Kovboy Temalı Western Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Western Filmleri (Kovboy Filmleri) listesi ile karşınızdayız.Uzak Batı’nın çetin ve yorucu mücadeleleri, kovboyların ve yerlilerin çekişmeleri, at sırtında geçen geceler ve niceleri; film türünde severek izlediğimiz western türünde karşımıza çıkmaktadır. Vahşi Batı’nın karşı konulmaz ve insanı kendisine çeken büyüsü; bu tür filmlerin hala izlenmesini sağlamaktadır.Kovboy temalı western filmleri listemizde sıralama IMDb’ye göre sıralanmıştır.Klasik westernler, Epik western, western komedi, neo western, romantik western, eski tarihte çekilmiş  ve yeni tarihte çekilmiş gibi alt türlerden oluşan Western Filmleri listemize YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Table of Contents

Western Filmleri

 

33. The Magnificent Seven Ride! – Haydutlar – 1972 – IMDb: 5,6

The Magnificent Seven Ride! - 33
Yönetmen: John Sturges
Filmde Meksikalı bir ahalinin liderinin, sürekli kendilerine zarar veren ve mallarını yağmalayan haydutlara karşı vermiş olduğu mücadele anlatılmaktadır. Ana karakterimiz şerif, bu mücadelede; işlerinde başarılı bir grup silahşörü kiralar. Filmin sloganı olan “Yedi kişiydiler ama yedi yüz kişi gibi dövüştüler..” silahşörler hakkında her şeyi anlatır niteliktedir.

32. Forsaken – 2015 – IMDB:6,4

Forsaken - 32
Yönetmen: Jon Cassar
Yaşadığı topluluğun etrafı kana susamış gaspçılar tarafından kuşatılan kahramanımızın, babası ile arası çeşitli sebeplerle bozuktur. Bu ölüm girdabından kendisini ve topluluğunu en az zararla çıkarmaya kararlıdır fakat önce babası ile arasındaki husumete son vermesi gereklidir.

31. Jauja – Hayal Ülkesi – 2014 – IMDb:6,4

Jauja - 31
Yönetmen: Lisandro Alonso
Ortaya çıkan geniş çaplı isyanlar sonucunda Patagonya’da yerli halka karşı soykırım düzenlenir. O sırada olayların yakınında bulunan yüzbaşı Gunnar Dinesen’ın kızı Ingeborg bir askere aşık olmuştur. Askerin peşinden evden kaçan Indeborg, hem isyancılarla hem de kızıyla ilgilenmek zorunda olan yüzbaşı Dinesen’i zor durumda bırakmıştır. Dinesen kızının peşinden; en tehlikeli yerlere girecek, en zorlu koşullarla mücadele edecektir.

30. The Indian Fighter – Savaşçı Kızılderili – 1955 – IMDb:6,4

The Indian Fighter - 30
Yönetmen: Andre The Toth
Yolu Kızılderililer’in kontrol ettiği bölgeden geçen tren, bir subayın komutasında ilerlemektedir. Subay bir süre sonra karşılaştığı savaşçıların, onların peşinde olduğunu anlar. Yolculuk devam ettikçe ise kendisini çetin bir savaşın ortasında bulur.

29. The Lone Ranger – Maskeli Süvari – 2013 – IMDb:6,5

The Lone Ranger - 29
Yönetmen: Gore Verbinski
Lone Ronger lakaplı bir kovboy, yanına aldığı yardımcısı Kızılderili Tonto ile suçlara ve adaletsizliklere karşı mücadele vermektedir. Bir süre sonra Vahşi Batı’nın insanı çeken bir bataklık olduğu düşüncesine inanan Lone Ronger; kendisini ve Tonto’yu hayatta tutmak için mücadele etmeye başlar.

28. The Missing – Kayıp – 2003 – IMDb:6,5

The Missing - 28
Yönetmen: Ron Howard
Samual Jones ailesini terketmiş ve Amerikan apaçileri ile yaşamaya başlamıştır. Yıllar sonra tüm bunlardan sıkılır ve evine dönmeye karar verir. Bunca zaman sonra Samuel’i karşısında gören kızı onu hiç de sıcak karşılamaz. Karısı ölmüş, kızı Maggie ise evlenmiştir. Bundan kısa süre sonra ise bir çete evlerini basar ve kızı Lily’i kaçırır. Maggie her ne kadar babasına kızgın olsa da, yapabileceği tek şey babasıyla arasında geçenleri bir kenara bırakıp; kızını kurtarmak için ondan yardım istemektir.

27. Joe Kidd – Bela Arayan Adam – 1972 – IMDb:6,5

Joe Kidd - 27
Yönetmen: John Sturges
Frank Harlan zengin bir toprak sahibidir. Kendisine uymayan görüşleri sebebiyle toprak reformunu savunan devrimci lider Luis Chama’yı öldürmek istemektedir. Bu amaçla eski bir kelle avcısını, Luis Chama’nın peşinden, onu öldürmesi için gönderir. Bu uğurda yaşananlar, ileride kanlı sahnelere dönüşecektir.

26. The Homesman – Yolcu -2014 – IMDb:6,6

The Homesman - 26
Yönetmen: Tommy Lee Jones
Marry Bee Cuddy’e, Nebraska kentinden Lowa’ya sürgün edilen üç kadına eşlik etme görevi verilmiştir. Marry’nin can dostu George Biggs de bu yolculukta Marry’e yardımcı olacaktır. Gerektiğinde güçlerini birleştiren ve mükemmel bir takım olan bu ikilinin başına, hiç görmedikleri şeyler gelecektir.

25. The Salvation – Kurtuluş – 2014 – IMDb:6,8

The Salvation - 25
Yönetmen: Kristian Levring
Amerika’ya göç etmiş olan karakterimizin ailesi soğukkanlı bir katil tarafından öldürülmüştür. Bunun intikamını almak için soğukkanlı katili bularak öldürerek, çevredeki diğer suçluların dikkatini üzerine toplamıştır. Bu olay çevredeki en büyük çete liderini çok sinirlendirir. Kahramanımızı bu zorlu sınavında en güvendiği dostları bile yalnız bırakacaktır.

24. Slow West – Sakin Batı – 2015 – IMDb:7,0

Slow West - 24
Yönetmen: John Maclean
Kahramanımız Jay, sevdiği kadın Rose bir kaza sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kalınca onun peşinden Vahşi Batı’ya doğru yola çıkar. Suçun normalleştiği ve yasallaştığı Vahşi Batı’nın zorlu şartlarında tek başına başarılı olamayacağının farkına varan Jay, yolda karşılaştığı ve hakkında hiçbir şey bilmediği Sillas’ın kendisine yaptığı yardım teklifini kabul eder. Bu yolculuk Jay’e Vahşi Batı’nın deneyimsiz insanları nasıl da bir bataklık gibi içine çektiğini öğretecektir.

23. Maverick – Define – 1994 – IMDb:7,0

Maverick - 23
Yönetmen: Richard Donner
Dünya poker turnuvasına katılmak için St. Louis’e doğru yola çıkan Annabelle Bransford bu yolda rastladığı zeki kanun adamı Zane Cooper ile kısa sürede sıcak ilişkiler kurar. Turnuvaya katılmak için 5000 dolara ihtiyacı olan Maverick, bu parayı bulmak için birçok yola başvuracaktır.

22. Bone Tomahawk – Kemik Balta – 2015 – IMDb:7,1

Bone Tomahawk - 22
Yönetmen: Craig Zahler
Yamyam bir kabile, bir grup insanı esir almıştır. Kendinden emin 4 cesur adamın, bu insanları yamyamların elinden kurtarmak için harcadığı çaba ve başlarından geçenler; estetik ve sanatsal yöne ağırlık verilerek anlatılmaktadır.

21. High Plains Drifter – Kasabadaki Yabancı – 1973 – IMDb:7,2

High Plains Drifter - 21
Yönetmen: Clint Eastwood
Lago isimli küçük bir kasabaya gelen kahramanımız, karşısında suçlarla dolu bir ortam bulmuştur. Mermilerin havada uçuştuğu kasabada 20 dakika içerisinde 3 kişinin öldürüldüğüne şahit olmuştur. Bu kasabada sahip olduğu görev ise hapisten yeni çıkmış 3 gangsteri korumaktır.

20. Far From Men – İnsanlıktan Uzakta – 2014 – IMDb:7,3

Far From Men - 20
Yönetmen: Loin Des Hommes
Cezayir’in küçük bir köyünde öğretmenlik yapan Doru, zamanında Fransız ordusuna da hizmet etmiştir. Kendisine bir muhalife refakat etmesi istenen doru, bu görevde sık sık sadakatini ve bağlılık duygusunu sorgulayacaktır.

19. My Name is Nobody – Benim Adım Hiçkimse – 1973 – IMDb:7,5

My Name is Nobody - 19
Yönetmen: Sergio Leone
Kahramanımız Jack Beauregard, silahşörlük devrinin sonlarında yaşayan son silahşordur. Suçların organize işlendiği ve değiştiği yeni devirde; iyi bir silahşor olmanın bir anlamı kalmamıştır. Jack son silahşor ve birçok düşmana sahip olması sebebiyle; onu öldürmek için peşine düşen birçok suçlu vardır. Yaşlılığın getirdiği güçsüzlükler tüm bunlara karşı koyabilecek midir?

18. Open Range – Uzak Ülke – 2003 – IMDb:7,5

Open Range - 18
Yönetmen: Kevin Costner
Geçmişlerinden kaçmak isteyen; Charley Waite, Boss Spearman, Mose Harrison sürülerini doğa kanunlarının geçerli olduğu doğaya sürerler. Vahşi Batı’nın acımasız şartlarında sürülerine ve hayatlarına sahip çıkmaya çalışan kovboylar suçtan ve şiddetten uzak durmaya çalışmaktadır. Bir gün karşılarına çıkan ve zorbalığın egemen olduğu bir kasaba; eski günlere geri dönmelerine neden olacaktır…

17. Johnny Guitar – 1954 – IMDb:7,7

Johnny Guitar - 17
Yönetmen: Nicholas Ray
Arizona’nın sığır yetiştiriciliğiyle ünlü bir kasabasında; bar işleten Vena isimli karakterimiz, kasaba halkı ve sığır yetiştiricileri ile tartışmaya girmiştir. Bu tartışma sonucunda kasabadan dışlanan ve hırsız olduğu düşünülen Dansçı Çocuk lakaplı çocuğa yatacak yer verir. Bir süre sonra olaylar biter. Fakat Dansçı çocuk ve çetesi kasabanın bankasını soyunca, kasaba halkı Vena’yı suçlu bulur. Vena için zorlu günler geri gelmiştir.Kadı kovboy olur mu? Olur tabi..

16. True Grit – İz Peşinde – 2010 – IMDb: 7,7

True Grit - 16
Yönetmenler: Ethan Coen ve Joel Coen
Babası öldürüldükten sonra intikam yemini eden 14 yaşındaki Mattie Ross, intikamını almak için babasının katili olduğu söylenen Tom Chaney’in peşine düşer. İntikamını almak için, ülkenin en acımasız askeri olarak bilinen Rooster Cogburn’ü de Chaney’i öldürmesi için kiralar. Bu intikam hikayesinde karşılarında kanun güçlerini gördüklerinde işler değişmeye başlar.

15. Dead Man – Ölü Adam – 1995 – IMDb:7,7

Dead Man - 15
Yönetmen: Jim Jarmusch
Hayatının son derece sıkıcı ve önemsiz olduğunu düşünen William Blake, bir gün bilmediği yerlere gitmeye ve farklı maceralara atılmaya karar verir. Bu yolculukta tanıştığı ve isminin Hiç kimse olduğunu söyleyen bir Amerikan yerlisi ile yoluna devam etmektedir. Bu yolculuk Blake’in hayatının dönüm noktası ve bambaşka bir hayata açılan kapı olacaktır.

14. 3:10 To Yuma – 3:10 Yuma Treni – 2007 – IMDb:7,8

3 10 To Yuma - 14
Yönetmen: James Mangold
Evans isimli karakterimiz, yeni yakalan azılı katil Wade’i 3:10’da kalkacak olan Yuma trenine götürmeye gönüllü olmuştur. Evans bu uzun yolculuk boyunca Wade’den etkilenmeye başlar ve ona saygı duyacak noktaya gelir. Evans bu zor durumda görevini yerine getirebilecek midir?

13. The Big Country – Büyük Ülke -1958 – IMDb:7,9

The Big Country - 13
Yönetmen: William Wyler
James Mickay, Baltimore’dan San Rafael’e uzun bir yolculuğa çıkmıştır. Yolculuğunun sebebi Pat Terril ile evlenmektir. James, San Radael’de bir süre vakit geçirdikten sonra, kayınpederinin satın almak istediği toprakların sahibi Julia Morgan’a derin bir ilgi duymaya başlar.

12. The Hateful Eight – Nefret Sekizlisi – 2015 – IMDb:7,9

The Hateful Eight - 12
Yönetmen: Quentin Tarantino
Filmde iç savaş bittikten yaklaşık 10 yıl sonra, bir tipi afetinden korunmak için dağ evine sığınan; bir grup yabancının aralarında gelişen bağlılık duygusu ve bu bağlılığın hayatlarını tehlikeye atışı anlatılıyor.

11. A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar – 1964 – IMDb:8,0

A Fistful of Dollars - 11
Yönetmen: Sergio Leone
İsmi film boyunca açıklanmayan ve “Sarışın” olarak bilinen kahramanımız; gurur, açlık ve intikam üçgeninde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Bu kanlı oyuna devam edebilmek için ise bir aileyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır.

10. The Searchers – Çöl Aslanı -1956 – IMDb:8,0

The Searchers - 10
Yönetmen: John Ford
Film bir savaş gazisinin kaçırılan yeğenini aramak için çıktığı yolu konu almaktadır. Yeğenini Kızılderililer’in kaçırdığını düşünen kahramanımız, yıllarca sürecek bu arayışın sonunda yeğenine kavuşabilecek midir?

9. High Noon – Kahraman Şerif – 1952 – IMDb:8,1

High Noon - 9
Yönetmen: Fred Zinnemann
Will Kane mesleğini bırakmış ve daha güvenli bir hayatı seçmiş bir şeriftir. Karısı Amy ile başka bir kasabaya taşınacakları sırada, geçmiş yıllarda yakaladığı suçlu Frank Miler hapisten çıkmıştır. Frank intikam peşindedir ve Will’i bulmaya kararlıdır. Frank’e karşı savaşmaya karar veren Will, bu uğurda yakını gördüğü kimseyi yanında bulamayacaktır.

8. Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm – 1969 – IMDb:8,1

Butch Cassidy and the Sundance Kid - 8
Yönetmen: George Roy Hill
Zeki ve karizmatik bir soygun çetesi lideri olan Butch Cassidy, en yakın arkadaşı Sundance ile şehrin en korkulan ismi olmuştur. Zamanla işler değişmiş, bu tür işler eski gücünü kaybetmeye başlamıştır. Artık yaşadıkları yeri geride bırakmaları gerektiğini anlayan ikili yeni bir maceranın peşine düşmüşlerdir.Kovboy temalı güzel filmimiz western filmleri listemize 8. sıradan girmiştir.

7. The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu – 1962 – IMDb:8,1

The Man Who Shot Liberty Valance - 7
Yönetmen: John Ford
Ranse Stoddard eski bir senatördür. Eski bir dostu olan Tom Duniphon’un cenazesine katılmak için kasabasına geri döner. Trenden indiğinde bir gazetecinin eski bir dava hakkında kendisine yönelttiği bir soru geçmişe doğru bir yolculuğa sebep olur. Geriye dönük bir anlatımla Liberty Valance isimli suçlunun yakalanışına dair her şeyi bir bir hatırlamaya başlar.

6. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin – 1965 – IMDb:8,3

For a Few Dollars More - 6
Yönetmen: Sergio Leone
Western türünde unutulmaz bir eser olan Dolar Üçlemesi’nin ikinci filmi olan yapıt, size heyecanlı anlar sunuyor. Mortimer ve Monco isimlerinde iki ödül avcısı, başlarına ödül konan suçluluları bir bir avlamaktadır. Sırada başına 10.000 dolar ödül konulan Indio vardır. Mortimer ise bu kez paranın değil, intikamın peşine düşmüştür.

5. Unforgiven – Affedilmeyen – 1992 – IMDb:8,3

Unforgiven - 5
Yönetmen: Clint Eastwood
Little Bill Daget isimli diktatör şerif, egemen olduğu kasabayı çileden çıkarmıştır. Bir gün adaleti sağlamayı tümüyle bir kenara bıraktığında eski bir soyguncu olan Will Munny, buna bir son vermeye karar verir. 2 arkadaşını da yanına alan Will, şerifin hesabını kesmek için büyük bir plan yapar.

4. Django Unchained – Zincirsiz – 2012 – IMDb:8,5

Django Unchained - 4
Yönetmen: Quentin Tarantino
Yetenekli bir ödül avcısı olan Dr. King, Brittle kardeşlerin peşindedir. Hedefine ulaşmak için kardeşlerin eskiden sahip oldukları bir köleyi yanına alarak, izlerini sürmeye başlar. Köle Django ise özgürlüğü uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. İşin başarıyla tamamlanmasından sonra özgürlüğüne kavuşan Django, Dr. King’in yanından ayrılmaz ve köle ticareti yüzünden kaybettiği karısını bulmaya karar verir.

3. The Last Outlaw – Son Kanunsuz – 1993 – IMDb:8,5

The Last Outlaw - 3
Yönetmen: Geoff Murphy
Graff isimli kahramanımız, eski askerlerden oluşan bir çetenin lideridir. Onu diğer suçlulardan ayıran özelliği; çok kıvrak bir zekaya sahip olması ve zekasını düzenlediği soygunlarda kusursuzca kullanmasıdır. Bir gün kanun güçleri peşlerine düşer ve bir kedi fare oyunu başlamış olur. Graff bu oyunda en yakınlarını bile gözden çıkarmaya hazırdır.

2. C’era una volta il West – Batıda Kan Var – 1968 – IMDb:8,6

C'era una volta il West - 2
Yönetmen: David Trueba
Acımasız ve kanunsuz işler yapan çete lideri Frank, yaşadığı bölgede süren demir yolu projesinde çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle cinayet işlerler. Öldürdükleri adamların dostları, eşleri ve Frank ile eski bir husumeti olan Harmonica; Frank ve adamlarına karşı gelmeye karar vererek bölgeden ayrılmazlar. Bu olayların sonucunda ortaya kanlı ve acımasız bir savaş çıkacaktır.Batıda Kan Var Filmi; western filmleri listemizin başarılı bir örneğidir

1. The Good, the Bad and the Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin – 1966 – IMDb:8,9

The Good, the Bad and the Ugly - 1
Yönetmen: Sergio Leone
Yolları ortak bir hedefte değişik nedenlerle kesişen 3 silah arkadaşı, birbirlerinin arkasını kollamaktadır. İyi, Kötü ve Çirkin isimlerinde bu üç arkadaş, Amerikan İç Savaşı’nın yardımıyla amaçlarına uzanan yolda durmaksızın ilerlemektedirler. Çirkin aranan bir suçludur ve İyi, önce Çirkin’in yakalanması sağlayarak başına konulan ödülü almakta, daha sonra da kimseye fark ettirmeden Çirkin’i kurtarmaktadır. Bir gün karşılarına üçüncü silahşör Kötü çıkar ve her şey değişir.İyi, Kötü ve Çirkin; sinema tarihinin en iyi western filmidir.

Bonus: The Good, the Bad and the Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin – Efsane Film Müziği:

Western Filmleri isimli Listemize YORUM Yapabilirsiniz.

3 comments on "Kovboy Temalı Western Filmleri"

 1. Koray says:

  Kapsamlı bir liste olmuş..İyi, Kötü ve Çirkin müziğini de dinledik..

 2. Erdoğan says:

  Pazar günleri Trt western kuşağı izleyen ve kovboy filmleri seven biri olarak listede eksikler olduğunu görmekteyim.Ancak güzel bir liste her şeye rağmen.

 3. Kovboy says:

  Emekleriniz için teşekkürler.
  Liste çok iyi ve ayrıntılı olmuş. Bence en iyi 3 film “Dolar üçlemesi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *