Ünlü Sinema Yıldızı Marilyn Monroe Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Marilyn Monroe Kimdir ve Marilyn Monroe Filmleri isimli yazımız ile beraberiz.1926 yılında Amerika’nın California Eyaletinin Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiştir. Model ve sinema oyuncusu olan Marilyn Monroe’nun gerçek ismi Norma Jean’dir. Babası Marilyn’in doğumundan önce annesini terk ederek gitmiş ve oyuncu babası olmadan dünyaya gelmiştir. Çok fakirlikle geçirdiği çocukluk yıllarında hayatla mücadele eden Monroe, annesi Glady Baker’ın bu zor hayat şartlarından kaynaklanan sinir nöbetleri geçirmesiyle hastanede tedavi altına alınması sanatçıyı manen yıkıntılara uğratmıştır. Marilyn bu yıkıntı sonucu yetimhaneye alınmış ve burada 8 yaşındayken cinsel tacize uğrayarak yakın akrabaları tarafından buradan alınmıştır. Akrabalarının yanında bir müddet yaşayan Marilyn akrabalarının kendisini daha fazla istememesi durumuyla karşılaşmıştır. Hayatının en zor ve üzücü kararını veren aktris akrabalarından ayrılarak sokaklara dönüş yapmıştır. Ev hayatını benimseyen Marilyn fabrikada işçi olarak çalışan Jim Dougherty ile evlenerek bir müddet bu yaşamı sürdürmüş ve bu evliliği bitirmiştir.

Marilyn Monroe Kimdir

Marilyn Monroe
Yaşamını devam ettirmek için kapı kapı iş arayan Marilyn Burbank’ta bulunan bir fabrikada işçi olarak işe başlamış çalışırken etrafı tarafından güzelliği fark edilen şansı değişmiş fotoğrafları çekilerek ilgi toplamış ve modelliğe ilk adımlarını atmıştır. Modellik mesleğini birkaç yıl başarıyla götüren aktris o zamanın ünlü yönetmeni Howard Hughes’in dikkatini çekmesi üzerine keşfedilmiş ve adını Marilyn Monroe olarak değiştirmiştir. Marilyn beyazperde sektörüne girdiği zamanlarda ilk olarak sessiz, sakin sarışın bir kız çocuğu olarak küçük rollerde rol almıştır. Marilyn beyazperdede 1949 yılında çevirdiği “Love Happy”, 1950 yılında çekilen “All About Eve” filmleriyle kendini kabul ettiren bir yıldız haline geldi. Yakaladığı bu başarı sayesinde kendi doğallığı, cazibesi ve dişiliğini de ekleyerek sinemada “Sarışın Bomba” olarak anılan idollerden biri oldu. Marilyn Monroe 1950 yılında profesyonel beyzbol oyuncularından Joe Di Maggio ile tanışarak tekrar dünya evine girmiştir. Marilyn Monroe evliliği ve sinemaya birlikte yürüterek “Niagara”, “How To Millionaire”, Gentlemen Prefer Blondies” filmleriyle ününe ün katarak beyazperdenin ilahlarından biri haline gelmiştir. Monroe çevirdiği filmlerde her zaman her şeyin içten ve doğal olması gerektiğini savunan sinema sanatçılarından biri olmuştur.

Marilyn Monroe Kimdir

Marilyn Monroe sinemadan kazandığı parayı yatırıma dönüştürerek 1956 yılında kendi şirketi olan ‘Marilyn Monroe Production’s’ u kurmuştur. Aynı yılın içerisinde oyun yazarı Arthur Miller ile üçüncü evliliğini yapmıştır. Marilyn Monroe’nun kariyerini etkileyen unsurlardan alkol, uyuşturucu bağımlılığı bu dönemde başlamış ve kendisini psikolojik problemlerin içine atarak bozulan evliliği sona ermiştir. Son 20’nci yüz yılın seksi bombası olarak kabul edilen Monroe, çevirmekte olduğu “Something’s Gotto Give” filmini bitiremedi. Marilyn Monroe 1962 yılında Brendwood’daki evinde aşırı derecede uyku ilacı alarak intihar ederek ölü bulunmuş ve California’da defnedilmiştir. Ölümünden yıllar geçtikçe unutulmayan star, 1969 yılında otoriteler tarafından “Dünyanın En Seksi Kadını” olarak seçilmiştir. Sinema ilahı olarak bilinen Marilyn Monroe’nun pek çok filmi ve ödülü bulunmaktadır. Yaşamı esnasında çevirdiği filmlerden bazıları;

Marilyn Monroe Hayatı

“Yaz Bekarı” 1955 yapımıdır. Bu filmde Tom Ewell, Evelyn Keyes, Robert Strauss, Sonny Tufts ile birlikte bu projeye imza atmıştır. 1959 gerilim-aksiyon filmlerinden biri olan “Bazıları Sıcak Sever”de Tony Curtis, Jack Lemmon, Joe E. Brown, George Raft ile rolleri paylaşmış ve oldukça beğeni kazanan bir film olmuştur. Marilyn Monroe bu filmlerden sonra 1961 yılında “Uygunsuzlar” filmini çekerek başrollerde Clark Gable, Montgomery Clift, Eli Wallach, Thelma Ritter ile oynamıştır. Sanatçının akıllardan gitmeyen filmlerinden biri de 1950 yılında çekilen “Elmas Hırsızları” adlı filmdir. Monroe bu filminde Sterling Hayden, Louis Calherm, Sam Jaffe, Jean Hagen ile birlikte rol almıştır. 1960’lı yıllar Marilyn Monroe için en parlak geçen dönemdir. Sanatçının romantik-komedi türünde çevirdiği bir çalışma olan 1952 yılı yapımı “Tehlikeli Oyun”da Cary Grand, Ginger Rogers, Charles Coburn, Hugh Marlowe ile birlikte rol almıştır. Monroe romantik-komedi türündeki filmlerin en başarılı oyuncularından biridir. 1953 yılında Lauren Bacall, Betty Grable, Rory Calhoun, David Wayne ile birlikte rol aldığı “Milyoner Avcıları” adlı filmdir. Monroe romantik-aşk filmlerinin unutulmayan simgelerinden biri olmuştur. 1956 yılının yapımlarından biri olan “Otobüs Durağı” adlı filmde Don Murray, Arthur O’Connell, Hope Lange, Betty Field ile kamera karşısına geçmiştir. Marilyn Monroe aynı yılın yine aynı türde filmlerinden biri olan “Son Yaprak” projesinde başrol oyuncusu olarak görev almış ve bu filmi Charles Laughton, Anne Baxter, Richard Widmark, Jean Peters ile paylaşmıştır.

Marilyn Monroe Filmleri
Marilyn Monroe Filmleri

Dangerous Years – 1947
Scudda Hoo! Scudda Hay! – 1948
Ladies of the Chorus – 1948
Love Happy – 1949
A Ticket to Tomahawk – 1950
The Asphalt Jungle – 1950
All About Eve – 1950
The Fireball – 1950
Right Cross – 1950
Home Town Story – 1951
As Young as You Feel – 1951
Love Nest – 1951
Let’s Make It Legal – 1951
Clash by Night – 1952
We’re Not Married! – 1952
Don’t Bother to Knock – 1952
Monkey Business – 1952
O. Henry’s Full House – 1952
Niagara – 1953
Gentlemen Prefer Blondes – 1953
How to Marry a Millionaire – 1953
River of No Return – 1954
There’s No Business Like Show Business – 1954
The Seven Year Itch – 1955
Bus Stop – 1956
The Prince and the Showgirl – 1957
Some Like It Hot – 1959
Let’s Make Love – 1960
The Misfits – 1961
Something’s Got to Give – 1962

Marilyn Monroe Almış Olduğu Ödüller ve Adaylıklar

Marilyn Monroe Film
1953 Altın Küre Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı.
1953 Photoplay Ödülü: En Popüler Kadın Yıldız
1956 BAFTA Film Ödülü Adaylığı: En İyi Yabancı Aktris (The Seven Year Itch)
1956 Altın Küre Adaylığı: Komedi Veya Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu (Bus Stop)
1958 BAFTA Film Ödülü Adaylığı: En İyi Yabancı Aktris (The Prince and the Showgirl)
1958 David di Donatello Ödülü (Italyan): En İyi Yabancı Aktris (The Prince and the Showgirl)
1959 Crystal Star Ödülü (Fransız): En İyi Yabancı Aktris (The Prince and the Showgirl)
1960 Altın Küre, Komedi Veya Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu (Some Like It Hot)
1962 Altın Küre, Henrietta Ödülü: Dünyanın Favori Kadın Film Sanatçısı.
Hollywood Ünlüler Kaldırımı Yıldızı 6104 Hollywood Blvd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *