En İyi Nükleer Savaş Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Nükleer silahların icadından bu yana, Hollywood, Nükleer Savaş Filmleri yapmaya devam etmektedir. Böyle ağır bir konuda gerçekten muhteşem filmler seyirciye sunulduğu gibi, gişede mutsuz eden Nükleer Savaş Filmleri de yapıldı. Bazı örnekler oldukça akıcı iken bazı Nükleer Savaş Filmleri o kadar karanlık, rahatsız edici ve dehşet verici idi ki bir kez seyretmek yeterli oluyordu. Film eleştirmenleri, bu kadar kasvetli bir konunun ilgi görmesini sürpriz olarak nitelendirseler de, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bir şekilde ikinci plana düşmesi beklenen nükleer yok oluş hikayeleri kuvvetinden hiçbir şey kaybetmediği gibi, devam eden nükleer savaş korkusunun dünya çapında yarattığı tehdit hissi, bu filmlere duyulan ilgiyi canlı tutmakta.

Nitekim The Day After (Ertesi Gün) isimli ve 1982 tarihli film, milyonlarca Amerikalıyı depresyona sokmuş eğer kullanılırsa nükleer silahların insanlara neler yapabileceği konusunda derin bir endişe ortaya çıkarmıştı. O zaman başkan olan eski film oyuncusu Ronald Reagan bile günlüğüne bu filmi seyrettikten sonra keyfinin kaçtığını yazmıştı.

Nükleer Savaş Filmleri listemiz, IMDB puanları dikkate alınarak hazırlanmıştır. En düşükten en yükseğe yapılan sıralama ile ilgili fikirlerinizi iletebilirsiniz. Listemizdeki filmler IMDB sitesinden alınmıştır. İyi Seyirler…

Nükleer Savaş Filmleri Listesi

 

20. Right at Your Door – Yakın Tehlike – 2006 – IMDB: 6,2


Lexi, Los Angeles’e giderken kimyasal bombalarla bir terörist saldırı yapılır. Müzisyen kocası Brad, Lexi’ye ulaşamaz ve yapılan uyarılar neticesinde kendini eve kitlemeye mecbur kalır. Günü geldiğinde bu kararının sonuçlarına katlanacaktır.

19. The Sum of All Fears – En Büyük Korku – 2002 – IMDB: 6,4


Teröristler ABD ile Rusya arasında bir çatışma çıkarmak için, Baltimore’da oynanacak bir futbol karşılaşmasına nükleer saldırı planlamaktadır. CIA uzmanı Jack bunu önlemeye çalışır.

18. The Fourth Protocol – Dördüncü Protokol – 1987 – IMDB: 6,5


Rusların , İngiltere’de bulunan bir Amerikan üssünde nükleer patlama yaratma planları vardır. İngiliz ajan John Preston’a bunu engelleme görevi verilmiştir.

17. A Boy and His Dog – Çocuk ve Köpek -1975 – IMDB: 6,6


Kıyamet sonrası bir dünyada insan sayısı azalmıştır. Köpeği ile telepatik iletişim kurabilen genç Vic, yer altında yaşayan bir grubun yanına iner. Ancak bu topluluğun Vic hakkından bazı kötü niyetli planları vardır.

16. Miracle Mile – 1988 – IMDB: 7,0


Tamamı Los Angeles’da bir bölge olan Miracle Mile’da geçen filmde, genç Harry’nin bir kadına aşık olması, randevuyu kaçırınca kadını aramaya başlaması, o esnada da ABD ile Sovyetler Birliği’nin nükleer savaşa gireceğini öğrenmesi anlatılıyor. Ama aslında bu bir yanlış anlamadan ibarettir. Artık Harry’nin tek amacı kadını bulup şehirden kaçmaktır.

15. The Day After – Ertesi Gün – 1983 – IMDB: 7,1


Nato güçleri ve Varşova Paktı üyeleri arasında yaşanan bir savaş hızla ABD ile Sovyetler arasındaki nükleer savaşa dönüşmektedir. Doğu Kansas’ta küçük bir şehir üzerinden nükleer savaşın etkileri betimleniyor.

14. Testament – Vasiyetname – 1983 – IMDB: 7,1


Bir nükleer saldırı sonrasında San Fransisco çevresindeki küçük banliyöde yaşayan üç Çocuklu Wetherley ailesinin hayatları anlatılıyor.

13. Unthinkable – Akılalmaz- 2010- IMDB: 7,1


Bir terörist üç farklı Amerikan şehrine üç nükleer bomba yerleştirmiştir. Birbirlerinden pek hoşlanmayan FBI ajanı Helen ve sınırsız yetkilere sahip ajan Bay H , birlikte çalışmak ve bu bombaları bulmak zorundadır.

12. By Dawn’s Early Light – Şafağın İlk Işığına Kadar -1990 – IMDB: 7,1


Güçten düşmekten rahatsız bazı Rus yetkililer nükleer savaş çıkarmak için plan yaparlar. Bir füze ateşlerler ve Beyaz Sarayı vururlar. Bu arada iki devlet arasında görüşmeler olmakta, kimin doğru söylediği hakkında tereddütler dünyayı felakete sürüklemektedir.

11. On the Beach – Kumsalda – 1959 – IMDB: 7,3


Global bir nükleer savaş ardından Avustralya vatandaşları bütün yaşamın bir kaç ay içinde yok olması gerçeği ile karşı karşıya kalmıştır.

10. Crimson Tide – Denizde İsyan – 1995 – IMDB: 7,3


Soğuk Savaş döneminde Rus asilerin ABD ye karşı yapacakları nükleer saldırıya karşılık Amerikan nükleer denizaltısı Alabama harekete geçer ancak denizaltı üst yönetiminde fikir ayrılıkları yaşanacaktır.

9. Fail Safe – Soğuk Savaş – 2000 – IMDB: 7,3


1964 yılındaki filmin 2000 yılında çekilen bu TV versiyonunda, bilgisayar kontrolündeki Amerikan bombardıman uçakları Moskova’yı bombalama emri alırlar. Ancak bu emir sistemdeki bir yanlışlık sonucunda gerçekleşmiştir.

8. Der 3. Weltkrieg – 3. Dünya Savaşı – 1998 – IMDB: 7,6


Alman televizyonun yaptığı bir sahte dökümanter filmde Gorbaçev’in görevden alınması ve 1989 da Berlin Duvarının yıkılması esnasında, göstericilerin üzerine ateş açılsa idi ve 3. Dünya Savaşı başlasaydı neler olabilirdi konusu işlenmiş.

7. When the Wind Blows – Rüzgar Estiğinde – 1986 – IMDB: 7,8


Hükumetin yayınladığı broşürlerin yardımıyla yaşlı bir İngiliz çift kendilerine bir sığınak yapar ve muhtemel nükleer saldırıdan korunmaya çalışır. Ancak bu çift hala 2.Dünya Savaşı hatıraları ile hareket etmekte, değişen savaş koşullarının farkına varamamaktadır.

6. Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi- 1968 – IMDB: 8,0


Astronotlardan oluşan bir ekip uzak gelecekte bir gezegene iner. Burada maymunlar zeki varlıklardır ve konuşmaktadır. Dünyayı maymunlar yönetmekte insanlar ise köle olarak yaşamaktadır.

5. Fail Safe – Soğuk Savaş – 1964 – IMDB: 8,0


Amerikan uçakları Rusya başkentine nükleer bomba atma emrini almışlardır. Ama bu teknik bir hatadır. Nükleer Savaş önlenebilecek midir?

4. The War Game – Savaş Oyunu – 1965 – IMDB: 8,1


Siyah beyaz olarak çekilen filmde İngiltere’ye Sovyetler Birliği tarafından düzenlenen nükleer saldırının öncesi ve sonrası anlatılmakta. Saldırının hemen öncesi yaşanan kasaba ve şehirler boşaltılır. Saldırı gerçekleştikten sonra da anında ölenlerin yanı sıra radyasyondan ölümler başlar. Yiyecek ve ilaç bitmiştir. Kurgu olmasına rağmen 1967 yılında En İyi Dökümanter Film Oscar’ı almıştı.

3. Threads – İpler – 1984 – IMDB: 8,1


Bu film için temel olarak the Day After’ın İngiliz versiyonu denebilir. Sadece ilkinden daha kasvetli bir atmosferde geçmekte. İngiliz Tv’si için hazırlanan yapımda Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında patlayan savaş sırasında iki aile üzerine odaklanıyor. Nükleer saldırılar başladığında ortaya çıkan ekonomik, sosyal , tıbbi ve çevresel sonuçlar inceleniyor.

2. Dr. Strangelove or : How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb – Garip Doktor – 1964 – IMDB: 8,5


Paranoyak General Ripper, Amerikan su kaynaklarına florür katılmasının sebebi olarak Sovyetlerin Amerikan halkını zehirlemek istemesini görmektedir. Üstlerinin haberi olmaksızın Sovyetler Birliğine bir nükleer saldırı yapmak istemektedir. Bir yüzbaşı ise Ripper’ı vazgeçirmeye çalışmaktadır.

1. Terminator 2 : Judgement Day – Terminatör 2 : Mahşer Günü – 1991 – IMDB: 8,5


John Connor insanların siborglara karşı ileride yaşanacak isyanının lideridir. Gelecekteki bu durumu engellemek için John’ın doğması önlenmelidir. Bu sebeple gelecekten gönderilen siborg John’ın annesi Sarah’ı öldürmeye çalışmıştır . Bu olayın üzerinden 10 yıl geçmiş, John büyümüştür. Bu defa gelecekten tekrar bir siborg gönderilir. İlkinden daha gelişmiş ve daha kuvvetlidir. Ancak gelecekten bir siborg daha gelmiştir. O’nun görevi ise Sarah ve oğlunu korumaktır. İki siborg mücadeleye girişir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *