Limitless Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Limitless Dizisi Konusu: İlginç konusu, iddialı oyuncu kadrosu ve yönetmeniyle piyasaya bomba gibi giren ve dizi seyircilerinin büyük takdirini kazanan Limitless’ı sizler için inceledik. İsterseniz dizinin prodüksiyon kısmıyla ilgili bazı bilgiler vererek dizi incelememize başlayalım. Limitless, konusunu yine kendisiyle aynı adı taşıyan ve baş rollerini Bradley Cooper ile Robert De Niro’nun paylaştığı 2011 yapımı filmden almıştır. Bradley Cooper’ın aynı zamanda yapımcılığını da üstlendiği ve bazı bölümlerinde de oynadığı dizinin diğer yapımcıları ise Todd Phillips, Ryan Kavanaugh, Tucker Tooley, Tom Forman, Marc Webb, Craig Sweeny ve Alex Kurtzman. Yayıncı kuruluş CBS’in iddialı bir oyuncu kadrosunu da görevlendirdiği dizide Jennifer Carpenter Hill Harper Mary Elizabeth Mastrantonio gibi yıldızlar da yer almakta. Hake McDorman’ın oynadığı Brian Finch isimli karakterin almış olduğu ilaçla birlikte değişen ve gelişen zihinsel yapısı ile FBI’da görev aldıktan sonra çözdüğü davaları ve bununla birlikte değişen hayatını anlatmaktadır. Fakat Finch, hikayede yalnız değildir. Ekip arkadaşları olduğu kadar zaman içinde kendisine düşman da edinecek ve işler karmaşık bir hal almaya başlayacaktır. Craig Sweeny tarafından yazılan dizi 45 dakikalık bölümler halinde çekilmektedir ve CBS tarafından yayınlanmaktadır. Henüz ilk sezonu çekilmiş olup şimdilik 22 bölümden oluşan dizi New York City’de çekilmektedir.

Limitless Konusu

limitless-konusu

Her gün sokaklarda gördüğümüz yüzlerce insandan biri olan Brian Finch, bir öneri ile NZT-48 isimli ilacı kullanmaya başlar. İlacın etkisi, kullanıldıktan 12 saat sonra ortaya çıkmaktadır; bununla birlikte ilaç etkisini göstermeye başladığında Brian Finch dünyanın en zeki insanı olmaktadır. Sadece bununla kalmaz, hayatındaki her bir detayı mükemmel derecede hatırladığı gibi sezgileri sonuna kadar açılır ve idrak yeteneği son noktaya gelir. Bu sebeple FBI tarafından işe alınan Finch’in görevi ise FBI’ın uğraştığı karışık davaları çözmektir. Bunu başarır da, fakat daha sonra pek çok cinayetin ortasında kalan Finch, yavaş yavaş dikkat çekip suç şüphelisi olarak düşünülmeye başlanacaktır. Peşine bir çok dedektifin takılmasıyla işler çığırından çıkmaya başlar fakat Finch hepsini bir şekilde alt etmeyi başarır. Fakat hem bu kadar bilinmez davayı çözen, hem de ülkenin en ünlü dedektiflerin elinden tereyağından kıl çeker gibi kurtulan karakterimizin NZT-48 isimli bu büyük sırrı yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

limitless-oyunculari

Konusu itibariyle bir karakterin belirli bir sebepten ötürü anormal ve esrarengiz güçlere sahip olarak özel bir ekibin parçası olmasını işleyen Limitless, aslında bizlere çok da yabancı bir konunun ürünü değil. Dizi tarihindeki şöyle kısaca bir bakacak olursak The Mentalist ve Person of Interest adlı yapımlarla benzediğini çabucak anlayabileceğimiz dizide yine bu dizilerdeki gibi karakterimiz başına buyruk yaşayan, toplum içinde çok önemli bir rolü olmayan sıradan bir insan. Fakat bir şekilde seçilen kişi olması ve kendisine özel güçler yüklenmesi, onu bu özellikleri gibi seçilen kişi haline getiriyor ve olaylar gelişiyor. Fakat dizinin bu tür benzerleriyle uyuşan noktaları olduğu gibi bazı farklılıkları da var ve en büyük fark ana karakter olan Brian Finch’in bu çok özel göreve gelmesi için herhangi bir özel durumunun veya yeteneğinin olmaması. Dolayısıyla bu ana etken, dizi izleyicilerinin aklında “Dizinin ana karakteri Brian Finch yerinde yine kendisi gibi basit ve önemli bir özelliği olmayan başka bir karakter olsaydı dizinin gidişatı farklı olur muydu” gibi bir soru getiriyor. Bir yorumcu gözüyle bu soruyu cevaplandırmamız gerekirse cevap kısa ve basit; hayır.

Limitless Karakterleri

Brian Finch (Jake McDorman):

limitless-brian-finch
Hayatına 28 yaşında vasat bir müzisyen ve başına buyruk yaşayan bir adam olarak devam eden Finch, bir gün NZT-48 isimli bir ilaçla tanışır. Bu ilaç, kahramanımıza beyninin tamamını kullanma yetisi verir ve olaylar bu şekilde gelişir. FBI tarafından işe alınan Finch, bu özelliğini artık FBI için kullanacaktır. Fakat her güzel şeyde olduğu gibi burada da işler güllük gülistanlık gitmeyecektir. Finch’in çevresi çözmesi gereken davalarla çevrilmiş, yolu ise kendisini bekleyen küçük sürprizlerle kesilmiştir.

Rebecca Harris (Jennifer Carpenter):

limitless-rebecca-harris
Brian Finch’in ekip arkadaşıdır. Normal bir çocukluk geçiren Harris’in hayatı babasıyla özel ilaçlar hakkında konuşmaya başladıklarında değişir. İşin içine girdikçe ilaçlara ilgisi artan Harris, babasının da tutuklanmasıyla meseleye daha da fazla tutunmaya başlar ve FBI görevlisi olmaya karar verir. FBI’daki asıl görevi kendilerine verilen davaları çözmektir fakat Finch ile çalışmaya başladığında Finch’in arkasını kollamak ve hatalarını örtmek en büyük amacı haline gelmiştir.

Spellman Boyle (Hill Harper):

limitless-spellman-boyle
Özel FBI ajanıdır. FBI’da Rebecca Harris ile ekip arkadaşı olan Boyle, olayların gelişmesiyle kendisini Finch’in başından geçen davaların ortasında bulur. Olayların Finch merkezli gelişmesi zamanla Boyle karakterini sinirli ve agresif bir yapıya büründürdüğü gibi zaman içinde kendisini değersiz hissetmesi de bazı sorunları da devamında getirecektir.

Limitless Teknik Detay:

Başlangıç Tarihi: 22 Eylül 2015
Bitiş Tarihi: Devam Ediyor (26 Nisan 2016’da sezon finali yaptı)
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Dil: İngilizce
Televizyon: CBS
Oyuncular: Jake McDorman (Fish), Jennifer Carpenter (Harris), Hill Harper (Boyle), Mary Elizabeth Mastrantonio (Pouran)
IMDb Puanı: 7,9
Süre: 42 Dakika
Sezon: 1
Bölüm: 22

Limitless Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *