Merlin Dizisi Konusu – Yabancı Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Merlin, 2008 yılının Eylül ayında başlayarak 5 sezon devam eden ve 2012 yılının Aralık ayında final yapan drama formatında, komedi ve macera türünde bir dizidir. Çekimleri İngiltere’de yapılmıştır. Türkiye’de CNBC-e, e2 ve Star TV’de Türkçe dublaj alarak ekrana gelmiştir. Dizi toplam 65 bölümdür.

merlin-dizisi
Merlin, ilk bölümden son bölüme kadar heyecanla izleyebileceğiniz ve final bölümünü izledikten sonra “iyi ki izlemişim” diyebileceğiniz sayılı dizilerden biridir. Meşhur efsanelerden önemli parçalar almıştır. Merlin başlı başına bir efsane olmasının yanı sıra Arthur’un Kılıcı gibi tanıdık detaylar bulacaksınız. Merlin’in hikâyesinin size, hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını sunacağından emin olabilirsiniz.

Merlin Dizisi Konusu:

merlin-dizisi-konusu
Merlin diğer büyücüler de olmayan bir özelliğe sahiptir. Doğuştan büyü yeteneğine sahiptir ancak kontrol etmeyi öğrenememiştir. Annesi de onu eğitmesi için Camelot’ta yaşayan Gaius adındaki yaşlı bir doktora gönderir. Ancak bunu gizli saklı yapmak zorundadır çünkü Kral Uhter büyüyü yasaklayıp tüm cadıları ölüm ile cezalandırmıştır. Ayrıca tüm ejderhaları da yok etmiştir ancak yaşlı bir ejderha hala hayattadır. Daha sonra o ejderha Merlin’in akıl hocası olacaktır. Merlin Camelot’a ayak basar basmaz tuhaf bir şekilde Prens Arthur ile tanışır. O gün yolları kesişen iki dost aynı kaderi sonsuz bir maceraya dönüştürecektir.

Merlin Dizisi Oyuncuları:

merlin-dizisi-oyunculari
Colin Morgan (Merlin), Bradley James (Arthur), Richard Wilson (Gaius), Anthony Head (Uther Pendragon), Angel Coulby (Gwen), Kate McGrath (Morgana)

Merlin Dizisi Karakterleri:

Merlin:

merlin
Genç büyücü Merlin’in kaderi doğduğunda yazılmıştır. Onun görevi her ne olursa olsun Kral Arthur’un canını korumaktır. Ancak bu o kadar kolay olmayacak. Çünkü Camelot’ta büyü yapmak suçtur ve cezası ölümdür. Merlin bir yandan kendini gizlemeye çalışmakta bir yandan da Prens Arthur’un uşaklığını yapmaktadır. Böylece her an onun yanında tehlikelere karşı savaşmaktadır.

Arthur:

arthur
Kral Uther’in biricik varisi ve geleceğin kralıdır. İlk bölümlerde şımarık bir prens olarak görünse de zaman geçtikçe omuzlarına binen ağır yük ile olgunlaşmaktadır. Genellikle Merlin’ e “naz yapan” Arthur, babasının büyüye karşı olan şiddetini hiç bir zaman tam olarak anlayamaz. Ayrıca sarayın hizmetçilerinden biri olan Gwen’ e âşıktır. Ancak tahmin ettiğiniz üzere farklı konumları onların aşkına engel olmaktadır.

Uther:

uther
Camelot Kralı Uther yıllarca kaos ve karmaşa ile mücadele ettikten sonra nihayet huzuru sağlamıştır. Ancak bunun için ödediği bedel çok ağırdır. Büyüyü yasaklayıp tüm cadıları ve ejderhaları yok etmiştir. Yaşlı bir ejderhayı ise ibret olması için krallığın en derin zindanlarından birine hapsetmiştir. İyi büyü ve iyi büyücü ihtimalini asla kabul etmemektedir.

Gaius:

gaius
Kraliyet ailesinin yaşlı ve kıdemli doktorudur. Herkes tarafından sevilir, saygı duyulur. Fikirleri Kral için çok önemlidir. Aynı zamanda Merlin’in annesinin arkadaşıdır. Merlin’in annesi bir mektup ile oğlunu Gaius’ a emanet eder. Büyü gücünü kontrol edebilmesi için yardım ister. Zamanla Gaius ve Merlin baba oğul gibi yaşamaya başlar. Gaius Merlin’in fark edilmemesi için elinden geleni yapar.

Morgana:

morgana
Kral Uther’in evlatlık kızıdır diyebiliriz. Annesini büyü yaptığı için öldürdükten sonra Morgana’yı büyümüştür. Ancak Morgana Kral Uther’ den nefret etmektedir. Ayrıca gördüğü rüyalar onun bir kâhin olduğunu göstermektedir. Bunu bilen tek kişi ise Gaius’ tur. Morgana zaman geçtikçe inanılmaz değişimler geçirecektir.

Gwen:

gwen
Babası demirci olan genç kız Morgana’nın hizmetçisidir. Ona ölümüne sadakat besler. Böylece birbirlerine çok güvenirler. Gwen Arthur’a âşıktır ve bu aşkı karşılık bulur. Ancak kavuşmaları pekte mümkün görünmemektedir. Gwen’de Morgana gibi geçireceği değişim ile izleyiciyi şaşırtacaktır.

Merlin Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *