Gizemli Bir Aile Draması: Masum Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

BluTV’nin ilk özel projesi olan Masum dizisi, 2017 yılında izleyici ile buluştu. Masum, başarılı oyuncu kadrosu ve sürükleyici hikayesiyle başta sosyal medya olmak üzere dizi sektöründe gündem yarattı. Türkiye’nin ilk profesyonel internet dizileri arasında gösterilen Masum, ulusal ve uluslararası eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı. Başarısıyla göz dolduran dizinin yayın haklarına Netflix de ortak oldu. Masum internet dizisi artık Netflix platformu aracılığıyla da izlenebiliyor.

Gizem, drama ve suç temalı diziler arasında yer alan Masum, Netflix listelerinde yer alan başarılı Türk yapımlarından biri olmayı başardı. Polisiye ve suç unsurlarını dram dokularıyla süsleyen dizinin yönetmen koltuğu Seren Yüce’nin. Dizinin başrollerinde ise Ali Atay, Haluk Bilginer ve Nur Sürer gibi birbirinden usta isimler yer alıyor. Başrollerin yanı sıra Masum dizisi oyuncuları arasında Tülin Özen, Bartu Küçükçağlayan, Mehmet Özgür, Defne Halman, Esra Kızıldoğan, Okan Yalabık, Serkan Keskin, İrem Altuğ, Merve Ateş ve Cem Zeynel Kılıç gibi isimler bulunuyor.

Usta isimler ile yeni neslin yetenekli oyuncularını bir araya getiren Masum, Haluk Bilginer’in uzun bir aranın ardından ekranla buluştuğu yapım olma özelliğini taşıyor. Usta oyuncu Haluk Bilginer, Masum dizisinin hikayesine üstün oyunculuk performansıyla damga vururken komedi dizilerinden alışık olduğumuz Bartu Küçükçağlayan, Masum dizisindeki drama etkisiyle izleyicilerden tam not aldı.

Masum Dizisi Kaç Bölüm?

Türk online dizi sektöründe fenomen haline gelen Masum dizisi, 60 dakika süren 8 bölümden oluşuyor. Aksiyon sahneleriyle ses getiren diziyi izlemek isteyenler, bütün bölümlere Netflix üzerinden ulaşabilir. Netflix üyeliği bulunan Türk kullanıcıların ilk tercih ettiği diziler arasında yer alan Masum, oldukça yüksek bir izlenme oranına kısa sürede ulaştı. Masum dizisi fragmanı ve tanıtım görüntüleriyle de iddialı bir yapım olduğunun sinyallerini veriyor.

Masum Dizisi Nerede Çekildi?

Yapımcılığını D Production ve Müge Turalı Pak’ın üstlendiği Masum, her karakterin kendine ait hikayesi ve bu hikayeleri tek pota sinematografik çekimlerle yansıtmasıyla oldukça ilgi çekici bir yapım niteliğinde. Masum, gerilim dolu havası, olay örgüsünün muhteşem kurgulanmış olması ve uyumlu oyuncu seçimleriyle Türk dizi tarihine adını şimdiden yazdırdı bile.

Masum dizisinin çekim yerleri, olayları ve karakterlerin hikayesini tek tek yansıtabilmek adına özenle seçildi. Dizi genel itibarıyla Kocaeli’de çekildi. Dizideki aksiyon ve polisiye sahneleri için Kocaeli’de plato kuruldu. Okan Yalabık’ın Masum dizisindeki karakteri Taner’in sahneleri için Kocaeli’de neredeyse bütün sokaklarda çekim yapıldı. Sokakların doğal dokusu başta Taner’in sahneleri olmak üzere pek çok planda izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Masum Dizisi Konusu

Masum genel itibariyle aile dramından beslenen gizem duygusunun ön plana çıkartıldığı polisiye bir hikayeyi anlatır. Dizi polisiye gibi gözükse de aslında bir bakıma parçalanmış aile dramına da göz kırpar. Masum dizisinde baba-çocuk,anne-çocuk ve aile ilişkilerine dair çarpıcı sahneler göze çarpar.

Klasik Türk polislerinin aksine gizem konusunun üzerinde duran Masum dizisi,her karakterin kişiliğinden ve hayat izleriyle hikayesini hem karmaşıklaştırırken hem de olayın sırrındaki düğümleri yavaş yavaş çözmesiyle katmanlı bir doku oluşturmayı başarmıştır. Dizideki gergin ve gizemli hava karaktere özenle yerleştirmiş ve izleyicinin heyecanını hep üst noktada tutmaya çalışmıştır.

Masum dizisinin hikayesi,şehirden uzak sakin bir kasaba yaşayan Emekli Komiser Cevdet’in oğlu Yusuf’un korkunç bir haberle yanlarına gelmesiyle bütün hayatları değişir.

Genç komiser Yusuf’a amiri tarafından bir dosya verilir.Yusuf bu dosyada tanıdık isimlerle karşılaşır.Cevdet ve ailesinin yaşadığı,doğup büyüdüğü kasabaya gelen Yusuf’u kendisine verilen cinayet dosyasıyla alakalı büyük sürprizler bekler.

Yusuf’un yolu eski polis amiri ve akıl hocası olan Cevdet’le kesişir.Ancak ne Yusuf ne de Cevdet beklemedikleri bu sürprizden hiç memnun olmazlar.İkisi de kendilerini bir anda hayatlarını derinden etkileyecek kararların ortasında bulurlar.Seçim yapmak ikisi içinde hiç bu kadar zor olmamıştır.

Masum Dizisi Karakterleri/ Oyuncuları

Komiser Cevdet (Haluk Bilginer)

Yaklaşık 40 yıl cinayet masasında çalışmış emekli bir polis memurudur. Soğuk görüntüsünün altında merhametli ve sağduyulu bir adam yatar. Vicdanlı İleri görüşlü olması ve soğukkanlılığı sayesinde meslek hayatı boyunca çözemediği dava yoktur. Mesleki başarısının yanı sıra 2 çocuk babası evli bir adamdır. Ailesi için her şeyi yapabilecek; tatlı, sert bir babadır.

Haluk Bilginer, 5 Haziran 1954 yılında İzmir’de doğdu. Eğitimini Ankara Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Aynı zamanda Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde de eğitim alan başarılı oyuncu, mesleğe genç yaşında adım attı. EastEnders dizisinde 25 bölüm canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman rolüyle uluslararası alanda tanındı. Usta oyuncu Şahsiyet, Trendy, Nuh Tepesi, Cingöz Recai, Kış Uykusu, Çanakkale Çocukları, Noah Land, Hayatımın Rolü, Acayip Hikayeler, New York’ta Beş Minare ve Sıkı Dostlar gibi birbirinden başarılı sinema filmi ve dizilere oyunculuğuyla damga vurdu.

Nermin (Nur Sürer)

Emekli komiser Cevdet’in karısıdır. Cevdet ve oğlu Tarık’la birlikte sakin bir kasabada hayatını sürdürmektedir. Ailesine çok bağlı ve çocukları için her şeyi yapabilecek kadar gözü kara bir kadın olan Nermin, bu nedenle çoğu zaman olaylarda ani karar verip başını büyük belalara sokabilecek potansiyele sahiptir.

Nermin kocası Cevdet’le hayatı boyunca aynı fikirde olmayı başaramamış, her zaman kendi bildiğini okuyan ve kafasının dikine giden biridir. Bu nedenle Cevdet ve Nermin’in arası çoğu zaman gergindir. Sadece oğullarıyla ilgili sorunlarda ortak karar verip hareket edebilirler.

Nur Sürer, 21 Haziran 1954’te Bursa’da doğdu. Bursa Anadolu Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra oyunculuğa başlayan usta ismin ilk projesi Sinderalla filmi oldu. 1989 yapımı Uçurtmayı Vurmasınlar filmindeki İnci rolüyle büyük beğeni toplayan Sürer, Eksik, Sır Çocukları, Bana Artık Hicran De, Gece, Tatar Ramazan, Sultan, Lale Devri, Her Şeye Rağmen, Kaledeki Yalnızlık ve Köçek gibi ünlü projelerde rol aldı.

Tarık (Okan Yalabık)

Abisi ve karısının ölümün ardından Tarık’ın psikolojisi ileri derecede bozulur. Karısına çok aşık olan genç adam, olayın şokunun ardından annesi Nermin ve babası Cevdet’in yanına yerleşir. Artık onlarla birlikte kasabada yaşamaya başlayan Tarık’ın psikolojik durumunda herhangi bir ilerleme olmaz.

Kendi kendine konuşan, sürekli düşünen ve olayları kurgulama konusunda kendisine engel olamayan Tarık’ın hareketleri annesi ve babası tarafından kontrol edilir. Psikolojik problemlerine bir de alkol alışkanlığı eklenen Tarık’ın hareketleri bazen kontrolden çıkar.

Okan Yalabık, 13 Aralık 1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konsertavuarı’ndan mezun olan ünlü oyuncu kariyerine Kaygısızlar dizisiyle başladı. Bugüne kadar Yılan Hikayesi, Vatanım Sensin, Çifte Bela, Hatırla Sevgili, Av Mevsimi, Peşpeşe, Çapkın ve Sensiz Olmuyor gibi ünlü projelerde boy gösterdi.

Taner (Serkan Keskin)

Cevdet ve Nermin’in büyük oğlu, aynı zamanda Tarık’ın abisidir. Tarık’ın karısı Emel’le birlikte geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Taner, kardeşi gibi oldukça sorunlu bir kişiliğe sahiptir. Karısı Rüya’yla karmaşık, mutsuz ve şiddet içeren bir evlilikleri vardır. Taner’in psikolojik durumunun açığa çıkmasında bu evliliğin izlerinin olduğunu söylemek mümkündür.

Serkan Keskin, 25 Kasım 1977’de İzmit’te doğdu.  İzmit Şehir Tiyatrosu ve Akademi İstanbul’da oyunculuk alanında eğitimler alan ünlü oyuncu, 2011 yılında Leyla ile Mecnun dizisinde canlandırdığı İsmail Abi karakteriyle adını duyurdu. Bugüne kadar Gönül Yarası, Av Mevsimi, Cingöz Recai, Yeraltı, Kelebekler, Beş Kardeş ve Ahlat Ağacı gibi başarılı projelerde yer aldı.

Yusuf (Ali Atay)

Cevdet’in akademiden öğrencisidir. Cevdet emekli olmadan önce bir dönem birlikte mesai yapmışlardır. Mesleğinde tuttuğunu koparan biri olarak nam salan Yusuf’un hayatı, ne yazık ki istediği çizgide gitmez. Kaotik ve karmaşık hayatına her gün yeni bir sorun eklenir.

Yusuf, eşinin onu aldatmasından dolayı ondan ayrılmıştır. Eski eşinin sevgilisinin foyalarını ortaya çıkartmak ve intikam almak için çabalarken diğer yandan da çözmesi gereken bir cinayet dosyasıyla karşı karşıya kalır. Çalışmalarını yürüttüğü sırada eski amiri Cevdet ve ailesinin yaşadığı evde kalır ve bu ailenin içindeki gariplikleri yavaş yavaş sezmeye başlar.

Ali Atay, 20 Nisan 1976’da Rize’de dünyaya geldi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra atıldığı oyunculuk hayatında, Çeşm-i Bülbül dizisi ile ekrandaki ilk tecrübesini yaşadı. 2006 yılında Türkan Şoray’ın da oynadığı Cemile dizisindeki Demir karakteriyle tanınırlığını artırdı.

Emel (Tülin Özen)

Tarık’ın karısıdır. Kocasını çok sevmesine ve mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen Emel hayatı boyunca bazı şeylerin eksikliğini hissetmiştir. Bu nedenle kocasını aynı iş yerinde çalıştığı Selim’le aldatır. Kocasının psikolojik rahatsızlığını bilen Emel, ona her zaman merhamet, sevgi ve şefkatle yaklaşır. Ancak ikilinin arasındaki ilişki, Emel için evlilikten çok uzak bir duruma dönüşmeye başlar. Mutluluğu, aşkı ,tutkuyu ve heyecanı Selim’de bulan Emel gittikçe kocasından uzaklaşır ve sevgilisine bağlanır. Bu bağlanma Emel için sonun başlangıcı olur.

Tülin Özen, 24 Aralık 1979’da İskenderun’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitiren güzel yıldız, En Son Babalar Duyar dizisindeki Güzide karakteriyle tanındı. Beyaz Gelincik, Aldırma Gönül, Mavi Dalga, Pek Yakında, Ufak Tefek Cinayetler ve Muhteşem Yüzyıl:Kösem gibi pek çok projede yer aldı.

Selim (Bartu Küçükçağlayan)

Emel’in sevgilisidir. Her ne kadar aralarındaki ilişkinin yanlış olduğunu düşünseler de birbirlerinden uzak duramayan Emel ve Selim’in tutkusu, başlarına büyük belalar açar. Selim hiç olmayacak zamanlarda birden ailenin içine dahil olmak zorunda kalırken olaylardan sıyrılmak ister. Ancak çabası boşunadır ve gittikçe kendisini olayların içinde bulur.

Sevecen, sıcakkanlı ve hayattan zevk almaya çalışan keyif adamıdır. Mutlu ve kendi halinde bir dünyası vardır. Bu dünya hayatına Emel’in girmesiyle beraber yokuş aşağıya yuvarlanmaya başlar.

Bartu Küçükçağlayan, 23 Nisan 1983’te Eskişehir’de doğdu. İstanbul Ünivesitesi Devlet Konservauarı’nda eğitim aldı. Oyunculuk kariyerine Haziran Gecesi, Çapkın ve Binbir Gece gibi iddialı yapımlarda rol alarak başladı.Yalan Dünya dizisinde hayat verdiği Orçun karakteriyle iyice ünlendi.

Rüya (İrem Altuğ)

Taner’in karısıdır. İkilinin çok mutsuz giden ve şiddet temeli üzerine kurulu bir evlilikleri vardır. Rüya kocasını hiç sevmez ve bu nedenle evliliğine dair herhangi bir sorumluluk hissetmez. Hırslı ve sert bir mizaca sahip olan Rüya, ezilen bir kadın olarak gözükse de aslında kocasının hakkından gelmeyi bilen güçlü bir karakterdir.

İrem Altuğ, 15 eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Topik, Türk Ticaret Bankası, Sana Margarin gibi markaların 40’a yakın reklam filmiyle kamera karşısına geçti. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi’ni kazanarak eğitimini tamamladı. Karılar Koğuşu, Zirvenin Bedeli, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Vazgeç Gönlüm, Kayıp Aranıyor, Aşk Ekmek Hayaller, Direk Aşk, Ihlamurlar Altında ve Bir Yılbaşı Düşü projelerinde rol aldı.

Selahattin (Mehmet Özgür)

Yusuf’a cinayet dosyasını veren amirdir. Sert, kuralcı ve dediğim dedik olan Selahattin, kimseyi dinlemeyen oldukça despot bir polistir. Yusuf’un incelediği cinayet dosyasında yaptığı müdahaleler, olayların seyrini bir anda değiştirir.

Mehmet Özgür, 30 Ağustos 1970’de Antalya’da doğdu. Kamera karşısına ilk kez 2004 yılında Tarçın Konuştu dizisiyle geçti. Hanım Köylü, Filinta, Çalıkuşu ,Muhteşem Yüzyıl, Suskunlar, Vuslat ve Kollama gibi pek çok ünlü projede görev aldı.

Feride (Esra Kızıldoğan)

Tarık’ın ilk eşi ve çocuğunun annesidir. Psikolojik problemlerinden dolayı biten bir evlilikleri vardır. Ancak Feride eski eşinden korktuğu için Tarık’ın hasta olduğunu kimseye söyleyemez. Tarık ve ailesinden kurtulduğu için mutlu olan Feride, Yusuf’la karşılaşmalarının ardından yeniden kendini olayların göbeğinde bulur.

Esra Kızıldoğan, 2 Aralık 1979’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi gördü. İlk oyunculuk deneyimini 2005 yılında Beyaz Gelincik dizisiyle yaşadı. Ah Neriman, Yalan Dünya, Sultan, Leyla ile Mecnun, Bu Kalp Seni Unutur mu?, Zoraki Başkan, Bir Varmış Bir Yokmuş ve Bir Deli Sevda projelerinde rol aldı.

Aslı (Defne Halman)

Aslı oldukça başarılı ve güzel bir psikologdur. Emel’in sevgilisi Selim’in ablasıdır. Emel’in bir psikolog ile görüşmek istemesiyle kendini olayların içinde bulur. Yusuf ile yollarının kesişmesiyle bu sefer olayların merkezindeki Tarık ile başı derde girer. Güçlü ve sakin kalmaya çalışan Aslı, kontrolünü kaybetmemek için kendini tutmayı iyi becerir.

Defne Halman, Amerika’nın New York şehrinde dünyaya geldi. Professional Children’s School’da eğitim gören güzel oyuncu, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü bitirdi. New York’ta Beş Minare filmiyle ünlenirken bugüne kadar Kuyucaklı Yusuf, Fidan, Asiye ve Hayat Boyu gibi çeşitli sinema filmi projelerinde boy gösterdi.

Masum Dizisi IMDb Puanı Kaç?

Türk yapımı bir dizi olarak ulusal sınırların dışına çıkarak geniş bir izleyici kitlesine ulaşan, özellikle Netflix kütüphanesinde yer aldıktan sonra hatırı sayılır miktarda insanın ilgi duyduğu bir dizi halini alan Masum, binlerce kullanıcı tarafından yapılan oylama neticesinde IMDb’de 10 üzerinden 8,7 puana sahip oldu.

Kullanıcılar dizi hakkında yaptıkları yorumlarda özellikle dizinin oyuncu kadrosunda isimlere vurgu yapmıştır. Dizideki her bir karakter için yapıla oyuncu seçiminin ne kadar doğru olduğunun altını çizen kullanıcılar, genel olarak dizi hakkında olumlu yorumlar kaydetmiştir.

Bir başka Türk internet dizisi için: Hakan Muhafız Konusu ve Oyuncuları – The Protector, Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *