Neruda Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Neruda filmi yirminci yüzyılın Şilili tanınmış yazar ve şairlerinden biri olan Nobel ödüllü Pablo Neruda‘nın siyasete atıldıktan sonra ki kaçak hayatını ve onun peşine düşen müfettişi konu ediniyor. Dram dolu bir dönem filmi olan Neruda’nın yönetmen koltuğunda ise daha önce bir çok başarılı yapıta imza atmış Pablo Larraín oturuyor. Neruda filmi 1994 yılında Arjantin, İtalya, Fransa ve Belçika ortak yapımı olarak çekilen Postacı filminden günümüze uyarlanmıştır. Neruda filminin yönetmeni Pablo Larraín daha önce yönetmenliğini üstlendiği No ve The Club gibi bir çok filmi de Cannes film festivali gibi ödül törenlerinde adından sıkça söz ettirmiştir. Pablo Larraín’in en son çekilen filmi olan Neruda da 2016 Cannes Film Festivalinin adayları arasında yer almıştır. Senaryosunu Guillermo Calderon’ın kaleme aldığı Neruda filminin başrolünde yer alan isimler ise Gael García Bernal, Luis Gnecco ve Alfredo Castro ‘dur. Heyecan ve dram dolu sahnelerin çok fazla yer aldığı Neruda filmi ülkemizde 10 Mart 20117’de vizyona girecek.

Neruda Filminin Konusu:


1940’lı yılların anlatıldığı bir dönem filmi olan Neruda konusu ve samimi oyunculuk performansı sergileyen oyuncu kadrosu ile göz dolduruyor. Neruda filminin hikayesi Şili’de geçiyor. Neruda filminde dönemin ünlü ve sevilen şairi Şilili Pablo Neruda’nın hayatı anlatılıyor. Pablo Neruda evli ve mutlu bir hayat sürmektedir. Neruda mesleğinin zirvesinde sevilen bir şairdir. 1947 yılında siyasete girerek senatör seçilir. Neruda’nın siyasi görüşü hükumet ile ters düşer. Şili hüküm eti Pablo Neruda’yı vatan haini ilan eder ve Neruda’nın hakkında tutuklanma kararı çıkartılır. Kendisini bir anda kaçak konumunda bulan Neruda kendisini sevenlerin tavsiyesi ile gizli bir şekilde gönüllü olarak sürgüne yollanır. Fakat Şili hükumeti Pablo Neruda’yı yakalaması için başarılı dedektif Oscar’ı görevlendirir. Ünlü şair Neruda’nın peşine düşen Oscar, Neruda’yı yakalamayı gurur meselesi haline getirir.

Neruda Filminin Karakterleri:

Pablo Neruda (Luis Gnecco):

Ünlü ve sevilen bir şair olan Pablo Neruda’yı başarılı oyuncu Luis Gnecco canlandırmaktadır. Pablo Neruda memleketi olan Şili’de yazdığı yazılar ve şiirler sayesinde büyük üne kavuşmuştur. Neruda hükumet ile ters düşen siyasi görüşü yüzünden ülkede vatan haini ilan edilmiştir. Bu olaydan sonra Pablo Neruda sürgün hayatı yaşayarak sürekli kaçmak zorunda kalır.

Dedektif Oscar (Gael García Bernal):

Meslek hayatında bir çok başarı elde etmiş bir dedektif olan Oscar Pablo Neruda’yı yakalaması için görevlendirir. Bu görevden sonra Oscar için ünlü şairi yakalamak bir takıntı haline gelir.

Delia del Carril (Mercedes Moran):

Neruda filminde yer alan önemli kadın karakteri Delia del Carril’e ise güzel oyuncu Mercedes Moran hayat veriyor.

Neruda Filmi Teknik Detay:

Senarist: Guillermo Calderón
Yönetmen: Pablo Larraín
Oyuncular: Gael García Bernal, Luis Gnecco, Mercedes Morán, Emilio Gutiérrez Caba, Diego Muñoz, Alejandro Goic, Pablo Derqui, Marcelo Alonso, Michael Silva, Francisco Reyes, Jaime Vadell, Néstor Cantillana, Alfredo Castro, Marcial Tagle, Amparo Noguera
Yıl: 2016
Tür: Biyografi
Ülke: Arjantin, Şili, Fransa ve İspanya
Süre: 107 dk

Neruda Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *