Masalsı Anlatımları İle Fantastik 20 Peri Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Fantastik Peri Filmleri listesi ile karşınızdayız. Sinema tarihi, büyülü ülkeler, olağanüstü güçlere sahip insanlar, garip yaratıklar, cadılar, periler, prensler, prensesler ile dopdoludur. Bir kısmı çocuklukta okuduğumuz masalların beyaz perdeye uyarlanması şeklinde karşımıza çıkarken, bir bölümü de orijinal senaryo sahibi olabilmektedir. Gerek görsellikleri gerekse konuları ile klasik senaryoların uzağındaki bu filmler, seyircinin damağında değişik bir tad bırakmakta, çocuk ya da yetişkin olduğuna bakmaksızın onları farklı bir dünyaya sürüklemektedir.Peri Filmleri listemiz YORUM yapmayı unutmayın..
Bu filmlerden en çok sevilen ve hatırlananlar arasından seçim yaparak oluşturduğumuz listemizi sunuyoruz. IMDB puanına göre sıralı listede animasyon filmlere yer verilmemiştir.

 

Masalsı Anlatımları İle Fantastik 20 Peri Filmi

 

20. Çılgın Kardeşler (Brothers Grimm) – 2005 – IMDB 5,9

Brothers Grimm Peri filmi (1)
Will ve Jake Grimm folklor hikayeleri toplamak için köyden köye gezmektedir. Kasaba halklarını, onları büyülü yaratıklardan koruduklarına inandırmakta ve şeytan çıkarma törenleri düzenlemektedirler. Ama bu defa gerçek büyü ile karşı karşıya kalırlar.

19. Gerçek Masallar (Bedtime Stories) – 2008 – IMDB 6,1

masal filmleri
Eskiden babasının olan ama satmak zorunda kaldıkları otelde çalışan Skeeter, küçük yeğenlerine her gece kendi uydurduğu masalları anlatmaktadır. Bir sabah geçek hayat ile masallar birbirinden ayrılamaz hale gelir ve Skeeter kendi anlattığı masalları yaşamaya başlar.

18. Hansel ve Gretel : Cadı Avcıları (Hansel ve Gretel: Witch Hunters) – 2013 – IMDB 6,1

Hansel ve Gretel
Hansel ile Gretel babaları tarafından ormanda yalnız bırakılır ve şekerden yapılma evde yaşayan cadı tarafından tutsak edilir. Cadıyı öldürür ve kaçarlar. Yıllar geçer. Çocuklar büyümüş ve cadı avcısı olmuştur. Bir köyde 11 çocuk kaybolunca Hansel ve Gretel çocukları bulmakla görevlendirilir. Kanlı Ay yaklaşmaktadır ve çocukları kaçıran kötü cadı Muriel’in peşine düşerler.

17. Kış Masalı (Winter’s Tale) – 2014 – IMDB 6,2

Winter's Tale
Hırsızlık ile geçinen Peter evine girdiği zengin kıza aşık olur. Ancak kız hastadır ve Peter’ın kollarında ölür. Peter bir dizi olay sonrası ölüleri diriltme gücü olduğunu anlar.

16. Efsane (Legend) – 1985 – IMDB 6,5

Legend
Karanlıklar Prensi tek boynuzlu atların sonuncusunun öldürülmesini ve masal prensesi ile evlenmeyi iple çekmektedir. Çünkü bunları yapabilirse dünyayı sonsuza kadar karanlığa gömebilecektir. Ama karşısında ormanda yaşayan Jack’i bulacaktır.

15. Alis Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland) – 2010 – IMDB 6,5

Alice in Wonderland (1)
19 yaşındaki Alice, çocukluğunda gitmiş olduğu büyülü dünyaya geri dönmüştür. Eski dostları ile karşılaşır ve Kızıl Kraliçe’nin zalim hükümdarlığını sona erdirmeye çalışırlar.

14. Dr.Parnassus (The Imaginarium of Doctor Parnassus) – 2009 – IMDB 6,9

fantastik filmler (1)
Londra’da Doctor Parnassus ve gösteri ekibi seyirciye Imaginarium denen hayali ülkeye yolculuk sözü vermektedir. Bu ülkede rüyalar gerçek olmaktadır. Doktor, hikayelerinde bin yıldan fazla yaşadığını ama ölümlü bir kadına aşık olduğunu anlatmaktadır. Genç kalmak için şeytanla anlaşmıştır, 16 yaşına gelince çocuklarından birini şeytana teslim edecektir. Kızı bu yaşa yaklaşınca şeytanla yeni bir anlaşma yapacaktır.

13. Cinderella (Sindirella) – 2015 – IMDB 7

Sindirella
Babası hiç beklenmedik bir anda ölünce, genç ve temiz kalpli Ella zalim üvey annesinin insafına kalmıştır. Bir de dayanması gereken entrikacı üvey kız kardeşleri vardır. Ümidini hiç kaybetmeyen Ella’nın talihi yakışıklı bir yabancıyla karşılaştıktan sonra dönecektir.

12. Malefiz (Maleficent) – 2014 – IMDB 7

Maleficent
Maleficent barışçıl orman krallığında yetişmiş temiz kalpli güzel bir kızdır. Bu mutluluk işgalcilerin gelmesiyle bozulur. Malefiz taş kalpli birisine dönüşür. İntikam hisleri ile işgalci kralın yani doğan bebeği Aurora’yı lanetler. Ama Aurora büyüdükçe, Malefiz önemli bir gerçeği fark edecektir.

11. Manhattan’da Sihir (Enchanted) – 2007 – IMDB 7,1

Enchanted
Kötü bir cadı tarafından büyülü ülkesinden gönderilen prenses Giselle kendisini Manhattan sokaklarında bulur. Yardımına koşan boşanma avukatına aşık olmaya başlar. Ama kendisini ülkesinde bekleyen bir masal prensi de bulunmaktadır.

10. Hiç Bitmeyen Öykü (Neverending Story) – 1984 – IMDB 7,4

Neverending Story (1)
Bastian okulda arkadaşlarının alaylarına maruz kalan bir çocuktur. Bir keresinden onlardan kaçarken bir kitapçıya sığınır. Orada kitapçının tehlikeli olduğunu söylediği bir çok eski bir hikaye kitabı görür. Kitabın içinden sihirli dünya Fantasia’ya çekilir. Ülke yok olmamak için bir kahraman arayışındadır.

9. Labirent (Labyrinth) – 1986 – IMDB 7,4

Labyrinth (1)
16 yaşında bir genç kız 13 saat içinde bir labirenti çözmek ve küçük kardeşini kurtarmak zorundadır. Kardeşinin durumundan O sorumludur çünkü kardeşinin uzaklara gitmesini dilemiş ve dileği Goblin Kralı tarafından duyulmuş ve kabul edilmiştir.

8. Yıldız Tozu (Stardust) – 2007 – IMDB 7,7

Stardust
Büyülü bir ülkeye komşu olan bir kasabada yaşayan genç bir adam olan Tristan, sevdiği kıza büyülü ülkeye gideceğini ve O’na kayan bir yıldızı getireceği sözünü verir. Yolda çeşitli tehlikeler onları beklemektedir. Filmin kendisi bir yıldızlar geçidi.

7. Kayıp Çocuklar Şehri (Stardust The City of Lost Children) – 1995 – IMDB 7,7

Stardust The City of Lost Children (1)
Krank rüya göremediği için küçük çocukları kaçırmakta ve onların rüyalarını çalmaktadır. Krank’ın tek gözlü adamları sirkte çalışan dev One’ın kardeşini de çalınca, One peşlerine düşer. Şarküteri’nin yönetmeni Jean Pierre Jeunet’den bir masal..

6. Makas Eller (Edward Scissorhands) – 1990 – IMDB 7,9

Edward Scissorhands
Edward’ı yaratan mucit ellerini tam bitiremeden ölmüştür. Edward’ın ellerinin yerinde makas takılıdır. Peg isimli bir kadın Edwar’ı evine kabul etmiş ve O’na bakmaktadır. Olaylar gelişmeye başlar. Bir Tim Burton klasiği.

5. Düşüş (The Fall) – 2006 – IMDB 7,9

The Fall
Sene 1920. Los Angeles’e yakın bir hastanede felçli bir adam aynı hastanede yatan kolu kırk bir küçük kıza beş mitolojik kahraman ile ilgili inanılmaz hikayeler anlatır. Kızın hayal dünyasının canlılığı sayesinde gerçek ve hayal arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar ve masal asıl bu noktada başlar.

4. Big Fish (Büyük Balık) – 2003 – IMDB 8

Büyük Balık
Gazeteci Will ve Fransız eşi Josephine Parisi terk ederek Will’in babasının ağır hastalığı sebebiyle Amerikaya dönerler. Will evlendiğinden bu yana babası ile görüşmemiştir. Babası Edward bütün hayatı boyunca ilginç hikayeler anlatmış biridir. Will bu hikayelerin doğru olup olmadığını bilmemektedir.Makas Eller’in Yönetmeni Tim Burton’un çektiği film, eleştirmenlerce Yönetmenin başyapıtı olarak kabul edilir.

3. Beauty and the Beast (La belle et la bete) – 1946 – IMDB 8

Beauty and the Beast
1756 da yazılmış masaldan esinlenilen filmde, kızı için bir şato bahçesinden gül koparan baba, şato sahibi yarı insan yarı hayvan yaratık tarafından yakalanır. Yaratık kızlarından birini ister yoksa adam ölecektir. Baba en küçük kızı Belle’i feda eder. Belle şatoya gider ama yaratık göründüğü gibi vahşi midir gerçekten?Sinemadaki diğer Güzel ve Çirkin uyarlamaları içinde orjinaline en sadık olanı olarak değerlendirilen filmde başrol oyuncusu Jean Marais üç rolü birden oynamaktadır.

2. Prenses Gelin (The Princess Bride) – 1987 – IMDB 8,1

Prenses Gelin
Dedesi hasta yatağındaki torununa masal okumaya başlar. Masalda hayali bir ülke olan Florin’de yaşayan iki genç arasında yaşanan aşk, genç adamın bindiği geminin korsanlar tarafından kaçırılması, iki aşığın ayrı düşmesi ve kızın Prensle evliliği ile birlikte gelişen olaylar anlatılıyor.

1. Pan’ın Labirenti (El labertino del fauno) – 2006 – IMDB 8,2

Pan'ın Labirenti
Filmde 2.Dünya Savaşının felaketlerle dolu günlerinde İspanya’da yaşayan küçük Ofelia’nın dünyası anlatılıyor. Ofelia annesi ve üvey babası ile yaşamaktadır. Bir gece karşılaştığı garip yaratık Pan, Ofelia’ya bir prenses olduğunu, asaletini kanıtlaması için üç görevi yerine getirmesi gerektiğini söyler. Film 3 Oscar kazanmıştı.

Fantastik Peri Filmleri Listemize YORUM yapmayı unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *