Ölümden Sonra Yaşam Temalı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ölümden Sonra Yaşam Temalı Filmler listemizi hazırladık.Aslında 15 sinema filmine tamamlamak istedik ancak 14 filmde kaldık.Sizlerde YORUM kısmını kullanarak bizim bulamadığımız filmleri paylaşabilirsiniz. Hemen hemen hepimizin ilgi duyduğu ve merak ettiği bir dünyadır ölümden sonra ki hayat. Bu yüzden de birçok filme ilham kaynağı olmuştur. İşte bu ilhamlardan doğan en iyi ölümden sonra yaşam konulu filmler.
Not: Filmler IMDb puanına göre değil yazarımızın inisiyatifine göre sıralanmıştır.Bu arada konu benzerliği bakımından Hayalet Filmleri listemiz de dikkatinizi çekebilir.(60 Sinema Filmi)

 

Ölümden Sonra Yaşam Temalı Filmler

 

14. Hayalet (Ghost) 1990

Ghost
Ölümden sonra yaşam konu olur da hayaletler eksik kalır mı? Hayalet, garip bir medyum ve aşk bir filmde buluşuyor. Yönetmenliğini Jerry Zucker’ın yaptığı filmde Patrick Swayze ve Demi Moore başrol oynuyor. Molly ve Sam adında iki sevgili sokakta uğradıkları saldırı sonucu ölüm ile ayrılırlar. Sam artık ölümden sonra ki hayata geçmiş ve hayalet olmuştur. Zamanla duruma alışan Sam bazı eşyaları hareket ettirmeyi öğrenir. Bu arada eski iş arkadaşının Molly’e kötülük yapacağından haberdar olur ve kız arkadaşıyla iletişime geçebilmek için Oda Mae Brown adında garip bir medyum bulur.

13. Çizgi Ötesi (Flatliners) 1990

Flatliners
Filmin başrol oyuncuları kalabalık bir kadro oluşturmuş. Joel Schumacher’ın yönetmeni olduğu film, özgün bir film olarak dikkat çekiyor. Ayrıca kült film olarak kabul edilen yapım yönetmene özgü mesajlar içeriyor. Ölümden sonra ki hayatı merak eden çiçeği burnunda tıp öğrencileri ölüm ve yaşamı sınırını koruyarak ölüler diyarına ufak ziyaretler yapmak isterler. Bu deneyim gençlere karanlık yüzünü gösterirken bir yandan da beden fonksiyonlarını doldurarak onlara ölümü görme imkânı veriyor.

12. Cennetime Bakarken (The Lovely Bones) 2009

The Lovely Bones
Filmin senaryosu aynı adlı romandan uyarlanıp Peter Jackson tarafından yöneltilmiş. Acaba ben öldükten sonra ne olur diye düşünenler için bir tercüme niteliğinde olan filmin başrolünde Saoirse Ronan oynuyor. Henüz 14 yaşında olan Susie bir sapık tarafından öldürülür ve cennete gider. Fakat aynı zamanda dünyada ki evine gelip olan biteni seyretmektedir. Ailesi hala onun canlı bulmayı umut eder. Arkadaşlarının kendisi hakkında ki yorumlarını izler. Bu arada katili de cinayet izlerini yok etmeye çalışmaktadır. Susie artık eski ve yeni dünyası arasında kalmaya başlamıştır…

11. Ölü Gelin (Corpse Bride) 2005

Corpse Bride

İzleyicisine ölümü ve yaşamı animasyon penceresinden gösteren film Johnny Depp ve Helena Bohnam Carter tarafından seslendiriyor. Filmin karanlık bir havası olmasına rağmen Ölü Gelin gördüğünüz en sevimli ölü olabilir! Tahminen 1800’lü yıllarda fakir genç Victor ile zengin kız Victoria nişanlanmıştır. Victor’un paraya ihtiyaç duyduğu bir andır ve aksilikler üst üste gelir. Nişan provası yaparken Victor korulukta bir iskeletin parmağında gördüğü yüzüğü alıp kendi parmağına takar. Yüzük sayesinde güzel ama ölü gelin Emily ile evlenmiş olur ve ölüler tarafına geçer. Bir yandan da yaşayan nişanlısı Victoria onu beklemektedir.

10. Altıncı His (The Sixth Sense) 1999

The Sixth Sense
İzledikten sonra bir müddet etkisinden kurtulamayacağınız filmin sonu sürprizlerle dolu. M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği filmde aksiyon filmlerinin yıldızı Bruce Wills başrolün hakkını vermiş. Dr. Crowe iyi bir çocuk psikiyatristidir ve huzursuz ölülerin iletişime geçtiği bir çocuk olan Cole’u tedavi etmeye çalışır. Cole korku içindedir. Aynı zamanda sırrını paylaştığı tek insan Dr. Crowe’dur.

9. Hayat Savunmaya Değer (Defending Your Life) 1991

Defending Your Life
Romantik komedi olan filmin 7.2 IMDB puanı bulunuyor. Yönetmenliğini yapan Albert Brooks’a boş rolde Merly Streep eşlik ediyor. Daniel kendi sonunu getirdiğini bilmeden aldığı lüks arabasıyla kendine doğum gününde kaza yapar. Hayatını kaybetti an kendini öte ki dünyada tuhaf bir bekleme salonunda, diğer ölülerle bulur. Bekleme salonu bir mahkemeye aittir ve bu mahkemede suçsuzluğunu ispat edebilirse dünyaya dönebilecektir.

8. Aşkın Gücü (What Dreams May Come) 1999

What Dreams May Come
Robin Williams’ın başrol oynadığı aşk üzerine yapılmış filmi Vincent Ward yönetiyor. Film duygu yüklü ve Fantastik Dram dalında izleyiciye sunulmuş. Evlendikten sonra bile aşkı delice yaşayan çiftlerden olan Chris ve Annie bir gün huzurlu hayatlarını alt üst edecek bir kaza geçirir. Kaza da çocuklarını kaybeden çifti zor zamanlar bekler.

7. Boşluk (Enter The Void) 2009

Enter The Void
Film konusu ve senaryosu dışında efektleri ve kamera teknikleri ile adından söz ettiriyor. Farklı bir yapımı olan filmin yönetmeni Gaspar Noe. Başrolü Nathaniel Brown oynuyor. Oscar, Tokyo’nun kirli sokaklarında uyuşturucu etkisi altındayken yapılan baskında polis tarafından vurulur. Ancak ruhu bedenini terk etmez ve yaşam, ölüm arasında sıkışır. Kardeşini de korumak isteyen Oscar, kardeşinin peşinden ayrılmaz ve tüm bunları onun gözünden görürüz.

6. Daima (Always) 1989

Always
Çekildiği yıllarda adından çokça bahsettiren filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Başrolde ise Richard Dreyfuss ve Holly Hunter’ı izliyoruz. Kendine güvenen ve başarılı bir savaş pilotu olan kahramanımız Pete, savaşta son uçuşunu tamamlayamadan ölür. Çok sevdiği nişanlısını bırakıp diğer tarafa geçmiştir. Orada tanıştığı Hap isimli melek ona hayalet olmayı öğretir ve dünyaya tekrar gelerek nişanlısına göz kulak olur.

5. Diriliş (After Life) 2009

After Life
Gerilim duygusunu dorukta yaşatan filmi Agnieska Wojtowicz yönetirken yıldız oyuncu Liam Neeson ile birlikte Christina Ricci ve Justin Long başrol oynuyor. Anna akşam yemeğinde erkek arkadaşı Justin ile tartışır ve restorandan ayrılırken korkunç bir kaza geçirir. Uyandığında Eliot adında bir adam ona öldüğünü ve kendisinin onu cenazeye hazırlayacağını söyler. Üstelik ölülerle iletişim kurduğuna ve ona yardım edeceğine inandırmaya çalışır. Peki, Anna gerçekten ölmüş müdür, yoksa ölümüne doğru mu ilerlemektedir?

4. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi (Wristcutters: A Love Story) 2006

Wristcutters A Love Story
Şu ana kadar izlemediğinize pişman olacağınız harika bir film. Aynı zamanda Sundance Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü almıştır. Yönetmenliğini Goran Dukic yapıyor. Patrick Fugit ve Shannyn Sossamon gibi birçok oyuncuyu kadrosunda ağırlıyor. Zia ve Desiree tahammül edemeyecekleri bir ayrılık yaşar. Ve Zia ayrılık acısına yenik düşüp intihar eder. Gözlerini açtığı dünya kendisi gibi intihar edenlerle doludur. Fakat ayrılık acısı hala yanındadır. Üstelik bu dünyada çiçekleri ölü, havada yıldızlar yoktur. Gülümsenin bile olmadığı dünyada bir süre sonra sevgilisinin de intihar ettiğini öğrenir. Yanında aldığı bir otostopçu ve Rock şarkıcısıyla onu aramaya başlar.

3. Gerçek Cennet (Heaven Is for Real) 2014

Heaven Is for Real
Yine bir roman uyarlaması olan filmi Randall Wallace yönetirken Greg Kinner ve Kelly Reilly gibi oyuncular kadroda yer alıyor. Calton isimli çocuk ciddi bir ameliyat esnasında hayatını kaybeder. Bir süre sonra ise tekrar hayata döner. Tabiri caizse ikinci defa doğan çocuk cennet hakkında konuşmaya ve orda gördüklerini anlatmaya başlar. Önceleri inanmayan ailesi o yaşta ki bir çocuğun bilmemesi gereken detayları ağızdan duyunca şaşkına döner.

2. Ölümden Sonra Yaşam (Dead Like Me: Life After Death) 2009

Dead Like Me Life After Death
Nispeten yeni sayılabilecek bu filmin eğlenceli bir işleyişi var. Stephen Herek yönetirken Ellen Muth, Callum Blue ve Sarah Wynter oynuyor. George 2003 yılında tuhaf bir kazada ölür. Fakat dünyaya tekrar döner, hem de ölüm meleği olarak. Görevi vaktinden önce ölecek olan insanların ruhlarını almaktır. Denetimcileri Rube ise bir anda ortadan kaybolur. Ve işler tepe taklak olur.

1. Anestezi (Awake) 2008

Awake
Film tamamen bir ölümü anlatmasa da aynı ölüm anına benzer bir hal işlenmiş. Gerilim ve gizem dalında oynayan filmin yönetmen koltuğunda Joby Harold oturuyor. Hayden Christensen ve Jessica Alba başrole hayat veriyor. Clay açık kalp ameliyatına girecektir ve anestezi uygulandıktan sonra işler ters gider. Anestezi etki etmemiştir fakat bedeni tepki veremeyecek durumdadır. Doktorlara bir türlü uyanık olduğunu söyleyemez ve her anı hissederek yaşamaya başlar. Aynı zamanda kendi iç dünyasına yaptığı iç yolculuğu da görürüz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *