Roman Uyarlaması Bir Suç Dizisi: Mindhunter Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Dizi Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yönetmenliğini Seven ve Fight Club gibi iki efsanede imzası bulunan David Fincher’ın üstlendiği Netflix yapımı Mindhunter dizisi, Mind Hunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime isimli kurgusal olmayan suç romanından uyarlanmıştır. Dizinin yönetmeni David Fincher’ın bir başka efsane House of Cards dizisinde imzası olduğunu da düşündüğümüzde Mindhunter için beklentileri tavana çıkaran, epey potansiyelli bir yapım diyebiliriz. Dizide geçen katillerin işlediği olayların, hatta isimlerinin dahi gerçeğe dayanıyor olması diziyi çekici kılan bir başka unsur.

Mindhunter Konusu

1970’li yılların sonunda bir FBI ajanı olan Holden Ford, davranış bilimleri üzerine çalışan bir başka FBI ajanı Bill Tench ile tanışır. Polis memurlarına seri katil ve cinayet vakalarına yönelik seminerler veren Bill Tench, günün birinde ona eşlik etmesi için Holden Ford’a bir ortaklık teklifinde bulunur. Seminer verdikleri sırada normalde de detaylara takılan ve değişik yöntemlere kafa yoran biri olan Holden Ford, birkaç detaya, daha doğrusu daha önceden yapılmamış olana dikkat çeker. Holden Ford’un düşüncesine göre insanlar katillerle empati yapmıyor, olaylara onların gözünden bakmıyordur. Empati yaparak bu katillerin neden cinayet işlediğini düşünmenin ve bunun psikolojik analizini yapmanın katilleri yakalama konusunda polis teşkilatını fazlasıyla rahatlatacağı düşüncesindedir. Ayrıca bazı teknikler sayesinde seri katil potansiyeli olan çocukları tespit edip, onları bu yoldan döndürmenin de mümkün olduğu teorisini ileri süren Ford, bu düşünceleri hayata geçirmek için üst kademeden gerekli izinleri alarak seri katillerle karşılıklı görüşmeye ve onları daha derinden analiz etmeye başlar. Gerçek olayları içeren ve konu bakımından da son derece özgün bir hikayesi olan Mindhunter, suçlu psikolojisinin derinliklerine inerek izleyenlere farklı bir bakış açısı sunuyor.

Mindhunter Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Holden Ford (Jonathan Groff)


Arabuluculuk yapan ve FBI’ın Davranış Bilimleri biriminde Bill Tench ile beraber çalışan Holden Ford, dizideki ana karakterlerden biridir. Quantico’da çalışmayı pek sevmediği için Bill Tench’in teklifini çok düşünmeden kabul eden Holden Ford’un görevi katillerin, özellikle de cinsel haz için cinayet işleyenlerin motivasyonunu öğrenmek, bu eylemi neden gerçekleştirdiklerinin gerekçelerini bularak olayların temelini anlamlandırmaya çalışmaktır. Bunu da bu zamana kadar denenmemiş yöntemlerle yapmayı kafaya koymuştur. Kibirli olduğunu da söylemeden geçemeyeceğimiz, sürekli farklı teknikler deneyen Holden Ford, araştırmayı çok seven, meraklı ve öğrenmeye açık biridir.

Jonathan E. Douglas’tan esinlenilerek oluşturulan Holden Ford karakterini 26 Mart 1985 yılında dünyaya gelen Jonathan Groff canlandırıyor. ABD’nin Pensilvanya eyaletinde dünyaya gelen 1,80 metre boyundaki Jonathan Groff, Mindhunter dizisindeki Holden Ford rolüyle ”En iyi Drama Dizisi Erkek Oyuncusu Satellite” ödülüne layık görülmüştür. Birçok yapımda rol almış Groff, özellikle Mindhunter dizisindeki Holden Ford rolüyle yeteneğini gözler önüne sermiştir.

Bill Tench (Holt McCallany)

Bill Tench

Tıpkı Ford gibi FBI’ın Davranış Bilimleri biriminde çalışan Bill Tench, Nancy Tench ile evlidir ve çiftin evlat edindikleri bir de çocukları vardır. Tench, Holden Ford ile tanışır tanışmaz onunla ortak olmak ister ve bu yolculuğu başlatan teklifi yapar. İşinde yaşadıkları maalesef ev yaşantısına da yansıyan Tench, Ford’un düşünce ve atılımlarına yetişmekte zorlansa da onunla çalışmaya devam eder.

Gerçek hayatta bir FBI ajanı ve yazar olan, emekli olduktan sonra da Kriminoloji üzerine dersler vermiş Robert Ressler’den ilham alınarak kurgulanan Bill Tench karakterini Fight Club filminden de tanıdığımız Amerikalı aktör Holt McCallany canlandırıyor. 3 Eylül 1963 yılında doğan Holt McCallany Yaratık 3, Korku Şovu 2 gibi yapımlarda da boy göstermiştir.

Wendy Carr (Anna Torv)

Wendy Carr

Boston Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü olarak çalışan Wendy Carr, geçmişte de bazı suçlu profilleri üzerine Bill ile birlikte çalışmıştır. Bill’in Holden ile yürüttüğü yeni projesinde onlara danışmanlık yaparak yardımda bulunur.

Kendini tecavüze uğramış mağdurların yaşadığı travmayı değerlendirmeye ve onları tedavi etmek için yeni yöntemler geliştirmeye adamış bir araştırmacı olan Dr. Ann Wolbert Burgess’ten ilham alınarak kurgulanan ve kendisiyle ilk olarak 3. bölümde karşılaştığımız Wendy Carr karakterini Fringe dizisinden de tanıdığımız Estonya kökenli Avustralya, Melbourne doğumlu aktris Anna Torv canlandırıyor. 1,73 metre boyundaki Anna Torv, 7 Haziran 1979 doğumludur.

Debbie Mitford (Hannah Gross)

Debbie Mitford

Holden Ford’un sevgilisi olarak karşımıza çıkan Debbie, Holden ile bir barda tanışır.  Virginia Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisansı yapan Debbie, Holden iş hayatında karşılaştığı vakalardan ve yaşadığı olayları kendince yorumlar.

Debbie Mitford karakterini 24 yaşındaki Kanadalı oyuncu Hannah Gross canlandırıyor. Gross’u The Sinner dizisinden hatırlıyoruz.

Shepard (Cotter Smith)

Shepard

FBI Ulusal Eğitim Akademisi Birim Şefi olarak karşımıza çıkan Shepard’ı 67 yaşındaki Amerikalı aktör Cotter Smith canlandırıyor. 29 Mayıs 1949 tarihinde dünyaya gelen Cotter Smith’i X-Men 2, K-9, Mükemmel Plan gibi yapımlardan hatırlıyoruz.

Ed Kemper (Cameron Britton)

Ed Kemper

Asıl adı Edmund Emil Kemper olan ve aynı zamanda Ed Kemper olarak da bilinen karakter, dizide tutuklu durumdadır. Ed Kemper karakterini 6 Haziran 1986 doğumlu Amerikalı aktör Cameron Britton canlandırıyor. Özellikle de Mindhunter dizisindeki Ed Kemper rolüyle tanınan ve bu rolün hakkını gerçekten veren oyuncunun Dram Dizisi Üstün Konuk Aktör dalında Primetime Emmy Ödülü adaylığı da bulunuyor.

Jerry Brudos (Happy Anderson)

Jerry Brudos

Dizide tutuklu durumda bulunan karakter, gerçek hayattaki seri katil Jerry Brudos’un dizideki karşılığıdır. Brudos karakterini 42 yaşındaki Amerikalı aktör Happy Anderson canlandırıyor.

Mindhunter Ne Demek?

Anlamı merak konusu olan Mindhunter, kelime anlamı bakımından ”Zihin avcısı” demektir.

Mindhunter Kaç Sezon? 

Mindhunter dizisinin Netflix platformundan izleyiciyle buluşan ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. İlk sezonuyla büyük beğeni toplayan ve yeni sezonu merakla beklenen dizi, 2019 yılının Ağustos ayında 2. sezonuyla seyirci karşısına çıkacak.

Mindhunter IMDb Puanı Kaç?

IMDb’de 9,0 puan alarak seyircilerin son derece olumlu tepkilerine maruz kalan Mindhunter dizisinin yorumları da bu doğrultuda olmuş, dizi üzerine yapılan incelemeler de içeriğinde çok güzel yorumlar barındırmıştır. Dizinin; ”Mindhunter yorumları nasıl?” tarzı soru işaretleri olan insanların gönül rahatlığıyla izleyebileceği bir yapım olduğu IMDb’de aldığı 9 puanla kanıtlanmıştır.

Mindhunter Dizisi Detay

Yapım Yılı : 2017

Tür : Suç, psikolojik gerilim, dram

Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

Yönetmen ve Yapımcılar : David Fincher, Charlize Theron, Joe Penhall

Kanal : Netflix

IMDb : 9.0

Oyuncular : Jonathan Groff, Holt McCallany, Hannah Gross, Anna Torv, Marc Kudisch, Tobias Segal, Happy Anderson, Joseph Cross

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *