Okul Temalı Filmler Listesi – 25 Muhteşem Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Okul deyince aklımıza neler geliyor? Okul Temalı Filmler Listemize geçmeden önce bu konuya biraz ışık tutmak gerekiyor istiyoruz. O günleri veya içinde bulunduğunuz günleri aklınıza getirmenizi istiyoruz. Okul kimine göre sıkıcı, sınavların ve gardiyana benzeyen hocaların (öğretmenlerin) olduğu bir yer; kimine göre ise gırgır’ın, şamatanın, arkadaşlık ve dostluğun olduğu bir yer. Ama kesin bir gerçek var ki bize takmış hocalar, bazen geçmeyen dersler ve sınavlar olduğu bir yer.Çok uzatmadan birbirinden harika ve muazzam konusu okulda geçen 25 sinema filminin listesine geçelim isterseniz. Bu liste hazırlanırken sıralamanın dünyaca ünlü sinema veritabanı IMDb’ye göre yapıldığını hatırlattıktan sonra sizlerinde YORUM kısmını kullanarak dâhil olabileceğinizi ve listemizin gelişmesine fayda sağlayabileceğinizi hatırlatma isteriz.
Not: Listemizde sadece Yabancı Filmlere yer verilmiştir. Okul Temalı Yerli Film listemizi de ilerleyen vakitlerde sitemizde bulabileceksiniz.

Okul Temalı Filmler

25. Fame – Şöhret – 1980 – IMDB: 6,5

Fame
New York Sahne Sanatları Lisesine giden dört gencin mezun oluncaya kadar yaşadıklarını anlatan Gençlik, Müzikal, Dans ve Dram türündeki 1980 ABD yapımı filmin yönetmeni Alan Parker dır.Filmin 2009 yılında aynı isimle yeniden çekilmiş versiyonu da bulunmaktadır.

24. The History Boys – Tarih Öğrencileri – 2006 – IMDB: 6,8

The History Boys
2006 İngiltere yapımı Komedi, dram, gençlik ve spor türünü barındıran film 1980 yılında İngiltere de geçmektedir. Yakışıklı ve karizmatik başarılı erkek öğrenciler ile hocalarını konu almaktadır.

23. Napoleon Dynamite – 2004 – IMDB: 6,9

Napoleon Dynamite
Napoleon Dynamite (Jon Heder) dikkatsiz, etrafına biraz yabancı ancak yetenekli bir gençtir. İki yeni arkadaş ile tanışan Napoleon arkadaşlarının da desteği ile sınıf başkanı olmak için bir kampanya hazırlamaya karar verir.

22. The Belles of St Trinian’s – 1954 – IMDB: 7,0

The Belles of St Trinian's
Frank Launder’un hem yönettiği hem de senaryosunu kaleme aldığı eski bir filmdir. Altyazı seçeneği ile izlenebilecek 1954 İngiltere yapımı komedi türündeki film IMDb den 7.0 puan almıştır.

21. Mean Girls – Kötü Kızlar – 2004 – IMDB: 7,0

Mean Girls
2004 yılında Kanada ve ABD ortak yapımı olarak çekilen film Afrikada büyüyen ve okula gitmeden evde kendini geliştiren güzel bir kızın hikâyesini anlatır. Cady Heron (Lindsay Lohan) okulun popüler kızlarından birinin eski sevgilisine aşık olunca işlerin rengi değişir. Çılgın Cuma ve Vampir Akademisi gibi filmlerinde yönetmenliğini yapan Mark Waters tarafından yönetilen film farklı ödüllerinde sahibi olmuştur. Gençlik ve Komedi türündeki filmde Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Lacey Chabert, Amanda Seyfried ve Tina Fey rol almıştır.

20. School of Rock – Hababam Rock – 2003 – IMDB: 7,1

School of Rock
Komedi, müzikal türündeki ABD, Alman ortak yapımı School of Rock filminde ana karakterimiz orta yaşa gelmiş ancak hayatla yüzleşemeyen bir müzisyendir ve filmde hayatını konu alınmaktadır. Richard Linklater’ın yönettiği filmde Dewey Finn (Jack Black) bir okulda sözleşmeli öğretmenlik yapmaktadır.

19. Gregory’s Girl – 1981 – IMDB: 7,1

Gregory's Girl
İngiltere yapımı Romantik Komedi türündeki Gregory’s Girl (Gregory’nin Kızı) filminin yönetmeni Bill Forsyth dır.Gregory (John Gordon Sinclair) aşık olduğu sınıf arkadaşı genç ve güzel Dorothy (Dee Hepburn) kalbini kazanabilmek için derslerine çalışması gerekmektedir.

18. Elephant – Fil – 2003 – IMDB: 7,2

Elephant
Gus Van Sant tarafından kaleme alınan ve yönetilen Elephant (Fil) filmi dram, gençlik ve suç türünde bir filmdir. Film Columbine Lisesi kantininde meydana gelen bir cinayeti irdelemektedir.

17. Election – Seçimler – 1999 – IMDB: 7,3

Election
Dram, komedi ve Romantik türündeki filmin yönetmen ve senaristliğini Alexander Payne üstlenmiştir. Romandan sinemaya uyarlanan film festivallerden bolca ödül almıştır.

16. Heathers – 1988 – IMDB: 7,4

Heathers
Popüler olmak özellikle gençlik döneminde gençler için çok önemlidir. Peki, popüler olabilmek adına ne yapabilirsiniz?

15. Brick – Asi Gençlik – 2005 – IMDB: 7,4

Brick

Rian Johnson’ın hem yazıp hem de yönettiği dram, gerilim, suç ve gizem türündeki Brick (Asi Gençlik) filminin konusu eski kız arkadaşı esrarengiz bir şekilde kaybolan genç bir delikanlının olayları irdelemesi ile olayların çok farklı yerlere gitmesi ve sonuçlanması şeklindedir.

14. Carrie – Günah Tohumu – 1976 – IMDB: 7,4

Stephen King’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan dram, kurgu türündeki filmde Carrie White (Chloë Grace Moretz) mezuniyet töreninde arkadaşları tarafından ağır şekilde dışlanmış ve dalga geçilmiştir. Annesi tarafından da işkence gören kız arkadaşlarından intikamını alacaktır.

13. Blackboard Jungle – Karatahta Ormanı – 1955 – IMDB: 7,4

Blackboard Jungle

Dram türündeki siyah beyaz 1955 yapımı filmin yönetmeni Richard Brooks dur. Irkçılık, cinsel gerginlik, şiddet ve çetelerin kol gezdiği Kuzey Manual Lisesinde artık Richard Dadier isimli bir öğretmen gelmiştir.

12. Entre Les Murs (The Class) – Sınıf – 2008 – IMDB: 7,5

Les Quatre Cents Coups

2008 Fransız yapımı filmin yönetmeni Laurent Cantet dir. Öteki gençlerin hikâyesinin anlatıldığı güzel bir yapımdır.

11. The Prime of Miss Jean Brodie – Genç Kızlar – 1969 – IMDB: 7,6

The Prime of Miss Jean Brodie

1969 İngiltere yapımı film Dram, komedi, romantik ve Müzikal türlerine hitap etmektedir.1930 lu yıllarda özel bir okulda inatçı bir öğretmenin müfredatı yok saymasını konu alan filmin yönetmeni Ronald Neame dır.

10. Goodbye Mr Chips – 1939-IMDB: 7,7

Goodbye Mr Chips

Dram, Romantik türündeki İngiliz yapımı film yatılı bir okulun yaşlı öğretmeni ve eski müdürünü konu almaktadır.

9. To Sir, With Love – Sevgili Öğretmenim – 1967 – IMDB: 7,7

To Sir, With Love

Dram türündeki İngiliz yapımı filmin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı James Clavell dir.

8. Rushmore – Çılgın Liseliler – 1998 – IMDB: 7,7

Rushmore

Dram, komedi türündeki filmde lise öğrencisi Max Fischer’in öğretmeni Bayan Cross’a duyduğu aşk anlatılmaktadır.

7. If… – Eğer… -1968 – IMDB: 7,7

If...

İngiliz yapımı tür olarak politik filmler kategorisine girebilecek olan If…. Filmi bir yatılı okulda geçmektedir. Katı kuralları olan hocalar sebebiyle öğrenciler arasında otoriteye karşı gelen gençler çıkmıştır.

6. Harry Potter And Prisoner of Azkaban – Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 2004 – IMDB: 7,8

Harry Potter And Prisoner of Azkaban

Harry Potter serisinin üçüncü kitabından sinemaya uyarlanan film fantastik, macera türünün güzel bir örneğidir. Dünya geneli yapmış olduğu hâsılat ile de çok konuşulan filmler arasında bir yapımdır.

5. The Breakfast Club – Kahvaltı Kulübü – 1985 – IMDB: 7,9

The Breakfast Club

Amerikan lise hayatından beş ayrı klişe karakter kendilerini, cezalı oldukları cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmek üzere bir arada bulurlar: bir sarışın, bir anarşist, bir inek, bir sporcu ve bir entel! Disiplin delisi lise müdürünün manasız testosteron gösterileri karşısında hem kendi kendilerini, hem de ne çok ortak yönleri olduğunu keşfedecekleri bir güne dönüşecektir.

4. Battle Royale – Ölüm Oyunu – 2000 – IMDB: 7,8

Battle Royale

Romandan sinemaya uyarlanan ve gösterime girdiğinde bolca tartışmalara yol açan Japon yapımı filmde 42 genç lise öğrencisi hayatta kalabilmek için birbirleri ile mücadele etmektedirler.

3. The Children’s Hour – Tehlikeli Fısıltı – 1961 – IMDB: 7,8

The Children's Hour

William Wyler yönettiği dram türündeki filmde özel bir okulda yöneticilik yapan iki kadın arasında lezbiyen ilişki olduğuna dair dedikoduların yayılması neticesinde olaylar mahkemeye taşınır. Beş dalda Oscar kazanan güzel bir yapımdır.

2. Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği – 1989 – IMDB: 8,0

Dead Poets Society

En İyi Özgün Senaryo dalında Akademik ödül alan film idealist bir öğretmen ile onu sevmeyen bir müdürün aralarındaki soruna öğrencilerinde dâhil olmasını anlatmakta.

1. Les Quatre Cents Coups – The 400 Blows – 400 Darbe – 1959 – IMDB: 8,2

Les Quatre Cents Coups

1959 Fransa yapımı film 10 yaşındaki bir çocuğun ödev yapmadığı için okuldan kaçması ve annesini başkası ile görmesini anlatır. Küçük çocuğun içsel duygularının sinemaya yansıtıldığı filmin yönetmen, senarist ve oyuncu olarak filmin mimarı François Truffaut görmekteyiz.

3 comments on "Okul Temalı Filmler Listesi – 25 Muhteşem Film"

  1. Sertan says:

    Saka gibi die welle filmi yok listede ama school of rock var, hic mi “gercek film” izlemiyorsunuz?

  2. rümeysa says:

    kaçıncı yüzyılın filmleri bunlar

  3. ezgi Bobur says:

    harika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *