Muhtemelen Seyretmediğiniz Az Bilinen Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Her yıl yüzlerce film seyircinin karşısına çıkıyor. Bunların bir kısmı yerel başarılar kazanırken, bir kısmı da dünya çapında izleniyor. Bu kadar çok seçenek olduğunda, çok sayıda güzel film, belki de biz hiç duymadan vizyondan kalkıyor. İşte bu filmlerden bazılarına dikkat çekmek ve film severlerin keşfetmesi için Muhtemelen Seyretmediğiniz Az Bilinen Filmler isimli listemizi oluşturduk.Sadece 5 sinema filmine yer verdiğimiz listemize YORUM yapabilirsiniz.

Az Bilinen Filmler:

5. Lilya 4 Ever (2003) Daima Lilya – IMDb: 7,9

Lilya 4 Ever

Kuzey ülkelerinin farklı filmlerinden biri olan Daima Lilya, Danimarka İsveç yapımı. Lilya, eski Sovyetler Birliği’nde bir kasabanın kenar mahallesinde yarı aç yarı tok yaşarken, tanıştığı ve aşık olduğu gencin kendisini kandırmasıyla İsveçli insan kaçakçılarının eline düşer. Sadece 16 yaşında olan Lilya karın tokluğuna erkeklere pazarlanmaya başlar. Dayak yer. Aklında hep kaçmak vardır. Ama kaçsa bile nereye gidecektir.

Film, gerek mekan seçimleri gerekse kullandığı kasvetli renklerle doğu Avrupanın soğuk savaş sonrası perişan ortamını başarıyla yansıtıyor. Lilya’nın gerçek bir hikayeden yola çıkılarak anlatılmış olan hikayesi o kadar hüzünlü ki, seyirci küçük kızın umutsuzluğunu iliklerine kadar hissediyor. Bunda 15 yaşındaki başrol oyuncusunun yaşından büyük kabiliyeti de etkili. Nitekim film, çeşitli festivallerde, yarışmalarda 12 tane ödül almıştır.

4. Moon (2009) Ay – IMDb: 8,0

Moon

2035 yılında, 3 yıldır uzayda bulunan Sam, ayda günlerini izole bir şekilde, günlük rutin işlerini yaparak geçirmektedir. Artık görev süresinin sonuna gelmiştir ve dönüş zamanı geldiğinde bazı garip olaylar yaşamaya başlar. Kendisinin tıpatıp benzeri ile karşılaştığında ise artık ne yapacağını bilememektedir.

Klasik uzay filmi gibi görünse de çok daha derin ve usta işi bir film. Bilim Kurgu görünümlü film, aslında insan olmanın ne demek olduğunu irdeliyor. Yönetmeni, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz David Bowie’nin oğlu Duncan Jones. Müzikleri de Clint Mansell’in yaptığı düşünülürse seyretmeyenler için bir kayıp olduğu söylenebilir.

3. Her (2013) Aşk – IMDb: 8,0

Her

Yakın gelecekte insanların bütün işleri bilgisayarlar tarafından yapılmaktadır. Mektup yazmak artık çok eskilerde kalmıştır. Theodore’un işi insanların yerine mektuplar yazarak para kazanmaktadır. Boşanmış ve yalnız biridir. Bir reklam görür ve yapay zeka programı satın alır. Gün geçtikçe her gün sohbet ettiği ve Samantha adını verdiği bu yapay zeka programı ile aralarındaki ilişki bambaşka bir yöne gitmeye başlar.

Hafif bilim kurgu çerçevesinde geçen yapım, aslında gerçek duygular hakkında sorular soruyor ve filozofik bir ağırlık taşıyor. Aşkı gerçek kılan nedir?

Samimi olduğu kadar, romantik ve içinde mizah öğeleri ile de barındıran Aşk, son yıllarda çekilen en yaratıcı filmlerden biri.

2. La Femme de Gilles (2004) Gilles’in Karısı – IMDb: 6,8

La Femme de Gilles

24. Uluslararası Film Festivalinde Altın Lale ödülünü alan film, 1930 lu yıllarda geçiyor. Elisa ve Gilles evlidir. Elisa bebek beklemektedir, kızkardeşi sık sık eve gelerek O’na yardımcı olmaktadır. Bir süre sonra Elisa kocası ile kızkardeşi arasında bir ilişki olduğunu düşünmeye başlar ve kocasını geri almak için gizli bir savaşa girer.

Diyalogların azlığı ile dikkat çeken film, kuvvetli oyunculuklara ve olağanüstü manzaralardan gücünü alıyor. İnsani duyguların çok iyi analiz edildiği ve gerek vücut dili gerekse mimiklerle seyirciye geçirildiği film sinematografisi ile de seyirciyi büyülüyor. Beklenmeyen son ise filmi hafızalara kazıyor.

1. The Fountain (2006) Kaynak – IMDb: 7,3

kaynak (1) (1)

Üç farklı zaman periyodunda geçen bu Darren Aronofsky filmi, üç farklı ama bir şekilde birbiri ile ilişkili hikaye anlatıyor. Kaynak, şaşırtıcı bir film. Bilim kurgu, fantezi, tarihsel olaylar, din motifleri bir arada ve bunların hepsini harmanlayarak sonuçta ölümün ne anlama geldiğini sorgulayan bir yapıt. Temelde süregelen aşk hikayesini de unutmamak gerekiyor. Efektleri göz alıcı ve filmin en muhteşem yönü Clint Mansell’in tüyler ürpertici müziği.

2 comments on "Muhtemelen Seyretmediğiniz Az Bilinen Filmler"

  1. ZajOksiRgaT says:

    Hiç birini izlemedim, gerçekten şaşırtıcı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *