Report

Description

William Oliver Stone, birçok büyük yapıta imza atmış, ABD ‘li başarılı Oscar ‘lı yönetmen, senarist ve yapımcı. Oliver Stone filmleri, 1971 den günümüze kadar, asla modasını kaybetmemiş, sürekli izleyicisini tutmayı başarmış, adeta birer şaheser niteliğinde filmlerdir. Özellikle baktığımızda; Geceyarısı Ekspresi, Dünya Ticaret Merkezi, Büyük İskender ve nicesi gibi Oliver Stone filmleri, gerçekten büyük yapıtlar olarak tarihe adını kazımıştır. Asiliği ile dikkat çeken, ve meslektaşları tarafından pek sevilmeyen Oliver Stone, JFK filmiyle bir dönüm noktası yakalamış ve o zamandan beri çektiği her film piyasada başarılı olmuştur. Oliver Stone filmleri ne baktığınızda bir başyapıt seçmeniz imkansızdır. Çünkü bu başarılı yönetmenin bütün filmleri adeta birer başyapıt gibidir. Neyse lafı fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız en iyi Oliver Stone filmleri listesine geçelim.

İŞTE KARŞINIZDA IMDB PUANLARINA GÖRE DÜŞÜKTEN YÜKSEĞE SIRALANMIŞ EN İYİ 20 OLIVER STONE FİLMİ!

 

20. Castro in Winter – Castro in Winter – 2012 – IMDB :4,6


Fidel Castro hakkında , Looking for Fidel (2003) ve Commandante(Son Efsane) (2003), gibi yapıtlar yaptıktan sonra, 2009 yılında, Oliver Stone ‘un Castro ile yaptığı röportajı.

19. The Hand – Kesik El – 1981 – IMDB :5,4


Başrolde Michael Caine’ in rol aldığı filmde, ünlü bir çizgi roman yazarı olan Jon Landsdale, araba kazasında sağ elini kaybediyor. Hayatını kaybettiğini düşünen Jon, intikam için kaza yaşadığı kişiden intikam amaçlı peşine düşüyor.

18. Alexander – Büyük İskender – 2004 – IMDB: 5,5


Büyük İskender, Makedonya Kralı, tek hükümdarlık döneminde Cengiz Han ‘dan sonra tarih boyunca bilinen en çok fetih yapan insan. Bilinen Dünya’ nın çoğunu hakimiyeti altına alan İskender’in hayatı niteliğinde olan filmde, başrolde Colin Farrell oynuyor. Aynı zamanda Angelina Jolie, Jared Leto, Christopher Plummer gibi büyük isimleri de gördüğümüz yapıt hakkettiğinden az puan almış.

17. World Trade Center – Dünya Ticaret Merkezi – 2006 – IMDB :6,0


11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırıyı konu alan filmde, başrolü Nicolas Cage üstleniyor. Bina’ nın çökmesi sonucunda, aşağıda mahsur kalan iki polisin hikayesi.

16. W. – W. – 2008 – IMDB :6,5


George W. Bush’un hayatının ve başkanlığının anlatıldığı, özellikle Irak savaşı eleştirileriyle çekildiğinde büyük olaylar yaratan Oliver Stone filmi.

15. Savages – Vahşiler – 2012 – IMDB :6,5


Ben ve Chon isimli iki marijuana yetiştiricisi, Meksika Kartelinin dikkatini çeker. Ve ortak kız arkadaşları Kartel tarafından kaçırıldı. Ben ve Chon bir karar vermek zorundadır.

14. U Turn – Kaybedenler – 1997 – IMDB :6,8


Borçlu bir adam… Eğer borcunu ödemezse Rus mafyası tarafından öldürülecek, Vegas’a doğru yola çıkıyor lakin, Arizona ‘da bir şeylerin yanlış gitmesiyle beraber burada duruyor. Başrolleri Sean Penn ve Jennifer Lopez ‘in paylaştığı güzel bir yapıt.

13. Heaven & Earth – Cennet ve Yeryüzü – 1993 – IMDB :6,8


Stone ‘un, Vietnam üçlemesinin son filmi. Vietnam savaşından sağ çıkan; bir özgürlük aşığı, hayat kadını, genç bir anne olan bir kadının hikayesi.

12. Any Given Sunday – Kazanma Hırsı – 1999 – IMDB :6,8


Günümüz “gladyatörlerinin” ve onları yönetenlerin yaşam mücadelesinin anlatıldığı mükemmel bir yapıt. Başrolleri Al Pacino, Cameron Diaz gibi büyük isimler üstleniyor.

11. Comandante – Son Efsane : Comandante – 2003 – IMDB :7,0


Oliver Stone’ un, Fidel Castro ile buluşmasında yaptığı bir röportaj. 20. Yüzyılın en başarılı politikacılarından biri olan Fidel Castro’ya başarılarının arkasındaki sır soruluyor. 75. doğum gününde yapılan röportaj, Oliver Stone ‘un asiliğini iyice ön plana çıkarmıştır.

10. South of the Border – Sınırın Güneyi – 2009 – IMDB : 7,1


Oliver Stone’ un , Güney Amerika solunu anlattığı yapıt. 1986 yılında salvador 2003 yılında Commandante isimli filminden sonra, Güney Amerika Solunu anlattığı, üçüncü film olan South of the Border ismli belgesel, Stone’un 2009 yılında 7 Güney Amerika Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmelerden oluşuyor.

9. Nixon – Nixon – 1995 – IMDB :7,1


Pek hakkında konuşulmayan ABD’li başkan Richard Milhous Nixon’ un biyografisi. Başarılı Oliver Stone Biyografilerinden biri olan film, Başkan Milhous Nixon’un çocukluk günlerinden utanç dolu başkanlık bitişine kadar olan hayatını konu alıyor.

8. Born of the Fourth of July – Doğum Günü :4 Temmuz – 1989 – IMDB :7,2


Tom Cruise ‘un başrolü çektiği, efsane savaş karşıtı başyapıt. Ron Kovic ‘in biyografisi… Vietnam savaşı sonrasında kötürüm kalan ve savaş sonrası bir hümanist ve savaş karşıtı bir adam haline gelişinin hikayesi olan mükemmel bir film.

7. The Doors – The Doors – 1991 – IMDB :7,2


Biyografi niteliğinde olan film, Jim Morrison’u ve The Doors isimli müzik grubunun 1960 lardaki başarılarını anlatıyor. Jim Morrison’ un çocukluğundan, UCLA’ da film öğrenciliğinden, Paris’te 27 yaşındayken, 1971 yılında ölümüne kadar hayatının anlatıldığı gerçekten eşi benzeri bulunmaz bir şaheser. Dönemin hippilerini anlatan film.

6. Talk Radio – Sırdaş Radyo – 1988 – IMDB :7,3


Nefrete boğuk, kaba ve aşağılayıcı bir Radyo Sunucusu’nun hiç beklemediği bir anda, Radyosunun ulusal oluşu. Chicago Film Eleştirileri ve Berlin Ulusal Film Festivalinde, CFCA ve Gümüş Berlin Ayısı ödüllerini kazanan güzel bir başyapıt.

5. Natural Born Killers – Katil Doğanlar – 1994 – IMDB :7,3


Çocukluğu travmalar içinde geçen iki insanın nasıl psikopat birer seri katil haline dönüştüğünü gözler önüne seren film. Woody Harrelson, Juliette Lewis başrolde. Quentin Tarantino tarafından yazılan, Oliver Stone tarafından yönetilen , 1 Golden Globe ödülü ve birçok festival ödülü kazanan şaheser.

4. Wall Street – Borsa – 1987 – IMDB :7,4


Genç bir adamın kariyeri için illegal yollarla borsada yükselişini, kapitalizmin Dünya’yı nasıl bir hale getirdiğini, insanların para kazanmak için yapmayacakları şey kalmadığını gösteren filmde başrolleri Charlie Sheen ve Michael Douglas paylaşıyor.

3. Salvador – Salvador – 1986 – IMDB :7,5


Amerikalı bir muhabirin, El Salvador gibi komünist bir ülkede çekim yaparken, El Salvador polisi tarafından tutuklanmasını konu alan, aynı zamanda yaşanmış bir olaydan yola çıkan güzel bir dram filmi. İki dalda Oscar ödülüne aday gösterilsede malesef bir ödül kazanamadı.

2. JFK – JFK :Kapanmayan Dosya – 1991 – IMDB :8,0


Kafalarda birçok soru işareti bırakan J. F. Kennedy suikasti hakkında, teori üreten, soru işaretlerini arttıran filmlerden biri. Stone ‘un büyük çevreler tarafından kabul edilen en iyi yapıtı denebilecek film. Suikast sonrasında ben yaptım diyen Lee Harvey Oswald, her ne kadar suçu kabul etse de ortada büyük soru işaretleri vardır. Mahkeme kararına ikna olamayan New Orleans bölge savcısı Jim Garrison, olayı çözmek için işin peşine düşer. İki dalda Oscar Ödülü alan film mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri.

1. Platoon – Müfreze – 1986 – IMDB :8,1


Genç bir Vietnamlı ‘nın ülkesi için asker oluşunu ve Vietnam Krizi’ni karşılayışını konu alan büyük bir başyapıt. Dört dalda Oscar ödülü alan ve IMDB En İyi Filmler Listesi’ nin 185. sırasında bulunan film kesinlikle izlemeye değer. Başrolde birçok eski Oliver Stone filminde olduğu gibi yine Charlie Sheen bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *