Mustafa Kemal Atatürk Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Atatürk hakkında gerçek kayıtlar oldukça azdır ve çoğu hala saklanmaya devam etmektedir. Kimse tarih kitaplarına gömülmeyi iç açıcı bulmaz ancak tarihi harika belgesel filmleriyle birlikte öğrenirken aynı zamanda kişide uyan eşsiz duygular vazgeçilmezdir izleyiciler açısından. Bu yüzden ülkemizde tarihi filmler gün geçtikçe daha da ilerletilmeye çalışılmaktadır. Çünkü beğenilen ve kaliteli yapılan filmler tarihi öğretmekte daha usta olmaktadır kitaplara nazaran. Özellikle Atatürk filmleri daha özenle hazırlanmaya gayret gösterilmektedir.

Kişiler izledikleri Atatürk filmleri sayesinde Atatürk’ü em anlama hem hayatını öğrenme, düşüncelerini kavrayarak kendi olaylarımızı çizmeye kakı sağlar. Bu katkılar bir bireyin gelecek yaşantısında oldukça önemlidir. Gelecek kişiyle uyum içerisinde böylelikle şekillenmiş olur. Sizler için en iyi Atatürk filmleri derlemesi yaptık ve bu eşsiz duyguları sizinde tatmanızı istedik.

Mustafa Kemal Atatürk Filmleri

 

13. Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman – 2013 – IMDB: 4,4


Filmimiz kurtuluş savaşı yıllarını anlatmaktadır. Filmde vurgulanan konu ise Topal Osman’ın ölünme sebep olan kirli ve karanlık mevzulardır. Film tam bir tarih filmidir ve Meclis dönemini en iyi şekilde anlatmaktadır. Filmde köşede kalan hiçbir mevzu yoktur. Her şey yavaş yavaş gün yüzüne çıkar.

12. Son Mektup – 2015 – IMDB: 4,6


Filmin yayınlanış tarihi Çanakkale Zaferi’nin tam 100. yıl dönümüne denk gelmektedir. İçeriğinde çok fazla Mustafa Kemal’den bahsedilmemesi toplum tarafından içerlenmiştir. Avrupa’da meydana gelen 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devletinin çöküşünün yanında bir aşk hikayesi konu edilmiştir.

11. Dersimiz Atatürk – 2010 – IMDB: 6,2


Film ilkokul çocuklarına verilen Atatürk ödeviyle başlamaktadır. B ödev çocukların Atatürk’ü daha akında tanıyarak onu anlamalarına katkı sağlayacaktır. Bu ödevde çocuklara rehberlik eden ‘’Dede’’ vardır. Bu ‘’Dede’’ çocuklara o kadar keyifli bir şekilde tarihi anlatır ki adeta bir film tadı yaşar çocuklar.

10. Çanakkale 1915 – 2012 – IMDB: 6,5


20. yüzyılın Osmanlı Devleti’nden ana olmadığı ve Osmanlı Devleti’nin oldukça kayıp verdiği dönem konu alınmaktadır. 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı zamanlarda Osmanlı’nın savaşa katılması durumunda birçok genç harp için seferber olmuştur. Şimdi Osmanlı’nın gücü ortaya çıkacaktır ve tüm güçleriyle düşman devletlere karşı topraklarını savunacaklardır.

9. Mustafa – 2008 – IMDB: 6,8


Atatürk’ün onca ölüm yıl dönümü geçmiştir ancak 70. Yıl dönümüne kadar Atatürk’ün anlatıldığı harika bir film ne yazık ki yapılamadı. Birçok belgesel yayınlandı ancak kimisi kısıtlanan ve esir edildi. Bu film Atatürk’ün Selanik’te doğumundan Dolmabahçe’de ölümüne kadar geniş b şekilde konu edilmesine vesile olmuştur. Bu film duyulan büyük eksikliklere karşı hazırlandı ve eksiklikleri oldukça gidermede usta kabul edildi.

8. Son Osmanlı: Yandım Ali – 2007 – IMDB: 7,1


İstanbul’un işgal edildiği o karanlık ve kötü yıllarda Kurtuluş Savaşı sırasında birbiriden farklı cephelerde olan iki farklı insanın hayatı bu filmde konu edilmiştir. Bu kişilerden bir tanesi Gazi Mustafa Kemal Paşa’dır diğer kişi ise evli sevgilisiyle kaçarak Viyana’ya ulaşma peşinde olan daha yeni donanmadan terhis edilen genç bir adamdır. Bu kişi Yandım Ali olarak tanınır. Bu iki ayrı insanın yollarının kesişimi ile film farklı bir sürükleyiş içine girecektir.

7. Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 – 2013 – IMDB: 7,1


Bakü’de görev yapan Gül Hanım eski dış işleri bakanlığında kalem müdürünün eşidir. Bu çiftin Nihan adında bir kızı vardır. Yanlarında bulunan bir dostlarıyla birlikte aile olarak zorlu bir göç yaşayacaklardır. Harabe ve ıssız bir köye ulaşarak güç yollar geride bırakılır. Sadece köye sığına kendileri değildir ve bunu fark etmeleri de uzun sürmeyecektir. Film bu ailenin ve dönüş ve hayatta kalma çabasını konu edinmiştir.

6. Veda – 2010 – IMDB: 7,2


Çok uzak bir tarih değil 2000’li yıllardan sonra alternatif bakış açılar Mustafa Kemal’e aktarılsa nasıl olur diye düşünülmeye başlandı ve bunu Zülfü Livaneli’nin elleri sinemaya yansıtmayı başardı. Filmde Kemal Atatürk’ün çocukluk arkadaşı olan Salih Bozok ile Selanik’te başlayan arkadaşlıkları ve yarım asır geleceklerine kadar süren özel bir dostluk konu edilmiştir. Filmde Atatürk’ün hayatındaki en önemli noktalar özenle işlenmiştir. Ölüme meydan okuyuşuyla filmde de herkesi gerçekte olduğu kadar etkilemiştir.

5. 120 – 2008 – IMDB: 7,4


Birinci Dünya Savaşı’nın yapıldığı dönemde birliklerin cephaneliklerinin bitmesi, tükenmesi sebebiyle kışın 120 genç cephaneleri orduya taşır. Kimisi o çetin kış günlerinden sağlam döner, kimisini ölüsü gelir ancak kalplerinde sadece vatan sevgisi vardır. Bu sevgi uğruna canlarını vererek şehit olurlar.

4. Gallipoli – Gelibolu – 2005 – IMDB: 7,5


Tam bir belgesel film türü olarak yapılmıştır. Tarihte önemli olan anları yaşandığı zamanlar ve yaşanmasına sebep olan şeyler konu ediliyor. Çanakkale Savaşı’nın o unutulmaz büyüleyici izleri, 1. Dünya Savaşı’nda yaşanan çetin günler içerisinde bulunmaktadır. Yüz yılı aşkın bir süre daha insanlara ulaşması ve anlatılması gereke önemli anlar için hazırlanan bu belgeselde mücadelelerin en çetin halleri derlenmiştir.

3. Çanakkale: Yolun Sonu – 2013 – IMDB: 7,5


Film Çanakkale Savaşı’nı konu almaktadır. Serdar Akar ise gene direktörlük koltuğunu yönetmektedir. Yapıldığı dönemde oldukça savaşa yaşanan olayları merkezine almış bir film olarak görülmüştür. Dramatik olan bu büyüleyici öykü perdeye uta eller ile kusursuzca aktarılmıştır.

2. Cumhuriyet – 1998 – IMDB: 8,0


Cumhuriyet dönemini en iyi şekilde 198 yılında konu almışlardır. Filmin içeriğinde ise savaşın ardından Kuvva-i Milliye takımının Cumhuriyeti kurmak için girdiği büyük mücadele anlatılıyor. Yönetmek koltuğunda ise Ziya Öztan oturuyor.

1. Sarı Zeybek – 1993 – IMDB: 8.3


Gazeteci Can Dündar tarafından hem yazılıp hem yönetilen harika bir belgeseldir. Filmin içeriği Mustafa Kemal’in hayatının son 300 gününü işlemektedir. Yayınlandığı dönemde okullarda dahi öğrencilere izlettirilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *