Connect with us

Melankolik Dizi Karakterleri

Karakter Listeleri

Melankolik Dizi Karakterleri

Melankolikler; dünyadan ziyade kendi kafasının içinde yaşayan, toplum hastalığına yakalanmamak için sosyal çevre edinmeyen, aykırı düşüncelerinin kurbanı olarak hor görülen, uyuşturucu ve alkol gibi sıkı dostlar edinen öteki insanlardır. Edebiyat alanında romanlarda işlenilen melankolizm, melankolik yazarlar ve şairler ortaya çıkarmıştı. Edebiyattan sinemaya, sinemadan da dizi sektörüne melankolik karakterler izleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Melankolik Dizi Karakterleri listemize göz atalım:

 

5. Elliot Alderson – Mr. Robot

elliot-alderson

Rami Malek’in olağanüstü performansıyla beraber canlandırdığı Elliot Alderson karakteri şüphesiz dizi evrenindeki en melankolik karakter olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal çevre edinmede büyük sıkıntılar çeken Elliot, kapitalizmin şekillendirdiği toplum yapısından nefret ediyordu. Gerçek ve hayal arasında mekik dokuyan Elliot’ın kişiliği büyük bir yıkıma uğrayarak paramparça oluyordu. Bu parçalanmadan kalan parçaları birleştirdikçe, Elliot’ın tarihinin gördüğü en büyük ekonomik krize neden olan bir hacker grubunun lideri olduğu anlaşılıyor ve Elliot daha karmaşık bir hal alıyordu.

4. Dexter Morgan – Dexter

dexter-morgan

Öldürme içgüdülerine engel olamayan, bu içgüdülerini kendi koyduğu kurallar çerçevesinde kullanarak bir seri katil haline gelen Dexter, karanlık yolcusuyla beraber öldürmek üzerine oldukça felsefi düşünceler sunuyor. Duygusal yoğunluk açısından toplumdaki diğer insanlara göre daha farklı yaklaşımlar gösteren Dexter geçmişiyle tanıştıkça, geleceği ile ilgili kararlar vermek zorunda kalacaktı. Melankolik dizi karakterleri arasında Dexter özel bir yere sahiptir.

3. Rust Cohle – True Detective

rust-cohle

Melankolik dizi karakterleri arasında Rust Cohle karakteri yer almazsa o liste eksik kalır. Matthew McConaughey’in canlandırdığı Rustin Cohle karakteri izleyicinin büyük sevgisini kazanmıştı. Çok uzun zamandır çözülemeyen bir cinayet vakasını çözmek için büyük uğraşlar veren Rust Cohle; evren, bilinç, zaman, ölüm gibi konularda ortaya koyduğu aforizmaları ile melankolizmi ağır basan aykırı bir karakterdi.

2. Will Graham – Hannibal

will-graham

Doktor Hannibal Lecter’ın işlediği cinayetler üzerinden oldukça ağırbaşlı bir dizi konumunda olan Hannibal’da, Will Graham karakteri cinayetleri çözmek için bilinç altınının derinliklerine iniyordu. Kişilik bozukluğu tanısı koyulan Will oldukça karanlık ve melankolik bir dedektif olarak Hannibal ile büyük bir oyun içine girmişti.

1. Jesse Pinkman – Breaking Bad

jesse-pinkman

Walter White’ın ortağı olan Jesse Pinkman, zaman içinde büyük trajedilerin içinde kendisini bulmuştu. Uyuşturu satıcısından bir yuşturucu bağımlısına dönüşen Jesse aynı zamanda kız arkadaşının ölümüyle yüzleşmişti. İlk kez birisini öldürmüş ve kendisini Walter White’ın kuklası olarak görmeye başlamıştı. Ruh sağlığı bozulan Jesse için suçlanacak biri vardı: Heisenberg.

Walter White sadece kendi yaşamını değiştirmemişti, çevresindeki herkesin hayatını bir şekilde değiştirmeyi başarmıştı. Tehlikede değildi, tehlikenin kendisiydi.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top