Kült Korku Filmleri: 70’ler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Kült Korku Filmleri denince akla gelen 70’lerin en iyi korku filmlerini listemizde bulabilirsiniz. 60’ların sonunda sinema endüstrisi kriz içindeydi. Vietnam Savaşının da etkilediği halkın ruh hali filmlere yansımıştı. 1960’ların devrim temalarından sonra 70’lerde ortalık sakinleşmiş, ama korku filmleri canlanmaya başlamıştı. Amerikan korku sineması 70’lerde gelişmeye başlamıştır. 70 li yıllar korku filmleri açısından belki de en iyi on yıllık dönemdi. Bazıları Korku Filmlerinin Altın Yılları olarak tanımlar. Zombiler, yamyamlar, vampirler, perili köşkler, tüyler ürpertici çocuklar, satanistler boldu. Klasik canavar teması sona ermişti. Bu dönemde çekilen en az 10 korku filmi klasik kabul edilerek sinema tarihinde yerini almıştır. Listemizde dönemin en iyi 20 korku filmini IMDB puanlarına göre sıraladık. Korku Filmleri Listesine YORUM yapabilirsiniz.

Korku Filmleri Listesi – 70’ler

20. Soldaki Son Ev (The Last House on the Left) 1972 – IMDB: 6,00


17.yaş gününde Mari ailesine arkadaşları ile birlikte konsere gideceğini söyler. Şehirde zararlı madde ararken bir grap psikopat suçlu tarafından kaçırılırlar. İşkence ve tecavüze maruz kalırlar. Aile bunun üzerine intikam almaya başlayacaktır. Korku sineması üstadlarından Wes Craven’in ilk filmi. Bir çok ülkede yasaklanmıştı.

19. Tepenin Gözleri (The Hills have Eyes) 1977 – IMDB: 6,4


California yolunda yanlışlıkla girdikleri halka kapalı bir alanda otomobilleri bozulan bir aile çölde kalır. Önceki çağlarda yaşıyormuş görünümlü bir grup insan tarafından takip edilmeye başlarlar.

18. Ürpertiler (Shivers) 1975 – IMDB: 6,6

Shivers
Bir bilim adamı parazitler üzerinde deneyler yapmaktadır. Deneyler kontrol dışına çıkınca insanlara yayılan bu parazitler onları adeta zombilere dönüştürmektedir.

17. Hastanede Dehşet (The Brood) 1979 – IMDB: 6,9


Nola psikoterapi görmektedir. Psikologu olan Dr. Raglan kendi geliştirdiği bir teknik kullanmaktadır. Nola’nın küçük kızı bir hafta sonu annesi ile geçirip babasının yanına döner. Babası kızın sırtında yaralar görür. Bir David Cronenberg filmi olan Kült korku klasiği.

16. Manyak (Phantasm) 1979 – IMDB: 6,9

Phantasm
Mike ailesini yeni kaybetmiş ergen bir çocuktur. Ağabeyini de kaybetmekten korkmaktadır. Bu korku ile ağabeyini takip etmektedir. Bir gün O’nu bir cenazeye kadar takip eder. Orada çalışan görevlinin tabutu tek başına kaldırdığını görür ve araştırmaya başlar.

15. Kara Noel (Black Christmas) 1974 – IMDB: 7,2

Black Christmas
Noel tatili zamanı öğrencilere isimsiz telefonlar gelmeye başlar. Clare ortadan kaybolur, polis pek ilgilenmez. Daha sonra 13 yaşında bir kız parkta ölü bulunur, polis ilgilenmeye başlar. Akli dengesi bozuk bir seri katil ortada dolaşmaktadır.

14. Günah Tohumu (Carrie) 1976 – IMDB 7,4


Carry White utangaç ve dışlanmış bir kızdır. 17 yaşındaki genç kız, baskıcı ve dindar annesi tarafından büyütülmektedir. Carrie, mezuniyet balosunda sınıf arkadaşlarının aşağılamalarına maruz kalınca tele kinetik güçleri ortaya çıkacak ve ortalık savaş alanına dönecektir. Stephen King romanı yazarken kendi okulundan tanıdığı ve çok dindar ailelerden gelmiş iki asosyal ve yirmili yaşlarında ölen kızı örnek almıştı. Klasikleşen bu film, Jaws’tan sonraki en korkunç film olarak nitelendirilmiştir.

13. Karanlığın Gölgesi (Don’t Look Now) 1973 – IMDB: 7,4

Don't Look Now
John ve Laura Venedikte iki yaşlı kardeşle tanışır, birisi medyum olduğunu söyler. Çiftin geçmişte kaybettikleri küçük kızlarının ruhunu gördüğünü iddia etmektedir. Laura merak eder ama kocası inanmaz. Ama kendisi de kızını sokaklarda yürürken görmeye başlar.

12. Ceset Yiyicilerin İstilası (Invasion of Body Snatchers) 1978 – IMDB: 7,4


Matthew bir çok arkadaşının yakın akrabalarının garip davranışları ile ilgili şikayet ettiğini fark eder. Uzaydan gelen ve uykuda iken insanların bedenlerini ele geçiren istilacılar söz konusudur. Giderek insanlar birer kopyaya dönüşmeye başlar. Matthew ve arkadaşları mücadeleye başlar.

11. Suspiria 1977 – IMDB: 7,5

Suspiria
İtalyan Yönetmen Dario Argento’nun en çok bilinen filmi olduğu gibi, kendi türünde bir klasik kabul edilir. Suzy çok iyi bir bale okuluna başlayacaktır. Okula gelir gelmez tuhaf olaylarla karşılaşmaya başlar. Zamanla okulun çok daha şeytani ve doğaüstü güçlere maske görevi gördüğünü anlayacaktır.

10. Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre) 1974 – IMDB: 7,5

İki kardeş büyükbabalarının Teksas’taki mezarını ziyaret ederler. Yanlarında üç arkadaşları daha vardır. Yamyam psikopatların peşlerine düşeceğinden habersizlerdir.

9. Vampir Nosferatu (Nosferatu: Phantom der Nacht) 1979 – IMDB 7,6

Nosferatu Phantom der Nacht
19. yüzyılda Jonathan Harker ve eşi Lucy sakin bir yaşam sürerken hayatları Harker’ın Transilvanyaya gitmesi ile tamamen değişecektir. Harker Kont Drakula’nın kalesine gider. Bir vampir olan Kont, Harker’in eşi Lucy’nin fotoğrafını görür. Derhal Lucy’nin yanına doğru yola çıkar. Jonathan Lucy’yi kurtarmayı başarabilecek midir? Yönetmen Werner Herzog.

8. Kehanet (The Omen) 1976 – IMDB: 7,6

The Omen
Amerikalı Büyükelçi Robert Thorn, evlatlık aldıkları çocuğun büyüdükçe, bazı garip olayların sebebi olduğunu gözler. Çocuğun gizemini araştırdıkça dehşete düşecektir. Çocuk şeytanın oğlu mudur? Film korku sineması tarihinde kült kabul edilmektedir.

7. Lanetli Ada (The Wicker Man) 1973 – IMDB 7,6


İskoç adalarından birinde kayıp bir çocuk olduğu ihbarı alınınca, bir polis olayı araştırmak üzere adaya gelir. Ama adada kimse böyle bir çocuktan haberdar değildir. Polis Neil adada kaldığı sürede etrafta son derece garip olaylara şahit olacaktır. Adanın ileri geleni Lord Summerisle ile tanışır. Köyün tarihini, Hıristiyanlığı terk ettiklerini ve aslında Pagan olduklarını, ritüellerini öğrenir. Son derece sürpriz bir sonu olan film, bazı eleştirmenler tarafından korku filmlerinin Citizen Kane’i kabul edilir. 2006 da yeniden çevrilmiştir.

6. Şeytanlar (The Devils) 1971 – IMDB 7,8

17. yüzyıl Fransa da Peder Urbain, Loudun şehrini Kardinal Richelieu’dan korumaya çalışmaktadır. Kardinal, Peder’i alt etmek için şeytanların elindeki bir manastır ve rahibeleri kullanacaktır.

5. Cadılar Bayramı (Halloween) 1978 – IMDB 7,9

1963 yılının Cadılar Bayramı gecesinde 6 yaşında olan Michael Myers kızkardeşini bıçaklayarak öldürür. 15 yıl akıl hastanesinde kaldıktan sonra geri döner ve öldürmeye devam eder. Daha sonra çekilen birçok korku filmindeki klişelerin kaynağıdır.

4. Zombi (Dawn of the Dead) 1978 – IMDB: 8,00

Dawn of the Dead
Yaşayan Ölüler serisinin devam filmidir. Zombi salgını sürmektedir. Zombiler heryerdedir. İki polis, bir trafik sunucusu ve kız arkadaşı terk edilmiş bir alış veriş merkezinde saklanmaya çalışırlar.Dünyanın en iyi zombi filmi olduğunu ilan eden bazı listeler bulunmaktadır.

3. Şeytan (The Exorcist) 1973 – IMDB: 8,00

Aktris Chris kızı 12 yaşındaki Regan’da tuhaf davranışlar gözlemlemeye başlar, çocuğu nörologlar inceler ama bir şey bulamaz. Regan artık yatağa bağlanacak kadar saldırgan olmuştur, gemici gibi küfretmektedir ve başka dillerde konuşmaktadır. Anne bir papaza başvurur. Şeytan çıkarma ayini gerekmektedir. Birçok platformda Bütün Zamanların En İyi Korku Filmi seçilmiştir.

2. Jaws 1975 – IMDB: 8,1

Jaws 1975
Devasa beyaz köpekbalığı Amity isimli küçük adada dehşet saçmaya başladııında, polis şefi, deniz bilimcisi ve bir balıkçı bu duruma son vermeye çalışır. 1975 yılı yazında gösterime girdiğinde 67 milyondan fazla Amerikalı sinemaya bu filmi görmeye gitti. Yıldız Savaşları’na kadar Amerikada en fazla hâsılat yapan film olarak kaldı.

1. Yaratık (Alien) 1979 – IMDB: 8,5

Uzay kargo gemisi Nostromo dönüş yolundayken, ana bilgisayar Mother (Anne) bir sinyal alır ve gemidekilere araştırma emri verir. Sinyal alınan gezegene giderler, gezegen yüzeyine 3 kişiden biri olan Kane tuhaf yumurtalar görür, onları incelerken bir yaratık fırlar ve suratına yapışır. Diğer iki arkadaşı Kane’i gemiye taşırlar ve korkunç olaylar başlar.

Korku Filmleri Listesi – 70’ler isimli listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *