Madam Secretary Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yapımcıları arasında Morgan Freeman’ın yer aldığı bu CBS dizisi üçüncü sezon prömiyerini Ekim ayında yaptı. Homeland’den tanıdığımız Barbara Hall’un bu projesi ana karakter Amerikan Hükümetinde Bakanlık yapan Dr. Elizabeth McCord etrafında gelişiyor. Elizabeth’in iş hayatı ile özel hayatı arasında denge tutturmaya çalışmasına odaklanılıyor.

Madam Secretary Dizisi Konusu:

Elizabeth CIA kökenli parlak bir uzmanken üniversitede profesörlüğe geçiş yapmıştır. Amerikan Başkanı ile arkadaştır. Daha önce bu görevi yürüten Vincent Marsh gizemli bir uçak kazasında ölünce, Elizabeth başkanın isteği ile Washingtona gelmiştir. Başkan Elizabeth’in dürüstlüğüne çok değer vermektedir. Ama bazı huyları Beyaz Saraydaki diğer çalışanlar tarafından pek sevilmemektedir. Bu yüzden de Elizabeth’in zarar görmesi için de bazı planlar yapılmaktadır. Örneğin göreve gelişinden iki ay sonra Suriye de rehin alınan iki Amerikalı çocuk meselesinde Başkana bu konuda aksiyon alınmaması tavsiye edilir. Amaç Elizabeth’in itibarını zedelemektir. Ama Elizabeth Başkanı çocukları kurtarmak konusunda ikna eder. Hatta CIA’dan eski bir arkadaşı, Vincent Marsh’ın CIA tarafından öldürülmüş olabileceği hususunda Elizabeth’i uyarır. Yani Elizabeth oldukça tehlikeli bir görevi aynı seviyede tehlikeli bir ortamda yerine getirmeye çalışmaktadır.

Madam Secretary Dizisindeki Karakterler/Oyuncular:

Dr. Elizabeth McCord:

Bakan Elizabeth, göreve yeni atanmıştır, gayet kurnaz, tedbirli ve kararlı biridir. 20 yıl CIA uzmanı olarak çalıştıktan sonra CIA’nın işkence kullanımına karşı çıktığı için istifa etmiştir. Daha sonra mezunu olduğu Virginia Üniversitesinde Siyaset Bilimi Profesörü olarak ders vermeye başlamıştır. Eski dostu, yeni Amerikan Başkanı Dalton’un ricası ile Bakan olur. Henri ile evlidir. İki kız ve bir erkek çocuğu vardır. Erkek kardeşi Dr.Will Adams, Sophie ile evlidir. Elizabeth, Fransızca, Almanca, Arapça, Farsça’yı akıcı olarak konuşabilmektedir.

Dr. Henry McCord:

Elizabeth’in 25 yıllık kocası olan Henry eski bir Amerikan deniz piyadesidir. Şu anda üniversitede teoloji profesörüdür. Ahlaki değerlere çok önem verir, uzlaşmaya pek yatkın değildir. Hatta zaman zaman karısı veya hükumetin bir tedbirinin etik kuralların dışına çıktığını düşünürse Elizabeth ile tartışmaktadır.

Nadine Tolliver:

Müsteşar Tolliver, bir önceki Bakan Vincent Marsh ile çalşıyordu. Vincent ile de 6 yıllık bir ilişkisi vardı. Vincent’in zamansız ölümü bu ilişki sona ermiştir. Elizabeth’in bu göreve gelmiş olmasına içerlemektedir. Ama daha sonra aralarında güçlü bir iş ilişkisi oluşacaktır.

Russell Jackson:

Beyaz Saray müsteşarı Jackson yeni Bakan Elizabeth ile sürekli karşı karşıya gelmektedir ve Elizabeth’in siyaset kökenli olmamasından dolayı arada anlaşmazlıklar olmaktadır. Fotoğrafik hafızası vardır. Telefonu hiç elinden düşmez ve sürekli mesaj yazmaktadır.

Blake Moran:

Elizabeth’in asistanıdır. Blake, Elizabeth’in işe aldığı tek Beyaz Saray personeldir.

Matthew Assad Mahoney:

Elizabeth’in konuşmalarını kaleme almaktadır. Babası Amerikalı bir katolik, annesi ise Müslüman bir Pakistanlıdır. İbadet etmese de Blake de bir Müslüman dır.

Daisy Grant:


Elizabeth’in basın koordinatörüdür. Matt ile aralarında bir ilişki vardır.

Başkan Conrad Dalton:

Keith Carradine’ın canlandırdığı Başkan aslında Elizabeth’i daha önce göreve getirecekti ama Demokratik Parti Vincent Marsh ismi üzerinde diretmişti. Marsh uçak kazasında ölünce Liz’i görevlendirmişti. Başkan sesini nadiren yükselten sakin ama oldukça zeki biridir.

Madam Secretary Dizisi Teknik Detayı:

Yapım Yılı: 2014
Tür: Siyasi Dram, Gerilim
IMDb: 7,5
Yayınlandığı Kanal: CBS
Senarist: Barbara Hall
Süre: 42-46 dakika
Oyuncular: Tea Leoni, Tim Daly, Patina Miller, Geoffrey Arend, Zeljko Ivanek, Keith Carradine

Madam Secretary Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *