Report

Description

Kürtaj konusu her daim tartışılan bir konu olma özelliğine sahip. Ülkemizde de son yıllarda büyük tartışmalara neden oldu. Bu yüzden bazı senaristler buna pek değinmemeye çalışıyor. Kürtaj konulu filmler çekmeme konusunda özel bir hassasiyet gösteriyorlar. Lakin bazıları da var ki gayet cesur bir şekilde bunu filmlerine konu ediniyor. İşte bu yazıda da kürtaj ile ilgili 25 filmi sizler için derledik.Kürtaj Filmleri listemize YORUM yaparak katkı sağlayabilirsiniz..

Table of Contents

Kürtaj Filmleri

25. Swing Vote – Oyum Kime? – 1999 – IMDb: 6.0

Swing Vote
Yönetmenliğini David Anspaugh’un yaptığı swing vote, Amerikan Yargıtay üyesi olan Joseph Kirkland’ın bir davasını konu edinmekte. Yargıda kii bu ilk davası ayrıca onun en zor davasıdır. Kürtaj, yani bebek aldırmak, suç teşkil eder mi, yoksa annenin özgür iradesine mi bırakılmalıdır? Konu tartışılırken bir yasa yürürlüğe gire ve bebeğini aldıran anne suçlu olarak mahkemeye çıkartılır. Yargıtay hakimlerinin bazılarında önyargı hakimdir. Hatta bazıları kadını umursamamaktadır bile. Ama içlerinden biri gerekeni yapacaktır. Filmde David’i Andy Garcia canlandırmaktadır.

24. Greenberg – Yeşildağ – 2010 – IMDb: 6.1

Greenberg
Kürtajın, annenin ruhsal veya fiziksel ölümüyle ilişkilendirilmesi sinema kültüründe sık sık karşılaşılan bir olaydır. Ne yazık ki bu konuyu olması gerektiği gibi ele almış filmlerin sayısı çok az. Bu az sayıdaki filmlerden biri de Noah Baumbach’ın yönetmenliğini yaptığı Greenberg filmidir. Filmin kadın karakteri kliniğe gider ve çocuğunu aldırır. Bu konu onun sorumluluğundadır ve bu tartışmaya kapalıdır.

23. All Good Things – Güzel Günler – 2010 – IMDb: 6.3

All Good Things
David, Amerika’da zengin ailelerden birinin, Marksların genç varisidir. David’in annesi intihar etmiştir ve babası Sanford ile de hali hazırda gergin bir ilişkisi vardır. Güzelliği ve masumiyetinden etkilendiğini Katie ile evlenir lakin bu evlilikle birlikte David’in ilişkisi saplantılı bir hal alır. Andrew Jarecki’nin yönetmenliğini yaptığı film, genç David’in karısını kürtaja zorlamasını da anlatmaktadır.

22. El Crimen Del Padre Amaro – Günah – 2002 – IMDb: 6.8

El Crimen Del Padre Amaro
24 yaşındaki rahip Amaro, Los Reyes bölgesinde küçük bir kiliseye gönderilir. Oradaki yaşlı Peder Benito’ya asistanlık yapması istenmektedir. Yıllardır o bölgede görev yapan Benito, genç rahibi hiç beklemediği mücadelelerin içine sokmaktadır. Amaro önce 16 yaşındaki Amelia ile tanışır ve genç kız ona ilgi duymaktadır. İlginçtir genç kızın annesinin de bir dönem Peder Benito ile ilişkisi olmuştur. Amaro ise sevgilisini kürtaja ikna etmeye çalışırken ölümüne neden olmuştur. Filmin yönetmen koltuğunda Carlos Carrera oturmuştur.

21. The Yellow Handkerchief – Sarı Mendil – 2008 – IMDb: 6.8

The Yellow Handkerchief
Hapisten yeni çıkmış olan Brett, evine gitmek için yola çıkar. Yol üzerinde bir kasaba vardır. Kasabadan geçerken tanışmış olduğu genç bir kız ve erkek ile birlikte yola devam etmeye karar verir. Bu yol hikâyesinde dram fazlacadır. Çünkü bu film, karısının daha önce bir kürtaj yaptırmış olduğunu öğrenip cinayet işlemiş bir adamın hikâyesidir. Yönetmen Udayan Prasad’dır.

20. Obvious Child – Bariz Bir Çocuk – 2014 – IMDb: 6.8

Obvious Child
Donna Stern henüz yirmili yaşlarında, umut vaat etmekte olan bir komedyendir. Mizah yeteneği, kendi yaşantısındaki ayrıntıları iyi gözlemlemesinden gelmektedir. Sahnede genellikle kendi gündeliklerini, özellikle de cinsel hayatını kullanır. Ancak bir gün kendisini daha önce aklının ucundan dahi geçmemiş bir durumda bulur. Tek gecelik ilişkinin ardından hamile kalmıştır. Filmin yönetmenliğini Gillian Robespierre yapmaktadır.

19. Dirty Dancing – İlk Dans, İlk Aşk – 1987 – IMDb: 6.9

Dirty Dancing
Bir tatil yöresinde arkadaşı Penny ile birlikte dans öğretmenliği yapan Johnny Castle, iş dışındaki zamanlarını otelin diğer çalışanlarıyla da dans ederek geçirmektedir.O sırada Frances adındaki genç bir kız, Johnny’nin çalışmakta olduğu otele,ailesiyle birlikte gelmiştir. Penny’nin hamile olduğunun anlaşılması üzerine Frances Johnny’nin yeni dans partneri olur.Bu arada bu ikili birbirlerine aşık olmuştur.İkili arasındaki sınıfsal farklılıklar birçok probleme neden olur.Film aynı zamanda Johnny’nin Frances’e söylediği ”Kimse bebeği bir kenara atamaz.” repliği ile de hatırlanır.Filmin yönetmenliğini Emile Ardolino yapmıştır.

18. Citizen Ruth – Yurttaş Ruth – 1996 – IMDb: 7.0

Citizen Ruth
Abd’nin Nebraska eyaletinde, madde bağımlısı Ruth’un hamile kalmasının ardından mahkeme karşısına çıkmasıyla olaylar gelişir. Hakim tarafından ”Ya kürtaj Ya hapis” ikilemine sürüklenen Ruth ülke çapında kürtajı savunanlar ve karşı olanlar tartışmasına önayak olmuş olur. Filmin yönetmenliğini Alexander Payne yapmıştır.

17. The Contender – Zirve Mücadelesi – 2000 – IMDb: 7.0

The Contender
ABD’nin başkan yardımcısı aniden hayatını kaybetmiştir. Onun yerine seçilerek göreve gelen kadın senatör Laine Hanson ise senatodaki beklentileri karşılayamamıştır. Hanson’ın bu yeni pozisyonundan memnun olmayan bazı siyasetçiler onun geçmişinden gedikler aramaya ve kariyerini bitirmeye çalışırlar. Yönetmen Rod Lurie’dir.

16. If These Walls Could Talk – Duvarların Dili Olsa – 1996 – IMDb: 7.1

If These Walls Could Talk
Yönetmenliğini Nancy Savoca’nın yaptığı film, ön yargılara karşı sesini yükseltmiş bir filmdir. Aynı evde yaşanan hikâyede üç ayrı kadının üç ayrı hikayesi ele alınırken kürtaj olayına da duygusal ve cesur bir bakış açısı getirilmektedir.

15. The Ides of March – Zirveye Giden Yol – 2011 – IMDb: 7.1

The Ides of March
Ohio’da seçim oldukça çekişmeli gitmektedir ve adaylar son aşamadadırlar. Başkan Mike Morris’in kampanya basın sözcüsü Stephen Myers var gücüyle çalışmaktadır. Birden politik bir skandalın içine çekildiğini fark eder. Genç bir stajyer başkan adayından hamile kalmış, kürtaj sonrası buna dayanamayıp intihar etmiştir. Yönetmen George Clooney’dir.

14. A La Folie..Pas Du Tout – Seviyor,Sevmiyor – 2002 – IMDb: 7.2

A La Folie..Pas Du Tout
Angelique genç bir sanatçıdır. Çok mutlu ve huzurlu olduğu bir sevgilisi ve her gün yeni heyecanlarla dolu olan harika bir yaşantısı vardır. Ama tek bir sorunu vardır. Angelique’nin sevgilisi evlidir ve kendisine boşanma konusunda birçok kere söz vermiş olmasına rağmen görünürde bir girişimi yoktur. Sevgilisi açısından ise durum büsbütün farklıdır. Yönetmen Laetitia Colombani’dir.

13. Grbavica – Esma’nın Sırrı – 2006 – IMDb: 7.3

Grbavica
Grbavica,Sırp haydutların tecavüz ettiği binlerce kadından biri olan Esma’nın hikayesini anlatır. Esma kürtaj olamayarak istemeden doğurmak zorunda kaldığı ve bunu sakladığı 12 yaşında olan kızı Sara ile bizlere o dönemle alakalı acıklı bir gerçeği sunmaktadır. Bu müthiş filmin yönetmeni Jasmila Zbanic’tir.

12. Dogma – Dogma – 1999 – IMDb : 7.4

Dogma
Bir zamanlar cennetten dünyaya sürgün edilmiş iki melek, Katolik kilisesinde suçlarını restore edip Azrail ile işbirliği yaparak dünyayı bir paradoksa sürüklemek isterler. Onların karşısında ise sadece bir çete durmaktadır. Bu ilginç ve sürükleyici filmin yönetmeni Kevin Smith’tir.

11. Blue Valentine – Aşk ve Küller – 2010 – IMDb: 7.4

Blue Valentine
Dean ve Cindy adındaki çiftin evlilikleri büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Çiftimiz, gençlik dönemlerine ve birbirlerine aşık oldukları yıllara dönmeye, o günleri hatırlamaya çalışır. Aşk ve Küller filmi, yönetmen Derek Cianfrance’nin üzerinde çok çalıştığı bir yapımdır.

10. Juno – Juno – 2007 – IMDb: 7.5

Juno
Lise öğrencisi olan Juno, okul arkadaşı Bleeker ile yatmaya karar verir. Ancak beklenmedik bir şekilde hamile kalır ve bu durumun içinden nasıl çıkacağını bilemez. Bu eğlenceli filmin yönetmeni Jason Reitman’dır.

9. Une Affaire De Femmes – Bir Kadın Meselesi – 1998 – IMDb: 7.6

Une Affaire De Femmes
Marie’nin kocası II. Dünya Savaşı’nda Almanlar’a esir düşer. Yaşam, Fransa’da çok zordur. Parasız kalan Marie,bir gün komşusuna kürtaj yapmayı kabul eder.O dönemde kürtaj yapmak yasak olmasına rağmen Marie çaresizdir.Bunu geçim kaynağı edinir.Yönetmen Claude Chabrol’dur.

8. Solas – Yalnız – 1999 – IMDb: 7.7

Solas
Bir otelde temizlikçi olan Maria’nın babası hastalanır ve annesi ile birlikte şehirde bulunan hastaneye gelirler. Maria’nın erkek arkadaşından hamile kalması ve sonrasında kürtaja zorlanması ile olaylar karışır. Filmin yönetmen koltuğunda Benito Zambrano oturmaktadır.

7. Vera Drake – Hemşire – 2004 – IMDb: 7.7

Vera Drake
Mike Leigh’ın yönetmenliğini yaptığı filmde, Vera evlere temizliğe giden bir kadındır. Lakin çevresinden sakladığı gizli bir işi daha vardır: Kürtaj yapmak. Ücretsiz olarak istenmeyen çocuklar konusunda kadınlara yardım etmektedir. Bir gün kürtaj yaptığı kadınlardan biri hastaneye kaldırılınca polis soruşturması Vera’nın hayatını altüst eder.

6. A Place in the Sun – İnsanlık Suçu – 1951 – IMDb: 7.8

A Place in the Sun
George amcasının fabrikasında çalışırken, kurallara aykırı olmasına rağmen, işçilerden Alice ile ilişki yaşamaya başlar. Bir gün George bir partiye gider ve orada Angela ile tanışır. Angela ile olan ilişkileri zamanla gelişir ama ortada bir sorun vardır. Alice, George’u tehdit etmektedir. Filmin yönetmeni George Stevens’tir.

5. Lilja 4-ever – Daima Lilya – 2002 – IMDb: 7.9

Lilja 4-ever
16 yaşında olan Lilya annesi tarafından terk edilmiştir. Teyzesinin baskılarından sıkılır ve aşık olduğu Andrei’nin peşinden İsveç’e gitmeye karar verir. Bu ülkede yeni bir sayfa açmayı planlamaktadır. Fakat hayat onu bir seks köleliğine doğru itmiştir. Yönetmen Lukas Moodysson bu filmde gençlerin istismar edilmesini çok güzel bir şekilde işlemektedir.

4. 4 Luni 3 Saptamani si 2 zile – 4 ay 3 hafta 2 gün – 2007 – IMDb: 7.9

4 Luni 3 Saptamani si 2 zile
Bu yapım, yönetmenliğini Crsitian Mungiu’nun yaptığı bir Romanya filmdir. Otilia ve Gabita Bükreş’te bir üniversite yurdunda oda arkadaşıdır. İki arkadaş, Gabita’nın hamileliğine son vermek isterler. Yasadışı olmasına rağmen kürtajı yapması için Bay Bebe ile anlaşırlar ve ucuz bir otelde onunla buluşurlar. Ancak olaylar bekledikleri gibi gelişmez.

3. Persona – Persona – 1966 – IMDb: 8.1

Persona
Tiyatro oyuncusu olan Elisabeth Vogler birgün sahnede aniden susar ve bir daha da konuşmaz. Kliniğe yatırılır ama bu da çare olmaz. Doktor onu gözden uzak bir yazlığa gönderir. Bu esnada yanında hemşire Alma’da gider. Lakin Vogler susmaktadır. O sustuğu için Alma konuşur. Alma günler boyunca kendi hayat hikayesini anlatır. Bu harika filmin yönetmeni Ingmar Bergman’dır.

2. Lake of Fire – Ateş Gölü – 2006 – IMDb: 8.3

Lake of Fire
Aslında bir Tony Kane belgeseli olan yapım kürtajı savunanlar ve kürtaja karşı olanlar arasındaki tartışmalara tarafsız bir şekilde bakmaktadır. Bu tartışmaya farklı bir bakış açısı getiren yapım dikkatleri de üzerine çekmiştir.

1. Speak Out: I Had an Abortion – Sesli Söyle: Kürtaj Yaptım – 2005 – IMDb: 8.4

Speak Out I Had an Abortion
Gillian Aldrich’in yönetmen koltuğunda oturduğu belgesel film, bugüne dek kürtaj hakkında yapılmış en iyi yapım olarak kabul görmektedir. Daha önce kürtaj yaptırmış kişilerle yapılan röportajların da yer aldığı yapım büyük beğeni toplamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *