Mahşerdi Kıyametti – Dünyanın Sonu Temalı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Mahşermiş Kıyametmiş Bu Filmlerde Sanki Dünyanın Sonu Gelmiş! Sinema tarihi felaketlerden beslenen bir geleneği de ilk zamanlarından bu yana bünyesinde taşımaktadır. Dünyanın sonu diyebileceğimiz türde filmler ise kıyamet filmlerinin doruk noktalarıdır. Dünyanın sonu adı üstünde tür olarak korku sinemasını işaret etse de bir başka tür sineması bu alanda öne çıkmaktadır: Bilim kurgu filmleri. Henüz dünyanın sonu gelmediği için ve/veya dünyanın sonunun bilimsel verilere dayanan bir kaynağı olmadığı için bu tür kehanetten öteye gidememektedir. Dünyanın sonu filmlerine kaynaklık edecek ilk medyatik gelişme yine büyük bir sinema insanı olan ve sanatın birçok alanında başarılar göstermiş Orson Welles’in bir çıkışıyla kıyamet filmleri türünün ne kadar başarı kazanacağının bir temsili gibiydi. Cadılar bayramı arifesine denk gelen 30 Ekim 1938’de bir radyo yayınında Marslıların New Jersey’de saldırıya geçtiklerini tiyatral dilin becerisiyle bildirmiş ve ABD genelinde büyük bir paniğe ve Mahşermiş Kıyametmiş Bu Filmlerde Sanki Dünyanın Sonu Gelmiş! Kaosa sebebiyet vermiştir. Aslında olayın iç yüzü çok basittir: Orson Welles o sıralar radyo tiyatrosu yapmaktadır ve o gün bahsettiği Marslıların saldırı olayı da H.G. Wells’in bilim kurgu kitabı Dünyalar Savaşı’dır. Orson Walles’in Amerika’yı dünyanın sonuna geldiklerine inandırdığı 1938 yılından günümüze kadar yedinci sanat, kıyamet konusunu onlarca defa ele almıştır. Biz de listefilm ekibi olarak siz değerli listefilm takipçileri için dünyanın sonu olgusunu sinemadaki yansımasın değerlendirip listeledik. İşte karşınızda ”Mahşermiş Kıyametmiş Bu Filmlerde Sanki Dünyanın Sonu Gelmiş” adındaki dünyanın sonu filmleri listemiz:

Table of Contents

Dünyanın Sonu Temalı Filmler

 

27. 28 Weeks Later – 28 Hafta Sonra – 2007 – IMDb: 7,0

28-weeks-later
Yönetmen: Juan Carlos Fresnadillo
28 Weeks Later (28 Hafta Sonra) filmi, kendisinden 5 yıl sonra çekilen 28 Days Later (28 Gün Sonra) filminin devam filmidir. Londra’daki virüs salgını sonrası başkarakterlerimiz bir grup insanla beraber Don ve Alice kurtarılmış ve görece korunaklı bir bölgede sığınmacıdırlar. Kurtulmuş insanla birlikte bir evde sığınmacı olarak bulunmaktadır. Virüs bilinmeyen bir şekilde Alice’yi de mutantlaştırmıştır. Bu durumu öğrenen Don’un eylemleri olayların yönünü değiştirecektir.

26. The Cabin in the Woods – Dehşet Kapanı – 2012 – IMDb: 7,0

the-cabin-in-the-woods
Yönetmen: Drew Goddard
Kızlı erkekli 5 genç kafadar arkadaş sıradan bir seyahate gittiklerini sanmaktadır fakat gerçekler hiç de onların sandığı gibi değildir. Doğanın derinliklerinde bir yerde sahipsiz ve yarı virane halde bir kulübeye yerleşen gençlerimiz için her şey sıradan bir şekilde başlamış ama hiç ummayacakları bir şekilde sıra dışına evirilecektir.

25. Miracle Mile – Karar Gecesi – 1988 – IMDb: 7,0

miracle-mile
Yönetmen: Steve De Jarnatt
Miracle Mile, Los Angeles’ın bir meydanıdır. Bu meydanda genç bir adam yeni tanıştığı kadına abayı yakar. Adam’ın bir telefon kulübesinde yaptığı telefon görüşmesi sonucu yanlış anlaşılmalara mahal verecek bir haber alır. Aldığı zannettiği haber, ABD ile SSCB arasında bir nükleer savaş başlayacağı haberidir. Böylece bu söylenti adamımız vesilesiyle kulaktan kulağa yayılır. Miracle Mile, kaos alanına dönerken adamımızın gayesi abayı yaktığı kadını bulup beraberce şehri terk etmektir.

24. The Day After – Yarından Sonra – 1983 TV Movie – IMDb: 7,1

the-day-after
Yönetmen: Nicholas Meyer
Yarından sonra yaşayacak bir yer bulamayacağımız üzerine bir felaket senaryosu… İnsanlık tarihi, bir yandan da insan ve doğanın etkileşim içerisinde olduğu bir tarihtir. İktidar sahibi insanlık, doğayı egemenliği altında sömürünce doğa da buna gereken cevabı geç de olsa verecektir. Nitekim küresel ısınmanın dünyayı yaşanılır bir yer olmaktan çıkaracağı bilimsel gerçekliğiyle yola çıkan The Day After (Yarından Sonra) filmi de tam da bu meseleyi görünür kılmaktadır.

23. Melancholia – Melankoli – 2011 – IMDb: 7,1

melancholia
Yönetmen: Lars von Trier
Bir düğün… Zıt karakterde iki kız kardeş Justin ve Claire… Düğünde evlenen kişi Justin… Justin; depresif, karamsar, sakin ve melankoliktir. Claire ise kız kardeşine göre daha ”normal”dir. Justin’in düğünün dünyanın sonunun habercilerinden Melankolia adındaki gezegen dünyaya doğru hareket etmektedir. Herkes kendine göre bu kıyametten payına düşeni yaşayacaktır.

22. The Mist – Öldüren Sis – 2007 – IMDb: 7,2

the-mist
Yönetmen: Frank Darabont
Stephen King’in eserlerinden uyarlanmıştır ve filmin iki ana sorunsalı vardır. Bunlardan birincisi kurtuluşun bireysel çabalarla değil de toplumsal bir başkaldırıyla geleceğidir. İkinci ana sorunsal ise asıl düşmanın içeride mi yoksa dışarıda mı olduğu sorunsalıdır. Şiddetli bir fırtına sonrası ne idüğü belirsiz bir sis bulutu bir kasabayı ve kasabalıları etkisi altına alır. Kasabalı süpermarkete sisten korunmak için süpermarkete sığınmıştır ama sis asıl felaketlerin sadece bir başlangıcıdır.

21. In the Mouth of Madness – Çılgınlığın Ötesinde – 1994 – IMDb: 7,2

in-the-mouth-of-madness
Yönetmen: John Carpenter
John Trent adlı bir sigorta müfettişi, ansızın ortadan kaybolan bir kitabın peşinden korkunç bir maceranın peşine takılır. .

20. The Road – Yol – 2009 – IMDb: 7,3

the-road
Yönetmen: John Hillcoat
Cormac McCarthy’nin aynı isimli romanından uyarlanan The Road (Yol) filmi, bir baba ve oğlun kıyamete benzer bir afetten kaçışını ismiyle müsemma bir yolculuk hikâyesiyle anlatmaktadır.

19. On the Beach – Sahilde – 1959 – IMDb: 7,3

on-the-beach
Yönetmen: Stanley Kramer
1964 yılı… Nükleer savaş… Kuzey Yarım Küre’de yaşam izi kalmamış ve giderek dünyayı ele geçiren bu felakette tek kaçış yolu daha güneye inerek felaketin kendilerine ulaşmasından evvel bir çözüm üretmektir. Bir Amerikan denizaltısı ve onun mürettebatları Avusturyalılarla güç birliği ederek o çözüm yolunun peşine düşecektir.

18. Sunshine – Gün Işığı – 2007 – IMDb: 7,3

sunshine
Yönetmen: Danny Boyle
2050… Güneş, Dünya’yı ısıtmakta güçlük çekmektedir. Bu iş için yola çıkan bilim adamları Güneş’e bir uzay gemisi ve içerisinde astronotlar gönderirler lakin bu ilk görev başarısızlıkla sonuçlanır. 7 yıl sonra 2057’de ise ikinci ekip Gün Işığı’na doğru yola çıkar. İkinci gemidekiler ilk gemidekilere ulaşacak ve esrarengiz olaylarla yüzleşip Dünya için bu ulvi görevi yerine getirmeye çalışacaklardır.

17. Dogma – 1999 – IMDb: 7,4

dogma
Yönetmen: Kevin Smith
Cennettin bir arka kapısı var mıdır? Varsa bu kapıya nasıl ve kimlerle ulaşılır? Cennetten dünyaya def edilmiş iki melek işte bu amaçla tekrar cennete girmeyi ve insanlığı bu yola sevk etmeyi ummaktadır. Meleklerimizin bu amacını durdurmak için İsa’nın varislerinden bir kadın, yine az tanınan 13. Havari ve iki modern peygamber karşı bir cephe meydana getirmiştir.

16. Dawn of the Dead – Ölülerin Şafağı – 2004 – IMDb: 7,4

dawn-of-the-dead
Yönetmen: Zack Snyder
Veba sonucu zombiler dünyayı ele geçirmek üzeredir. Bir grup insan da bu zombi istilasından kurtulmak için zorunlu olarak çareyi bir AVM’ye sığınmakta bulmuştur. AVM’deki insanlar kenetlenmeli ve zombileri alt etmelidir.

15. Invasion of the Body Snatchers – Beden Kemiricilerin İstilası – 1978 – IMDb: 7,4

invasion-of-the-body-snatchers
Yönetmen: Philip Kaufman
Uzaydan gökyüzü vasıtasıyla yeryüzüne yağan bitkiler uzaylıların dünya istila etme gayretinin bir ürünüdür. Bir grup insan, bu istilaya karşı savaşıma girer.

14. Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç – 2011 – IMDb: 7,6

rise-of-the-planet-of-the-apes
Yönetmen: Rupert Wyatt
1968 yapımı Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi) filminin ardılı bir yapım. Maymunları meta olarak kullanan bilimciler ve buna göz yuman insanlık, yaptıkları hatanın bedelini ödemektedir.

13. 28 Days Later… – 28 Gün Sonra – 2002 – IMDb: 7,6

28-days-later
Yönetmen: Danny Boyle
Bir virüs araştırması için maymunları sömüren bilim insanlarına karşı hayvan hakları savunucuları eyleme geçip kobay olarak kullanılan bir maymunu serbest bırakırsa…

12. The Fifth Element – Beşinci Element – 1997 – IMDb: 7,7

the-fifth-element
Yönetmen: Luc Besson
20.yüzyılda Uzaylılar, Dünya’yı ve dünyalıları 5 asır içerisinde meydana gelecek bir felaketten korumak için 5 elementten bir formül oluşturup bu formülü dini liderler aracılığıyla felaketin geleceği güne kadar saklamalarını bildirirler. 23.yüzyılda bahsedilen felaket dünyayı hedef alır. Acaba 5.element kullanıma sokula bilinecek midir?

11. Zombieland – 2009 – IMDb: 7,7

zombieland
Yönetmen: Ruben Fleischer
Zombiler yine dünyayı istila etme peşindeler. Bakalım başkarekterimiz Columbus, Kahramanın bu Sonsuz Yolculuğu’nda değişim mitini yerine getirebilecek mi?

10. The Birds – Kuşlar – 1963 – IMDb: 7,7

the-birds
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Daphne du Maurier’in öyküsünden uyarlanan bir Hitchcock filmi. Bu sefer istila eden tahmin edeceğimiz gibi Kuşlar!

9. Children of Men – Son Umut – 2006 – IMDb: 7,9

children-of-men
Yönetmen: Alfonso Cuarón
P.D. James’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. 2027… Üreme durdurmuş, insanlık birbirinden farklı fikri kutba adanmıştır. Dünya’da yaşanılacak doğru dürüst tek yer Londra’dır. Şaşırdık mı? Tabii ki de hayır! Çünkü ya Amerikalılar ya da İngilizler dünya düzenini koruyabilecek ender güçlerdendir! Dünyanın her yanından mülteciler bu korunaklı topraklara akın etmektedir. Başkarakterimiz Theo ile birlikte mültecilerin içerisine giriyoruz.

8. Night of the Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi – 1968 – IMDb: 8,0

night-of-the-living-dead
Yönetmen: George A. Romero
Zombilerin istilasından kurtulmak için çabalayan bir grup insan terk edilmiş bir halde ıssız bir alanda duran çiftlik evine sığınırlar. Medya aracılığıyla zombilerin kendilerine doğru saldırıya geçtiğini anlayan bu insanlar kendilerine çıkış yolu aramaktadırlar.

7. Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi- 1968 – IMDb: 8,0

planet-of-the-apes
Yönetmen: Franklin J. Schaffner
Pierre Boulle’in La planète des singes romanının beyazperdeye ilk yansıması. Bilinmeyen bir gezegende insanlar ve maymunlar günümüzdeki yaşamın tam tersi bir konumda yaşamaktadırlar. Maymunlar en üstün varlıktır ve bilim adına insanları kobay olarak kullanmaktadırlar. Bir grup astronotun rastlantılar sonucu bu durumu keşfetmesiyle olaylar içinden çıkılmaz bir hale bürünecektir.

6. Twelve Monkeys – 12 Maymun – 1995 – IMDb: 8,1

twelve-monkeys
Yönetmen: Terry Gilliam
Geleceği görmek… Bu fikir insanlığı her daim cezbetmiştir. Twelve Monkeys (12 Maymun) filmini izledikten sonra bu cazibeye kapılanları yeni fikirlerini merak ediyorum. Neyse konumuza dönelim yine bir virüs ve yine insanlığın büyük bir bölümü yani yaklaşık olarak 5 milyar insanın hayatına mal olmuş bir virüs bu. Virüsten korunmak için zaman içerisinde yolculuk yapıp yardım talep etmekten başka çaresi kalmayan bir nesil…

5. Wall-E – Vol-i – 2008 – IMDb: 8,4

wall-e
Yönetmen: Andrew Stanton
İnsanlığın Dünya’ya fütursuzca sömürmesinden sonra uzak gelecekte kendine yeni bir gezegen keşfetmesini yine insanlık icadı bir robot (Vol.i) aracılığıyla anlatılmaktadır. Robot Vol-i vesilesiyle insanlığın tüketilmişliğini gözlüyoruz.

4. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb – Dr. Garipaşk veya Nasıl Kaygılanmayı Bırakıp Bombayı Sevmeyi Öğrendim – 1964 – IMDb: 8,5

dr-strangelove-or-how-i-learned-to-stop-worrying-and-love-the-bomb
Yönetmen: Stanley Kubrick
Peter George’un “Kırmızı Alarm” adlı eserinden senaryolaştırılmıştır. Soğuk Savaş dönemine bir büyük sinema üstadının gözünden bakmak isterseniz tam yerindesiniz. Üstat Stanley Kubrick, 1960’lı yılların o karmaşık politik sürecini ”ya atom savaşı insanlığı büyük bir felakete sürükleseydi…” sorunsalı üzerinden usta işi bir ironiyle selamlıyor.

3. Terminator 2: Judgment Day – Terminator 2: Mahser Günü – 1991 – IMDb: 8,5

terminator-2-judgment-day
Yönetmen: James Cameron
2029 yılındayız. 1997 yılında yaşanılan bir felaketle makineler yaşam sistemini ve gücünü ele geçirir. Makineler artık insanlarla çatışmakta ve savaşmaktadır. Makinelerin robotuna karşı insanlık da kendi robotunu üretmiş ve iki robot savaşıma girmiştir. Artık insanlığın kaderi bu robot savaşımından çıkacak sonuca bağlıdır.

2. Interstellar – Yıldızlararası – 2014- IMDb: 8,6

interstellar
Director: Christopher Nolan
Solucandeliği… Evet, evet! Solucandeliği… Bu filmin anahtar kelimesi bu birleşik sözcük. İnsanlık her zaman ki gibi yok olmak üzeridir! İnsanlığı bu felaketten kurtacak umut ışığı bir solucandeliğindedir. Eski bir NASA pilotu olan Cooper, işte bu solucandeliği aracılığıyla yaşanılır bir gezegen aramak için Yıldızlararası bir yolculuk için görevlendirse…

1. The Matrix – Matrix – 1999 – IMDb: 8,7

the-matrix
Yönetmen: The Wachowski Brothers
Dünya bir yanılsama mıdır? Biz var mıyız? Neyiz ve kimiz? Bu ve benzeri bir çok felsefi sorunun peşine düşen ve dünyada üzerine en çok konuşulan ve düşünülen filmlerden biri olan The Matrix (Matrix) filmi dünyanın sonu filmleri listemizin zirvesinde olmayı fazlasıyla hak eden çığır açıcı bir yapım. Bilgisayar programcılığı ve Neo takma adıyla uzman bir hackerlık yapan Thomas Anderson kendisini ummadığı anda bilmediği insanların ve ortamların içinde bulur. İnsanlığı köleleştiren uzaylılar ile savaşıma giren bir gruba dahil olan Neo, dahil edildiği grubuyla beraber uzaylıların bu düzenini yıkmayı amaçlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *