Leviathan Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

2014 yapımı drama filmi Leviathan, denetimden uzak küçük bir kasabada araba tamircisi olan Kolya’nın aile yadigarı üç kuşak kendilerinde kalan , dükkanının ve evinin bulunduğu arazisini; kasabada kendi iktidarını tanımlamış olan belediye başkanı Vadim tarafından, hukuku kullanarak elde etmesini ve Kolya’nın bu süreçte ki mücadelesini konu alıyor. Aile içinde ki çözülmeler ve her bir bireyin içinde bulunduğu psikoloji birbirine karıştırılmadan net bir şekilde seyirciye aktarılıyor. Hukuki dil izleyicinin anlayacağı şekilde yalın ve bir o kadar da yerinde ve uygun kullanılmış. Verilmek istenen mesaj filmin içine ayrıntıyla gizlenmiş. Yer yer günümüz siyasetçilerine göndermelerde bulunan bu filmde aktarılan olay ile genel sorunlar ve bozulmuş toplumsal yapı tüm çıplaklığıyla ele alınıyor.

leviathan-filmi-oyunculari

İzleyenler için büyüleyici bir atmosfer ve manzara şöleni vaadeden filmin çekimleri Kirovsk şehrinde, Kola yarımadasında on beş kişilik oyuncu kadrosuyla yapıldı. Yönetmen Andrey Zvyagintsev’in daha önceki filmlerinden farklı olarak kalabalık oyuncu kadrosu dikkat çekiyor. Durağan sahneleri ile trajedi ve drama duygusu pekiştirilen filmde geniş kadrajlı çekimlerde arka fonda ki manzaralar ile görsel estetik doruğa çıkarılıyor.

leviathan

Baş yapıt olarak tanımlanan filmin senaryosunu yönetmen Andrey Petrovich Zvyagintsev ve Oleg Negin, Eyüp Peygamber’in hikayesinden etkilenerek kaleme almış. Hayatın olağan akışını sinema perdesine ustaca taşıyan Andrey ve bu sahnede doğal oyunculuklarıyla yapmacıklıktan uzak rol sergileyen oyuncu kadrosuyla; siyasi ve dini gücün toplumsal hayat üzerinde ki yozlaşmasını korkusuz bir üslup ile gözler önüne seriliyor.

leviathan-afis

Filmin yapımcısı olan Alexander Rodnyonsky film için en iyi özeti yaparak “ Film çağdaş Rusya’nın en önemli sosyal sorunlarından bazılarıyla ilgilenir, sıradan bir adamın yaşadığı aşkın ve trajedinin hikayesidir.” demiştir.

leviathan-filmi-konusu

İlk gösterimini 23 Mayıs 2014’de Cannes Film Festivalinde yapan Leviathan, festivalde Altın Palmiye ödülüne aday oldu. Yine aynı festivalde en iyi senaryo ödülünü Andrey Zvyagintsev ve Oleg Negin aldı. Münih ve Palic’de en iyi film seçilen Leviathan, 2014 Londra Film Festivalinde de “En İyi Film” seçildi.

Leviathan Filmi Teknik Detay:

Yönetmen: Andrey Petrovich Zvyagintsev
Oyuncular: Aleksei Serebryakov, Elena Lyadova, Vladamir Vdovichenkov, Roman Medyanov
Ülke: Rusya
Yapımcı: Alexander Rodnyonsky
Tür: Dram
Süre: 140 Dakika
Yıl: 2014

Leviathan Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *