Mad Men Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan televizyonlarında yedi sezon boyunca yayınlanan ve bu süre zarfı içerisinde dünyanın dört bir köşesinde geniş hayran kitlesi yaratmayı başaran Mad Men dizisi 2007 ile 2015 seneleri arasında fırtına gibi esmişti. Altın Küre ve Emmy’de birçok ödülün de sahibi olmayı başaran dizinin yapımcılığı Lionsgate Television adlı firma tarafından üstlenildi. AMC tarafından seyirciye servis edilen yapımın yayında kaldığı süre boyunca toplam 92 bölümü seyirciyle buluştu. 47 dakikalık ortalama süreye sahip olan dizinin başrol oyuncusu ise Jon Hamm’dı. Bölüm başına yaklaşık 2.4 milyon dolarlık maliyete sahip olan dizi, dünya genelinde oluşturduğu hayran kitlesiyle bu parayı elbette çok rahat bir şekilde çıkartıp yapımcısının kar etmesini sağladı. Dizinin ilk 6 sezonu 13’er bölümden yayına sürülürken 7’şer bölümlük 2 parça halinde aktarılan final sezonu ise toplamda 14 bölüm sürdü.

Mad Men Dizisi Konusu

Bir bakıma dönem dizisi olarak da kabul edebileceğimiz Mad Men konusu itibariyle de oldukça dikkat çekici bir yapım. Sona ermiş olsa da tekrar izlemek isteyenler ve henüz izlememiş olanlar için arşivlik bir lezzet kıvamında olan dizi 1960’ların Amerika’sını işliyor. New York’ta yer alan bir reklam şirketinde yaşananları kurgusal ve eşsiz bir dille izleyene aktaran dizinin ana kahramanı; şirketin üst düzey yöneticisi olarak karşımıza çıkan Don Draper. Don’un ve çevresindeki insanların hayatını merkeze alan dizi 60’lar Amerika’sından günümüze değin yaşanan sosyal değişimlere de ayna tutuyor. New York şehrinde Madison Avenue’de yer alan Sterling Cooper adlı reklam şirketindeki hikaye 1960’ın Mart ayında başlıyor ve Kasım 1970’de yaşananlar ile final yaparak seyirciye veda ediyor.

Mad Men Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Don Draper (Jon Hamm)

don draper

Sterling Cooper reklam ajansında kreatif direktör olarak çalışan Don, televizyon tarihinin en enteresan karakterlerinden birisi. Derin derin sigara içişi, içten bakışları, giydiği takım elbiseler, çocuklarıyla olan ilişkisi, parlak zekası ve havalı görünümüyle şüphesiz ki diziye çok şey katan Don’u Jon Hamm canlandırıyor.

Hamm ise bu rol sayesinde Altın Küre’de drama dalındaki diziler arasında rol alan en iyi erkek başrol oyuncusu seçilmiş ve büyük bir başarı elde etmişti. Oyunculuk deneyiminin yanı sıra bir süre lisede öğretmen olarak da çalışan Hamm, öğretmenliğin ardından Hollywood’a gitmeye karar verir ve 90’ların sonunda başlayan kariyeri 2000’ler ile beraber parlama yaşar. Providence, The Division gibi dizilerde rol alan başarılı aktör Bir Zamanlar Askerdik filminde ise Mel Gibson’a eşlik eder. 1971 doğumlu başarılı oyuncu Jennifer Westlfeldt ile nikah masasına oturmuştu.

Peggy Olson (Elisabeth Moss)

peggy olsun

Peggy dizide Draper’in sekreteri olarak karşımıza çıkar ve daha sonra yaşadığı olaylar ile dizinin merkez karakterlerinden biri haline gelir. Don Draper’in belki de tek güvendiği insan. Her ne kadar çok benzemeseler de Don ile birçok ortak özelliği bulunur.

Dizide bu karakteri 1982 doğumlu Elisabeth Moss canlandırıyor. 1990’dan bu yana oyunculuk yapan başarılı aktris iki müzisyenin kızı olarak dünyaya geldi. Onlarca filmde rol alan oyuncu, Mad Men’deki performansı ile iyice ilgi odağı oldu. Moss, 2017 yapımı olan ve birçok Emmy ödülü alıp harikalar yaratan The Handmaid’s Tale dizisinde de rol aldı. Daha önce Grey’s Anatomy, Ghost Whisperer, Medium, Law and Order, Invasion, Bar Girls, Lucky Chances, Anything but Lover, Gypsy gibi dizilerde de oynayan Elisabeth Moss, The Square, The Seagull, Mad to be Normal, Chuck gibi sinema filmlerinde de boy gösterdi.

Pete Campbell (Vincent Kartheiser)

pete campbell

Mad Men dizisinin inanılmaz hırslı müşteri temsilcisi olarak karşımıza çıkan Pete karakteri dizinin renkli isimleri arasında yer alıyor. Bazen müşterilerine karşı yapmacık tavırlar sergilese de son derece iyi dans ettiğini söyleyebiliriz.

Dizide bu role Vincent Kartheiser hayat veriyor. 1979’un mayıs ayında dünyaya gelen Amerikalı aktör, Alexis Bledel ile evli ve bir çocuğu var. Kariyerinin en parlak dönemini Mad Men dizisinde canlandırdığı karakter ile yaşayan oyuncu daha sonra Genius, Causal, Saints and Strangers, Inside Amy Schumer, High School USA, Axe Cope gibi dizilerde gerek sesi gerek oyunculuğu ile üst düzey performans sergiledi.

Betty Draper (January Jones)

betty draper

Dizide January Jones tarafından canlandırılan Betty Draper, her ne kadar kocasına iki tane güzel çocuk verse ve hala genç, güzel görünüme sahiptir. Aldatılır ve evliliğini korumakta sıkıntı çeker.

Dizide bu role hayat veren ve 1978 yılında doğan güzel oyuncu Jones ise 1990’lı yıllardan beri oyunculuk yapıyor. Başarılı isim Mad Men’den sonra Law and Order, Project Runway, The Last Man on Earth gibi dizilerde de boy gösterdi. Ayrıca Mad Men dizisiyle birçok ödüle aday gösterildi ve Screen Actors Guild Award’dan iki ödülle ayrılmayı başardı.

Joan Harris (Christina Hendricks)

joan harris

Kimileri tarafından Mad Men’in en sağlam karakteri olarak gösterilen Harris, baştan aşağı kusursuz bir kadın imajı çizer. Güzelliği ve karakteri ile seyircinin kalbinde taht kuran bu karaktere, Mad Men oyuncuları arasında en dikkat çeken isimlerden biri olan Christina Hendricks can veriyor.

1975’te doğan Christina Hendricks Ekim 2009’da Geoffrey Arend ile evlendi ve 2010 senesinde Esquire adlı dergi tarafından dünyanın en çekici kadını seçildi.

Roger Sterling (John Slattery)

roger sterling

Mad Men’in ilginç karakterlerinden biri olan Roger bir yandan ailesine bağlı, çocuklarını ve eşini seven bir adam imajı çizse de bir taraftan güzel kadın ve içki konusundaki düşkünlüğüyle dikkat çeker.

Dizide Roger’ı canlandıran John Slattery ise 1962’de dünyaya geldi ve sinema-televizyon dünyasının tecrübeli isimlerinden biri olarak anılmaya başlandı. Talia Balsam ile evli olan tecrübeli isim, kısa bir süre önce Oscar almayı başaran Spotlight filminde de oynamıştı.

Mad Men Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2007

Tür: Drama

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Yapımcılar: Matthew Weiner

Kanal: AMC

Süre: 47 dakika

Oyuncular: Jon Hamm, Vincent Kartheiser, January Jones, Elisabeth Moss, Christina Hendricks, Rich Sommer, Aaron Staton, John Slattery, Kiernan Shipka, Robert Morse, Bryan Batt, Jessica Pare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *