Adından Sıkça Söz Ettiren Kore Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dizilerinin ardından Kore sineması ile de insanları adeta büyülüyor. Kore Filmlerinden oluşan 20 filmlik bir liste hazırladık. Son yıllarda konusu, oyunculukları ve film kalitesi ile kendinden sıkça söz ettiren Güney Kore Filmleri listemizi hazırlarken çeşitli sözlük ve forum sitelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca Kore Filmleri listemiz hazırlanırken Dünyaca kabul gören sinema veritabanı sitesi IMDb’nin puanları dikkate alınmıştır. Sizlerde sevdiğiniz Kore Filmini YORUM bölümüne yazarak paylaşabilirsiniz. İsterseniz uzatmadan uzak doğunun incisi Güney Kore tarafından sinemaya kazandırılmış 20 filmden oluşan listemize geçelim.
Kore Dizileri listemiz de dikkatinizi çekebilir.

Kore Filmleri

20. Gwoemul – Yaratık – 2006 – IMDb: 7,0

Gwoemul

Film merkezine altmışlı yaşlarında Park Hee Bong isimli bir adamı alıyor. Han River bölgesinde küçük bir atıştırmalık dükkânı işleten bu adam; iki oğlu, bir kızı ve bir kız torunuyla birlikte yaşamaktadır. Bu aile ortalama ve huzurlu bir hayat sürdürmektedir, belki genel halka kıyasla biraz daha fakir olsalar da. Hee Bong’un büyük oğlu Gang Du, kırklarında olgunlaşmamış ve beceriksiz bir adamdır ve karısı evi çok uzun süre önce terk etmiştir. Nam İl en genç oğul, işsizdir. Nam Joo, yani Hee Bong’un kızı da okçulukta madalya kazanmıştır ve milli takımın bir parçasıdır. Bir gün, tanımlanamayan bir yaratık aniden Han River’ın derinliklerinden kendisini gösterir ve etrafa panik ve ölüm saçar. Gang Du’nun kızı Hyun Seo’yu canavar kaçırır ve ortadan kaybolur. Bütün aile üyeleri onlar için çok önemli birini kaybetmenin acısını yaşarken, aslında Hyun Seo’nun ölmediğini, hala hayatta olduğunu öğrenirler ve onu kurtarmaya çalışırlar.

19. Ssa İ Bo Geu Ji Man Gwen Chan A – Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil – 2006 – IMDb: 7,1

Ssa İ Bo Geu Ji Man Gwen Chan A
Robot olduğuna inanan genç bir kadın, işteyken sesler duyar ve kendisine zarar verir. Akıl ve ruh sağlığı hastanesine yatırılmıştır, burada hiçbir şey yemez ve cansız objelerle konuşur. Adı Young Goon olan bu kadının büyük annesi kendisinin bir fare olduğunu inanır ve annesi de sosyal açıdan çok parlak olmayan bir konumdaki kasaptır. Young Goon, hastanede ping pong oynayan hasta Il Sun’un dikkatini çeker ve Il Sun, Young Goon’un yemek yemesini sağlamayı yeni amacı haline getirir. Acaba Il Sun bu amacına ulaşacak mıdır?

18. Bakjwi – Kan Arzusu – 2009 – IMDb: 7,1

Bakjwi
Kore’de, Hyo Sung adlı rahip Emmanuel Virüsü ya da Bazira’nın Laneti olarak bilinen bir virüsle ilgili araştırmada gönüllü olur. Bu virüs Afrikalıları etklilememektedir, etki alanına sadece Asyalı ve Beyazlar girer. Hyo Sung bu virüsü kapar ve ölür. Fakat bir kan naklinden sonra şaşırtıcı bir şekilde elli gönüllü arasından kurtulan kişi olur ve insanlar onun aziz olduğunu düşünürler. Çok zaman geçmeden Hyo Sung, kan naklinin vampir kanıyla yapıldığını öğrenir, kan açlığı çeker ve kadınlara şehvet duymaya başlar. Rahip Hyo Sung, bu zamana kadar savunduğu şeylerin ötesine geçecek midir?

17. Janghwa, Hongryeon – Karanlık Sırlar – 2003 – IMDb: 7,3


Akıl hastalıkları hastanesinde bir süre yatan iki kardeş en sonunda babalarının ve acımasız üvey annelerinin olduğu evlerine geri dönerler. Döndüklerinde, üvey annelerinin istismarcı ve korkunç yollarıyla uğraşırken bu sorunların üstüne bir de musallat olan bir hayaletle uğraşmak zorunda kalırlar.

16. Chinjeolhan Geumjassi – İntikam Meleği – 2005 – IMDb: 7,7

Chinjeolhan Geumjassi
Park Chan Wook’un intikam üçlemesinin son filmi Chinjeolhan Geumjassi, Guem Ja Lee adlı bir kadının intikamını anlatır. Guem Ja Lee, altı yaşındaki bir çocuğu kaçırıp öldürmekten on üç yıl hapis yatmıştır. Bu on üç yılsonunda hapisten çıkan Guem Ja Lee, küçük çocuğu öldüren asil katilin peşine düşer. Eski hapis arkadaşlarının da yardımıyla kızına tekrar kavuşur ve intikam amacına gittikçe daha çok yaklaşır.

15. Do Lok Tin Si – Reddedilmiş Melekler – 1995 – IMDb: 7,7

Do Lok Tin Si
Bu filmde birbiriyle çok alakası olmayan iki farklı hikaye anlatılır. Bu iki hikaye de Hong Kong’da geçmektedir. Birinci hikâye de Wong Chi Ming adlı bir kiralık katil ve “partneri” olan bir kadın vardır. Birbirlerini çok tanımazlar ve nadiren görüşürler. Bir gece, Wong Chi Ming McDonald’s’ta yemek yerken hayat kadını Blondie ile tanışır. Blondie, bu adamın kendisini başka bir kadın için terk eden eski aşığı olduğunu sanar. Wong Chi Ming’in partneri bu ilişkiden haberdar olur ve Wong Chi Ming kiralık katil olmayı bırakmak istediğini söyleyince partneri onun için bir ölüm ilanı çıkartır. İkinci hikayede Wong Chi Ming’in partneri Ho Chi Moo ile aynı binada yaşamaktadır. Ho Chi Moo, hapisten kaçmıştır ve polis onu aramaya geldiğinde partner ona yardım eder. Ho Chi Moo sağırdır ve halen babasıyla yaşamaktadır. Ho Chi Moo, her gece aynı kıza rastlamaktadır, Charlie. Ne zaman görüşseler Charlie onun omzunda ağlar ve hep aynı hikâyeyi anlatır; eski erkek arkadaşı Johnny onu Blondie adında bir kadın için terk etmiştir.

14. Dalkomhan Insaeng – Acı Tatlı Hayat – 2005 – IMDb: 7,7

Dalkomhan Insaeng
Korkutucu bir mafya başının otelinde yönetici olarak çalışan ve onun adamlarından biri olan Kim Sun Woo’ya bu mafya başı, kendisi iş gezisindeyken yapması gereken basit bir ayak işi verir. Kim Sun Woo, mafya başının metresi Heesoo’yu nereye giderse takip edecektir. Mafya başı, Heesoo’nun kendisini daha genç bir adamla aldattığından şüphelenir. Kim Sun Woo eğer böyle bir ilişki olduğunu öğrenirse ikisini de öldürmek zorundadır. Fakat karar anında ikisinin de hayatını bağışlar ve işler onun için karışır.

13. Boksuneun Naui Geot – Haklı İntikam – 2002 – IMDb: 7,7

Boksuneun Naui Geot
Chan Wook Park’ın intikam üçlemesinin ikinci filmi niteliğindeki bu film diğerlerinden daha farklıdır. Seoul’da Ryu adında sağır bir işçinin kardeşinin böbrek nakline ihtiyacı vardır. Kendi böbreğini kardeşine vermek için gönüllü olur ama kanları uyuşmaz. Ryu Ilshin Electronics’ten kovulunca organ mafyasıyla tanışır. Bu suçlular onun böbreği ve on milyon won karşılığında kardeşi için bir böbrek bulacaklarını söylerler. Ryu bu koşulları kabul eder ama ameliyat için yeterli parası yoktur. Ryu’nun sevgilisi Cha Young Mi, Ryu’yu eski patronu Ilshin Electronics’in sahibi Park’ın kızı Yossun’u kaçırmaya ikna eder. Malesef, bu planın içinde bir trajedi gerçekleşir ve bir intikam söz konusu olur.

12. O Jik Geu Dae Man – Sadece Sen – 2011 – IMDb: 7,8

O Jik Geu Dae Man
Eski boksör Chul Min (So Ji Sub) ve telemarketçi Jung Hwa (Han Hyo Joo) arasında geçen bir aşk hikâyesini konu alan film Türkiye’ye de aynı isimle uyarlanmıştı. Jung Hwa, görüşünü gittikçe kaybetmekte olan bir kadındır ve ameliyata ihtiyacı vardır. Chul Min’in Jung Hwa’ya aşık olmasıyla onun için yapamayacağı şey yoktur. Kaderin sürekli birleştirip ayırdığı çift mutlu sona ulaşabilecek midir? Trajik bir aşk filmi olan Sadece Sen, ünlü Busan Film Festiva’linde açılış filmi olarak gösterilmişti.

11. Mai Wei – Benim Yolum – 2011 – IMDb: 7,8

Mai Wei (1)
Bu film gerçek hikâyeden esinlenmiştir. Kore’nin Japonya tarafından kolonize edildiği dönemde Jun Shiki Tatsuo’nun büyük babasının tarlasında çalışmaktadır. Jun Shik’in hayali ise Tokyo Olimpiyatları’na maraton koşucusu olarak katılmaktır. Tatsuo da aynı şekilde maraton koşucusu olmayı hedeflemiştir bu yüzden bu ikisi birbirlerine rakiptirler. Fakat savaş patlak verir ve ikisi de orduya katılmak zorunda kalırlar. Tatsuo, Jun Shik’in grubunun başına gelir ve savunma planı yapar fakat başarısız olur. Jun Shik ve Tatsuo Sovyet askerleri tarafından yakalanırlar. Buradan kaçmayı başarırlar fakat çok zaman geçmeden Alman askerleri tarafından yakalanırlar ve birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. 1944’te Normandy kıyılarında tekrar bir araya gelirler.

10. Ang Ma Reul Bo At Da – Şeytanı Gördüm – 2010 – IMDb: 7,8

Ang Ma Reul Bo At Da
Jang Kyung Chul (Choi Min Sik) insan eti için öldüren tehlikeli bir psikopattır. Bir insanın akıl bile edemeyeceği şeytani şekillerde insan öldürmüştür ve kurbanları genç kadınlardan çocuklara kadar uzanır. Polis onu uzun süredir yakalamaya çalışır ama başarısız olurlar. Bir gün, Joo Yeon, emekli bir polis amirinin kızı Jang Kyun Chul’un avı haline gelir ve korkunç halde ölü bulunur. Joo Yeon’un nişanlısı Soo Hyun (Lee Byung Hun), üst düzet bir gizli ajan, katili kendisi bulmaya karar verir. Kendisine söz verir; katilden kanlı bir intikam almak için bütün gücünü kullanacaktır, bu kendisini bir canavara dönüştürse bile.

9. Ajeossi – Mazisi Olmayan Adam – 2010 – IMDb: 7,9

Ajeossi
Eski bir özel ajan olan Cha Tae Shik’in dünyanın geri kalanıyla tek bağı, yakınlarda yaşayan So Mi adından küçük bir kızdır. So Mi’nin annesi Hyo Jeong uyuşturucu trafiği organizasyonundan uyuşturucu kaçırır ve Tae Shik’in haberi olmadan uyuşturucuyu onun ellerine bırakır. Uyuşturucu trafiği yapan adamlar bu kaçakçılığı öğrenir ve Hyo Jeong ve So Mi’yi kaçırırlar. Çete, eğer Tae Shik onlar için bir teslimat yaparsa ikisini de bırakmaya söz verir. Halbuki bu teslimat onların rakipleri bir uyuşturucu liderini elemek için yapılmıştır. Tae Shik, So Mi’nin hayatının tehlikede olduğunu fark edince kendi hayatı pahasına onu kurtarmak için her şeyi yapacaktır. Mazisi Olmayan Adam Filmi güzel bir Kore Filmi örneğidir.

8. Taegukgi Hwinalrimyeo – Kardeşlerin Savaşı – 2004 – IMDb: 8,1

Taegukgi Hwinalrimyeo
1950’lerin Güney Kore’sinde ayakkabı parlatıcısı Jin Tae Lee ve onun on sekiz yaşındaki öğrenci kardeşi Jin Seok Lee fakir ama mutlu bir hayatı anneleri, Jin Tae’nin nişanlısı Young Shin Kim ve kız kardeşleriyle sürdürmektedirler. Jin Tae ve annesi Jin Seok’u üniversiteye göndermek için sıkı çalışırlar ve kendilerini feda ederler. Kuzey Kore, Güney Kore’yi işgal edince aile bir akrabalarının evine kaçalar. Bu yolculukta Jin Seok orduya katılmaya zorlanır ve Jin Tae de küçük kardeşini korumak için orduya yazılır. Kumandan Jin Tae’ye eğer bir madalya kazanırsa kardeşini salacağına söz verir ve Jin Tae bölükteki cesur asker olur. Kardeşler arasındaki kanlı savaş ve Jin Seok ve büyük abisinin arasındaki ilişki dramatik ve trajik bir sona sürüklenir.

7. Salinui Chueok – Cinayet Anıları – 2003 – IMDb: 8,1

Salinui Chueok
1989 yılı Güney Koresinde genç ve güzel bir kadın tecavüze uğramış, bağlanmış ve iç çamaşırıyla ağzı kapatılmış şekilde ölü bulunur. Dedektif Park Doo Man ve dedektif Cho Yong Koo, iki vahşi ve aptal yerel dedektif, teknikleri olmadan cinayeti araştırırlar, iyi bir sonuç elde etmeden şüphelilere işkence yaparlar. Soeul’dan dedektif Sea Tae Yoon dedektiflere yardım etmek için gelir ve seri katilin kadınları öldürdüğünden emindir. Üçüncü bir kadın da aynı şekilde ölü bulununca dedektifler ipuçları bulmaya başlar.Kore Filmleri Listesi yapıyorsanız Cinayet Anıları filmine kesinlikle yer vermelisiniz.

6. Chung Hing Sam Lam – Hong Kong Ekspresi – 1994 – IMDb: 8,1

Chung Hing Sam Lam
Wong Kar Wai’nin filmi Hong Kong Ekspersi iki polisin aşklarını anlatırken renk ve görüntü açısından emresyonizmi andırır. İlk yarıda Polis 223, beş yıllık kız arkadaşından ayrılmıştır. Son tüketim tarihi 1 Mayıs olan ananas konservelerinden bir ay boyunca her gün sipariş eder. Bu sürenin sonunda ya aşkıyla tekrar bir araya geleceğini ya da bu aşkın da sonsuza dek tüketim tarihinin geçmiş olduğunu hisseder. İkinci yarıda ise Polis 663, uçuş görevlisi kız arkadaşıyla ayrılıklarını atlatmaya çalışır. Yerel öğle yemeği yerinde bir kızla tanışana kadar apartmanındaki mobilyalarıyla konuşup durur. Hong Kong Ekspresi Kore Filmleri listemizin en güzel filmleri arasındadır.

5. Faa Yeung Nin Wa – Aşk Zamanı – 2000 – IMDb: 8,1

Faa Yeung Nin Wa
1962 Hong Kong’unda Chow Mo Wan adlı gazete editörü bir adam karısıyla beraber yeni bir apartmana taşınır. Aynı zamanda Su Li Zhen, güzel bir sekreter ve kocası da aynı kalabalık apartmana taşınırlar. Eşlerinin sürekli uzakta olmaları nedeniyle Chow ve Li Zhen zamanlarının çoğunu birlikte arkadaş olarak geçirirler. Çok yakında ise, eşlerinin birbirleriyle ilişkileri olduğunu öğrenince şok geçirirler. Kırılmış ve sinirlenmiş olarak birbirlerinin gelişmekte olan arkadaşlıklarında bir rahatlama bulurlar ve kendilerine sadık olmayan eşlerinden daha farklı bir yol izlemeye çalışırlar.

4. Yeopgijeogin Geunyeo – Hırçın Sevgilim – 2001 – IMDb: 8,2

Yeopgijeogin Geunyeo
Bu film Ho Sik Kim tarafından İnternet de yayınlanan, kendisinin ve kız arkadaşının ilişkilerini tanımlayan hikayelerden esinlenmiştir. Bu hikayeler çok süre geçmeden çok satan bir kitaba dönüştürülmüştür ve bu film de kitabı yakından takipeder. Kyun Woo (Cha) ile adı verilmemiş bir kızın tanışmalarını betimler. Kyun Woo bu kıza yardım etmekten utanmıştır çünkü diğer yolcular yanlışlıkla bu kızın onun kız arkadaşı olduğunu sanmışlardır. Ona bir kez yardım ettikten sonra Kyun Woo, bu kıza karşı ilginç bir sorumluluk duygusu hissetmeye başlar ve bu şekilde kızın hırçınlıklarına katlanabilir.

3. Kimssi Pyoryugi – Kim’in Adası – 2009 – IMDb: 8,2

Kimssi Pyoryugi
Bir köprüden atlayarak kendini öldürme girişiminde başarısız olan bir adam bir ırmağın ortasında terk edilmiş bir adada kendini bulur. Bu ada şehrin uzun yerlerinden görülebilir bir adadır. Buradan kaçmaya çalışır ama başarısız oldukça zamanla kaderini kabullenir ve adada hayatta kalmaya çalışır. Genç bir kadın, zamanının çoğunu ayın yakından fotoğraflarını çekmekle harcar ve yıllardır apartmandan dışarı adımını atmamıştır. Bu kadın, adadaki adamı gözetlemeye başlar ve onu kendi uzaylıymış gibi düşünür. En İyi Oyuncu, Özel Jüri Ödülü ve En İyi Asyalı Filmi gibi ödüllere sahip olan ve birçok film festivalinde gösterilmiş olan bu film kesinlikle izlenmeye değer bir yapıt.Farklı bir Kore Filmi izlemek isterseniz kaçırmayın deriz..

2. Nae Meorisokui Jiwoogae – Hatırlanacak Bir Anı – 2004 – IMDb: 8,3

Nae Meorisokui Jiwoogae
Yirmi yedi yaşındaki moda tasarımcısı Soo Jin (Son Ye Jin) kola almak için bir dükkana girer ama yanlışlıkla kolayı dükkanın tezgahında bırakır. Kolayı arkasında bıraktığını hatırlayınca dükkana geri döner ve dükkandan elinde kolayla çıkan genç bir adamı (Jung Woo Sung) görür. Soo Jin, kolanın kendisinin geride bıraktığı kola olduğunu düşünerek adamın elinden kolayı alır ve bir dikişte kolayı bitirir. Daha sonra otobüste iken, Soo Jin, cüzdanını da markette unuttuğunu fark eder ve dükkana geri döner. Tezgahtar ona cüzdanını ve unuttuğu kolasını geri verir… Bir gün şans eseri Soo Jin ve Chul Soo (elinden kolasını aldığı adam) tekrar karşılaşırlar ve aralarında bir ilişki başlar, en sonunda da evlenirler. Hayat bu çift için çok güzel gitmektedir fakat Soo Jin’in unutkanlığı kötüleşir ve çok nadir bir Alzheimer türüne sahip olduğunu öğrenir. Aşkları bu zorluğun üstesinden gelebilecek midir?

1. Oldeuboi – İhtiyar Delikanlı – 2003 – IMDb: 8,4

Oldeuboi
Ortalama bir hayat yaşayan bir adam bir gün kaçırılır ve on beş yıl boyunca hiçbir açıklama olmadan küçük bir hücrede tutulur. Daha sonra bir telefon, para ve pahalı kıyafetlerle birlikte salınır. Hapis hayatının açıklaması ve intikamı için planlar yapan Oh Dae Su, onu kaçıran adamın onun için çok daha büyük bir planı olduğunu çğrenir. Bu plan geçmişte yaptığı gizemli bir hata yüzünden onu acı dolu bir yola sokacaktır.

Kore Filmleri İsimli Listemize YORUM Yapmayı Unutmayınız.Yorum Yaparak Sevdiğiniz veya Favori Kore Filminizi Önerebilirsiniz..

2 comments on "Adından Sıkça Söz Ettiren Kore Filmleri"

  1. sennuka says:

    korece isim verdiğinizi sanıyosunuz yaptığınız tek şey korelilerin telaffuzuyla filmlerin ingilizcesini yazmak!

  2. Isimsiz says:

    Pain,Silenced,White Night ve daha birçok güzel film eksik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *