En İyi Köpek Balığı Filmleri – 5 Sinema Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Korku, gerilim filmleri ele alındığından, geçmişten bugüne hiç eskimeyen korku öğelerinin başında, köpek balıkları geliyor. Birçok köpek balığı filmi çekilmiş, ancak birçoğu da hüsrana uğramış ve izleyicinin beğenisini kazanamamıştır. Biz de sizin için, izlenebilir, aksiyonu, gerilimi ve korkusu bol köpek balığı filmlerini araştırdık ve 5 filmden oluşan harika bir liste oluşturduk.

KÖPEK BALIĞI FİLMLERİ

 

5. BAIT (YEM 3D) – 2012

BAIT
Yakın dönem korku, aksiyon filmlerinden olan Bait’in yönetmenliğini, Kimble Rendall üstleniyor. Çin, Avustralya, Singapur ortak yapımı olan filmde, sahil kasabasında yaşayan halk, tüm şehri yerle bir eden, büyük bir tsunami felaketi ile sarsılır. Devasa dalganın ardından hayatta kalan bir grup, kendilerini bir marketin içinde savunmasız olarak bulurlar. Gruba göre tehdit, marketin taşma riskidir. Ancak asıl tehdit düşündükleri şey değildir. Dev dalgalarla birlikte ortaya çıkan tehlikeli ve ölümcül köpek balıkları, markette su yükseldikçe avlarına daha da yaklaşmaya başlar. Bunu fark eden grup, kendilerini saldırıya uğramalarının ardından, korku dolu bir ölüm kalım savaşı içinde bulurlar.
IMDb Puanı: 5.3

 

4. OPEN WATER (AÇIK DENİZ) – 2003

Open-Water
Chris Kentis yönetmenliğinde çekilen, Amerika yapımı dram, gerilim filmi. İki filmden oluşan serinin ilk filmi olan Open Water, Karayipler’de tatil yapan bir çiftin, dalış gezisi düzenlemesi ile başlıyor. Dalış gezisi için yanlış hesap yapılınca, çift okyanusun ortasında kalakalır. Bu durumda tek umutları, teknenin olanları fark edip onları kurtarmaya gelmesidir. Susan ve Daniel çifti hayatta kalma mücadelesi verirken, bu kaosa köpek balıkları da dahil olur. Bundan sonra oluşan şartlar, çifti dayanılması zor bir hale sokacaktır. Filmin konusu, gerçek bir olaydan esinlenerek oluşturulmuştur.
IMDb Puanı: 5.7

 

3. THE REEF (DEHŞETİN DİŞLERİ) – 2010

THE REEF
Avustralya yapımı korku, gerilim filmi The Reef’in yönetmen koltuğunda Andrew Traucki oturuyor. 2007 yapımı gerilim ve macera filmi Black Water’ın yönetmenliğini de yapan Traucki, ikinci uzun metraj filmi The Reef ile, sinema eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Filmde, Avustralya’nın tehlikeli açık sularında, deniz sevkıyatı işinde çalışan Luke, onu ziyarete gelen eski sevgilisi, kardeşi ve Suzie’yi bir tura davet eder. Tekne ile Endonezya kıyılarını ziyaret etmek isteyen bu grubu, Avustralya sularında bulunan büyük mercan kayalıklarında, hiç hoş olmayan bir sürpriz karşılayacaktır. Kayalıklarda parçalanan tekne batar ve grup, ya enkazın üstünde kurtulmayı bekleyecektir, ya da köpek balıklarının cirit attığı bölgeden en yakın adaya 20 mil boyunca yüzeceklerdir. Grup yol almaya karar verir, ancak büyük beyaz bir köpek balığı ortalığı kan gölüne çevirmeye başlar.
IMDb Puanı: 5.8

 

2. THE SHALLOWS (KARANLIK SULAR) – 2016

THE SHALLOWS
Yakın zamanda vizyona giren, köpek balığı konulu filmlerdendir. İddialı bir yapım olan The Shallows’un yönetmen koltuğunda Jaume Collet-Serra oturuyor. Amerikan yapımı gerilim, korku filmi vizyona girdikten sonra, izleyiciler tarafından oldukça hoş karşılandı. Filmin genel özelliği bir kadın ve köpek balığı üzerinde işlenmiş olması. Arada çok kısa süreli, bir kaç oyuncu görülüyor. İzleyiciler ”Tek bir kişi ile çekilmiş, ancak çok iddialı bir film olmuş.” sözleriyle beğenisini sunuyor. Filmde özel bir yer seçen ve orada tek başına sörf yapmaya başlayan Nancy’nin, büyük ve tehlikeli bir köpek balığının saldırısına uğraması ve kıyıya yakın bir yerde, ufak bir kayanın üzerinde mahsur kalması konu ediliyor. Nancy, birçok yol deneyerek kurtulmaya çalışıyor ve bu süreçte 3 kişinin ölümü ile sonuçlanıyor. Yardım alamayacağını anlayan Nancy, kendi imkanları ile tehlikeli Köpek balığı ile mücadele etmeye karar veriyor.
IMDb Puanı: 6.8

 

1. JAWS (DENİZİN DİŞLERİ) – 1975

JAWS
Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı, Amerika yapımı korku, gerilim ve aksiyon filmidir.
Filmde; Amity Adasını ziyaret eden obur, beyaz bir köpek balığının yaşattığı tehlikeli anlar konu alınıyor. Adada yaşanan birkaç ölüme rağmen, belediye başkanı turizm ve alacağı kâr nedeniyle, olayın gün yüzüne çıkmasına müsaade etmez. Plajın kapatılması fikri ise, yine başkan tarafından engellenir. Ancak bir gün çocuk ölümü yaşandığında, tüm kamu köpek balığını aramak için hazır olacaktır. Film, dönemin en değerli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Üzerinden geçen zamanla orantılı olarak, bir klasik ve kült film halini alıyor.
IMDb Puanı: 8.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *