Mitoloji Konulu 30 Film Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Genellikle tanrılar, tanrıçalar, kahramanlar, evren ve yaradılış hikâyeleri ile yaratıkları (canavarları) konu alan mitolojik hikâyeler insanların hep dikkatini çekmiştir. Bizde meraklıları için Mitoloji Konulu 30 Film derledik. Filmlerin çoğu Antik Yunan ve Yunan Mitolojisi olmasının yanında listede az da olsa Eski Mısır, Anglosakson, İskoç, İrlanda, İskandinav, Roma, İnuit, Aztek, Alman, İngiliz, Yeni Zelanda ve Türk Mitolojilerine de yer verilmiştir.
Mitoloji denildiği zaman aklımıza hep Antik Yunan Mitolojisinin güçlü ve kudretli Zeus, Poseidon, Ares, Hermes, Hera ile Athena gibi tanrı ve tanrıçalar gelmekte. Ancak Yunan Mitoloji sinin çok geniş ve kapsamlı olması mitoloji öğelerinin sadece onlara ait olduğu ve sinema filmlerinde de sadece Antik Yunan Mitolojisine yer verildiğini düşünmek yanlış olur. Belki destanlarının kuvvetli ve çok fazla tanrı ve hikâyelerinin olması sebebiyle biraz yoğun olarak işlenmiştir

Çok fazla uzatmadan imdb puanları göz önüne alınarak hazırlamış olduğumuz 30 Mitoloji Konulu Filmler listesine geçelim isterseniz. Listede olmayan filmler için YORUM kısmını kullanabilir ve bu sayede listemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. İyi Seyirler Dileriz…

Table of Contents

Mitoloji Temalı 30 Sinema Filmi Listesi

 

30. Alexander – Büyük İskender – 2004 – imdb:5,5

Büyük İskender (Alexander) filmi tarihi Büyük iskender’in hikâyesini yani Pers İmparatorluğunu yıkan İskenderin Makedonya krallığını muazzam bir şekilde büyütmesini konu alır. Filmde Büyük İskenderin hırs ve savaşları da anlatılmaktadır. Oliver Stone’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Colin Farrell, Angelina Jolie, Val Kilmer ve Rosario Dawson gibi isimler yer almaktadır.

29. Alexander The Great – Büyük İskender – 1956 – imdb:5,8

1956 ABD yapımı Büyük İskender filminin hem yönetmeni hem de yapımcısı Robert Rossen dir.

28. Clash of the Titans – Titanların Savaşı – 2010 – imdb: 5,8

Louis Leterrier’ın yönettiği ABD ve İngiliz ortak yapımı konusu Antik Yunanistan da geçen filmde yoğun olarak Mitolojik tanrı ve tanrıçalara yer verilmiştir.1981 yılında aynı isimle çekilen filmin tekrar çekilen versiyonu olan film sinemalarda da 3 boyutlu olarak da izlenmiştir. Film imdb den iki yüz bin’in üzerinde kişi tarafından oylanarak 5,8 puana layık görülmüştür. Ancak Antik Yunan Mitolojisinin güzel anlatımlarının yer aldığı filmin daha fazlasını hak ettiği görüşündeyiz.

27. Wrath Of The Titans – Titanların Öfkesi – 2012 – imdb: 5,8

Yönetmen koltuğunda Jonathan Liebesman’ın oturduğu filmin konusu tanrı Zeus’un yarı tanrı oğlu Perseus’un canavar Kraken’i alt etmesinden 10 yıl sonra Titanlar ve Tanrılar arasındaki güç savaşını konu alır.

26. Percy Jackson & Olimposlular – Şimşek Hırsızı – 2010 – imdb: 5,9

ABD, Kanada ortak yapımı filmin oyuncu kadrosunda Uma Thurman, Logan Lerman, Sean Bean, Alexandra Daddario, Pierce Brosnan gibi oyuncular yer almaktadır. Antik Yunan Mitolojisinin konu alındığı filmin hikâyesi ise babası Yunan tanrısı Poseidon ve annesi sıradan bir insan olan ve bu sayede yarı tanrı sayılan Percy isimli bir gencin hikâyesi anlatılmaktadır. İzlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneririz.

25. Percy Jackson & the Olympians: The Sea of Monsters – Canavarlar Denizi – 2013 – imdb: 5,9

Rick Rioardan’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni Thor Freudenthal dır.Deniz Tanrısı Poseidon’un oğlu yarı tanrı Percy devam filminde annesini kurtarmak için uzun bir yola çıkmaktadır.

24. Immortals – Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı – 2011 – imdb: 6,1

Kral Hyperion’un insanlara ve tanrılara savaş açmasının ardından savaşın kaderini belirleyecek olan Epirus yayıdır. Kral bu yayı bulabilmek için elinden geleni yapmakta ve düşman türetmektedir. Annesi de öldürülen Theseus isimli bir köylü intikam yemini etmiş ve yayı ele geçirmiştir. Tarsem Singh’ın yönetmenliğini üstlendiği bu üç boyutlu filmin oyuncuları ise; Mickey Rourke, Henry Cavill, Freida Pinto, Stephen Dorff ve Luke Evans gibi isimlerdir. Immortals – Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı Antik Yunan Mitolojisi türünde bir filmdir.

23. Hercules: The Thracian Wars – Herkül: Özgürlük Savaşçısı – 2014 – imdb: 6,1

Hercules: The Tharcian Wars çizgi romanından esinlenilerek çekilen film ünlü Yunan Mitolojisi Herkül Hikayesinin bitmesinden sonrasını konu almaktadır.Dwayne Johnson, Irina Shayk, John Hurt, Ian McShane gibi oyuncuların rol aldığı filmin yönetmeni Brett Ratner dır.

22. The Mummy Returns – Mumya Geri Dönüyor – 2001 – imdb: 6,3


Mumya’nın geri dönmesinden 10 yıl geçmiş ve bu arada da Rick O’Connell Evelyn ile evlenmiştir.Çiftin 9 yaşında bir erkek çocukları bile olmuştur.Imhotep’in mumyası Londra dan bir başka yere götürülünce Imhotep uyanmış ve tekrar dehşet saçmaya devam etmiştir.Eski Mısır Mitolojisinin konu alındığı 2001 ABD yapımı Mumya Geri Dönüyor’ un yönetmeni Stephen Sommers dır.

21. Beowulf – Ölümsüz Savaşçı – 2007 – imdb: 6,3

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı filmi bir Anglosakson Destanı olan Beowulf destanından sinemaya uyarlanmıştır. İngilizlerin ünlü destanında bolca İskandinavyalılardan bahsedilmektedir. Yönetmeni Robert Zemeckis olan filmin oyuncu kadrosu ise Ray Winstone, Anthony Hopkins, Robin Wright Penn, Alison Lohman, John Malkovich, Brendan Gleeson, Crispin Gloverve Angelina Jolie şeklindedir.

20. 300: Rise of an Empire – 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi – 2014 – imdb: 6,3

300 Spartalı filminin devamı niteliğindeki filmin yönetmeni Noam Murro dur. Persler ile Atinalıların Artemis Savaşının da konu alındığı antik filmde Sullivan Stapleton, Eva Green, Rodrigo Santoro ve Jack O’Connell gibi oyuncular yer almaktadır.

19. Bless Me, Ultima – Kutsa Beni Ultima – 2013 – imdb: 6,4

ABD, PortoRiko ortak yapımı filmin yönetmeni Carl Franklin dir. Film aslında 2. dünya savaşı sırasında yaşanan zorlu ekonomik ve sosyolojik konuları ele almakta ancak yerel inançlar ve tanrı inancı arasında kalan Antonio’nun hikâyesinin anlatıldığı filmi mitolojik olarak da değerlendirebiliriz.

18. A Midsummer Night’s Dream – Bir Yaz Gecesi Rüyası – 1999 – imdb: 6,5

William Shakespeare’in aynı isimli eserinden sinemaya uyarlanan ABD, İngiltere ve İtalya ortak yapımı filmin yönetmeni Michael Hoffman dır.

17. Ulisse – Kral Ülis’in Maceraları- 1954 – imdb: 6,7


Bir Yunan Mitolojisinin hikâye karakteri olan Ulisse sadakat, intikam ve macera yüklü öyküsü ile yıllardır anlatılan bir karakterdir. Yunan tanrılarının da hikâyelerinin geçtiği film Ulisse ve arkadaşlarının yapmış oldukları deniz yolculuğunda başlarından geçen olayları anlatmaktadır. İtalya yapımı – Kral Ülis’in Maceraları’nın yönetmeni Mario Camerini dir.

16. Ondine – İlahların Aşkı – 2009 – imdb: 6,8

ABD, İrlanda ortak yapımı filmde İskoç, İrlanda Mitolojisi vardır.Filmin yöntmeni, senaristi ve yapımcı ortağı Neil Jordan dır.Masalsı anlatımıyla dikkat çeken dram ve romantik türdeki filmin oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Stephen Rea, Alicja Bachleda, Tony Curran ve Dervla Kirwan gibi isimler yer almaktadır.

15. Conan the Barbarian – Barbar Conan – 1982 – imdb: 6,9

Film efsanevi çizgi film karakteri Canon’un ilk sinemaya uyarlamasıdır. Canon’un ailesinin küçük yaşta Thulsa Doom tarafından öldürülmesinden sonra köle kampında intikam alacağı günü bekleyerek dövüş sanatlarını öğrenmesi ve kendisini geliştirmesini anlatır. Peki, intikamını alabilecek midir? Yönetmen koltuğunda John Milius’ın oturduğu 1982 ABD yapımı filmin oyuncu kadrosunda ise Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones ve Max von Sydow gibi isimler yer almaktadır.

14. Stargate – Yıldız Geçidi – 1994 – imdb: 7,0

Eski Mısır Mitolojisinin öğelerini bolca bulunduran 1994 yapımı film ABD, Fransa ortak yapımıdır. Filmde Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson gibi isimler yer almaktadır.

13. The Mummy – Mumya – 1999 – imdb: 7,0

Yönetmen ve senaristliğini Stephen Sommers’ın üstlendiği ABD yapımı film 1932 yılında çekilen korku filmi klasiğinin yeniden çekildiği yapımın arkasından devam filmi de gelmiştir. Konusu Mısırda geçen filmde Mısır Mitolojisinin hemen hemen tüm unsurları kullanılmıştır.

12. Thor – 2011 – imdb: 7,0

Kenneth Branagh’ın yönettiğ film Marvel Comics tarafından yaratılan aynı isimli çizgi romandan sinemaya uyarlanmıştır. Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins ve Stellan Skarsgård gibi oyuncuların yer aldığı sinema yapımı İskandinav kökenli bir Mitolojisi vardır. Film ABD Marvel Studios tarafından yapılmıştır.

11. Medea – 1969 – imdb: 7,1


Midia Yunan mitolojisine göre Antik Çağ’da Kafkas kökenli Kolkhis bölgesinin kralı Aetes’in kızının ismi Midia dır.Babası Aetes’in güneş tanrısı Helios’un oğlu olduğuna inanılır.İtalya, Fransa ve Batı Almanya ortak yapımı filmin çekimleri göreme ve Kapadokya da yapılmış hatta o yıllarda yöre halkı figiran olarak filmde rol almıştır.

10. Thor: The Dark World – Thor: Karanlık Dünya – 2013 – imdb: 7,1


Senarist ve yönetmenliğini Pier Paolo Pasolini’in üstlendiği filmde Maria Callas, Massimo Girotti, Laurent Terzieff ve Giuseppe Gentile rol almıştır.

9. The Trojan Women – Troyalı Kadınlar – 1971 – imdb:7,1

1971 ABD yapımı filmin yönetmeni Mihalis Kakogiannis oyuncuları ise Katharine Hepburn, Vanessa Redgrave, Geneviève Bujold dır.

8. Troy – Truva – 2004 – imdb: 7,2

Ünlü İlyada destanının anlatıldığı 2004 ABD yapımı filmin yönetmeni Wolfgang Petersen dır.Konusu eski Yunanistan da Truva prensi Paris ve Sparta kralının güzel karısı Helen arasındaki aşk ve savaş ile sonuçlanması anlatılmıştır.Brad Pitt, Diane Kruger, Peter O’Toole, Eric Bana ve Orlando Bloom gibi deneyimli oyuncuların rol aldığı tarihi,savaş ve mitoloji türündeki film tam bir başyapıttır.

7. Jason And The Argonauts – Altın Postlu Cengaver – 1963 – imdb: 7,4

ABD, İngiltere ortak yapımı film o günün teknolojisine göre görsel efektleri bakımından etkileyici bir Antik Yunan filmidir.Josan’ın eskiden kral olan ve öldürülen babasının intikamını ve tahtı yeniden almak için efsanevi altın postu bulma macerası anlatılmaktadır. Herkül,Hera ve çoğu mitolojik karakterlerin kullanıldığı filmin yönetmeni Don Chaffey dır.Dönemin ünlü oyuncularından Honor Blackman , Gary Raymond , Nancy Kovack , Todd Armstrong gibi isimler Altın Postlu Cengaver de rol almıştır.

6. Atanarjuat: The Fast Runner – 2001 – imdb: 7,5

2004 yılında Toronto Uluslararası Film Festivalinde Tüm Zamanların En İyi 10 Kanada Filmi seçilen film Kanada yapımıdır.Antikçağ Eskimo efsanesi üzerine çekilen filmin yönetmeni Zacharias Kunuk dır.

5. Whale Rider – Balinanın Sırtında – 2002 – imdb: 7,7

Almanya, YeniZelanda ortak yapımı filmin yönetmeni Niki Caro dur. Oyuncular: Cliff Curtis, Keisha Castle-Hughes, Leon Narbey, Rachael House, Grant Roa

4. 300 – 300 Spartalı – 2006 – imdb: 7,8

Çekimlerinin geneli stüdyoda mavi perde önünde çekilen filmin yönetmeni Zack Snyder “Frank, mitolojik bir olayı alıp onu gerçek bir olaya dönüştürmedi. Gerçek bir olayı alıp onu mitolojiye dönüştürdü.” şeklinde filmi anlatmıştır. M. Ö. 480 yılında geçen Thermopylae savaşını konu alan film Sparta ile Pers ordusu arasındaki savaşı destansı bir şekilde anlatmaktadır. Oyuncular: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham, Michael Fassbender, Peter Mensah

3. Die Nibelungen: Siegfried – 1924 – imdb: 8,0

Sessiz fantezi filmi kategorisinde yer alan filmin Avusturyalı yönetmeninin ismi Fritz Lang dır.Oyuncular: Paul Richter, Margarete Schön, Hanna Ralph, Bernhard Goetzke ve Theodor Loos dır.

2. El Laberinto del Fauno – Pan’ın Labirenti – 2006 – imdb: 8,3

Yönetmenliğini Guillermo del Toro nun üstlendiği filmin orjinal dili İspanyolcadır.Yabancı film kategorisinde 3 Akademi Ödülü sahibi olan film çeşitli festivallerden 68 ödül almış ve 58 ödüle de aday gösterilmiştir.İspanyol sinemasının son dönemlerde çekilmiş en iyi filmlerinden biri olan yapım 1944 İspanya İç Savaşı dönemi ve sonrası döneminde yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğunun labirent içindeki fantastik hikayesini konu almaktadır.Oyuncular:Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú

1. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – 2001 – imdb: 8,8

Peter Jackson’un yönetmenliğini üstlendiği serinin birinci filmidir.Çekimleri Yeni Zelanda’da çekilen film tam bir efsanedir.Oyuncular:Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Sean Astin, Sean Bean .. imdb de 1 milyondan fazla kişinin oyu ile 8,8 gibi bir puan alan film son zamanların en çok bilinen ve hayran kitlesine sahip filmlerinden biridir. Muhtemelen izlediğimiz bir filmdir yani… İzlemediyseniz eğer ( Dünyada mı yaşıyorsunuz?)

Bonus: Tarkan – 1969

Mars’ın Kılıcı isimli çizgi romandan sinemaya uyarlanan fantastik ve Tarihsel film niteliği de taşıyan yapımda Avrupa Hun İmparatoru Attila, Vandal Kralı Genseriko ve Roma İmparatoru Valentinianus’un Savaş Tanrısı Mars’ın sihirli kılıcını el geçirme çabaları işlenmektedir.Filmin yönetmeni Tunç Başaran, yapımcısı Ertem Eğilmez, senaristi ise Sezgin Burak dır.Filmin oyuncu kadrosunda Kartal Tibet, Kayhan Yıldızoğlu, Mümtaz Ener ve Lale Belkıs gibi oyuncular yer almaktadır.Kartal Tibet’in can verdiği karakter Tibet’in oyunculuğunun da kalitesini göstermektedir.

Filmden;
Atıl Kurt!
Ben Tarkan, Altar’ın Oğlu Tarkan!

8 comments on "Mitoloji Konulu 30 Film Listesi"

 1. ömer says:

  Bi kere yüzüklerin efendisi mitolojik film değil. Mitoloji ne demek onu bi öğren yeğenim.

  • Liste Film says:

   Danimarka’dan “Beowulf”, İzlanda’dan “Edda” , Finlandiya’dan “Kalevala” ve İngiltere’den “Sir Gawain and the Green Knight” gibi Avrupa’nın çeşitli mitolojik hikâyelerinden etkilenen yönetmen, aynı zamanda mitleri parçalayıp yeniden bir araya getirerek kendi mitolojisini yaratmış ve Katolik “kader” inancını eleştirmiştir.

   • Oğuz says:

    1.si Sir Gawain and the Green Knight bir mit değildir. 2.si bir eser mitolojilere benziyor diye mitolojik olmaz lakin öyle olursa tüm hikayeleri ufak zorlamalarla mitoloji sınıfına sokabiliriz. Etkilenmek başka şey, o türden olmak başka şey. LOTR fantastik bir kitap ve filmdir. 3.sü hadi yukarıdakiler dediğin gibi olsun “A Midsummer Night’s Dream” nasıl bir mitoloji filmi olabiliyor anlamış değilim. 1 sene sonra Ömer’in dediğini tekrar ediyorum: Mitoloji ne demek onu bi öğren yeğenim.

   • Hasan says:

    Ömer ve Oğuz’a bu alanda en azından 3 dönem boyunca eğitim almış biri olarak katılıyorum. Arkadaş – ki kendisi listefilm yazarı oluyor- mitolojinin ne demek olduğundan bihaber. Tarih ve fantastik film kategorilerini mitoloji içerisine sokmuş. Başlık fantastik filmler olsa daha yerinde olurmuş ki listenin yarısındaki filmler senaristlerin hayalgücünün eseri. Yazarı TDK’ya alalım 🙂

 2. Altarın Oğlu Tarkan says:

  Liste çok başarıl yeni filmleri izledim ama eski filmleri izleyeceğim..

 3. Anıl says:

  Ömer get rekt. (@2 acımadan üzmüş)

 4. ali says:

  fantastik filmleri nasıl mitolojik/antik filmler kategorisine aldınız, hayret !

 5. İffetliCocuk says:

  Hary potter serisi Narnia Günlunkleri serisi . xmen serisi mutlaka izleyin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *