Napolyon Dönemini En İyi Yansıtan 15 Napolyon Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Napolyon filmi yani farklı bir ifadeyle napolyon bonapart filmleri oldukça başarılıdır. Vive la liberté, yaşasın özgürlük. Napolyon Bonapart, Fransız devriminin lideri, önderliğini ettiği yeni akım bütün Dünya’yı günümüzde bile etkisine almakta. Diğer bütün ülkeleri karşısına almış, dönemin güçlü devi Rusya’yı evcilleştirmiş, zeytin ağaçlarının gölgesinde kalan İtalya’yı fethetmiş, dönemin devasa İspanyol Sömürge İmparatorluğunun başına kardeşini geçirmiş büyük bir lider olan Napolyon döneminde geçen filmler, hikayeler kişiyi derinden etkiler.

Napolyon Filmleri

Çağın getirdiği yeni akım, insanları Makyavelizmin ve Pragmatizmin getirdiği faydacılıktan almış onlara manevi bir değer katmıştır. Napolyon filmleri listesi aslında düşündüğünüzden daha uzundur. Napolyon konulu filmler ve Napolyon döneminde geçen filmler birbirinden ayrılır, Napolyon konulu filmler genelde dönemin Devrim Fransası üzerineyken, Napolyon döneminde geçen filmler (Suç ve Ceza) gibi. Napolyondan bağımsız (tamamen diyemeyiz ) lakin bu dönemde geçen filmlerdir. Neyse gelelim listemize…

Napolyon Filmleri

Napolyon filmi, birçok kişi tarafından sevilmektedir. Aşağıda yer alan listemizi takip ederek, başarılı yapımları keyifli şekilde izleyebilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız Napolyon Filmleri…

Pan Tadeusz IMDB: 6,1

napolyon filmi
napolyon filmi

1810 Yılının başında, Litvanya Devleti, Rus Çarlığı topraklarına dahildir. Lehler ( Polonya ve Litvanyalılar) eğer Napolyon’un Rus Savaşı sırasında Napolyona destek verirlerse bağımsızlıklarını kazanabilecekleri düşüncesindedir. Bir soylu evliliği ile ülkesini toparlamak isteyen Pan Tadeusz’un bağımsızlık aşkını konu alan film. Gerçekten dönemin düşünce yapısına da çok ışık tutuyor.

Napoléon IMDB :6,2


1769 yılında doğumundan 1821 yılında ölümüne kadar Napolyon’un hayatı, aşkı ve kaderini başından sonuna, bir zamanlar Fransız İmparatorluğunun Dış İşleri Bakanı olan, Talleyrand’ın gözünden izleyin bir de. Sacha Guitry’nin yönettiği filmde siyah beyaz sinema döneminin yıldızları sahne alıyor.

Monsieur N. – Napolyon’ un Sırrı IMDB :6,3

napolyon filmi
napolyon filmi

Nasıl Napolyon Bonapart gibi askeri bir deha, strajetist ve büyük bir liderin Atlantik Okyanusu’nda bir fırtına sonucunda kayaya sıkıştırabileceği üzerine kurgulanmış bir alternatif tarih filmi. Bir İmparatorluğun yükselişinin mükemmel şekilde anlatıldığı bir dram, gizem ve macera filmi.

Austerlitz IMDB :6,4


Napolyon’un Üçüncü Koalisyon Savaşı’nın Austerlitz cephesinde, Avusturya ve Rusya’yı mağlup etmesi üzerine, yaklaşık 1000 yıllık Kutsal Roma – Cermen İmparatorluğunun dağılması, Ren konfederasyonun kurulmasını anlatan belgesel niteliğinde inanılmaz bir tarih filmi.

War and Peace – Harp ve Sulh IMDB :6,8


Napolyon’un Rusya ile karmaşık ilişkileri ve 1812 de Rusya’yı arkasından vurarak işgali üzerine geçen Tolstoy’ un, Savaş ve Barış filminin eski sinema uyarlamalarından olan film, iki aristokrat (soylu) ailenin hayatlarını bu diplomatik hareketin nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Napolyon Filmi listeleri arasında oldukça başarılıdır.

Colonel Chabert – Albay Chabert IMDB :7,0

napolyon bonapart filmleri
napolyon bonapart filmleri

Kanlı Fransız – Rus savaşı sırasında ağır yaralanan Albay Chabert yaralarına daha fazla dayanamaz ve hekimler öldüğünü ilan eder. Lakin bir süre sonra uyanan Albay Chabert, sağlığını ve hafızasını geri kazanıp Paris’e geri döner. Geri döndüğünde, dulu Anne, Kont Ferraunt ile evlenmiştir ve bu Kont, Chabert’in mirasını yiyerek, parasıyla kendi gücüne güç katmaktadır. Bu olayları gören Albay Chabert, kendisine bir avukat tutar ve kendinin olanı kurtarmak için elinden geleni ardına koymaz.

Waterloo – Waterloo Savaşı IMDB :7,3


Waterloo savaşının birde kaybeden taraf olan, Napolyonun gözünden anlatıldığı bir film. O dönemin klasik Napolyon filmi oyuncusu Orson Welles Kral 18. Louis rolünde…

Napoléon IMDB :7,4


1816 yılında, Napolyon Bonapart’ın Waterloo’da, Arthur Wellesley’e kaybettikten sonra, İngilizler tarafından St. Helena adasına sürgün edilişi sırasında geçen nefes kesici bir hikaye. Aynı zamanda dönemin Polonyasının bağımsızlığını da anlatıyor.

Master and Commander IMDB: 7,4

napolyon bonapart filmleri
napolyon bonapart filmleri

Napolyon savaşları sırasında, gemisinin dümenini Güney Amerika ‘ya çevirip emirlerden uzakta kendi fikirleriyle Napolyonu devirmeyi düşünen bir İngiliz Amiralinin öyküsü. Başrolde Russel Crowe oynuyor.

Captain Horatio Hornblower IMDB: 7,5


Napolyon Bonaparte’ ın iktidarı döneminde, İngiliz – Fransız savaşı sırasında bir İngiliz Amiral’in, Orta Amerika sularındaki maceralarını konu alan güzel bir aksiyon ve dram filmi.

The Duellists – Düellocular IMDB: 7,5


Napolyon döneminde Fransa’da iki askerin aralarındaki tartışmayı günlerce sürecek bitmeyen bir düelloya çevirmelerini konu alan film, kraliyetten kalan son düello kültürüne ışık tutuyor.

Le Souper IMDB 7,5

napolyon bonapart filmleri
napolyon bonapart filmleri

1815 yılında Fransa’ da geçen film, Napolyon Bonapart’ın, Waterloo da , Wellington Dükü: Sir Arthur Wellesley’e kaybedişinden sonra Aristokratların tekrardan Fransa yönetimini ele geçirme ve Monarşi’ye geçişlerine konu alan bir Fransız filmi.

Napoléon Bonaparte IMDB :7,8


Abel Gance’ ın daha önce sessiz sinema olarak yayınladığı aynı isimli filmin, ses eklenerek yenilenmiş hali. Birazda belgesel niteliğinde olan film, Napolyonun yükselişi, düşüşü üzerine tüm dönemi inceliyor.

Love and Death – Aşk ve Ölüm IMDB : 7,8

napolyon filmleri
napolyon filmleri

Napolyon döneminde, Çarlık Rusyasında geçen Woody Allen filminin teması; komedi, aşk, dram ve savaş üzerine geçiyor. Evhamlı bir asker ve kuzeninin Napolyon Bonaparte ‘a düzenlemeyi düşündükleri suikast ve başlarına gelenleri anlatan film her tarih severin izlemesi gereken düzeyde.

Barry Lyndon IMDB: 8,1

napolyon filmleri
napolyon filmleri

Bir İrlandalı asinin, zengin bir dul ile evlenmesinden sonra, dulun eski eşinin, İngiliz kraliyetinde, 18. yüzyıl sonlarında , devlet içindeki yerini alır. İrlandanın bağımsızlığını düşünen bu kahramanımız artık İngiliz divanındaki yerini almıştır. Napolyon Filmleri konusunda önerilerinizi yorum bölümünden yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *