Soluksuz Bir Hikaye: Manhunt Unabomber Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikalı matematik profesörü Theodore John Kaczynski’nin hayatı üzerine kurulu, profesör tarafından işlenen gerçek suç olaylarını ele alan dizi, 1 sezon sürmesine tarafından oldukça geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başardı. 2017 yılında Discovery Channel yapımcılığında yayımlanan 8 bölümlük mini dizi Manhunt Unabomber, kısa bir süre önce Netflix kütüphanesine dahil oldu.

Manhunt Unabomber Konusu

Dizi Konusu

Manhunt Unabomber dizisi, toplum tarafından dışlanan ve en çok güvendiği insanların ihanetine uğrayan Ted Kaczynski’nin psikolojisini, karşılaştığı olaylar doğrultusunda şekillenen ideolojisini ve yaşam öyküsünü; Jim Fitzgerald isimli bir polis memurunun bu karmaşık hikayeyi çözüme kavuşturmasını konu ediniyor. 1978 – 1995 yılları arasında 16 kez bombalama eylemi gerçekleştiren dizinin baş kahramanı Theodore John Kaczynki’nin kendi yazdığı manifestosu çevresinde gerçekleştirdiği eylemleri, FBI tarafından yakalanma süreci, ve bu süreçte yaşanan olayların gerçek bir hayattan alınmış olması; hikayeyi bir hayli heyecanlı ve sürükleyici kılıyor. Gerçeklerin ortaya çıkartılması için verilen çaba ve  alt metninde derin mesajlar içeren suçlarıyla; internette dolaşan Manhunt Unabomber yorumlarına baktığımızda, izleyiciyi bir bulmaca yumağıyla baş başa bırakan ve ekrana kilitleyen macera dolu bir diziden söz edildiğine rastlıyoruz.

Unabomber Dizi Karakterleri / Oyuncuları 

Theodore John Kaczynki (Paul Bettany)

Ted

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Theodore John Kaczynki, okul hayatının ilk yıllarından itibaren çok başarılı bir çocuktur. Henüz 16 yaşındayken Harvard Üniversitesi’ne kabul edilerek 25 yaşında doktorasını tamamlar ve California Üniversitesi’nde matematik alanında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlar. Fakat teknoloji toplumunun geldiği noktadan duymaya başladığı rahatsızlık onu ormanlık bir alanda; teknolojiden uzak, içinde elektrik ve su bulunmayan küçük bir kulübede yalnız bir yaşam sürmeye iter. Yaşama dair inançlarını ve amaçlarını anlatabilmek için Unabomber manifestosunu yazar. Bu süreçte, hazırladığı manifestoya uygun olarak içinde bombalı eylemler barındıran çeşitli suçlara imza atacak, doğaya zarar veren şirketleri kendi yöntemleriyle cezalandıracaktır. Ted Kacynski’nin yaşadığı yalnızlık hissi ve toplum tarafından kabul görme arzusu onu bu eylemleri gerçekleştirmeye iten sebeplerdendir.

Paul Bettany, 27 Mayıs 1971 tarihinde Londra’nın Harlesden kentinde dünyaya geldi. Bettany, anne ve babasının boşanma sürecinde evden ayrılarak Londra’nın merkezinde yaşamaya başladı. Kendisine küçük bir daire tutan Paul, geçimini sokaklarda gitar çalarak sağlıyordu. 1997 yılında Bent adlı yapımla sinema dünyasına merhaba diyen Bettany’in kariyer yaşamı, David Copperfield; A Beautiful Mind, The Da Vinci Code, Captain America: Civil War, Avengers, Solo: A Star Wars Story gibi yapımlarla zirveye ulaştı. Bunun yanı sıra, Iron Man, Iron Man 2, Iron Man 3, The Avengers, Avengers: Age of Ultron gibi yapımlarda çeşitli karakterlere sesiyle hayat verdi.

Jim Fitzgerald  (Sam Worthington)

Jim

Dizinin diğer ana karakteri Jim Fitzgerald’ın, Unabomber kimdir sorusunun cevabını aradığını ve Theodore Kaczynski’nin yakalanması hususunda sürekli olarak görev odaklı hareket ettiğini görüyoruz. Unabomber davasını çözmek için sürekli olarak iz sürüyor. Sonunda nihai hedefine ulaşıyor. 

Samuel Shane, 2 Ağustos 1976 tarihinde Avusturya’nın Perth kentinde dünyaya geldi. 2009 yılında gösterime giren Terminator Salvation isimli filmde canlandırdığı Marcus Wright karakteriyle izleyici karşısına çıkan Shane, en iyi çıkışını Avatar filminde üstlendiği Jake Sully rolüyle yakaladı. Öte yandan Zeus’un oğlu Perseus karakterine hayat verdiği Titanların Savaşı adlı filmde hayranları tarafından büyük beğeni topladı. Ayrıca Samuel Shane da Call of Duty Black Ops oyununda sesiyle başrole hayat verdi.

Stan Cole (Jeremy Bobb)

Stan

Theodore Kaczynski’ye ulaşma yolunu tıkayan FBI araştırmacıları listesindeki isimlerden biri olan Stan Cole, Unabomber’da karşımıza olayın çözüme ulaşmasında bir engel olarak çıkıyor.  

1981 yılında Amerika’da dünyaya gelen Jeremy Bobb; sahnede, TV’de ve çeşitli sinema filmlerinde rol almış çok başarılı bir aktördür. Quintin Creasy’nin Rehinleri, Cinemax TV dizisi The Knick ve suç-drama filmi The Drop’ta rol aldı. Ayrıca, 2019 yılında yayımlanan Netflix dizisi Russian Doll’daki başarılı performansıyla izleyenleri büyüledi. 

Janet Reno (Jane Lynch)

jane 

Jane Lynch karakteri dizide ABD başsavcısı olarak yer alıyor. FBI, ATF ve ABD Posta Muayene Servisi ile birlikte çalışan Unabomber Görev Günü’nü ortaya çıkaran Jane Lynch’ı dizide, olayın çözülmesindeki kilit insanlardan biri olarak görüyoruz. 

Amerikalı komedyen, oyuncu ve şarkıcı Jane Marie Lynch, 14 Temmuz 1960 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. Şu anda 58 yaşında olan sanatçının yıldızı 2009’dan beri Fox Broadcasting Company’de yayımlanan müzikal komedi dizisi Glee’de oynadığı Sue Sylvester rolüyle parladı. 

Natalia Rogers (Lynn Collins)

lyn

Natalia Rogers, Unabombers davası sırasında Stanford’da çalışan bir dil bilim insanı rolünde. Fitzgerald Rogers’ı kendisine yardım etmesi için çağırır. Rogers bu teklifi geri çevirmez ve inatçı ikili sorunun çözüm aşamasında beraber hareket ederler.

16 Mayıs 1977 doğumlu Amerikalı aktris Lynn Collins,  True Blood ve Maunt: Unabomber dizileri ile televizyonda yer alma şansı buldu. X-Men Origins: Wolverine ve John Carter gibi filmlerindeki rolleriyle tanındı.

David Kaczynski (Mark Duplass)

david

David Kaczynski, Unabomber’in erkek kardeşi rolünde. Fitzgerald’ın dil bilim becerileriyle birlikte, David’in bulduğu ipuçları olayın çözülmesinde etkili olur. Sakin bir yapıya sahip olan David de tıpkı abisi gibi son derece zekidir. 

7 Aralık 1976 doğumlu Mark Duplass, Amerikalı bir film yönetmeni yapımcısı, oyuncu, müzisyen, senarist ve yazardır. Duplass kardeşi Jay Duplass ile birlikte birkaç uzun metrajlı film yazmış, yönetmiş ve yapımcılığını üstlenmiştir. 2019 yılında Netflix komedi filmi Paddleton’da oynadı. 

Henry Murray  (Brian d’Arcy James)

henry

Henry Murray dizide, Ted Kaczynski Harvard Üniversitesi’nde henüz öğrenciyken aynı okulda ünlü bir psikolog olarak görev almaktaydı. Murray karakteri, öğrencisi Kaczynsk’i, hayata dair sert bakışını bildiği halde davranışlarına katkıda bulunan zorlu ve acımasız psikolojik çalışmalarda yer almaya zorlayan bir bilim insanıdır.

19 Haziran 1968 yılında dünyaya gelen Amerikalı aktör ve müzisyen Brian d’Arcy James; Ölmek için On Üç Sebep, Smash, Ay’da İlk İnsan, Molly’nin oyunu gibi yapımlar ile tanınıyor. 

Don Ackerman (Chris Noth)

Don Ackerman Unabomber davasında, FBI’ın Bay Area bölüm başkanı olarak Janet Reno ile birlikte çalışıyor. Bu zamana kadar birçok görevi başarıyla sonuca ulaştıran Ackerman için Unabomber davası, çalışma hayatında karşılaştığı en korkutucu görev. 

Amerikalı oyuncu Christopher David Noth, Sex and The City ve Law&Order adlı dizilerdeki rolleriyle tanınıyor. 13 Kasım 1954 doğumlu olan Noth, şu an ABD’nin Medison kentinde yaşıyor.

Manhunt Unabomber Kaç Sezon Sürdü? 

1 sezon süren Manhunt Unamomber’ın IMDb puanı 8,2.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *