Aşkın Doruklarında: En İyi Lezbiyen Dizileri

3.0/5 Votes: 3
Report

Description

Lezbiyen dizileri, iki kadının birbirine karşı duyduğu aşkı ve cinsel arzuyu göz önüne koyan bu diziler, yirmi birinci yüzyılda yaşasak bile homofobik insanların eleştirilerini çekmektedir. Lezbiyen dizileri listemiz içerisinde lezbiyen karakter içeren dizeler değil, direk bu konu üzerine odaklanmış başrolü / rollerinde lezbiyen karakterleri ana konu olarak almış diziler listesi olarak hazırlanmıştır.

Lezbiyen dizilerinde gösterilmek ve anlatılmak istenen başlıca husus, kişinin cinsel tercihinin kişiyi değiştirmediği, dış Dünya’da eşcinsellerin de tıpkı diğer herkes gibi muamele görmesi gerektiğidir. Hetero karakterlerin baskın olduğu genel dizilerin yarattığı algıya son vermeye çalışan ve günden güne gücüne güç katan bu diziler ile ilgili meraklıları için bir liste hazırladık. Neyse artık listemize başlayabiliriz, işte karşınızda IMDB sitesinde aldıkları puanlara göre düşükten yükseğe doğru hazırlanmış ana karakteri Lezbiyen kadınlardan oluşan Lezbiyen dizileri! Lezbiyen Filmleri listemiz de dikkatinizi çekebilir.

Lezbiyen Dizileri

Faking İt (2014-2016) – IMDB: 7,6


Liseli iki kız arkadaş sürekli okulda birbirinden popüler olmak için yarışıyorlar. Bir süre sonra davet edildikleri bir partide oluşan yanlış anlaşılma sonucu insanlar onları sevgili zannediyor ve bu yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Lakin bir sıkıntı var, Amy cidden Karma’ ya aşık ve her geçen gün Karma’ya karşı olan hisleri ve kıskançlığı daha da yoğunlaşıyor. Lezbiyen dizileri arasında en sevilenlerden birisi bu dizidir.

Lip Service (2010) – IMDB :7,6

Lezbiyen Dizileri
Lezbiyen Dizileri

Lipstick Lesbians (Ruj Lezbiyenleri) adındaki bir grup lezbiyen kadının, Glasgow, İskoçya’daki hayatlarını konu alan, iki sezon toplamda 12 bölüm süren dizi. Fotoğrafçı olan Frankie çocukluğundan beri aşık olduğu Cat ile bir ilişki içindedir. Dizimizd zaten bu kadınları ve hayatlarını anlatıyor. Dizimizde Cat MacKenzie karakterini Laura Fraser, Frankie karakterini ise Ruta Gedmintas canlandırıyor. Netflix lezbiyen dizileri kadar popüler olmasa da; oldukça kaliteli bir yapımdır.

The L Word – (2004 – 2009) – IMDB :7,6


Bildiğimiz diziler arasında Lezbiyen kadınların hayatlarını anlatma konusunda en başarılı dizilerden biri olan bu dizi Los Angeles’ta güçlü iş kadını olup aynı zamanda lezbiyen olan altı güçlü kadının hayatlarından kesitleri birleştirerek seyirciye ulaştırıyor. Aynı zamanda çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftimiz sırf lezbiyen olduğu için bakıcı aile olarak kabul görmüyor ve dönemin eşcinsellere karşı yaptığı baskı’da gözler önüne seriliyor.

Dizinin geleneğine göre her bölümün ismi L ile başlıyor, toplamda 5 sezon ve 70 bölümden oluşan bu dizi kesinlikle hayata bakış açınızı değiştirecek ve gerek senaryosu gerek müzikleri ile de kendini size beğendirecek kesinlikle tavsiye ediyorum.

Lost Girl (2010) – IMDB: 7,7


Bir Succubus olan Bo ( South Park’ın eski bölümlerini izleyenler ne olduğunu anladı), nun etrafında dönen dizimiz gerçekten izlemeye değer, komik ve aksiyonlu. Bo normal bir kız olduğuna inanırken bir gün Fae adında bir yaratık grubundan olduğunu öğrenir, o bir Succubus dur ve insanların cinsel enerjilerinden beslenir. Kendi türünü araştırmak iste başlıca görevidir. Lezbiyen dizileri arasında en çok izlenenlerden birisidir.

Sugar Rush – (2005 – 2006) – IMDB :7,9


Toplamda iki sezon ve yirmi bölümden oluşan bu dizide, başrolümüz olan on beş yaşındaki Kim (Olivia Hallinan) günümüz İngiltere’sinde eşcinsellerin başkenti olarak kabul edilen Brighton şehrine taşınır ve bir süre sonra buradaki en iyi arkadaşı olan Sugar (Lenora Crichlow) a aşık olur. En iyi arkadaşı Sugar ile bir okul partisinde bir miktar uyuşturucu aldıktan sonra öpüşen Kim, tamamen hayatının değiştiğini duygularının onu farklı bir yöne doğru çektiğini farkeder ve bir süre sonra ilk Lezbiyen ilişkisine başlar.

Tipping the Velvet – (2002) – IMDB :8,0


Başrollerinde Rachel Stirling ve Keeley Hawes’in bulunduğu toplamda 3 bölümden oluşan dizimizde ana karakterimiz olan Nan Astley, 1890’ların İngiltere’sinde o dönemde tepki içinde yaşayan bir Lezbiyendir, aşık olduğu bir tiyatrocu kadın ile birlikte yaşadığı küçük köyden Londra’ya taşınır.

Lakin taşındıktan sonra herşey yolunda gitmez ve aşklarına nokta koymak zorunda kalırlar. Londra’da yaşamakta zorlanan Nan, kısa bir süre sonra yaşlı bir kadının seks kölesi olarak ve evinde temizlik, yemek gibi işlere bakarak hayatına devam eder. Bu sırada aşık olacağı kadını arayan Nan’in başından geçen hem güldüren hem ağlatan olaylar mükemmel oyunculukla gerçekten bizi sürüklüyor.

The Fosters (2013-Günümüz) – IMDB :8,0


2013’te başlayan, 4 sezondan ve 99 bölümden oluşan, 5. sezona onay alan, toplamda 7 ödülü ve 20 adaylığı bulunan bu dizi gerçekten mükemmel. Bu ödüllü dizimizde ana karakterimiz olan lezbiyen çift ve biyolojik çocukları arasında geçen hayatı anlatıyor. Bir polis memuru olan Stef ( Teri Polo) öğretmen olan Lena biyolojik çocukları ile mutlu bir yaşam sürmekteyken hanelerine iki çocuğu daha katmaları ile hayatları farklı bir yöne girer. Bakalım çiftimiz üç çocukla başa çıkabilecek mi?

South of Nowhere – (2005-2008) – IMDB :8,1

Ohio ‘dan Los Angeles’a taşınan bir aile, buraya geldikten sonra L.A şehrindeki hayatın hızına yetişmekte zorluk çekmektedir. Özellikle üç çocuklarını yolladıkları devlet okulunda yaşananlar onlara çok garip gelmektedir. Ailenin kızlarından biri olan Spencer, sürekli sıkıntı içinde geçen hayatından sonra bu şehirde hayatının aşkını bulur.

Lise’de arkadaşlarından biri ve ünlü bir rock yıldızı olan Ashley, bir sürü erkekle birlikte olmaktadır, lakin Spencer ona duyduğu aşktan vazgeçmez, ailesine dahi başkaldırarak Spencer’a açılmak için doğru zamanı bekler. Toplamda üç sezondan oluşan bu mükemmel aşk dizisi tavsiyemiz.

Orange is the New Black (2013-Günümüz) – IMDB :8,3


Son zamanların en iyi bilinen Lezbiyen dizisi olan bu dizimizde, üniversiteden mezun olunca bir uyuşturucu ticareti yapan bir kız arkadaşının polisten kaçmasına yardımcı olan ana karakterimiz Piper, tutuklanıyor ve kodese gönderiliyor. Piper ne yazık ki kız arkadaşı Alex ile aynı hapishanede kalıyor ve birlikte yaşadıkları bu süreçte birbirlerine karşı duyguları güçleniyor.

A comment on "Aşkın Doruklarında: En İyi Lezbiyen Dizileri"

  1. mha25925@gmail.com says:

    Lez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *