Once Upon A Time Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Once Upon A Time (Bir Varmış Bir Yokmuş) ABC kanalında yayın hayatına devam eden; fantezi, drama, macera ve gizem kategorilerinde yer alan fantastik bir dizidir. Pamuk Prenses, Kötü Kalpli Cadı, Malefiz ve Yakışıklı Prens gibi birçok masal kahramanını işleyen Once Upon A Time dizisi başladığı zamandan beri çok beğenilmiş ve kendisini izletmeyi başarmıştır. Once Upon A Time Konusu ve Karakterleri isimli dizi tanıtımımıza YORUM yapabilir yahut EMOJİ ile tepki verebilirsiniz.

Once Upon A Time Konusu

Once Upon A Time Konusu:

Dizi daha yeni doğmuş bir bebekken Büyülü Orman’ı lanetleyen Kötü Kalpli Cadı’dan korunmak üzere gönderilen Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızları Emma’nın dünyaya gönderilmesiyle başlar. Emma’nın sevgilisinden olan Henry adında bir oğlu vardır. Oğlu 10 yaşında annesini bulmak için otobüse biner ve Emma’ya gelir. Emma, Henry doğduğunda ona daha bir hayat sunmak için tüm bilgilerinin gizlenmesi şartıyla koruyucu aileye verilmesi üzerine oğlundan ayrılır. Henry’nin Emma’yı bulması kehanetin işidir. Henry tüm olup biteni Emma’ya anlatır. Emma’nın aslında Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızı olduğunu, Kötü Kalpli Cadı’nın onları lanetlediğini, bütün masal kahramanlarının Storybrooke adında bir kasabada hapsolduğunu söyler, fakat Emma bunların hiçbirisine inanmaz. Henry’nin yaşadığı yere tek başına dönmemesi gerektiğini anlayan Emma, onu evine kadar bırakmak ister. Henry bu durumdan memnundur, çünkü Emma’nın olması gerektiği yeri gördükten sonra gitmek istemeyeceğine inanır. Öyle de olur.
Once Upon A Time Dizisi
Henry’i evlat edinen kişi Kötü Kalpli Cadı’dır. Dünyadaki adı Regina’dır. Kötü Kalpli Cadı/Regina Büyülü Orman’ı lanetlediğinde masaldaki herkesin olan biteni unutmasını sağlamıştır. Kasabada yaşayan hiçbir masal karakteri Regina’nın lanetinin etkisi altında olduklarını bilmemektedirler. Emma Henry ile birlikte kasabaya döner ve Regina tarafından birçok kez tehdit edilir. Fakat bu Emma için kalma fikrini oluşturur ve Henry’e olan duyguları güçlendikçe kasaba kalmaya karar verir. Henry herkesin gözünde bir süre sorunlu bir çocuk olsa da zamanla işler açığa çıkacaktır.
Once Upon A Time dizisii
Dizide masal kahramanlarının neredeyse hepsi yer almaktadır. Masal kitaplarında okuduğumuz gibi değillerdir, dizide çok farklı açılardan ele alınmışlardır. Aşağıda listelenen karakterler dizinin en çok göze çarpan isimleridir. Bunların yanında daha sonra diziye dahil olacak bir çok masal kahramanı vardır. Pinokyo, Malefiz, Tinker Bell, Şapkacı, Peter Pan, Robin Hood, Lamba Cini, 7 Cüceler, Devler, Kupa Kraliçesi, Periler, Uyuyan Güzel ve daha birçok karakter dizide yer alacaktır.

Once Upon A Time Karakterleri:

 

Mary Margaret / Pamuk Prenses / Snow White

Mary Margaret
Henry’nin okulunda öğretmendir. Henry’nin en mutsuz olduğu dönemlerde ona bir hikaye kitabı vermiştir. Hikâye kitabında ise bütün masal kahramanlarının hayatları yer almaktadır. Mary Margaret de aslında bu kitabın içindedir. Henry’e bu kitabı vermesi bir rastlantı değildir, fakat Mary Margaret / Pamuk Prenses hiçbir şey hatırlamadığından, bunun farkında değildir. Kitapta olduğu gibi gerçek aşkın peşindedir. Bir süre sonra David Nolan / Yakışıklı Prens ile tanışarak hayatı değişecektir.
Canlandıran Oyuncu: Ginnifer Goldwin

David Nolan / Yakışıklı Prens / Prince Charming

once upon a time David Nolan

Büyülü Orman’dan geldiğinden beri hastanede komadadır. Komada olmasının sebebi Kötü Kalpli Cadı / Regina’dır. Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kavuşmasını istemeyen Kötü Kalpli Cadı, Yakışıklı Prens’i dünyaya komada olan bir hasta olarak getirmiştir. Mary Margaret farkında olmadan her gün gerçek aşkının odasına gelir ve başucuna çiçek bırakır. Bunu bütün hastalar için yapmaktadır. Henry olayları çözmesi üzerine, bir fikir ortaya atar. Henry, Mary Margaret’in David Nolan’a kitaptan Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in hikâyesini okumasını ve böylelikle David Nolan’ın iyileşeceğini söyler. Mary Margaret bunun olacağına olanak vermese de yapar. Ertesi gün David ortalıkta yoktur ve onu gölün kenarında baygın halde bulurlar. Henry’nin planı işe yaramıştır.
Canlandıran Oyuncu: Josh Dallas

Regina Mills / Kötü Kalpli Cadı / Evil Queen

once upon a time Regina Mills

Verdiği bir sırrı Pamuk Prenses’in tutamadığını öğrenen Kötü Kalpli Cadı, o günden sonra Pamuk Prenses’e düşman olur ve Kötü Kalpli Cadı / Evil Queen lakabını alır. İntikam hırsıyla Büyülü Orman’ı lanetler ve Pamuk Prenses ile Yakışıklı Prens’in hiç kavuşmamasını ister. Dünyaya geldiklerinde yeni doğmuş bir çocuk evlat edinir, ama bunun Pamuk Prenses ve Yakışıklı Prens’in kızlarının oğlu olduğunu çok sonradan öğrenir. Bırakmak istese de Henry’den ayrılamaz. Henry ismi, aslında çok sevdiği ama öldürmek zorunda olduğu babasının ismidir.
Canlandıran Oyuncu: Lana Parrilla

Emma Swan

Emma Swan

Pamuk Prenses’in ve Yakışıklı Prens’in kızıdır. Henüz Büyülü Orman’da bir gün bile geçirmeden büyülü bir ağaç kovuğundan dünyaya gönderilmiştir. Kehanete göre 28 yaşına geldiğinde Storybrooke’ta sıkışıp kalan masal kahramanlarını kurtarmaya gelecektir. 28 yaş doğum gününde kapısı çalar, gelen 10 yıl önce doğduktan sonra bıraktığı oğlu Henry’dir. Ona tüm olup bitenleri ve kendisinin kimin kızı olduğunu söyler, fakat Emma Henry’nin söylediklerine inanmaz. Storybrooke’a gittiğinde hayatının değişeceğini bilmemektedir ve kendisini büyük olayların içinde bulur.
Canlandıran Oyuncu: Jennifer Morrison

Mr. Gold / Rumplestiltskin / Dark One

Mr. Gold

Yaşadığı köyde, geleceği gören kör bir kadından edindiği kehanetin gerçekleşmemesi için oğlunu ve karısını önemseyip savaştan kaçan ve köydeki herkesin “korkak” diye bahsettiği büyücüdür. Oğlu ile birlikte köyden kaçmaya çalıştığı bir adamın oyununa gelen ve Karanlık Olan / Dark One olan Rumplestiltskin Büyülü Orman’ın en korkulan kişisidir. Regina’nın lanetine yardım etmiştir ve lanetle birlikte oğlunu bulmaya bulmak için dünyaya gelmiştir. Oğlu babasına güvenerek periden portal açmak için fasulye almıştır ve babasıyla başka bir dünyaya gitmek istemiştir. Fakat Rumplestiltskin gücünü arkasında bırakıp gitmeyi göze alamamıştır ve oğlu portaldan geçmiştir. Yıllarca bu acı içinde yaşayan Rumplestiltskin nihayet oğluna kavuşabilecektir. Yıllarca oğlunun izini süren Rumplestiltskin ilerleyen zamanlarda oğlunu bulacaktır. Yıllar önce oğlunu bulması ile ilgili bir kehanet öğrenmiştir ve bu durumda ne yapacağını bilemeyecektir. Storybrooke’ta lanetten etkilenmeyen bir diğer kişidir. Fakat Regina bu durumu bilmemektedir.
Canlandıran Oyuncu: Robert Carlyle

Henry Mills

Henry Mills

Emma Swan’ın genetik oğlu ve Regina Mills’in evlatlık oğludur. Henry’nin hayatı Mary Margaret’in ona bir masal kitabı vermesiyle değişecektir. Kasabadaki herkesin aslında kim olduğunu Regina ve Mr. Gold’dan sonra bir tek o bilmektedir ama kasabadaki kimseye buna inandıramamaktadır. Emma’yı bulduktan ve Storybrooke’a getirdikten sonra her şeyin ortaya çıkacağını düşünecektir fakat bu biraz zaman alacaktır.
Canlandıran Oyuncu: Jared Gilmore

Ruby Lucas / Kırmızı Başlıklı Kız / Red Riding Hood – Granny

Ruby Lucas

Ruby, yaşlı bir kadın olan Granny’nin mekanında çalışmaktadır. Başlarda Granny’nin büyükannesi olduğunu bilmezken daha sonrasında bunu öğrenecektir. Ruby’nin çok büyük bir sırrı vardır ve bunu kendisi dahi bilmemektedir.
Canlandıran Oyuncular: Meghan Ory (Ruby) – Beverley Elliott (Granny)

Archie Hopper / Jiminy Cricket

Archie Hopper

Büyülü Orman’dayken annesi ve babasıyla sirkler düzenleyen ve onların ısrarıyla hırsızlık yapan birisidir. Bütün yaşamı bu şekilde geçerken aslında hırsızlık yapmamak ve özgür olmak istemektedir. Bir gün yine bunları düşünürken Mavi Peri bu dileğini duyar ve onu bir cırcır böceğine dönüştürür. Artık özgürdür. Regina’nın laneti üzerine Storybrooke’ta psikologluk yapmaktadır. Henry’nin de psikologudur ve çok dürüst bir insandır. Yalan söylememeyi ve iyi bir insan olmayı kendisine görev edinmiştir.
Canlandıran Oyuncu: Raphael Sbarge

Once Upon A Time Teknik Detayı:

Yapım Yılı: 2011
Türü: Fantastik, Macera, Gizem, Fantezi, Drama
Ülke: ABD
Kanal: ABC
IMDb: 8,0

Once Upon A Time Fragmanı:

Once Upon A Time Konusu ve Karakterleri isimli yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *