Masters Of Sex Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yayımlanan ilk sezonuyla birlikte oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı başaran Masters of Sex, toplum tarafından tabu olarak algılanan cinsellik konusuna çarpıcı bir dille değiniyor. Komedi unsurlarının başarılı bir şekilde hikayesine yerleştirildiği Masters of Sex, Netflix platformunun popüler içeriklerinden bir tanesi.

Tjomas Maier’in aynı adlı kitabından uyarlanarak yaratılan Masters of Sex dizisi, 1957-1990 yılları arasında, insanların cinsellikten bahsetmesinin ayıp olarak nitelendirildiği bir dönemde geçiyor. Dönemin sosyal ve kültürel dokularını insan ilişkileri çerçevesinde aktaran Masters of Sex, her bölümünde farklı konuları işleyen sürükleyici hikayesiyle izleyicisini ekrana kilitlemeyi başaran bir yapım olarak göze çarpıyor. 

Senaryosunu kaleme alan Michelle Asford’un aynı zamanda yapımcılığını üstlendiği Masters of Sex dizisinin oyuncu kadrosunda usta isimler bulunuyor. Başrolleri Michael Sheen, Lizzy Caplan ve Caitlin Fitzgerald paylaşırken oyuncu kadrosu Nicholas D’Agosto, Kevin Christy, Teddy Sears ve Cole Sand gibi isimlerden oluşuyor.

Masters of Sex Dizisi Konusu

masters of sex

Masters of Sex dizisi her bölümde seks üzerine yapılan araştırmaların sapıklık mı yoksa bilimsel olarak mı değerlendirilmesi gerektiği sorusunun cevabını arar. “Seks” sözcüğünü duyduğunda her insan farklı bir reaksiyon gösterir. Dizide insanoğlunun doğuşundan beri var olan bu doğal etkileşim anlamlandırılmaya çalışılırken bu çabanın temelinde, insanlar için cinselliği normalleştirme normu yattığının vurgusu yapılıyor.

Masters Of Sex, araştırmacı bir jinekolog olan William’ın seks süreci sırasında kadın ve erkekte meydana gelen psikolojik ve fizyolojik tepkimeleri merak etmesiyle başlıyor. Çünkü o yıllarda kütüphanelerde bebeklerin doğumunu anlatan binlerce kitap olmasına rağmen cinselliğe ilişkin tek bir bilgi bile bulunmamaktadır.

1950-1990 yıllarının Amerika’sında geçen dizi temelde kadın, erkek ve cinsellik üçlemesi üzerinden ilerliyor. Bu üç unsurun birbirleri olmadan yapamayacağını ve cinselliğin toplum tarafından konuşulmasının sapıklık sayılmaması gerektiğini fark eden William, merakını bilimsel bir çalışmaya dayandırmak ister.

Yalnızca para kazanmak amacıyla William’ın sekreterliğini yapan Virginia, kendisini bir anda hiç anlamadığı bilimsel bir araştırmanın ortasında bulur. William ve Virginia güçlerini birleştirerek yürüttükleri araştırma ile bir devrime ışık tutmak amacıyla adım atarlar.

William ve Virginia’nın seks üzerine yürüttükleri gizli araştırmaları kısa bir süre sonra fark edilir ve bu ikilinin hayatlarını kökten değiştirecek gizemli bir maceranın kapıları aralanır.

Masters of Sex Karakterleri / Oyuncuları

Dr. William Masters (Michael Sheen)

Dr. William Masters

Bilimsel yaklaşımı hayatının merkezine koyan William Masters, cinsellik konusundaki merakını yenemeyen bir jinekologdur. Bu tutkusu 20’li yaşlarında stajyer doktor olarak çalıştığı zamanlardan beri devam etmektedir. 

Mutlu bir evliliği olan Masters, cinsel hayatında problemler yaşamaktadır. Başlarda çocuk sahibi olamamasının nedenini karısıyla ilişkilendiren doktor, araştırmalarının sonucunda daha farklı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Yürüttüğü araştırma ağır eleştirileri beraberinde getirse de kısırlık gibi cinsel problemleri olan kişiler için bir ışık olur. Büyük ses getiren kitapları sayesinde toplum açısından cinsellikte bir devrim yapan doktorun özel hayatı ne yazık ki bir enkaz halindedir. 

Masters of Sex dizisi oyuncuları arasından dizide Dr. William Masters karakterini canlandıran Michael Sheen, 5 Şubat 1969’da Newport’ta doğdu. Royal Academy’de Drama Sanatları eğitimi alan yetenekli oyuncu, The Good Fight, Karanlıklar Ülkesi, Frost/Nixon, Uzay Yolcuları, Tron Efsanesi ve The Queen projeleriyle adından söz ettirmeyi başardı.

Virginia Johnson (Lizzy Caplan)

Virginia Johnson

Virginia Johnson, yenilikçi, hiçbir şeyden çekinmeyen, cesaretli ve kolay kolay pes etmeyen genç bir kadındır. Evlilik hayatının kötü gitmesinin ardından eşinden boşanmış ve 2 çocuğuyla birlikte yaşamaya başlamıştır.

Bilimsel alanda pek bilgisi olmayan Virginia, cinsellik ile ilgili konularda toplumdaki bireylerin aksine rahatça konuşmakta ve fikirlerini dile getirmektedir. Erkekler konusunda tecrübesini paylaşmaktan çekinmeyen Virginia, erkekleri ihtiyaçları doğrultusunda kullanmayı çok iyi bilir. 

Dizide Virginia Johnson karakterini canlandıran Lizzy Caplan, 30 Haziran 1982’de Los Angeles’ta doğdu. Cloverfield filmindeki rolüyle tanınan güzel yıldız, Masters of Sex dizisinden önce rol aldığı Kötü Kızlar, The Interview, True Blood, Party Down, Das Boot ve Castle Rock projelerindeki performansıyla göz doldurdu.

Libby Masters (Caitlin FitzGerald)

Libby Masters

Dr. William’ın eşidir. Genç, güzel ve zeki bir kadın olarak dikkat çeken Libby, kocasının cinselliğe dair duyduğu bilimsel merakı şaşkınlıkla karşılar. Mutsuz bir evlilik yaşamasına rağmen anne olmak hayattaki en büyük hayalidir. Bir bebek sahibi olduklarında kocasıyla arasındaki problemlerinde de sona ereceğine inanır. Çocuk sahibi olmamasının nedenini bilmeyen Libby, kocasının sperm sayısının azlığı problemiyle mücadele ettiğinden habersizdir.

Dizide Libby Masters karakterini canlandıran Caitlin FitzGerald, 1983 yılında Maine’de doğdu. İlk oyunculuk deneyimini Gossip Girl dizisiyle yaşayan güzel yıldız, bugüne kadar Tehlikeli Arkadaşlık, Unreal, Sweetbitter, Sıkıntılı Hanımlar, İlişki Durumu: Karmaşık, Newlyweds ve Manhattan Romance gibi projelerde rol aldı.

Betty Dimello (Annaleigh Ashford)

Betty Dimello

Üreme Biyolojisi Araştırma Vakfı’nda resepsiyonist olan Betty, William’ın yürüttüğü çalışmanın gönüllü deneklerinden biridir. Doktorun cinsel hayatını incelemesine izin veren radikal bir kadındır.

Dizide Betty Dimello karakterini canlandıran Annaleigh Ashford, 25 Haziran 1985’te Denver’de doğdu. Sex and the City projesiyle ünlenen güzel oyuncu, Rachel Evleniyor, Love on the Run, Better off Single, The Rocky Horror Picture Show, Unicorn Store gibi yapımlarda boy gösterdi.

Austin Lagham (Teddy Sears)

Austin Lagham

Yakışıklı, zeki ve karizmatik bir doktor olan Austin, bilimsel çalışmalara önem vermesinden ziyade eğlence amacıyla William’ın seks araştırmasına katılmayı kabul eder. Evli olan doktor ve partneri araştırma sırasında çok eğlense de bu araştırma Dr. Lagham’ın özel hayatında problemlere yol açar.

Dizide Austin Lagham karakterini canlandıran Teddy Sears, 6 Nisan 1977’de Washington’da doğdu. Raising the Bar’da canlandırdığı karakter ile ünlenen oyuncu deneyimli oyuncu The Flash, 24: Legacy, Christmas in Evergreen projelerindeki oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekti.

Ethan Haas (Nicholas D’Agosto)

Ethan Haas

William’ın alt kademesinde çalışan bir doktor olan Ethan Haas, Virginia’nın rahat tavırlarından hemen etkilenir ve onu çok beğenir. Ancak genç kadından beklediği karşılığı alamaz. Kalbi kırılan Ethan, Virginia tarafından reddedilmesinin nedenini Dr. William olarak görür. Bu nedenle William’la sürekli rekabet içindedir ve ondan daha başarılı bir doktor olmaya çalışır.

Dizide Ethan Haas karakterini canlandıran Nicholas D’Agosto, 17 Nisan 1980’de Omaha’da doğdu. Heroes dizisinde canlandırdığı West Rosen karakteriyle bilinen deneyimli oyuncu bugüne kadar Gotham, Son Durak 5, Trial&Error, Ateşli Gençlik ve Varlıktan Yokluğa gibi yapımlarda rol aldı.

Barton Scully (Beau Bridges)

Barton Scully

Washington Üniversitesi’nin rektörüdür. Dr. William’ın uzun süredir arkadaşı ve akıl hocası olan Barton Scully, William’ın cinsellik konusundaki araştırmasını ilginç bulup desteklemesine rağmen hastanenin ününü düşünerek bu araştırmanın skandala neden olabileceği endişesini taşır. 

Dizide Barton Scully karakterini canlandıran Beau Bridges, 9 Aralık 1941’de Kaliforniya’da doğdu. Max Payne ve Yıldız Geçidi SG-1 projelerinde canlandırdığı karakterler ile ünlenen oyuncu, İki Erkek Bir Kadın, Harts of the West, Norma Rae ve Senden Bana Kalan gibi yapımlarda rol aldı.

Margaret Scully (Allison Janney)

Marget Scully

Barton’un eşi olan Margaret, Dr. William’ın cinsellik üzerine yaptığı çalışmayla tesadüf eseri tanışır. Ardından cinsellik konusunda tamamen bilgisiz olduğunu fark eder ve kendini geliştirmek için yeni yollar dener. Margaret’in cinsellik konusundaki aydınlanması hayatında şaşırtıcı bir dönüşüme ve değişikliğe neden olur. Evliliği ve kocasıyla olan ilişkisi bu yenilikten köklü bir şekilde etkilenir.

Dizide Margaret Scully karakterini canlandıran Allison Janney, 19 Kasım 1959’da Boston’da doğdu. The West Wing filmiyle birlikte Emmy Ödülü kazanarak ünlenen deneyimli oyuncu, Mom, Ben Tonya, Duyguların Rengi, Kayıp Balık Nemo ve Trendeki Kız projelerinde rol aldı.

Dan Logan (Josh Charles)

Dan Logan

Bir parfüm üretmen isteyen ve bunun için seksin kokusundan faydalanmak istediğini dile getiren Dan Logan, Virginia’nın eski nişanlısıdır. 

Dizide Dan Logan karakterini canlandıran Josh Charles, 15 Eylül 1971’de Maryland’da doğdu. Bugüne kadar The Good Wife, Sports Night ve Ölü Ozanlar Derneği gibi projelerde yer aldı.

George (Mather Zickel)

Mather Zickel

Virginia’nın eski kocasıdır. Virginia’nın bir anne olarak çocuklarıyla yeteri kadar vakit geçirmediğini düşünerek boşanma kararı alır. Mahkemede, Virginia’yı eve geç gelen ve William ile evlilik dışı bir ilişki içerisinde olan uygunsuz bir kadın olarak göstermekle tehdit eder. 

Dizide George karakterini canlandıran Mather Zickel, 1970’de New York’ta doğdu. Bugüne kadar Rachel Evleniyor, Man Up, House of Lies, Elementary, Delocated gibi yapımlarda boy gösterdi.

Masters of Sex IMDB Puanı

Bugüne kadar binlerce kullanıcı tarafından puanlanan Masters of Sex, IMDb’de 10 üzerinden 7,9 puana sahiptir. Ortalamanın üzerinden bir puanı bulunan Masters of Sex dizisi yorumlarında, dizinin sıkıcı görünen bir hikayesi olmasına rağmen üstün oyunculuk performanslarıyla başarılı bir hikaye aktarımına sahip olduğuna dair övgüler yapılmıştır. Hayal gücü ve bilimsel dokuları aynı başlık altında izleyiciye aktarmayı başaran dizi, hayatın içinden olayları yansıtıyor. Dolayısıyla izleyicilerin her bölümde kendilerinden ve hayatlarından izler bulması mümkün. Hatta kendi deneyimlerine dair yaptıkları hataları bile fark edebilirler.

Masters of Sex Kaç Sezon?

William Masters ile Virginia Johnson ortaklığında 1950’li yıllarda insanların aklındaki cinsellikle gerçek hayatın farklılığına vurgu yapılan dizi, 4 sezondan oluşuyor. Masters of Sex, her sezonda 60 dakikadan oluşan 12 bölümü ile birlikte yayın hayatını tamamlamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *