Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Yabancı Diziler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bazı diziler vardır konusuyla, oyuncularıyla ve kurgusuyla etkisini unutturmaz. Her defasında izlenme isteği uyandırır, merakınızı dinç tutar. Etkisinden uzun süre çıkamayacağınız birbirinden sürükleyici dizileri sizler için derledik. Mutlaka izlenmesi gereken yabancı diziler listemize göz atarak film yelpazenize yenilerini ekleyebilirsiniz. Her biri keyifli dakikalar geçirmenize yardım edecek!

30. Riverdale – (2017) – IMDB: 7.8

Riverdale

Günümüzün yeni dizilerinden olan Riverdale, Amerika’daki gençlik dramasını ele alan yapımlardan bir tanesidir. Çizgi roman havasında geçen yapım; gizem, aşk, korku, mücadele ve yasak gibi farklı temaları işler. Kısa sürede gönülleri fethetmeyi başarmış olan dizide olaylar küçük bir kasabada geçer. Kasaba aslında küçük, şirin ve sakin ambiyansı ile herkeste olumlu izler bırakır. Ama durum ne yazık ki bu şekilde gitmez. Nehirde boğularak ölen lise öğrencisi Jason Blossom’un cesedi tüm dikkatleri bu gizemli kasabaya toplayacaktır.

Sürrealist akıma inanan bir grup genç, dizinin başrollerini paylaşır. Veronica Lodge, ailesinin karıştığı skandal nedeniyle psikolojik durumunun iyiye gitmediğini anlayıp bu kasabaya yerleşmeye karar verir. Daha sonra kasabada yaşarken futbola ve müziğe ilgili olan Betty ile dost olur. Bu iki arkadaşın arasına daha sonra Jughead ismindeki bir arkadaş daha katılacaktır. Üç kişi olan bu arkadaş grubu, daha sonra ölen Jason Blossom’un durumunu su yüzüne çıkarmaya çalışır. Ancak konu araştırıldıkça altından daha farklı ve ürkütücü olaylar çıkar.

29. Criminal Minds – (2005) – IMDb: 8,1

Criminal Mids

Polisiye severlerin tutkusu olan Criminal Minds, Amerika’nın Virginia eyaletinde geçen aksiyon ve macera dolu bir hikayeyi merkeze alır. Quantico bölgesinde işlenen öyküde, suçluların beyin mekanizmalarına ve düşünce akımlarına göre kim olduğunu tespit edebilen bir ekip ön plana çıkar. Her bölümünde gerçek suç dosyalarından faydalanıldığı için kusursuz bir senaryo ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Ekip gerçek anlamda birbiriyle organize olabilen pratik ve kıvrak zekaya sahip kişilerden oluşur. Her biri, olası bir suçlunun tespitinde titiz bir çalışma performansı gösterir.

Dizi, ilk olarak 35 seri katilin Amerika sokaklarında serbest şekilde dolaştığı gerçeğinden yola çıkarak kurgusuna başlar. Olaylar, karakterler ve yaşanan ayrıntılı gelişmelerin her biri bir kurgudan ibarettir. Ancak konunun gerçek katil dosyalarından ilham alınarak hazırlanması seyircilere zaman zaman gerçek bir olayın içerisindeymiş hissiyatı verebilir. Suçluların akıllarına kadar inerek profesyonel bir iş çıkaran ekibin başarıları gerçekten takdir edilesidir. Bölgedeki diğer uzman kişilerle, olayların en ince ayrıntıları ve olası risk durumlarında uygulanabilecek ek alternatifleri düşünülür.

28. The Big Bang Theory (2007)- IMDb: 8,3

The Big Bang Theory

Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde severek izlenen dizi, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Pasadena şehrinde işlenir. Kaliforniya’nın Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan iki fizik uzmanı aynı evde arkadaş olarak yaşarlar. Leonard Hofstadter deneysel fizikle, Sheldon Cooper de teorik fizik alanı ile ilgilenir. Hayatlarına iş ve ev hayatı şeklinde devam eden fizik uzmanlarının karşı dairelerine bir gün Penny adında sarışın bir kız yerleşir. Penny, samimi ve akıllı bir karakterdir. Yeni bir ilişkiden çıkmasına rağmen sağlam ve dik durmasını bilir.

Yaşamını monoton olarak devam ettiren bu iki arkadaşın hayatı Penny ile tanışınca tamamen değişecektir. Hem kızın hem de iki fizikçinin hayatındaki gelişmeler gerçekten şaşırtıcıdır. Penny, bu iki fizikçiden çok şey öğreneceğini düşünür. Ama kendisi de fizikçi arkadaşlarına eksik yönleri tamamlama konusunda birtakım önerilerde bulunmadan geçemez. Kuantum fiziğini çözme konusunda başarılı olan bu iki fizikçi arkadaş ve Penny arasında geçenler seyirciyi oldukça şaşırtacaktır.

27. Atypical – (2017) – IMDb: 8,4

Atypical

Atypical, otizm hastalığı bulunan Sam adındaki bir çocuğun yaşamını ortaya koyar. Sam iç dünyasında ne yaşıyorsa seyircide ekranları karşısında o duyguları hissedecektir. Başarılı ve nefes kesen kurgusuyla izleyiciyi ekrana kilitleyen dizi, zihinsel engelli bir çocuğun ve ailenin yaşadıklarını tüm içtenlikle mizahi bir dil çerçevesinde karşı tarafa yansıtır. Otizm hastalığı ile mücadele eden Sam, yaşamını diğer insanlarla birlikte idame ettirmeye çalışırken diğer yandan kendisi için kız arkadaş arayışına da girişir.

Sam otizmli olduğu için aile de gerçek anlamda çok zor bir hayat sürdürür. Ablası Casey, aslında sert mizaçlı ve dobra bir kızdır. Ama kardeşi yardıma ve desteğe ihtiyaç duyduğu için onu hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Aynı şekilde anne ve baba da üstlerine düşen görevi oğullarına karşı harfiyen yerine getirir. Dizinin kadrosunda yer alan bu aile oyuncularının rollerini gerçekten doğal ve içten bir şekilde yapıyor oldukları her hallerinden bellidir. Dramatik bir konu ele alınmasına karşılık samimi ve sıcak aile atmosferi daha baskındır.

26. Downton Abbey – (2016) – IMDB: 8,4

Downton Abbey

Dram ağırlıklı konusu ile dikkatleri çeken Downton Abbey, Crawley ailesinin yaşamını ve yaşadığı olay kesitlerini analiz eder. Downton Malikanesi’nde yaşayan ailenin yaşam öyküsü en ince ayrıntılarına kadar dizinin konusuna dahil olur. Robert Crawley, ailesiyle ve diğer ev halkıyla mutlu ve huzurlu hayat sürdüren bir kişidir. Ancak tüm hayatı 1912 yılının 15 Nisan’ından sonra bir daha kesinlikle eskisi gibi olmayacaktır. Çünkü transatlantik gemisi, buzdağına çarparak ailenin iki ferdinin hayatına mal olur.

Titanic macerası, ailenin tüm hayallerini ve planlarını alt üst eder ve tüm olaylar bir anda içinden çıkılmaz bir hal alır. Üzüntü, keder ve hüzün bir yanda ağır basarken, ailenin gerçekleştirmek istediği önemli planlar hala askıdadır. Olaylar silsilesi ile devam eden dizide ayrıca İngiltere’deki soylu ailelerin yaşam şekillerine dair çıkarımlar da sunar. 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başı gibi yenileşme çağının doğuş yıllarını baz aldığı için o döneme özgü gelişmeleri arka planda rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Yani eski ile yeni arasında güzel bir karşılaştırma yapabilmeyi sağlayan başarılı bir eser örneğidir.

25. Lost – (2004-2010) – IMDb: 8,4

Lost

İlk bölümünden itibaren seyircilerini etkilemeyi başaran Lost, yaşam mücadelesini konu alan sürükleyici ve gizemli bir yapıttır. Uçak kazası sonucu kendilerini bir anda bir adanın ortasında bulunan yolcuların gizemli öyküsü anlatılır. Her bölüm uçak kazası geçirmiş bir karakterin yaşamını inceler. Geçmiş ve yaşanan bu zorlu durum arasında bağlantılar kurulur. Adada, birbirinden kişilik olarak farklı olan toplamda 48 kişi vardır. İnşaat işçisi, iletişim subayı, kanun kaçağı, dolandırıcı ve milyoner.

Yolcular adaya ilk geldikleri günden beri üstlerinde tereddüt ve korku vardır. Hatta adada gizemli ve mistik bir atmosferin olduğunu düşünmeye başlarlar. Birbirleriyle sıkı bir ilişki kurmaya pek sıcak bakmasalar da yaşanan trajikomik olaylar onların birbirlerine sıkıca tutulmasını kaçınılmaz kılar. Aradan kısa bir süre adada 16 yıldır yaşamaya çalışan kişiler karşılarına çıkar. Daha sonra gizemli olaylar silsilesi ile tüm yaşananlar karmakarışık bir hal alır. Aşk, zorluk, mücadele, çaresizlik, ihanet, sır, kaçış ve açlık gibi daha pek çok konu dengeli şekilde seyirciye yansıtılır. Çoğunlukla gizemli sahneler vurgulansa da zaman zaman aksiyon ve macera dolu öyküler de ön plana çıkartılır.

24. Modern Family – (2009) – IMDb: 8,5

Modern Family

Yöneticiliği Steven Levitan tarafından yapılan Modern Family, komedi ve mizah ağırlıklı bir konu işler. Los Angeles’te ele alınan dizinin her bölümü 22 dakika kadar sürer. Sıcakkanlı 3 ailenin birbirleriyle yakın dostluklar kurması dizinin asıl konusunu oluşturur. Her bölümde genellikle bir arada olan bu aile fertlerinin mizahi yönleri en ince ayrıntılarına kadar seyirciye aktarılır. İlk başladığınızda karakterleri çözümlemekte biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü bu çiftlerin çocukları da dizide rol alır.

Sitcom kategorisinde olan dizinin bazı bölümlerinde oyuncular direkt olarak kameraya karşı konuşurlar. Prichett ailesini, Jay ve Gloria adında çift oluşturur. Mitchell ve Claire adında iki çocuk sahibidirler. Jay, kendinden yaşça küçük olan Gloria ile ikinci evliliğini yaşar. Phil Dunphy ve Claire adındaki ikinci çiftin birbirinden yaramaz üç ayrı çocuğu vardır. Üçüncü aile ise Cameron Tucker ve Mitchell Pritchett çiftinden oluşur. Çift, Vietnam’dan evlat edindikleri Lily adındaki bebeklerini büyütürler. Komedi ve kahkaha tufanı yaşanan bu dizinin her karesinde, birbirinden renkli üç ailenin yaşamsal hikayelerine rastlayacaksınız.

23. Mad Men – (2007-2015) – IMDb: 8,6

Mad Med

AMC kanalında yayınlanan Mad Med, 7 sezon boyunca ekranlarda kalmış, 92. bölümüyle birlikte son bulmuş bir ABD yapımıdır. Dram ağırlıklı olan dizide, Sterling Cooper adındaki New York reklam şirketindeki yaşananlar ele alınır. Emmy ödüllerinde dördüncü defa en iyi dram dizisi seçilmeyi başaran dizide başrol Don Draper’e aittir. Yakışıklı ve gizemli yönetmenin hem iş hem de aşk yaşantısı dizinin konusuna dahil olur. Dekor ise Madison Avenue üzerinde şekillenir. Şirkette yaşananlar ve Draper’in etrafındaki insanlar da yine konunun akışında etkilidir. Ayrıca dizide 60’lı yıllardaki ABD ile günümüz ABD’si arasındaki sosyal yaşantı farklılıkları da seyirciye güzel bir şekilde aktarılır. Bu durum arka dekorlar ve ayrıntılar sayesinde seyirciye iletildiği için konunun ve temanın dışına çıkma durumu söz konusu değildir.

Draper, reklamcılık sektörünün bir numaralı ismi, eşini ve çocuklarını çok seven ama yeri geldiğinde aldatan bir karakteri canlandırır. Dizide arka planda çıkarılabilecek pek çok nüans söz konusudur. Yer yer geçmişe götürerek büyük dedelerimizin veya babaannelerimizin dünyasını ortaya serer. Tarihi olayları yeniden nüksettiren dizinin karakter analizlerinden kıyafetlerine kadar her şey seyirciyi etkilemeyi başarır.

22. Suits – (2011) – IMDb: 8,6

Suits

Dramatik sahneleriyle seyircilerin dikkatini çekmeyi başaran Suits, USA Network kanalında yayınlanmış olan en iyi yabancı diziler arasındadır. Başrollerini Gabriel Macht, Gina Torres ve Patrick J. Adams gibi önemli şahışların paylaştığı dizi hukuk ve dram ağırlıklıdır. İlk olarak ABD’de yayınlanmasına karşılık daha sonra farklı ülkelere yayılarak çekimlerine devam edildi. Herkesin imrenerek baktığı Mike Ross adındaki bir dahi dizinin konusudur. Eğitimini başına gelen bir talihsizlik nedeniyle yarıda bırakmak zorunda kalan bu dahi, geçimini genellikle kişilerin LSAT sınavlarına girerek sağlar.

Dizide bir de Harvey Specter adında alanında başarılı işlere imza atmış bir avukat rol alır. Harvey, şirketinde daha yüksek statülere ulaştığı için artık yanına bir asistan arayışına geçer ve tesadüf eseri Mike ile yolları kesişir. Mike asistanlığı kabul eder ancak kendisinin yüksek eğitimi yoktur ve şirkete de yalnızca Harvard mezunları eleman olarak alınabilir. Ancak Harvey kendisini eğitimini tamamlamış bir çalışan olarak işe alacaktır. Ardından Mike’nin hayatına bir kadın girer ve şirkette birtakım yasa dışı olaylar gelişir.

21. Six Feet Under – (2001-2005) – IMDb: 8,7

Six Feet Under

2001 yılında yayın hayatına başlayan Six Feet Under, psikolojik bir hayatı ele alan muazzam bir yapımdır. Christian Taylor ile birlikte senaryoyu yazan yapımcı Alan Ball, sürükleyici ve unutulmaz olay örgüsü ile seyirciyi ilk sezondan itibaren etkisi altına alır. Kişiler arası iç çekişmelerin ve psikolojik yaşama özgü çözümlemelerin aktarılmaya çalışıldığı dizide birtakım sanatsal serpiştirmeler de göz önüne çıkar.

Hayatına yeni bir sayfa açarak yaşamını kendine göre şekillendirmeyi amaçlayan Nate Fisher, babasının ölümüyle birlikte kendini beklenmedik bir yaşamın içerisinde buluverir. Aslında babasının vefat ettiği o eve hiç gitmek istemez ama ölüm nedeniyle mecburen geri dönmek zorunda kalır. Çünkü Fisher ailesinin kızı, cenaze evini yöneten kardeşi Devid ile yeniden kardeşlik ilişkilerini düzeltmesi gereklidir. Nate Fisher’in aile yanında kalma kararını ayrıca kardeşi Claire ve annesi Ruth Fisher de etkileyecektir. Dizide Fisher ailesinin psikolojik yaşantıları ve ruhsal izleri tüm çıplaklığıyla seyircilere hissettirilmeye çalışılır. 5. sezonda ekranlara veda eden dizi, aynı zamanda “2003 yılında En İyi Drama Dizisi” seçilerek altın küre ödülüne layık görüldü.

20. Dexter – (2006-2013) – IMDb: 8,7

Dexter

Amerikan drama dizileri arasından sivrilmeyi başaran Dexter, polisiye maceraları ve cinayet olayları ile nefes kesen sürükleyici bir öyküdür. Suç ve macera dolu gizemli bölümleri ile her bölümünde merakınızı diri tutmayı başarır. Küçük yaşta annesini kaybeden Dexter’ı Harry Morgan adındaki bir adam çöp konteyneri içerisinde bulur ve ailesi olmadığını anlayınca kendi yanında evladı gibi büyütmeye başlar. Ona her daim akıllıca fikirler vermeye çalışır. Evcil hayvanları öldürmemek, iyilere ve masum insanlara zarar vermemek bu yaşamsal tavsiyelerden birkaçıdır.

Başrolleri oynayan Dexter Morgan, gündüz vakitlerinde doktor olarak yaşamını devam ettiren geceleri ise seri katil olarak sokak sokak dolaşan ürkütücü bir karakterdir. Kana olan ilgisi nedeniyle hastanelerin adli tıp bölümlerinde kan analizcisi olarak görev alır. Seyircileri ve sevenleri aslında mesleğinde başarılı ve deneyimli olan Dexter’in seri katil olabileceğini ilk etapta akıllarına getiremeyeceklerdir. Çünkü görünürde karşınızda sadece normal hareketler sergileyen bir insan vardır. Ancak kana olan tutkusu onu katillerle yakınlaştırır. Ancak Dexter aslında sıradan insanları öldürmek için seri katillik yapmaz. Çünkü onun diğer katillerle yakınlaşma sebebi çok daha başkadır. Dizinin konusu Darkly Dreaming Dexter romanından çevrilidir. Ancak birkaç sezon sonrası romana bağlı kalınmadan yayına devam edilir.

19. Shameless – (2011) – IMDb: 8,7

Shameless

Dram ağırlıklı konusu ile kısa sürede geniş kitleleri etkisi altına almayı başarmıştır. Dizi, tamamen bir aile hikayesini ele alır. Chicago’nun güney kesiminde yaşayan aile bir babadan ve 6 çocuktan oluşur. Başrollerde yer alan Narsist baba, tam bir alkoliktir ve evlatlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmez. Cebinde son kuruşu kalsa dahi alkole yatıracak karakterde olan bir kişiliktir. Çocuklardan evin en büyüğü olan Fiona Gallagher, babasının sorumluluklarını yerine getirmediğini bildiği için devamlı kardeşlerini okutup geçindirme mücadelesi verir. Gülüyorsa bilin ki aile mutludur ve her şey yolundadır. Ama üzgün ve şaşkın olarak etrafa göz gezdiriyorsa mutlaka ve mutlaka yaşananlar sarpa sarmış durumdadır. Kısacası tüm karakterler her birine tam olarak oturmuştur demek yanlış olmayacaktır.

Liam Gallagher ise evin en küçük ferdidir. Kıvır kıvır saçları ve siyahi ten renginden dolayı hiçbir zaman Frank geninden doğmuş olacağı akıllara gelmez. Ancak zenci bebek hal ve hareketleri sayesinde babasından almış olduğu genleri açık şekilde ortaya çıkartır. Gallagher ailesinde devamlı bir çatışma söz konusudur. Yer yer trajikomik olaylar yaşansa da genel manada evin durumu içler acısıdır. Ancak aile her ne olursa olsun tüm kötü durumlarda organize olarak içinde bulundukları buhranlı durumdan sıyrılabilmeyi başarır.

18. Oz – (1997-2003) – IMDb: 8,8

oz dizisi

Toplamda 6 sezon yayın akışına devam eden Oz, hapishane ortamında geçen etkileyici ve dokunaklı öyküsü sayesinde izlenilmesi gereken diziler arasından ön plana çıkar. Olayların tümü kısaltılması “Oz” olan Oswald State Correctional Facility adlı bir Amerikan hapishanesinde geçer. New Jeryes’te çekilmiş olan dizi, farklı ırklardaki mahkumların çekişmesini hikaye edinir. Başrollerini Augustus Hill, Ryan O’Reily, ve Leo Glynn gibi önemli oyuncuların paylaştığı dizide, suç unsuru sayılabilecek tüm olaylar yansıtılmaya çalışılır. Ayrıca hapishanedeki mahkumlar birbirine üstünlük kurmak için ellerinden geleni ardına koymaz.

Naziler, İtalyanlar, Zenciler, Müslümanlar ve Latinler hapishanede yaşayan mahkumların çoğunluğunu oluşturur. Her bölümü birbirinden sürükleyici geçen dizi uyuşturucu, seks, kumar, güç mücadelesi ve rüşvet gibi tüm suç unsuru olayları gözler önüne serer. Zaman zaman mahkumlarla gardiyanlar arasında da kötü atışmalar geçer. İlk sezonda, hapishanedeki tüm ırkların yönetime ve valiye karşı aldığı büyük bir güç isyanı söz konusudur. Diğer sezonlarda ise isyanın bitimi ile başlayan hapishane hayatı, yönetim ekibinin hapishane yaşantısının düzeni için aldığı kararlar, tahliye olmayı bekleyen mahkumlar ve mahkumların birbirlerine karşı üstünlük kurma mücadeleleri ön plana çıkar.

17. Rome – (2005-2007) – IMDb: 8,8

Rome

Tarihi dizileri sevenlerin hayranlıkla izleyebileceği Roma, HBO yapımlarından olan muhteşem bir eserdir. 2005 yılında yayın hayatına başlayan dizi, MÖ 49’lu yıllarda geçen Roma tarihini konu olarak anlatır. Sezar yönetiminin ve mücadelelerinin her bölümde kendini hissettirdiği dizide dekor seçimleri gerçekten etkileyicidir. Tarihi bir dönemi ele aldığı için dekor ayrıntıları kusursuzdur. Roma İmparatorluğu dışarıdan bakıldığında aslında büyük ve güçlü bir devlettir. Ancak dizide iç çekişmeler resmedilmeye çalışılır. Yapılan sinsi planlar, uygulamalar ve savaşlar neticesinde Galya ele geçirilir. Sezar savaş sonunda askerleriyle ve elde ettiği ganimetleriyle döndüğünde senatonun isteksizliği ile karşı karşıya kalır. Tüm senato üyeleri bir olarak Sezar’ı caydırmaya çalışırlar.

Roma İmparatorluğu’nun yükselişinden çöküşüne kadar tüm dönemleri ayrı ayrı sahnelerle seyirciye aktarılır. Birinci sezon Galya mücadeleleri ve senato olayları ile ilerler. İkinci sezondan sonra ise Marcus Antonius ve Oktavius çekişmeleri dizinin konusunu oluşturur. Tek adam iktidarı, aşırılık, yozlaşma, erdem ve adalet dizinin asıl temalarını şekillendiren hususlar arasındadır. Cumhuriyet’in son aşamaları ve İmparatorluğunun yapısı tarih bağlantısıyla eş zamanlı olarak ele alınır. Setleri, kostümleri ve karakterlerin başarılı oyunculukları ile ilk bölümden itibaren sinematik bir izlenim verir.

16. The Office – (2005) – IMDb: 8,8

The Office

Kahkahalı ve gülme garantili dizi arayanlara hitap eden The Office, yıllar boyu ABD’nin NBC kanalında yayına girmiş efsanevi bir yapımdır. Her bölümü yaklaşık 22 dakika süren dizi, Mifflin’e ait bir kağıt şirketinde geçer. Olayların tamamı mizahi yönüne bağlı olarak ele alınır. Her sahnesinde bol gülmeli ve eğlence dolu dakikalar yaşanır. İngiliz orijinalinden esinlenilerek hazırlanan dizide aslında gündelik yaşam anlatılır. Yani ofis yaşantısında gelişenler, yapılan rutin işler dizinin konusunu oluşturur.

Pennsylvania ofisinde müdürlük yapan Michael, işini son derece iyi ve titiz şekilde gerçekleştirdiğini, çalışanları ile arasının iyi olduğunu düşünen bir karakterdir. Durmadan çalışanlarını toplayıp kişisel gelişime katkıda bulunacağını düşündüğü yenilikler üzerine seminerler verir. Ama verdiği ve sunduğu şeyler tamamen alakasızdır. Çalışanlarına saçma sapan fikirleriyle zaman kaybı yaşatır. Michael’in yardımcılarından olan Dwight Schrute, resepsiyonist Pam, depo çalışanı Roy, geçici sekreter Ryan da diğer komedi dolu kahramanlar arasında yer alır. Her biri de aynı şirket müdürü Michael gibi farklı ve anlamsız işler peşindedir. İçi dışı bir olan ekibin eğlence dolu anlarına tanıklık edebilirsiniz.

15. House M.D – (2004-2012) – IMDb: 8,8

House M.D

Medikal tarzda ele alınan House dizisi, 8 sezon boyunca ekranlarda yer alan ve yönetmenliği Bryan Singer tarafından yapılan en iyi dramatik yapımlardan birisidir. Olayların tamamı New Jersey’deki bir eğitim hastanesinde geçer. Teşhis ekibinin asıl başlarından olan Doktor House isimli başrolün maceraları dizinin konusunu oluşturur. House; saplantılı, huysuz, asosyal ve gerçek anlamda çekilmeyen bir karakteri canlandırır.

Dizide teşhisi konulması zor hastalıklar ve diğer doktorlar arasında geçen organize işler, bazen eğlenceli bazen de acıklı sahneler eşliğinde seyircilere aktarılır. Her bölümünde hastalıklarla ve iyileşmeye çalışan hastalarıyla mücadele eden doktorun maceralarına tanıklık edebileceksiniz. Kıvrak zekaya sahip olan doktorun aynı zamanda başarılı oyunculuğuna da hayran kalacaksınız. Gelmiş geçmiş en iyi tıp temalı dizilerden olan House, gerek karakterleri gerekse sürükleyici konusu ile yaratıcılığını konuşturur. House, doktor olmaktan öte bir insan sarrafı rolünü üstlenir. Çeşitli sağlık sebepleri ile hekime gelen hastalarına genel bir gözle baktığında direkt teşhisi koyabilecek güçtedir. Dolayısıyla dizi bu gibi ince nüanslar sayesinde seyircinin gözünde olumlu bir intiba oluşturur.

14. Friends – (1994-2004) – IMDb: 8,9

Friends

ABD’nin komedi ağırlık dizilerinden olan Friends, yaşamları birbirinden farklı olan 3 erkeğin ve 3 kadının yaşam öyküsünü işler. Her biri 20’li yaşlarda olan bu arkadaş takımının komik ve eğlence dolu kesitleri dizinin konusunu oluşturur. Her daim gülerek hayatlarını geçirseler de zaman zaman acıklı ve hüzünlü anlara şahit olmak da mümkündür. Yaklaşık 10 sezon ekranlarda yerini alan dizi, keyifli ve gerçekçi kurgusunu seyirciye çok güzel bir şekilde aksettirmeyi başardığı için izleyenlerde defalarca izlenme isteği uyandırabilir.

Dizinin büyük bir bölümü Central Park isimli kafede geçer. Kafede komik sahnelerden acıklı yaşam kesitlerine kadar pek çok duyguyu bir arada yaşayabiliyorlar. Bazı bölümler de Monica’nın ve Joey’in evinde geçer. Emmy ödülünü almaya hak kazanan dizi, 100’den fazla ülkede yayınlanır. Türkiye’de ise “Sıkı Dostlar” adlı versiyonu ile bir ara Kanal D, ATV ve SHOW TV gibi kanallarda yerini alır. Beyaz cam tarihinin sevilen dizisi, komedi ağırlıklı olmasına rağmen dostluğun yaşamı ne yönde şekillendirebileceğini ve ne kadar gerekli bir etken olduğunu gözler önüne serer.

13. Twin Peaks – (1990-1991) – IMDb: 8,9

Twin Peaks

Körfez Savaşı sebebiyle yayını iki sezon sonra durdurulan Twin Peaks, kültler arasına girmeyi başarmış tarihi bir projedir. Televizyon sektörünün en başarılı ve en deneyimli yönetmenlerinden olan David Lynch’in en muazzam eserlerinden birisini temsil eder. Hatta ülkemizde Star TV ekranlarında “İkiz Tepeler” olarak yayınlanarak büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir. Laura Palmer adındaki genç bir kızın öldürülmesi sonrası yaşananlar dizinin konusunu işaret eder. Gerçekleşen bu sarsıntılı ölümün ardından FBI, cinayetin sorgulanması amacıyla Dale Cooper adındaki ajan ekibini Twin Peaks bölgesine gönderir ve olay örgüsü başlar. Kasabada olayların ardı arkası kesilmez ve en masum görünen kişilerin dahi hayatlarında sırlar gizlidir. Dolayısıyla cinayet için görevlendirilen ajanın bu kasabada işi gerçekten çok çetrefilli ve içinden çıkılmazdır.

Gerilimin vurgulandığı, gizemin bol bol kullanıldığı dizide, dengesiz tavır takılan karakterler mevcuttur. Birtakım dengesiz durumlar söz konusu olmasına rağmen muhteşem bir kurgu karşınızdadır. 90’lı yılların en sevilen popüler dizisinde başı David Lynch çekmiş olsa da temanın işlenmesinde Mark Frost’un etkisi de yadsınamaz. Alışılagelmiş cinayet filmlerinden muhteşem kurgusu ile sıyrılabilmeyi başaran dizi, cinayet temasına farklı bir bakış açısı getirir.

12. Seinfeld – (1989-1998) – IMDb: 8,9

Seinfeld

Jerry Seinfeld ve Larry David işbirliği ile yapılan komedi dizisi, iki arkadaşın başından geçen farklı hikayeyi vurgular. İlk olarak NBC’de yayınlanmaya başlamış olan dizinin her bölümü ortalama 20 dakika kadar sürer. Tarihin en kült yapımlarından olan bu projede aslında olan bir şey yoktur. Ancak en küçük günlük hayat olaylarında dahi derinlere inilir. 90’lı yılların sit-com dizisinde trajikomik olayları canlandıran başlıca 4 karakter ön plandadır. Üstelik tüm bu karakterler kendi yaşamlarına özgü kesitleri diziye aynı şekilde aktarırlar. Aslında dizideki tüm karakterler için aynı durum söz konusudur. Ama bazı karakterler karikatürize şekliyle rollerini oynar.

Haftalık tekrar bölümleriyle birlikte zirveye tırmanmayı başaran dizi New York’un batı bölümünde geçer. Karakterlerin enteresan yaşamı seyirciyi zaman zaman güldürür zaman zaman da acıklı sahnelerle karşı karşıya bırakır. Olay örgüsünün en başında karakterler birbirlerinden ayrı bir yaşam sürdürür. Ancak olayın işleyişi başladıktan sonra dörtlü arasında bir etkileşim ve arkadaşlık ilişkileri ortaya çıkmış olur. 1989 yılının temmuz ayında yayın hayatına giriş yapan dizinin günümüze kadar kazanmış olduğu pek çok Emmy Ödülleri de vardır.

11. Arrested Development – (2003) – IMDb: 8,9

Arrested Development

Kült dizilerden olan Arrested Development, komedi kategorisinin en iyi yapımlarından bir tanesidir. 2003 yılında ekranlara girerek 68 bölüme kadar yayın hayatını devam ettiren başarılı dizi, ABD çıkışlı olmasına karşın kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başarır. Dizinin ismi; tutuklanmış, gelişmemiş ve engellenmiş anlamlarına gelir. Dolayısıyla isminden de anlaşılacağı üzere konusu gelişmesi durdurulmuş bir aile öyküsüdür. Ana karakterlerini Bluth adında bir aile oluşturur. Ailenin sahip olduğu Bluth Company, tarihin en zengin sayılı şirketleri arasında yer alır. Dolayısıyla aile gerçekten lüks denilebilecek kadar güzel bir yaşam sürdürür. Ancak bu lüks eve bir gün polis baskını yapılıncaya kadar devam edebilir.

Eve gelen polisler, yasaklı yollardan mal varlığı elde ettiği gerekçesiyle babayı tutuklayıp hapse atar. O nedenle ailenin zengin ve elit yaşantısı bir anda yerle bir olur ve kendilerini bir anda fakirliğin içerisinde buluverirler. Diğer yandan şirketin hisselerini yeniden toplayıp eski düzenine kavuşturmaya çalışırlar. Dizinin konusu aslında görüldüğü üzere dramatik ve acıklı bir olay örgüsünü ele alır. Ancak komedi kesitleri ile beslendiği için seyircilerini hüzünlendirmekten ziyade güldürmeyi başarır. Komedi ağırlıklı olmasında yer yer karşınıza çıkacak absürd sahneler de oldukça etkilidir.

10. Black Mirror – (2011) – IMDb: 8,9

Black Mirror

Teknik dünyanın karanlık sırlarını açığa çıkartan Black Mirror, distopik türde ele alınan bilim kurgu dizilerindendir. İzlenmesi gereken diziler listesinde görebileceğiniz bu İngiliz projesinde, her bölüm temelde birbirinden bağımsızdır. İnsanların ve teknolojinin karanlık yönlerine odaklanan dizide, ele alınan konuların gerçek yüzü üzerinde durulur. Kısa film formatında yayınlandığı için seyircileri sıkmadan keyif içinde izleme olanağı sunar. Dizinin başarılı karakterleri rollerini canlandırırken ellerindeki kara ayna ile karşı karşıya kalırlar.

Her bölümde ayrı dünyalara giriş yapan dizinin oyuncuları ve yönetmenleri de bölümden bölüme değişir. Ana konu modern yaşamın ortaya çıkardığı tekno paranoyaklık olarak nitelendirilebilir. Kısacası modern yaşamda aslında hayatı kolaylaştırması beklenilen teknolojinin insanları nasıl esir alabildiği ve sosyal yaşamı nasıl olumsuz etkileyebildiği anlatılır. Telefon, akıllı cihaz, televizyon ve monitör gibi pek çok akıllı cihazların ekranı sembol olarak kullanılır. İyi bir İMDB puanına layık görülen dizide benzetmeler çokça kullanılır. Teknolojinin kötümser yanlarının farklı betimlemelerle vurgulandığına siz de farklı kesitlerde şahit olabilirsiniz.

9. Narcos – (2015) – IMDb: 8,9

Narcos

Pablo Escobar’ın yaşam hikayesinden ilham alınarak ortaya konulan Narcos, konusu ile kısa sürede geniş bir kesimin ilgi odağı olmayı başarmış sayılı dizilerden birisidir. Escobar’ın kendi hayatını gözler önüne seren dizi, uyuşturucu kaçakçılığını konu edinir. Gerçek senaryonun ele alınmış olması seyirci üzerinde etkileyici bir intiba bırakır. Medellin karteli öncülüğünü yapan Escobar, dünya üzerindeki kokain ticaretinin büyük bir kısmını yönetir. Porto, Amerika ve Meksika gibi pek çok gelişmiş ülkelere kokain girişini gerçekleştirebilecek güçtedir. Meksikalı Javier Pena, Escobar’ı yakalamak için görevlendirilir.

Dünyaya hükmedebilecek güce ulaştığı için devlet başkanı olmaya çalışır ve bunu başaramaz. Bu durumu kendine yediremediği için devlete silahlarıyla savaş açar. Yine başarısız olur ve 1993 yılında hayatını kaydeder. Sürükleyici ve nefes kesen dizi, Pablo’nun yaşamı ve yaptığı bu uyuşturucu kaçakçılığı işinin kolluk kuvvetleri tarafınca durdurulma çabaları ile devam eder. Her bölümünde aksiyon dolu sahnelerin ve acıklı hikayelerin izleri hissedilir. Dizi sayesinde Kolombiya’da yükselmiş gerçek uyuşturucu kartellerinin hayat hikayelerine tüm ayrıntıları ile şahit olabileceksiniz.

8. Stranger Things – (2016) – IMDb: 8,9

Stranger Things

Stranger Things, 80’li yılları gözler önüne sererek seyircileri pek çok yönden aydınlatıyor. Gizemli ve aksiyon dolu bir konusu bulunan dizide ayrıca yer yer dram ve fantastik ağırlıklı izler de söz konusudur. Sır perdeleriyle dolu olan gizemli dünya, Duffer Kardeşler’in kurgusu ile seyirciye aktarılır. Dizide kullanılan abartısız efektler ve kusursuz olay örgüsü seyircinin diziyi daha realist bulmasını kolaylaştırır. Dizi, 12 yaşındaki Will isimli küçük bir çocuğun kayboluşu ile kurgusuna giriş yapar.

Günlerce arama kurtarma ekipleri ile çalışmalara devam edilse de Will’in izine rastlanılamaz. Arama kurtarma ekiplerinin ümidi kestiği anda bir kız çocuğu belirir. Kızın gelişi olayları tamamen değiştirecektir. Çünkü bu kız da aynı Will gibi yıllar önce kaybolur. Hikaye ilk önce acıklı sahnelerle ekranlara başlasa da zamanla daha gizemli ve doğa üstü olaylar yaşanır. Ayrıca dizide rol alan çocuk oyuncular; oyunculuk performansları, doğru ses ayarlamaları ve mimikleri sayesinde yıllardır kendini bu işe adamış deneyimli kişilere taş çıkaracak düzeyde başarılıdır.

7. House of Cards – (2013) – IMDb: 9,0

House of Cards

Michael Dobbs adındaki İngiliz yazarın kitabından esinlenilerek hazırlanan House of Cards, ABD’deki siyasi çalkantıları gözler önüne seren seri diziler arasında değerlendirilir. ABD’nin başbakanlık yarışı ve ülkede gözlenen yönetim çekişmeleri dizinin en önemli temasıdır. Günümüz dünyasıyla bağlantının kurulduğu sahnelerde siyasi yaşama dair arka perdedeki gelişmelere dahi değinilir. Washington D.C’de gelişen hikaye demokrat partinin başı Frank Underwood ve eşi Claire Underwood arasında geçer. Frank, siyasi yaşama çok emek sarf eden ama emeklerinin karşılığını bulamayan henüz atanması gerçekleşmemiş bir karakterdir. Dizinin başında olmadık hayaller ve planlar peşine girmesi ile olaylar şekillenmeye başlar. Claire ise eşinin etrafındakileri istediği gibi işinden edebilen ve kendi çıkarlarını düşünen bencil bir karakteri oynar.

Frank’ın Beyaz Saray yaşantısı boyunca gazetecilere birtakım bilgiler sızdırması işleri iyice karıştırır. Amacı oval ofisle mümkün olduğu kadar yakın temas kurmaktır. Claire, eşiyle işbirliği yapmaya çalışsa da kişisel iş kararları almaktan da kendini alıkoyamaz. Amerikan halkına güler yüzlü ve samimi tavırları ile yardımsever olmaya çalışırken yeri geldiğinde çıkar ilişkilerini düşünerek hareket eder. Siyaset koltuğunda oturanlar, en büyük olma hedefiyle hareket ettikleri için her zaman ellerinden gelenin fazlasını yaparlar. Akıllara gelen en sinsi planlar gerçekleştirilir, yasa dışı olaylara kalkışılır. Dizinin tüm bölümleri ihanet, hırs ve azim mesajlarıyla doludur. Zaman zaman Rus başkanlarıyla ve yönetim kurullarıyla yapılan iletişimler de göze çarpar. Dönemini çok iyi aksettiren dizi siyasi yaşam açısından da oldukça etkileyicidir. Başarı, kazanç ve makam uğruna yükselmeye çalışan kişilerin karakter yapılarını ve çevrelerinde yer alan insanların dramatik yaşam öykülerini son derece gerçekçi bir yüzle ekranlara getirir.

6. True Detective – (2014) – IMDb: 9,0

True Detective

Nic Pizzolatta tarafından kurgulanan ve senaryoya dökülen True Detective, ABD’de de geçen dramatik bir hikayenin yansımasıdır. Cary Fukunaga tarafından yönetilen dizi, dramatik bir suç konusunu hikaye edinir. Antoloji temasında ele alınan dizide Tory Kittles, Michael Potts ve Matthew McConaughe gibi önemli şahıslar başrolleri paylaşır. İlk sezondaki olayların tümü Lousiana eyaletinde geçer. Martin Hart ve Rust Cohle adındaki iki başarılı dedektifin seri katillerin işlediği cinayet olaylarını çözmek uğruna gösterdiği mücadele ekranlarınızdadır.

Daha sonra dediktiflerin her ikisi de olayların çözülememesi nedeniyle farklı hayatlar sürdürmeye başlar. Bu normal devam eden hayat ta ki polislerin yeniden soruşturma açmasına kadar devam edecektir. Polislerin cinayet anını yeniden su yüzüne çıkarması ile tüm işler alt üst olacaktır. Cinayetlerin işlendiği olay anları ile günümüz arasında köprü kurularak çözüm yolları denenmeye çalışılır. İlk sezondan itibaren sürükleyiciliğini kaybetmeyen dizi, her sahnesinde merak uyandırmayı başarır.

5. Firefily – (2002-2003) – IMDb: 9,1

Firefily

Amerikan FOX kanalında yayınlanan Firefily, bilim kurgu dalında dizayn edilmiş bir eserdir. Dizi, ilk olarak 22 Eylül 2001 tarihinde ekranlarda yayınlandı. Kısa bir yayın hayatı geçirmesine karşılık çok satanlar listesinde yer almayı ve Emmy ödüllerini kazanabilmeyi başardı. 2517 yılını işleyen dizi Summer Glau ve Nathan Fillion gibi Serenity’de yaşayan dokuz kişiyi başrollerine alır.

Serenity adlı uzay gemisindeki mürettebatlar ve uzay yolcularının macera dolu sahneleri ile kısa sürede sağlam bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Yıldız kaşiflerinin bir kısmını iç savaşı kaybedenler, diğer tarafı ise toplumdan uzakta yaşamaya mahkum olanlar oluşturur. Malcolm Reynolds ve Zoe, rakip gezegenlere karşı zorlu mücadele vererek hak ettiğini yaşayamayan iki uzay başrolüdür. Her yaptıkları zorlu mücadeleye karşılık kaybeden tarafta yer alırlar. Serenity ismindeki uzay gemisi, yaşamının büyük bir kısmını dış dünyalar üzerinde devam ettirir. Yani bu bahsedilen yerler, endüstri ve sanayi alanının henüz hükmettiği, geliştirmediği noktalardır. Vahşi Batı izlenimi veren dizinin yapımcılığı ise Joss Whedon’a aittir.

4. The Sopranos – (1999-2007) – IMDb: 9,2

The Sopranos

Amerika’nın HBO kanalında yayınlanmaya başlayan The Sopranos, mafya ailesi olan Tony Soprano’nun hayatına dair gelişenleri ele alır. New Jersey’de geçen sürükleyici dizi, ayrıca Tony’nin ailesine dair de farklı olaylara değinir. Ailenin birbirine zor zamanlarda gösterdiği manevi destek ve aralarındaki ilişkiler ara ara seyirciye yansıtılır. Adalet, suç, şiddet, aile, dostluk ve çekişme dizinin en önemli olguları arasındadır. Başrollerini James Gandolfini ve Lorraine Bracco gibi ünlü karakterlerin paylaştığı dizide gerçekçi bir senorya söz konusudur. Ünlü bir mafyanın dramatik hayatını aksettirmeye çalışan senoryanon kurgusu sayesinde kendinizi her bölümde ekranlarınızın karşısına kilitleyebilirsiniz.

Tony’nin ve Sopranos ailesinin başından geçen tüm olaylar etkileyici bir havada ekranlarınıza aktarılır. Mafyanın başı olan Tony, yaşamının belirli dönemlerinde panik ataklar ve nöbetler geçirmeye başlar. En son geçirdiği ataktan sonra bir psikiyatri uzmanından destek almak ister ve hekimin yolunu tutar. Ancak hekimin gerçekleştirmek istediği seanslara ailesinin zoruyla gider. İlk zamanlar isteksiz şekilde seanslara giden Tony, daha sonra ufkunu açan fikirler sayesinde severek gitmeye başlar.

3. Sherlock – (2010) – IMDb: 9,2

Sherlock

Arthur Conan Doyle’nin hikayelerinin ekranlara uyarlanması ile ortaya çıkan Sherlock, sürükleyici ve nefes kesen bölümleriyle büyük bir izleyici kitlesine sahiptir. Başarılı bir hikayenin işleniyor olması diziyi kısa zamanda büyük bir hayran kitlesine ulaştırır. 21. yüzyıl konseptinde işlenen hikayede günümüzde de halen yaşayan Sherlock Home adında bir karakter vardır. Sherlock, normal yaşantısını devam ettirirken tesadüf eseri asker ve doktor olan John isimli bir kişiyle tanışır. Ardından sıkı bir dost olan bu iki karakter, Sherlock’un Baker Sokağı üzerindeki evinde birlikte yaşamaya başlarlar.

Ardından Londra sokaklarında ardı arkası kesilmeyen farklı cinayet olayları yaşanmaya başlar. Polis işin içinde çıkamaz hale geldiği için son çare Sherlock ve arkadaşı John’dan yardım ister. Bu iki arkadaş, polis teşkilatının isteğini geri çevirmez ve kabul eder. Cinayetlerin çözümlenmesi ve sır perdelerinin ortadan kalkması sayesinde muazzam sahnelerle karşı karşıya kalacaksınız. Yalnız altını çizmek gerekirse dizi romandan uyarlandığı için izlerken bazı noktalarda farklılıklar gözlemeniz mümkündür. Örneğin: Sherlock Home’nin evinde laptop, kredi kartı ve cep telefonu vardır. Ama romanda iletişim kağıt ve kalem sayesinde yazarak gerçekleştirilir.

2. The Wire – (2002-2008) – IMDb: 9,3

The Wire

Yazarlığı ve kurgusu David Simon’a ait olan The Wire, Baltimore şehrine ait tüm detayları ve incelikleri ekranlarınıza yansıtır. 5 sezon boyunca farklı konulara değinmiş olsa da aslında ulaşılması istenilen mesaj aynıdır. Emek verdiğiniz kurum her ne olursa olsun toplumun öngörmüş olduğu birtakım olgulardan sıyrılmanız ve kendi mücadelenizi vermeniz gerekliliği ifade edilmeye çalışılıyor. Dizide aslında her izleyicinin hayatında şahit olabileceği konular işleniyor. Uyuşturucu, sendika, medya, eğitim sistemi ve politika işlenen başlıca konular arasındadır. Çeşitli konularla harmanlanan tüm sahnelerini kaçırmadan izlemek isteyeceksiniz. Sıra dışı gerçeklikteki kurgusu ve güçlü karakterleri sayesinde mutlaka izlenmesi gereken diziler listesindedir.

İnsanların hayatları uğruna yapabilecekleri kötülükler, statü sahibi kişilerin daha fazla büyüme çabası göstermeleri, kanunun disiplin dengesini tam sağlamamasının sonuçları her bölümde tüm ince ayrıntısıyla izleyiciye aktarılır. Dizide klasikleşmiş beklentiler söz konusu değildir. Yani iyilerin ödüllendirileceği, kötülerin cezalarını er yada geç bulacağı o görmeye alıştığınız sahneler yerini her bölümünde sürükleyici ve nefes kesen kesitlere bırakır. Dizide tüm kurgu gerçekçi şekilde işlendiği için kişiler arasındaki hırslar ve politik çekişmeler derinlemesine seyirciye yansıtılır.

1. Breaking Bad – (2008-2013) – IMDb: 9,5

breaking bad

20 Ocak 2008 tarihinde ABD ekranlarına merhaba diyen Breaking Bad, ölümün ve hayatta kalmanın arasında gidip gelen muhteşem bir hikayedir. Vince Gillian tarafından kurgulanmış olan dram ağırlıklı dizinin başrollerinde Bryan Cranston, Anna Gunn ve Aaron Paul gibi önemli şahıslar yer alır. Başrol karakteri olan Walter White, alanının en başarılı kimya öğretmenlerinden birisidir. Son derece kıvrak ve mükemmel bir zekaya sahip olan Walter’in bir karısı, engelli bir erkek bir de kız çocuğu vardır.

Ailesinin maddi açıdan birtakım ihtiyaçları bulunduğu için zaman zaman ek oto yıkama işine giderek ailesine destek olmaya çalışır. Uzun bir süredir nefes alıp vermekte zorlandığı için doktora görünmek ister ve hekimden aldığı akciğer kanseri teşhisi ile adeta yıkılır. Ama onu yıkan hastalık değildir, ölürse ailesinin ne olacağı düşüncesidir. Walter, ölüm ve yaşam mücadelesi arasında gidip gelir. Ta ki bu durum kendisini uyuşturucu baskının içinde bulmasına kadar devam eder. Baskına müdahale etmesi gerekirken birden ailesi aklına gelir. Ayrıca baskında en sevdiği öğrencilerinden Jesse Pinkman da vardır. Daha sonra ele vermediği öğrencisi ile sentetik bir uyuşturucu olan meth üretmeye girişir. Amacı ilk başlarda tamamen ailesini kurtarmak olsa da kazandığı paralar sayesinde zamanla birtakım değişikliklere uğrar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *