Leon: The Professional – Sevginin Gücü Filmi Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Leon: The Professional – Sevginin Gücü Filmi konusu, oyuncuları, karakterleri ve filmde geçen repliklere yer verilen yazımıza YORUM yapabilirsiniz. Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen 1994 yapımlı Fransız filmi; bir mafya tetikçisi ile tetikçinin; ailesi mafya tarafından öldürülmüş olan 12 yaşındaki kız çocuğunu himayesine almasını ve aralarındaki sevgiyi anlatır. Filme 16 milyon dolar bütçe ayrılmış ve 45 milyon dolar hasılat elde edilmiştir. İMDb sitesinden 8,6 puan alan Leon: The Professional (Sevginin Gücü) filmi, kendi alanında en iyi filmler arasında gösterilmektedir. En beğenilen filmler sıralamasında ise 27. sırada yer almaktadır. Film boyunca olaylar 5 ana karakter; Leon, Mathilda, Stansfield, Malky ve Tony etrafında dönmektedir.

leon filmi

Leon – Sevginin Gücü Filmi Karakterleri:

 

5. Malky Karakteri – Peter Appel

Malky Karakteri - Peter Appel
Malky, Stansfield’in yardımcısıdır ve her işin sonunda eli kirlenen kişi olur. Aldığı emirler her ne kadar acımasız olsa da eksiksiz yerine getiren Malky, yine de sağduyuyu elden bırakmaz. Çoğu kez Stansfield’in hastalıklı ve egoist ruh halini yatıştırır. Mathilda’nın ailesinin kurşuna dizdikleri baskında, vicdanının bir köşesinde yatan iyi adamı ortaya çıkarır ve 4 yaşındaki bir çocuğu neden öldürdüklerinin hesabını sorar. Stansfield o sırada üstünün kirlenmesine sinirlendiği için bir sarjör dolusu mermiyi Mathilda’nın babasının cesedine boşaltmaktadır.

4. Tony – Danny Aiello

Tony - Danny Aiello
Filmde Leon’un işlerini ayarlayan Tony, aynı zamanda Leon’un en güvendiği insandır. İhtiyar Tony lakabıyla anılan eski bir mafyadır ve “Kimse ihtiyar Tony’i soyamaz!” sözü ile akıllara kazınmıştır. Leon’un parasını onun için tutar ve filmin son sahnelerinde Mathilda’yla girdiği diyalog izleyenler üzerinde iz bırakmıştır.

3. Stansfield – Gary Oldman

Stansfield
Kirli işlere bulaşmış bir polis olarak karşımıza çıkan Stansfield, Mathilda’nın babasına kendisine teslim edilen malın eksik çıktığını söyler ve bir ölüm vakti belirtir: “Yarın.. Öğlen…”. Ertesi gün yeniden gelir ve malın teslim edilmediğini öğrenir. Bunun üzerine çok sinirlenen Stansfield, o sırada markette her şeyden habersiz süt alan Mathilda haricinde tüm aileyi kurşuna dizer. Genellikle etrafıyla ilgilenmeyen, müzik dinlerken verdiği emirlerin uygulanmasını bekleyen; acımasız bir sosyopat olan Stansfield, büyük bir hata yapmıştır.

2. Leon – Jean Rêno

Leon - Jean Rêno
Leon, New York şehrinde yaşayan, işini yaparken karşısına çıkan insanları ustalıkla öldüren bir tetikçidir. Patronu Tommy’nin verdiği görevleri, kendisine koyduğu kurallardan sapmadan ve profesyonelce yapmaktadır. Her gün süt içmeyi ihmal etmeyen, büyük bir özenle baktığı bitkisini sürekli yanında taşıyan ve daima tetikte olmak için sadece oturarak uyuyan Leon’un düzenli ve çocuksu hayatı bir gün tamamen değişecektir. Kendisi için sıradan bir günde kapısını çalan ve ondan yardım isteyen küçük kız Mathilda ile tanışır. Bir süre sonra kendisine hiç yaşamadığı hisleri yaşatan ve onu bambaşka bir dünyaya sürükleyen bu küçük kıza karşı, o güne kadar kimseye duymadığı bir yakınlık duyacaktır.

1. Mathilda – Natalie Portman

Mathilda - Natalie Portman

Mathilda, babası uyuşturucu ticaretinde elini yüzüne bulaştırdığı için tüm ailesi öldürülen 12 yaşında bir kız çocuğudur. Filmde Leon’a sorduğu “Hayat her zaman zor mudur? Yoksa sadece çocuklar için mi öyledir?” sorusu izleyicilerin aklına kazınmıştır. Hayatta ve ailesinde gerçekten değer verdiği tek şey olan küçük kardeşinin, ailesiyle birlikte öldürüldüğünü öğrendiğinde ellerinde marketten aldığı sütü Leon’a götürmektedir. Leon’un himayesine giren Mathilda, bir tetikçi olduğunu öğrendikten sonra Leon’a kardeşinin intikamını almak için bir anlaşma teklif eder. Leon’un istediği her şeyi yapma karşılığında tetikçiliği öğrenmek istemektedir. Büyük bir yıkımla tanıdığı Leon’a karşı hisleri zamanla büyük bir sevgiye dönüşecektir.

 

 

Leon: The Professional – Sevginin Gücü Filmi Replikleri:

#7.

Asla yüze ateş etme. Hedefi teşhis edemezlerse ödemede yapmazlar.Replik

#6.

İntikam iyi bir şey değil Mathilda, İnan. Unutmak daha iyi.

#5.

İyi uyudun mu

#4.

Ağlayınca geçmiyor, anlıyormusun

#3.

Uyku umrumda değil Leon, ben aşk istiyorum ya da ölüm.

#2.

Hayat her zaman mı bu kadar zor, yoksa sadece çocukken mi

#1.

Leon, sanırım bir şekilde sana aşık oluyorum.replik

Leon: The Professional – Sevginin Gücü Filmi  Fragmanı:

 

 

A comment on "Leon: The Professional – Sevginin Gücü Filmi Karakterleri"

  1. Anonymous says:

    Film çok güzelDi. Ama leonun ölmesi mathildayi çok üzdü olmesi daha iyiydi çünkü başrolde
    Oynuyordu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *