Lost Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yayınlandığı dönemlerde büyük ilgi toplayan dizi Amerika yapımıdır. Gösterildiği dönemde 1 Altın Küre ve 6 Emmy olmak üzere toplam 28 ödül almıştır. 22 Eylül 2004 – 23 Mayıs 2010 tarihleri arasında gösterilmiştir. 6 sezon, 121 bölüm çekilmiştir. 8,4 IMDB puanına sahiptir.

Lost Dizi Konusu

Lost konusu; Avustralya’dan Amerika’ya giden 815 sayılı Oceanic uçağının düşmesi ile bir adada mahsur kalan ve burada başlarına gelen esrarengiz olaylardır. Ana olay bu adada yaşanılan ilginç olaylar olmakla birlikte her bölümde her bir karakterin geçmiş hayatına gidilerek bu adaya nasıl geldikleri aralarındaki bağlantılar da gösterilir.

Adada 48 kişi mahsur kalmıştır. Mahsur kalanlar arasında bir doktor, bir tutuklu, bir dolandırıcı, kötürüm bir adam, eski Irak ordusu iletişim subayı, loto talihlisi, rock yıldızı gibi değişik insanlar vardır.

Mahsur kalan insanlar adada geçirdikleri ilk günlerde adada değişik güçlerin olduğunu fark ederler. Bu nedenle asıl savaş bu güçlerin farkedilmesiyle başlar. Ancak onlar birlik olmaları gerektiğini anlayamadan başlarına korkunç olaylar gelir ve birlik olmanın önemini anlarlar. Günler ilerledikçe adanın ıssız bir ada olmadığını, yalnız olmadıklarını anlarlar. 16 yıl önce adada mahsur kalan birinin yardım çağrısı, yer altına açılan kapak, vurulan bir kutup ayısı derken mahsurlar kendilerini gizemli olayların ortasında bulurlar.

Lost Dizi Karakterleri / Oyuncuları

1. Dr. Jack Shepard (Matthew Fox)

jack shepard

Uçak kazasından sağ kurtulan tek doktor olan Jack Shepard lost oyunları başrollerinden biridir. Uçak kazasından önceki hayatında omurilik cerrahı olarak çalışmıştır. Hem tıbbi bilgilerinin olması, hem olayları iyi şekilde koordine edebilmesi hem de karar alma konusunda becerili olması sayesinde gurubun lideri olmuştur. Doktor olduğundan dolayı her şeyin bir bilimsel açıklaması olduğuna inanır. Uçakta bulunma sebebi ise Avustralya da vefat eden babasının cenazesini Amerika’ya götürmektir.

2. Kate Austen (Evangeline Lilly)

kate austen

Tatlı ve masum yüzü ile gerçekte bir kanun kaçağı olmasını gizlemiştir. Çok cesur bir karakterdir. Bazı erkeklerin bile dahil olmaktan kaçındığı olaylara korkusuzca dahil olmuştur. Aşk hayatı ise karışıktır. Sürekli Jack ve Sawyer arasında gidip gelir. Sidney’de tutuklanan Kate yargılanmak için Amerika’ya götürülmesi uçakta bulunma sebebidir.

3. Sawyer / James Ford (Josh Holloway)

sawyer

Adadaki en bencil ve çıkarcı insanlardan birisidir. Bir olay olduğunda hemen kendine çıkar sağlamaya çalışır. Hatta kazadan sonra sahiplenilmeyen eşyaları toplar, bir nevi zulalar. Gerektiğinde insanlara bir şeyler karşılığında verir. Bu özellikleri nedeniyle adadaki çoğu insan onu sevmez, uzak durur. Zaten Sawyer’ın kendisi de tek başına yaşamaya alışkın ve bunu seven bir kişiliktir. İnsanlara kötü davranmasına rağmen aslında çokta kötü biri değildir. Değeri sonradan anlaşılan bir karakterdir. Kate’e olan tutkusu ile bilinir.

4. John Locke (Terry O’Quinn)

john locke

John fazla özgüvene sahip kendini kahraman sanan bir kişiliktir. Liderlik bakımından Jack ile kendisini yarıştırır. Kazadan önce belden aşağısı felçli olan John kazadan sonra mucizevi bir şekilde yürümeye başlamıştır. Bu durum nedeniyle adayla arasında bir bağlantı olduğuna inanmaya başlar. Adeta adada yaşamaktan memnundur ve adadan ayrılmayı hiç istemez.

5. Sayid Jarrah (Naveen Andrews)

sayid

Asıl mesleği veterinerlik olmasına rağmen Saddam Hüseyin’in ordusunda görev yapmış Iraklı iletişim subayıdır. Elektronik, mekanik ve matematikten anlar. Uçak enkazından bulduğu parçalar ile bir telsiz bile yapar. Jack’in sağ koludur. Geçmişte yaptıklarından dolayı büyük pişmanlık duyar.

6. Hugo “Hurley” Reyes (Jorge Garcia)

hurley

Herkesle iyi anlaşan Hurley adanın en komik ismidir. Herkese “Dude” diye hitap eder. Lanetli sayılar olduğuna inandığı 4, 8, 15, 16, 23, 42 sayıları ile lotoyu kazanmıştır.

7. Michael Dawson (Harold Perrineau)

michael

Eski eşi ölene kadar çocuğu Walt ile hiçbir ilişkisi olmamış. Avustralya’ya çocuğunu almaya gelmiş. Ancak birbirlerini hiç tanımadıkları için anlaşamazlar. Walt da düşen uçaktan sağ kurtulmuştur.

8. Claire Littleton (Emilie De Ravin)

claire

Adaya düştüğünde 8 aylık hamiledir. Hoşgörülü, sevimli ve uyumlu bir karakterdir.

9. Charlie Pace (Dominic Monaghan)

charlie

Uyuşturucu bağımlısı bir rock yıldızıdır. Claire’den hoşlanır ve onunla bir hayat kurmak ister. Uyuşturucu bağımlılığından tam vazgeçecekken uçak enkazında uyuşturucu bulur.

10. Sun Kwon (Yoon-jin Kim)

sun

Jin’in karısı. İngilizce bilmesine rağmen bunu hem kocasından hem de diğer kazazedelerden saklıyor. Kocasıyla kazadan önceki hayatlarında araları iyi değildi ve kocasını terk etmeyi düşünüyordu.

11. Jin-Soo Kwon (Daniel Dae Kim)

jin

İngilizce dilini bilmediğinden dolayı diğer kazazedelerden uzak durur. Aynı zamanda karısını da diğerlerinden uzaklaştırır. Eşini fazla sahiplenir hatta üzerinde baskı kurar. Avladığı balıklar sayesinde diğerleri ile arkadaş olur.

12. Benjamin Linus (Michael Emerson)

benjamin linus

Çok zeki, kurnaz ve manipulatif bir karakter. İnsanları sürekli birbirine düşürür. Her daim bir planı vardır.

13. Mr. Eko (Adewale Akinnuoye-Agbaje)

mr eko

Eski hayatında uyuşturucu kaçakçısıdır. Türlü suçlara bulaşmıştır. Ama adaya düşünce imana gelmiş ve rahip olmuştur.

14. Walt Lloyd (Malcolm David Kelley)

walt

Michael’in oğlu. Labrador cinsi köpeği vardır. Adı Vincent’tır. Vincent’ta kazadan sağ kurtulmuştur.

15. Ana-Lucia Cortez (Michelle Rodriguez)

ana lucia

Kazadan önceki hayatında polis olarak çalışmıştır. Mesleğinden gelen sertliği ada koşullarında iyice ortaya çıkmıştır. Adanın en sevimsiz karakterlerinden biridir.

16. Boone Carlyle (Ian Somerhalder)

boone

Adanın açık ara en şanssız insanıdır. Shannon’ın üvey kardeşidir. Adada sürekli kardeşi ile uğraşmak zorunda kalır. Ayrıca Shannon’a aşıktır.

17. Shannon Rutherford (Maggie Grace)

shannon

Boone’un şımarık, üvey kız kardeşi. Boone’un kendisine aşık olduğunun farkındadır. Ama ona hiç yüz vermez. Sayid ile yakınlaşırlar.

18. Desmond Hume (Henry Ian Cusick)

desmond

Ambarda çalışan karakter. Eski hayatında yaşadığı aşk nedeniyle adaya düşmüştür.

Lost Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2004-2010

Tür: Dram, Gizem

Ülke: ABD

Yapımcı ve Yönetmen: J.J. Abrams, Jeffrey Lieber, Damon Lindelof

Kanal: American Broadcasting Company

Süre: 55 Dk

Oyuncular: Jorge Garcia, Josh Holloway, Yunjin Kim, Evangeline Lilly, Terry O’Quinn, Naveen Andrews, Matthew Fox, Daniel Dae Kim, Emilie De Ravin, Michael Emerson, Henry Ian Cusick, Dominic Monaghan, Harold Perrinaeu, Elizabeth Mitchell, Ken Leung, Nestor Carbonel, Maggie Grace, Malcolm David Kelley, Jeremy Davies, Jeff Fahey, Ian Somerhalder, Adewale Akinnuyoe Agbaje, Michelle Rodriguez, Cynthia Watros, L. Scott Caldwell, Zuleikha Robinson, Rebecca Mader, Sam Anderson, Mira Furlan, Tania Raymonde, John Terry, Alan Dale, François Chau, Sonya Walger

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *