Müzisyenlerin Yaşamlarını Anlatan Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

İnsanların sevinç, keder, heyecan gibi bütün gibi duygularını ihtiva eden müziğin insanlar üzerindeki büyük etkisi, her sanat dalında olduğu gibi sinema dünyasında da bilinmektedir. Sinema tarihi, ana konusu müzik olan yüzlerce filmle doludur. Müzik dünyası ve müzisyenler hakkında biyografiden dökümantere, kurgudan fantastiğe uzanan bir yelpazede Müzisyen Filmleri çekilmektedir. Yapımcılar, müzisyenlerin hayatı kadar duygularını, aşklarını, acılarını, mücadelelerini de yakalayıp seyirciye yansıtmaya çalışmaktadır.

Konfiçyüs der ki, “Müzik gökle toprak arasında bir ahenktir.”

Müziğin büyüsünü ve müzik için yaşayıp ölen muhteşem müzik insanlarını anlatan filmler arasından 15 tanesini seçerek listeledik. Birbirinden güzel örneklerin yer aldığı Müzisyen Filmleri listemiz, İnternet üzerindeki en geniş kapsamlı film veritabanı olan IMDB puanları baz alınarak hazırlanmıştır. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Müzisyenlerin Yaşamlarını Anlatan Filmler

 

15. Last Days – Son Günler – 2005 – IMDB: 5,8


Filmde Blake isimli bir genç adam önce ormanda sayıklarken sonra da gölde yüzerken görülür. Eve döner, insanlar arasında hayalet gibi gezmektedir. Bir süre sonra bu genç adamın bir müzisyen dahası Kurt Cobain olduğu anlaşılır. Bunlar çok genç yaşta intihar eden ünlü solistin son saatleridir.

14. The Great Caruso – Büyük Caruso – 1951 – IMDB: 6,7


Tenor Enrico Caruso’nun hayatının anlatıldığı film 1952 yılında En İyi Ses Oscarı kazanmıştı.

13. I am not There – Beni Orada Arama – 2007- IMDB: 7,0


Bob Dylan’ın altı farklı enkarnasyonu , bir aktör, bir folk şarkıcısı, bir ozan, Rimbaud, Billy the Kid, Woody Guthrie olarak anlatılıyor. Her bir karakter müzisyenin hayatındaki farklı bir başlığı temsil ediyor.

12. Rhapsody in Blue – 1945 – IMDB: 7,0

Filmde ünlü besteci George Gershwin’in biyografisi, müzisyeni tanıyanlar tarafından aktarılıyor.

11. Lady Sings the Blues – 1972 – IMDB: 7,1


Billie Holiday en tanınmış Jaz şarkıcılarından biridir. Filmde en az kendisi kadar ünlü Diana Ross tarafından canlandırılıyor. Zorluklarla dolu yaşamının anlatıldığı film 5 Oscar adaylığı kazanmıştır.

10. Nowhere Boy – Sınır Tanımayan – 2009- IMDB: 7,2


John Lennon’ın 1944 ile 1960 arasında geçen ilk gençlik yıllarına odaklanan filmde, müzisyeni yetiştiren sert teyzesi Mimi, ortalarda gözükmeyen annesi Julia ve annesinin önemli bir anda hayatına yeniden girişi, Paul McCartney ve George Harrison ile ilk tanışmaları, arkadaşlıkları ve Beatles’ın doğuşu gibi konular anlatılmakta.

9. Bird – 1988 – IMDB: 7,2


Ünlü saksafoncu Charlie “Bird” Parker 1940 yılında New Yorka gelir. Kendine özgü stili ile hemen dikkati çeker. Bir süre sonra uyuşturucuya alışır ama O’nu seven eşi Chan, Charlie’ye yardım etmekte kararlıdır. 1989 yılında En İyi Ses Oscar’ını almıştı.

8. The Doors – 1991 – IMDB: 7,2


1960 ların ünlü rock grubu The Doors ve şarkıcısı Jim Morrison’ın Los Angelesteki öğrencilik yıllarından Pariste sadece 27 yaşındaki ölümüne kadar geçen kısa hayatı anlatılıyor.

7. What is Love Got to do with it – Aşkın Bununla Ne İlgisi Var? – 1993 – IMDB: 7,2

Tina Turner yıldızlığa uzanan yolda kocası Ike Turner ile birlikte yürümektedir. Ancak kendisine şiddet uygulayan kocasından ayrılma cesaretini bulabilecek midir?

6. Immortal Beloved – Ölümsüz Sevgi – 1994 – IMDB: 7,5


Efsanevi klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven’ın hayatı ve ölümünün anlatıldığı filmde, bestecinin bir zamanlar isimsiz bir sevgiliye yazmış olduğu aşk mektubunun muhatabının kim olduğu sorusuna da cevap aranıyor.

5. La Vie en Rose – Kaldırım Serçesi – 2007 – IMDB: 7,6


Fransız şarkıcı Edith Piaf büyükannesi tarafından bir randevu evinde büyütülmüştür. 19 yaşında sokakta şarkı söylerken keşfedildi. Bu başarısına rağmen Piaf’ın hayatı trajedilerle doluydu. Piaf’ı canlandıran Marion Cotilliard En İyi Aktris Oscarı kazanmıştı.

4. Shine – 1996 – IMDB: 7,7


David Helfgott harika çocuktur. Piyano çalmaktadır. Londraya eğitim almaya gider, ünlü olmanın yarattığı baskı zor geçen çocukluk anıları ile birleşir ve şizofrenisi su yüzüne çıkmaya başlar. Geoffrey Rush bu filmle En İyi Aktör Oscarı aldı.

3. Ray – 2004 – IMDB: 7,7


Ritm ve Blues müzisyeni Ray Charles güneyde mütevazi bir ailede doğmuştur. Çocukluğu acılarla doludur. Kardeşini kaybeder. 7 yaşında kör olur. Müzik yeteneği keşfedilir, 1950 ile 60 arasında jet hızıyla yıldızlığa doğru ilerlemeye başlar. Başroldeki Jamie Foxx En İyi Aktör Oscarı almıştı. Film ayrıca Ses dalında da bir Oscar kazanmıştı.

2. Walk the Line – Sınırları Aşmak – 2005 – IMDB: 7,9


Film, Folk müzik sanatçısı Johnny Cash’in Arkansas pamuk tarlalarındaki çocukluğundan Memphis’te Elvis Presley, Jerry Lee Lewis gibi büyük şöhretlerin yanısıra sahne alışına kadar bütün hayatını anlatmaktadır. Büyük Depresyon zamanlarında büyüyen Johnny Cash müzikle ilgilenmektedir. İlk gitarını alır, müzik parçaları yazmaya başlar, Vivianla evlenir. Plak çıkarır ve tura çıkar. Turda güzel ve ünlü June Carter ile tanışır. Aralarında bir ilişki başlar. Reese Witherspoon 2006 yılı En İyi Aktris Oscarı almıştı.

1. Amadeus – 1984 – IMDB: 8,3


Klasik müzik dahisi Mozart’ın hayatı, akıl hastanesinde olan meslektaşı ve gizli rakibi Antonio Salieri tarafından anlatılıyor. 1985 yılında En İyi Film, En İyi Aktör ve En İyi Yönetmen de dahil 8 Oscar alan film çok başarılı olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *