Ölüm Geçirmez Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ölüm Geçirmez (Death Proof) dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun 2007 yılında çekmiş olduğu bir aksiyon-suç filmidir. Tarantino sadece filmin yönetmenliğini değil senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenmiştir. Filmin başrol oyunculuğunu Dublör Mike karakteri ile Kurt Russell yapar.

Dikkat: Ölüm Geçirmez Filmi isimli yazımızda Ağır Spoiler Barındırmaktadır.

Ölüm Geçirmez Filmi Konusu

Dublör Mike, araba kazası süsü vererek kadınları öldüren bir katildir. Kırklı yaşların ortasındadır ve alnından çenesine kadar uzanan yara izi nedeniyle korkunç bir görünüme sahiptir. Film, üç genç kadının buluşması ve yolculuğa çıkması ile başlar. Eğlenmek için geldikleri barda Dublör Mike ile tanışan bu kadınlar eğlenceli bir gecenin ardından kalacakları eve doğru yola çıkar. Bu sırada Dublör Mike da başka bir kadını evine bırakmak için aracına alır. Yolculuk sırasında önce arabasındaki kadını öldüren Mike, sonra üç kadının peşine düşer ve çok şiddetli bir çarpışma ile kadınları öldürür. Arabası özel yapım olduğu ve kazalara dayanıklı olduğu için kendisi kazadan küçük hasarlarla sağ çıkar. Her ne kadar hastaneye gelen polis Mike’ın katil olduğunu düşünse de kadınların alkollü olması ve yeterli delil olmaması sebebiyle Mike için herhangi bir hukuki süreç başlatılmaz.

Death Proof

Buradaki dialoglara bakıldığında yönetmen polisi kullanarak yargı sistemine atıfta bulunmuştur denilebilir. Çünkü görevli polis, şüphelerini oğlu olan diğer polise anlatırken bu davanın peşine düşmenin akıllı olmayacağını ve ona harcayacağı zamanı TV izlemeye ayırsa daha akıllıca bir iş olacağını söyler.

Death Proof 2

Filmin daha ortalarına gelmeden ana karakterler gibi görünen üç kadının öldürülmesi seyirci için beklenmedik bir gelişme yaratmaktadır. Çünkü klasik filmlerinin aksine Tarantino, seyirciyi şaşırtıp katili değil de kurbanları başrol gibi göstermiştir. Örneğin, filmin başından itibaren kadınların hayatına ilişkin uzun uzun replikler ve sahneler gösterilir. Aslında bu yöntem Tarantino’nun filmlerinde sıkça görülen tipik bir özelliktir.

Death Proof filmi

Filmin ikinci yarısında da farklı bir grup kadın bir masada oturup birbirleriyle ilgili uzun uzun konuşur. Bu konuşmalar sırasında Mike da uzaktan onları izlemektedir. Mike bu sefer de hedef kadınlarını bulmuştur fakat işler bu sefer katilin düşündüğü gibi gitmez. Bir tür oyun oynamak isteyen Zoe Bell, arkadaşlarını ikna ederek hayalindeki arabayı ödünç alarak iki arkadaşıyla bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk esnasında bağladığı kemerlere tutunarak arabanın kaputuna uzanır. Araba hız yaptıkça Zoe Bell oyunun keyfini daha çok çıkarır, fakat o sırada kendilerini izlemekte olan katilin farkında değillerdir. Bir süre sonra kendilerini takip eden aracı fark ederler. Bu araç hızla onlara çarpar ve Zoe’yi düşürmeye çalışır. Zoe’nin hayatta kalma mücadelesinden sonra kadınlar Mike’ı yoldan çıkarmayı başarır ve yanında silah taşıyan Kim, adamı kolundan vurur. Hikayenin burqdan sonraki kısmı intikam için karar alan bu üç kadının katili kovalaması ile devam eder. Uzunca süren kovalamadan sonra kendine güveni gelen kadınlar Mike’ı ele geçirip öldüresiye döver.

Death Proof filmi afiş

Bu film her ne kadar erkek bir başrol oyuncusu kullansa da sonunda kadınlara kazandırdığı zafer ve film içinde yapmış olduğu toplumsal cinsiyet göndermeleri sebebiyle önem taşır. Ayrıca zorlu koşullar altında sağ kalmayı başaran Zoe Bell’in de dublör olması ve ikili ölüm kalım savaşında kazananın kadın dublör olması da Tarantino’nun filmlerinde kadınları kazanan taraf olarak göstermesinin bir diğer örneğini oluşturur.

Ölüm Geçirmez (Death Proof) Filmi Fragmanı:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *