Nobel Ödüllü Bob Dylan Filmi: I’m Not There – Beni Orada Arama

0/5 Votes: 0
Report

Description

2016 Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’a Verildi: İsveç Nobel Akademisi’nin her yıl klasikleşmiş olarak verdiği Nobel Edebiyat ödülleri bu yıl büyük bir sürprize tanıklık etti. Bunun sebebi ilk kez esasen müzisyen olarak bilinen bir sanatçıya verildi. Bob Dylan, İsveç Nobel Akademisi tarafından Nobel kazananlara verilen 8 milyon İsveç kronu (3 milyon TL civarındaki) para ödülünü almayı hak etti.

Bob Dylan Kısa Biyografi:

bob-dylan
Asıl adı Robert Allen Zimmerman olan Bob Dylan, 24 Mayıs 1941’de ABD’nin Minnesota Eyaletin’de orta direk bir Yahudi ailesinde dünyaya geldi. Daha küçük yaşlarda Amerikan folk müziğine duyduğu ilgi onun ilerde büyük bir ozan/müzisyen olacağının göstergesi gibiydi. 1962 yılında çıkan ilk albümünün adı Bob Dylan, zamanla kendisinin mahlası haline gelecek ve dünyaya adını altın harflerle yazdıracak bu ozanın gerçek ismini ancak şu an yazdığımız gibi biyografilerden öğrenilecekti. Savaş karşıtı ve halkçı yanı ağır basan ”aktivist” kimliğiyle bilinen Bob Dylan’ın müzik eserleri milyonlar satarken 12 kez de Grammy ödülüne layık görüldü.

Bob Dylan’ın Ataları Hakkında Önemli Bir Ayrıntı :

bob-dylan-kitabi
Türkiyeli okurlarımız için Bob Dylan biyografisinde çok önemli bir ayrıntı söz konusudur: Dylan, üç ciltlik Chronicles (Kronikler) kitabı 1.ciltte (Chronicles: Volume One) kundura işiyle uğraşan büyükbabasının soyunun Kırgızlara dayandığını ve soyadlarının Kırgız, büyükannesinin de şu anki Kars ilinin Kağızman ilçesinden olduğunu ve onun soylarının İstanbul’a dayandığını dile getiriyor.

Bob Dylan ve Sinema :

bob-dylan-ve-sinema
Curtis Hanson’un Wonder Boys (Harika Çocuklar) isimli filmi için bestelediği “Things Have Changed” adlı eseriyle 2000 yılı Oscar’ın En İyi Şarkı” dalında Oscar kazandı. Forrest Gump’tan tutun da Watchmen, Easy Rider(Özgürlüğün Bedeli) ve The Big Lebowski(Büyük Lebowski) filmine kadar onlarca film müziğinde hep onun katkısı vardı. 2007 yılına geldiğimiz de bu büyük ozanın hayatı hakkında yapılan bir filmle karşılaşyoruz: I’m Not There (Beni Orada Arama).

I’m Not There (Beni Orada Arama) Filmi Hakkında Genel Bilgi:

im-not-there
Todd Haynes’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Bob Dylan’ın hayatını konu alan film, 2007 yapımıdır ve belgesel yönü ağır basmasına rağmen anlatı yapısıyla kurgusal filmlere taş çıkartacak raddedir. Richard Gere, Christian Bale, Heath Ledger , Cate Blanchett, Marcus Carl Franklin ve Ben Whishaw gibi kimi kalburüstü oyuncular Dylan’ın hayatının farklı 6 evresini hayat veren film anakronist ve metaforik anlatı yapısıyla da türe ait kalıplardan sıyrılarak özgün bir sinematografi kullanımı sunuyor. I’m Not There (Beni Orada Arama) filminde karakterlerden hiç birinin adında, soyadında ve/veya lakabında Bob ya da Dylan ismine rastlamamıza rağmen 6 evrede bize sulan 6 karakterin de Bob Dylan’ın ta kendisi olduğunu anlamamız fazla sürmüyor. Film, kısaca Bob Dylan olmanın 6 halini sunmuş gibidir. Bir yük vagonunda siyahi bir çocuğun kaçak yolculuğuyla başlayan I’m Not There (Beni Orada Arama) filmi, geçmişinden kaçan bir adamın yine bir yük vagonunda son bulan hikayesiyle döngüsel bir anlatıyı da içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca film tam bir müzisyene layık şekilde müzikal yönü ağır basan ve başta Bob Dylan olmak üzere bir çok sanatçını eserlerini de sunmaktadır.

I’m Not There (Beni Orada Arama)Künye:

Yapım yılı: 2007
IMDb puanı: 7,0
Yönetmen: Todd Haynes
Senaryo: Todd Haynes, Oren Moverman

I’m Not There (Beni Orada Arama) Oyuncular ve Rolleri :

Cate Blanchett (Jude)
Ben Whishaw (Arthur)
Christian Bale (Jack / Pastor John)
Richard Gere (Billy)
Marcus Carl Franklin (Woody / Chaplin Boy)
Heath Ledger (Robbie)
Kris Kristofferson (Anlatıcı ses)
Don Francks (Hobo Joe)
Roc LaFortune (Hobo Moe)
Larry Day (Devlet Ajanı)
Paul Cagelet (Carny)
Pierre-Alexandre Fortin (Gorgeous George)
Richie Havens (Yaşlı Adam Arvin)
Tyrone Benskin (Bay Arvin)
Kim Roberts (Bayan Avrin)

I’m Not There (Beni Orada Arama) Filminin Ödülleri :

Cate Blanchett bu filmdeki Jude rolü ile Venedik Film Festivali’nde ”en iyi kadın oyuncu” ödülünü kazanmış, Oscarın habercisi niteliğindeki Altın Küre ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü almıştı, BAFTA ve Oscar ödüllerinde de aday gösterilmiştir.

I’m Not There (Beni Orada Arama) Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *