Değişik Bir Yönetmen: Onur Ünlü Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Farklı tarzı ve hikayeleri ile dikkat çeken filmlerin yönetmeni Onur Ünlü, ülkemizde birçok başarılı yapıma imzasını atmıştır. Onur Ünlü filmleri öncesinde başarılı yönetmeni biraz daha yakından tanıyalım. 24 Haziran 1973 Kocaeli doğumlu olan Onur Ünlü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Sanatları bölümü mezunudur. Yüksek lisansını da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirmiştir. Yönetmen ve senarist kimliklerinin yanında, Leyla The Band grubunda davul çalmaktadır. 2013-2014 yılları arasında yayınlanan ve yönetmenliğini yaptığı Ben De Özledim dizisinde oyuncu olarak da yer almıştır. Filmleri ile bilinen ve çok sevilen ünlü yönetmen, aynı zamanda Leyla ile Mecnun adlı meşhur dizinin de yönetmenidir. Şiir kitapları, müzisyenlik yılları ve fotoroman yönetmenliği yaptığı yılları da olmuştur. Onur Ünlü filmleri genellikle doğaüstü olayların dram içeren hikayeler ile birleştirilmesinden doğmaktadır.

Onur Ünlü Filmleri

 

9. Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok – 2016 – IMDB: Belli Değil

Çekimleri 2017’de tamamlanmasına rağmen sadece oyuncuları açıklanan bu filmin konusu sır gibi saklanıyor. Vizyon tarihi ise henüz belli değil.

8. Çocuk – 2007 – IMDB: 3,1


Küçük yaşta kaçırılan ve hırsız çetesinin bir malı haline gelen “çocuk” lakaplı kahramanın, çocukları hiç sevmeyen ama bir TV kanalında çocuk programı sunmak zorunda olan Rüya ile tanışmasından sonra, her ikisi için de büyük olayların başlangıcı meydana gelecektir. Çocuk çalıştığı hırsızlık çetesi ekibinde en iyi hırsızlardan birisi olarak bilinmektedir. Hırsızlık yapmasındaki amaç ise, 30.000 TL’lik her çalışında, çetede olan çocuklardan birisinin ailesine veriliyor olmasıdır. Rüya’nın çalıştığı TV kanalının sahibi de çocukluğunu mutsuz geçirmiş birisidir. Bu nedenle de tüm çocukların mutsuz olmasını ister. Programları ile çocukların hayal güçlerini ellerinden almayı amaçlamaktadır. Adı İsfandiyar olan bu adam, gizemli bir kutu aracılığı ile melodi yayar ve çocuklar bu melodi nedeniyle hayal kuramaz. Çocuk’un amacı ise bu kez İsfandiyar’ın kötülüklerine son vermek olacaktır.

7. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi – 2011 – IMDB: 6,5


Bir taşrada ailesiyle birlikte yaşayan anayasa profesörü Celal Tan, eşinin ölümünden sonra kendisinden yaşça küçük bir üniversite öğrencisi ile evlenir. Başlarda hayatı mutlu bir şekilde devam ederken, acı olaylar peş peşe gelmeye başlar. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülmüştür.

6. Polis – 2006 – IMDB: 6,6


63. yaşına gelmekte olan emektar polis Musa Rami, senelerdir peşinde olduğu bir mafya adamının oğlunu öldürür. Mafya adamı tarafından sürekli tehdit edilmektedir ancak Musa Rami bununla ilgilenmez. Kendisiyle bir tezi için çalışmakta olan genç kadın Funda’ya aşıktır. Ancak kendi karakteri gereği ona karşı hislerini asla belli etmez. Musa Rami, bir gün burun kanaması nedeniyle hastaneye gider ve beyninde ur olduğunu öğrenir. Birkaç ay ömrü kalmıştır. Bu haber üzerine Musa Rami hem Funda’ya açılacak hem de ailesini tehlikeden kurtaracaktır. Artık öncelikleri değişmiştir.

5. Kırık Kalpler Bankası – 2015 – IMDB: 7,1


Osman ve Enis, Galata’nın amatör liginde futbol oynayan 20’li yaşlarının sonlarına gelmiş iki gençtir. Amaçları birlikte büyük bir bankayı soymak ve aynı zamanda ligden düşmemek için son maçı kazanmaktır. Maç esnasında çıkan bir kavgadan dolayı lig yarıda kesilir. Karşı tarafta bir organ kaçakçısı olan adamın yanında tuttuğu kız olan Aslım’a aşık olan Osman için işler daha zor hale gelir. Shakespeare’in Romeo ve Juliet oyunundan esinlenilerek hazırlanmış bir yapımdır.

4. Güneşin Oğlu – 2008 – IMDB: 7,1


Tüm hayatı boyunca bir mucize yaşamayı bekleyen Fikri Şemsigil, nihayetinde bir mucize yaşar ve Güneşin Oğlu olduğunu öğrenir. Ancak gerçekleşen bu mucize, beklediğinin aksine onun tüm hayatını değiştirecek ve olumsuz şekilde etkileyecektir. Fikri Bey’in ruhu, diğer insanların vücutlarına girip çıkabilmektedir. Bu durumun sonunda Fikri Bey, senelerce beklediği bu mucizeden tamamen kurtulmak için, kendi hayatının peşine düşer ve olaylar bu noktada başlar. Çünkü bir yandan da aklı yan komşusu olan güzeller güzeli kızdadır ve ona aşıktır.

3. Beş Şehir – 2009 – IMDB: 7,2


İstanbul’a tayini çıkan polis Aydın, büyük şehre alışmak için çaba gösterirken, Beyoğlu’nda yer alan bir şekerci dükkânındaki görevli Mehtap’a aşık olur. Ancak ne yaparsa yapsın Mehtap’ı etkilemeyi başaramaz. Aynı olayı, eski bir hukuk öğrencisi olan Şevket, aynı şekerci dükkanındaki çalışan Dilek’i sevmiş ancak dikkatini bir türlü çekememiştir. Tam o zamanlarda Aydın, Dilek’in karşısına çıkar ve Mehtap’a olan hislerini Dilek’e yönelterek olayları değiştirir.

2. Sen Aydınlatırsın Geceyi – 2013 – IMDB: 8,0


Sen Aydınlatırsın Geceyi yapımı, karakterlerin tümünün süper kahraman olarak yaşadığı farklı bir aşk hikâyesini anlatmaktadır. Eşini çok seven bir adamın acıklı hikayesi ile başlar. Duvarların içinden geçme özelliği ile bilinen bir hakem karakterinin yanında eşyaları yerinden gücü ile oynatabilen bir kadın karakteri bulunmaktadır. Kendi süper gücü ile zamanı durdurabilen genç kız; görünmez olabilen bir öğretmen ve bunun gibi farklı karakterler bulunmaktadır. Adam eşini çok sever ancak eşi onu aldatır. Olaylar da bu noktada başlar.

1. İtirazım Var – 2014 – IMDB: 8,0


Polisin çok üzerinde durmadığı bir cinayet işlenmiştir. Bu olayı çözmek için de imam olan Selman Bulut olaylara karışır. Ancak cinayeti çözme şekli, kendisi kadar sıra dışı şekilde devam edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *