Lion Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Lion, Garth Davis’in yönettiği Hindistan, Avustralya ve ABD ortak yapımı dram filmi. Senaryosu Hintli bir ailenin gerçek hikayesine dayanan film, geçtiğimiz günlerde çeşitli kategorilerde Oscar’a aday olmuş ancak beklediğini alamamıştı. Akademi ödüllerinden her ne kadar istediğini alamasa da, katıldığı birçok önemli festivalden onlarca ödül toplayarak kalitesini yeterince ispatladı.

Lion Filminin Konusu:

“A long way home” isimli biyografik bir kitaptan uyarlanan filmin hikayesi şöyle: Saroo (Sunny Pawar), annesi ve 2 kardeşi ile birlikte Hindistan’ın bir şehrinde yoksul bir hayat geçirmektedir. Geçimlerini taş taşıyarak ve kardeşi Guddu (Abishek Brahate) ile birlikte yük trenlerinden kömür çalıp satarak karşılamaktadır. Kardeşi ile taş taşımaya gittikleri bir gün, Saroo bir istasyonun bankında uyuyakalır. Guddu’nun bütün uğraşlarına rağmen Saroo uyanmaz; Guduu, Saroo’yu orada bırakıp geri döneceğini söyleyerek uzaklaşır. Saroo uyandığında kendisini hareket eden bir yolcu treninin içinde bulur. Trenin içinden çıkmaya çalışsa da bunu beceremez. Yolcu treni ile 1600 km ilerledikten sonra Saroo, bir şekilde trenden inmeyi başarır ancak hayat bundan sonra onun için bir hayli zor geçecektir. Bir süre çocuk satıcısı çetelerden kaçarak hayata tutunur. Daha sonra Hindistan resmi yetkilileri tarafından bulunur ve yetimhaneye yerleştirilir. Belirli bir süre yetimhanede kaldıktan sonra Avustralyalı evli bir çiftin kendisini evlatlık edineceğini öğrenir.

Evlatlık olarak Avustralya’ya gönderilmeden önce kaldığı yetimhanede kendisine bazı İngilizce kelimeler, yemek yeme adabı vs gibi günlük hayatta kullanacağı basit ihtiyaçlar öğretilir. Sonunda John (David Wenham) ve Sue Brierly (Nicole Kidman) çifti Saroo ve onunla birlikte bir Hintli çocuğu daha evlatlık edinir. Aradan yıllar geçtikten sonra Saroo (Dev Patel) artık rahat ve eğlenceli bir hayat sürdüren üniversite öğrencisidir. Üniversitede Lucy (Rooney Mara) ile tanışır ve onunla bir süre birlikte olur. Saroo için her ne kadar her şey yolunda gitse de aklı hala Hindistan’da yaşayan annesinde ve kardeşlerindedir. Google Earth’ı kullanarak Hindistan’daki yaşadığı yeri biraz da şansının yardımıyla bulur ve gitmeye karar verir. Hindistan’a ulaştığında komşular vasıtasıyla annesine ve kız kardeşine kavuşur ancak kardeşi Guddu’nun öldüğü haberini alır. Saroo bundan sonraki hayatını Hindistan’da sürdürmeye karar verir ve hikaye burada sonlanır.

Lion Filmi Oyuncuları ve Karakterleri:

Sunny Pawar: Saroo’nun çocukluk yıllarını canlandırıyor; Hindistan’dan Avustralya’ya kadarki olan macerasına eşlik ediyor. Sunny Pawar’ın yaşı dikkate alındığında filmde çok iyi bir oyunculuk gösterdiği söylenebilir. İzleyiciye verilmesi gereken duygusal nüansları yerinde ve zamanında iletmiş.

Nicole Kidman: Sue karakterini canlandırıyor. Filmde Saroo’yı evlat edinen Avustralyalı bir anneye hayat veren Nichol Kidman her zamanki gibi sade ve abartısız oyunculuk sergilemiş. Zaten kendisi de bir Avustralyalı olduğundan karakteri canlandırmada çok fazla sorun yaşadığı düşünülmemekte. Daha önce “en iyi kadın oyuncu” ödülünü kazanmayı başaran Kidman, bu yılda aynı kategoride aday olmuş ancak kazanamamıştı.

David Wenham: The Lord of the Rings’in Faramir’i David Wenham, Lion’da karşımıza John Brierly karakteriyle çıkıyor. İki Hintli çocuğu evlatlık edinen bir baba karakterine bürünüyor. Filmde yer aldığı sahneler oldukça kısıtlı olmasına rağmen iyi bir oyunculuk çıkardığı söylenebilir.

Dev Patel: Filmin hikayesindeki esas karakter olan Saroo’nun gençlik yıllarını canlandırıyor. Filmdeki tüm hikaye ve kurgu bu karakter açısından şekilleniyor. Dev Patel, karakteri oynarken kesinlikle sırıtmıyor ve “makyajsız” bir oyunculuk sergiliyor.

Rooney Mara: Saroo’nun üniversiteden arkadaşı ve aynı zamanda sevgilisi olan Lucy karakterine can veriyor. Aslında Lucy karakteri de tıpkı Saroo karakteri gibi sorunlu bir çocukluk geçirmiş. Rooney Mara karakterdeki duyguyu seyirciye yansıtmada tüm ustalığını sergiliyor.

Lion Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *