalışan amcasının desteğiyle trende kondüktör olarak çalışmaya başlar.Bir süre sonra Leo demir yolunun sahibinin kızına aşık olur.Tek derdi işini ilerletmek olan bir baba,tüm milliyetçi fikirlere karşı bir oğul ve Nazilerin eylemlerini destekleyen bir kız.Leo’nun hayatındaki bu üçlü aslında döneminde bir özetini verir bize.Filmin yönetmenliğini Lars Von Trier yapmıştır.

6. Train de Vie – Hayat Treni – 1998 – IMDb: 7.7

Train de Vie
Yönetmenliğini Radu Mihailenau’nun yaptığı filmde 1941 yılında bir gece köyün delisi Shlomo, herkesi şok edicek bir haberle köye gelir. Almanlar komşu köylerdeki tüm Yahudileri öldürmüştür. Şimdi ise sıra kendi köylerindedir. O gece bilgeler toplanır ve köylüleri kurtarmak için plan yapmaya başlarlar. En iyi fikri Shlomo verir. Nazileri kandıracak bir tren kurmayı, bir kısmının trendeki Nazileri diğerlerinin de sürülen Yahudileri oynamalarını söyler. Hatta makinistler bile köylüler olacaktır.

5. 3:10 to Yuma – 3:10 Yuma Treni – 2007 – IMDb: 7.8

3-10 to Yuma
Kanun kaçağı olan Wade yakalanmıştır. Evans bu katili mahkemeye götürmek için gönüllü olur. 3:10 Yuma trenine canlı şekilde olarak etmek zorundadır. Lakin Wade’in adamları ve her yerde kendilerini bekleyen tehlikeler yüzünden yolculuk zorludur. Ben Foster, Christian Bale ve Russell Crowe’un oynadığı ilgi çekici bu filmin yönetmenliğini ise James Mangold yapmıştır.

4. Strangers on a Train – Trendeki Yabancı – 1951 – IMDb: 8.1

Strangers on a Train
Guy Haines ve Bruno tren yolculuğu esnasında karşılasan iki yabancıdır. Guy onunla karısı hakkında dertleşirken onu öldürmek istediğini söyler.Bruno onun için bunu yapabileceğini ama karşılığında Guy’ın da kendi babasını öldürmesini istediğini söyler.Guy bunların sinirle söylendiğini düşünür ve pek ciddiye almaz.Oysa Bruno Guy’ın karısını öldürmüştür bile ve cinayet Guy’ın üstüne kalmıştır.Yönetmenliğini Alfred Hitchcock’un yaptığı filmin devamında Guy masumiyetini kanıtlamaya çalışır.Bruno ise ona babasını öldürmesi için baskı yapmaktadır.

3. Before Sunrise – Gün Doğmadan – 1995 – IMDb: 8.1

Before Sunrise
Yönetmenliğini Richard Linklater’ın yaptığı film trende tanışan iki kişinin Viyana’da geçirdikleri bir geceyi anlatmaktadır.Budapeşte’den kalkan trenlerin birinde genç bir adam ve genç bir kadın karşılaşırlar.Jesse Amerika’ya gidecek olan bir uçağa binmek için Viyana’ya gitmektedir.Celine ise üniversitede okuduğu Paris’e gitmektedir. Jesse ve Celine trenden inince Viyana’nın sokaklarında birlikte bir gece geçireceklerdir.Ta ki güneş doğana kadar..

2. The General – General – 1926 – 8.2

The General
Yönetmenliğini Buster Keaton’un yaptığı bu film sessiz sinemanın en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. The General, iç savaşı güneyliler kazansın ve sevdiği kadınında aklını başından alabilsin diye treni ile yola çıkan bir makinistin ilginç hikâyesini anlatır. Sahnelerin nasıl çekildiği hala bilinmemektedir ve film gerçekten birçok trenli takip sahnesine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

1. Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda – 1968 – IMDb: 8.6

Once Upon a Time in the West
Sergio Leone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu bu film unutulmayan Western filmler arasında kabul görmektedir. Film Jill’in yeni evlendiği kocası Brett’in yanına gitmek için yola çıkmasıyla başlar. Brett varlıklı bir İrlandalıdır ve ne yazık ki Jill gittiğinde çiftlikte Frank’in adamlarınca öldürülen kocasının cesediyle karşılaşır. Jill ne olursa olsun burada, çiflikte kalmaya karar verir. Kendisini Frank ve korumaya çalışan iki erkek arasında bulur. Çünkü Harmonica’nın da Frank ile kapanmamış bir hesabı vardır.

A comment on "İlginizi Çekebilecek Konusu Trende Geçen Filmler"

  1. Anonymous says:

    Runaway train var birde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *